Autor Wątek: Drabiny  (Przeczytany 40204 razy)

Offline gruuby

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 23
Odp: Drabiny
« Odpowiedź #25 dnia: Marzec 22, 2008, 16:20:27 »
u mnie w pracy na pierwszym jeździ drewniana 10 a na manie altrex , gdy poruszyłem nieśmiało ten temat że może by je tak zamienic bo na pierwszym blablabla... starośc powiedziała że kiedyś z alu była jakaś skucha , coś że się wywróciła i się na nią obrazili , dalej nie wnikałem .

Offline mariansz84

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 27
Odp: Drabiny
« Odpowiedź #26 dnia: Marzec 24, 2008, 12:19:50 »
 Nie jestem pewien ale wydaje mi sie że nie wszystkie alusy można używać jako wolno stojące chodzi mi o D10 W drewniana ma drażki podporowe,  aluminiowa pomocnicze do sprawiania.

Offline gruuby

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 23
Odp: Drabiny
« Odpowiedź #27 dnia: Marzec 24, 2008, 12:47:06 »
mi obiło się o uszy że od jakiegoś czasu tylko na mechanicznych można pracowac jako na wolno stojących

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Drabiny
« Odpowiedź #28 dnia: Marzec 24, 2008, 12:52:15 »
z mojej wiedzy tylko starą drewnianą d10w można było (wg instrukcji producenta) użyć jako wolnostojącej.
Nie wiem jak Z2100 czy można ją jako wolno stojacą używać czy nie, na pewno Z2099 nie można używać jako wolno stojącej - musi być oparta. W sumie to jest dobre rozwiązanie że trzeba je opierać bo nie pociąga takiego ryzyka jak operowanie prądami lub działania ratownicze na wolno stojącej.
drążki przy tak dużej drabinie powinny być podporowe i stabilizować drabinę a nie przekazywać ciężar na podłoże (choć na pewno i to by spokojnie zniosły). pozdr

Gruby, drabiny mechaniczne to zupełnie inna bajka. Ich obliczenia są tak dobrane ze nie muszą (i nie ma nawet gdzie) być zastosowane podpory przy mechanicznej drabinie na samochodzie.
EGO = 1 / wiedza

Offline Krzyś Mila

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 558
  • By zawsze wracać z tarczą i z dumą nosić mundur...
Odp: Drabiny
« Odpowiedź #29 dnia: Marzec 24, 2008, 13:21:37 »
Witam

Drabinę, którą mam, wolno rozstawiać jako wolno stojącą, ale tylko na nie wysuniętym górnym przęśle. (więc niestety tylko połowa wysokości).

Pozdrawiam

Offline gruuby

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 23
Odp: Drabiny
« Odpowiedź #30 dnia: Marzec 24, 2008, 13:41:27 »


Gruby, drabiny mechaniczne to zupełnie inna bajka. Ich obliczenia są tak dobrane ze nie muszą (i nie ma nawet gdzie) być zastosowane podpory przy mechanicznej drabinie na samochodzie.
[/quote]

Nie pisałem nic o podporach tylko o użyciu drabiny jako przystawnej lub wolno stojącej .
a inf którą podałem w poprzednim poście jest tylko zasłyszana i proszę nie traktowac jej jako pewnej .

Offline strażak biurkowy

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 515
Odp: Drabiny
« Odpowiedź #31 dnia: Marzec 24, 2008, 14:14:13 »
Nie jestem pewien ale wydaje mi sie że nie wszystkie alusy można używać jako wolno stojące chodzi mi o D10 W drewniana ma drażki podporowe,  aluminiowa pomocnicze do sprawiania.
Wszystkie drabiny posiadające dopuszczenie CNBOP są zgodne z wymaganiami normy PN-EN 1147 "Drabiny strażackie" . W tej normie jest napisane, że żadna drabina zgodna z tą normą nie może być stosowana jako wolnostojąca. Nie wspominam tu o jakiś aluminiowych wynalazkach po 700 zł za sztukę o których pisali niektórzy forumowicze, że są dobre i tanie. Takie produkty aby zachęcić do ich kupna mogą posiadać ulotki informacyjne, zezwalające na stosowanie ich jako wolnostojące - oby tylko nie pierwszy i ostatni raz dla tego kto zaufa takiej informacji.   

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Drabiny
« Odpowiedź #32 dnia: Marzec 24, 2008, 14:29:09 »
a co do dopuszczenia przez CNBOP to tylko na dzień dzisiejszy ma drabina z2100
z2099 już nie ma dopuszczenia (przynajmniej nie ma takiego info na stronach)
pozdr
EGO = 1 / wiedza

Offline Meku

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 413
    • OSP w Kruszwicy
Odp: Drabiny
« Odpowiedź #33 dnia: Marzec 24, 2008, 16:13:43 »
@ robn  czy to pewna wiadomość ?  Ja bazuje na tym linku i tam pisze o certyfikatach dla 4 drabin wysuwnych

http://www.cnbop.pl/certyfikaty/wykazy/baza/show_certs.php?podgrupa=060102

Jesteś lepiej poinformowany, a strona nie aktualna ?   Wyjaśnij jak wiesz więcej.
Czy ktoś  pomógł by w poszukiwaniu cennika firmy PROTEKTA  lub jej przedstawicieli.
ZSR  +  ZOSP  +  OSP
          http://www.ospkruszwica.pl

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Drabiny
« Odpowiedź #34 dnia: Marzec 24, 2008, 16:36:58 »
meku, widziałem tą stronę i jest ona aktualna
ale tam nie pisze że ZS 2099 (jest ich dość dużo w PSP) ma dopuszczenie, z typów ZS (najbardziej popularne) ma ją tylko ZS2100.
Drabiny serii DW (Protecta) są mi nieznane i nie wiem ile jednostek je ma i jak sie sprawują.
pozdr
EGO = 1 / wiedza

Offline strażak biurkowy

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 515
Odp: Drabiny
« Odpowiedź #35 dnia: Marzec 25, 2008, 10:15:26 »
@ robn  czy to pewna wiadomość ?  Ja bazuje na tym linku i tam pisze o certyfikatach dla 4 drabin wysuwnych

http://www.cnbop.pl/certyfikaty/wykazy/baza/show_certs.php?podgrupa=060102

Jesteś lepiej poinformowany, a strona nie aktualna ?   Wyjaśnij jak wiesz więcej.
Czy ktoś  pomógł by w poszukiwaniu cennika firmy PROTEKTA  lub jej przedstawicieli.
Myślę, że aktualne cenniki znajdują się w centrali firmy w W-wie tel 6444642
Tylko nie poróbuj kupowac z tej firmy drabiny trzyprzęsłowej wysuwanej wydziałem ją w akcji  -dwie osoby miały problem wisząc na linie aby ją wysunąc - aż dziwne że CNBOP wydało kiedyś certyfikat na nią   

Offline Meku

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 413
    • OSP w Kruszwicy
Odp: Drabiny
« Odpowiedź #36 dnia: Marzec 26, 2008, 08:53:22 »
Toś mnie zaskoczył taką informacją ,  a właśnie do niej się przymierzałem  :angry:
ZSR  +  ZOSP  +  OSP
          http://www.ospkruszwica.pl

Offline Petros

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Drabiny
« Odpowiedź #37 dnia: Marzec 26, 2008, 20:26:34 »
Nie jestem pewien ale wydaje mi sie że nie wszystkie alusy można używać jako wolno stojące chodzi mi o D10 W drewniana ma drażki podporowe,  aluminiowa pomocnicze do sprawiania.
Z instrukcji drabin typ ZS wynika , że nie mogą one być stosowane jako wolnostojące nawet gdy wyposażone są w drążki.

Offline Petros

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Drabiny
« Odpowiedź #38 dnia: Marzec 26, 2008, 20:40:27 »
Koledzy mam mały problem z drabinką ZS 2100. Będę bardzo wdzięczny jeżeli ktoś podesłał by mi zdjęcie rozstawionej drabiny (z drugim przęsłem wysuniętym) a dokładnie zbliżenie hamulca linowego. Z góry dzięki i pozdrawiam!
Radził bym nie kombinować samemu przy sprzęcie. Kłopoty mogą się zacząć jak się coś stanie i prokurator zapyta kto montował np. hamulec i czy jest dopuszczenie na sprzęt - przemyśl to.

Offline strażak biurkowy

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 515
Odp: Drabiny
« Odpowiedź #39 dnia: Marzec 26, 2008, 23:44:51 »
Jeszcze raz powtarzam, że to wynika z normy PN-EN 1147 a nie z instrukcji obsługi. Producenci
wykorzystują ten fakt aby uniknąć odpowiedzialności w razie wypadku. Drążki w drabinach aluminiowych służą głównie do sprawiania i stabilizacji sprawionej drabiny.
W starej drewnianej D10W drążki były wykonane z rury stalowej chyba fi 45 mm, a obecne drążki są z rury aluminiowej cienkościennej   około fi 40 mm.   

Offline Petros

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Drabiny
« Odpowiedź #40 dnia: Marzec 27, 2008, 09:44:36 »
I pełna zgoda. To co wynika z norm  zawiera instrukcja.
« Ostatnia zmiana: Marzec 27, 2008, 09:46:41 wysłana przez Petros »

Offline deejayslonio

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 845
Odp: Drabiny
« Odpowiedź #41 dnia: Listopad 26, 2008, 08:43:51 »
Wszystkie altrexy z którymi miałem kontakt nie mogły być sprawiane jako wolnostojące, tj. fizycznie można było ją tak sprawić ale atestu/zezwolenia na to nie było...

Offline Ogureczek1988

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 74
Odp: Drabiny
« Odpowiedź #42 dnia: Listopad 26, 2008, 13:08:44 »
Nie mam zdanych zastrzeżeń do aluminiowych drabin są lżejsze trwalsze!

Offline barthez315

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 226
  • RYCERZE FLORIANA
Odp: Drabiny
« Odpowiedź #43 dnia: Grudzień 19, 2008, 19:30:19 »
No fakt aluminiowe drabiny są lżejsze i wygodniejsze. Ale słyszałem za podczas akcji ratowniczej w czasie deszczu można się łatwo na niej poślizgnąc.
Wiadomo że mają nakładki antypoślizgowe z gumy itp ale nie wszystkie
Była mowa a jednej z drabin w którymś temacie a dokładnie teleskopowej drabinie Rosenbauer wys 4.1m
Co o tym sądzicie??
"Na dzwięk syreny zostawiają swoje rodziny, przyjaciół aby ratować życie i dobytek innych, czasami niepowracając..."

Offline marcin44

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 76
Odp: Drabiny
« Odpowiedź #44 dnia: Grudzień 19, 2008, 21:51:36 »
A na węższych drewnianych lakierowanych stopniach sie noga nie "pośliźnie" ?

Offline barthez315

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 226
  • RYCERZE FLORIANA
Odp: Drabiny
« Odpowiedź #45 dnia: Grudzień 20, 2008, 20:44:17 »
No też się poślizgnie no wiadomo.
Nawet jak nie będzie lakierowane i namoczone to sie poslizgniesz.
Wiec wnioskując zadne nie dają w 100% ze nie zlecisz
"Na dzwięk syreny zostawiają swoje rodziny, przyjaciół aby ratować życie i dobytek innych, czasami niepowracając..."

Offline norbertkazik

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 177
Odp: Drabiny
« Odpowiedź #46 dnia: Luty 01, 2009, 17:30:15 »
Mam pytanie jakie drabiny macie na wyposażeniu i jakie są waszym zdaniem najlepsze.U mnie w jednostce mamy trzy drabiny bojowe:
GCBA 4 przęsła nasadkowe drewniane
GBA DW-10
GBA DW-8


Dop. moderatora:  Scaliłem wątki. W przyszłości zanim utworzysz nowy wątek sprawdź, czy na forum nie ma wątku o podobnym temacie. Użyj wyszukiwarki. /Sylwek
« Ostatnia zmiana: Luty 01, 2009, 17:39:23 wysłana przez Sylwek »
Bóg stworzył mnie po to abym pomagał bliźnim nawet za cenę własnego życia

Offline komendant74

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 150
Odp: Drabiny
« Odpowiedź #47 dnia: Marzec 19, 2010, 02:32:22 »
Interesuje mnie ta drabina PROTEKTY. Chyba została wyprodukowana w Niemczech. Czy ma już ją ktoś? Jak się sprawuje w użytkowaniu? http://www.protekta.pl/public/pfiles/22/Drabina_2-prz%C4%99s%C5%82owa,_3-osobowa.pdf

Offline Witold

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.569
  • Ratowanie strażaków przez strażaków
    • http://grupaszybkiegoreagowania.strefa.pl
Odp: Drabiny
« Odpowiedź #48 dnia: Październik 01, 2010, 10:15:01 »
Ma ktoś może instrukcję do drabiny ZS 2100? Chodzi o te nieszczęsne sprawianie. Wg. konstrukcji drabiny należy przęsło górne (węższe) prowadzić "dołem" (czyli od strony budynku), a ciągle się spotykam ze zdaniem, że wg. regulaminu D10W należy sprawiać odwrotnie. Skądinąd ktoś pisze że D10W to nasz symbol, a ZS20100 to nazwa handlowa... już mi się mętlik zrobił.
Instrukcja do drabiny ZS2110 mówi, że należy ją sprawiać "konstrukcyjnie", a więc górne przęsło idzie "dołem"... ale rad byłbym zobaczyć instrukcję do Z2100, któej to instrukcji niestety nie posiadam...

Do pobrania za darmo: KSIĄŻKA pt."Podstawy zabezpieczenia i ratowania strażaków podczas wewnętrznych działań gaśniczych" + prezentacje do każdego rozdziału do pobrania!
Pobierz tutaj: sapsp.pl

Offline kruger

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 124
Odp: Drabiny
« Odpowiedź #49 dnia: Październik 01, 2010, 11:09:10 »
Drabina ZS 2100 to na pewno nie jest D10W. Jest to drabina podobna i na wielu jednostkach PSP i OSP jest mylnie sprawiana. Podczas sprawiania tej drabiny przęsło które "wyjeżdża" powinno znajdować się od ściany budynku. A osoba która pociąga za sznurek powinna stać przed drabiną a nie tak jak D10W pod spodem. Drabiny tej nie wolno sprawiać jako wolnostojącej. Poprawność sprawienia tej drabiny można sprawdzić poprzez sprawdzenie jak ułożone są jej szczeble po sprawieniu: przy poprawnym sprawieniu górna część szczebla (ta po której wchodzimy) ma być płasko - równolegle do podłoża, gdy drabinę sprawimy odwrotnie górna płaszczyzna szczebla będzie opadać w kierunku ściany.
Co do instrukcji to należy zadzwonić do firmy MAKROS chętnie wyślą instrukcje. 
Zgodnie z instrukcją drabina ma być sprawiana tak jak opisałem powyżej.
OSTRY HAJC - lejesz wode a to h... daje