Pożarnictwo > Profilaktyka, prewencja

Przejścia PPOŻ a pusta rurka instalacyjna

(1/2) > >>

chrissipy:
Witam wszystkich,
Mam pytanie dotyczące przejść przeciw pożarowych i przechodzących przez nie instalacji teletechnicznych.
Czy jest możliwość przeprowadzenia przez taki przejście pustej rurki elektroinstalacyjnej trudnopalnej z tworzywa sztucznego (np. fi 32 mm)?  Celem tego jest możliwość późniejszego zaciągania w niej kabli, bez naruszania struktury przejścia PPOŻ? Czy jest akceptowalne przez prawo budowlane? 
Spotkałem się z opinią, że przez takie przejścia mogą przechodzić tylko "gołe" kable.

mariusz:
Osadź rurkę i zamknija ją uszcelnieniem ppoż. np zaprawą albo masą uszczelniającą. Jak kiedyś będzie potrzeba przeprowadzić tą rurką kabel czy co tam musisz, to wydłubiesz masę, zaprawę przetkniesz kabel, uszczelnisz go ponownie masą i po kłopocie.

chrissipy:
Inwestor wymaga aby rurka była drożna, żeby wielokrotnie można było przez nią przeciągać cienkie kable światłowodowe do lokali. Monter takiego światłowodu ma mieć zagwarantowane bezproblemową oraz szybką możliwość przeciągnięcia kabla. Gdy w rurce będą już się znajdowało kilka kabli zalepionych masą ppoż, trudno będzie dokładać kolejne.

mariusz:
W ścianie nie może być otworów niezabezpieczonych pożarowo. No chyba że nie jest to ściana oddzielenia pożarowego lub nie jest to ściana wydzielająca pozarowo pomieszczenie zamknięte.

raf998:
Taż mam pytanie odnośnie przejść.

Jeżeli przejście zostało zabezpieczone pianką ogniochronną EI 120, to czy taką piankę można ciąc i obrabiać?
Wykonawca twierdzi, że pianki się nie rusza, mimo że wygląda to tragicznie, ze względu na jej właściwości.
Nie potrafi przy tym podać żadnej podstawy prawnej na poparcie swoich słów.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej