Autor Wątek: Drabiny  (Przeczytany 40169 razy)

Offline falcon

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 95
Drabiny
« dnia: Wrzesień 12, 2006, 23:06:40 »
Jakie drabiny macie na swoich samochodach ?
Jakie orientacyjne są koszty tego typu sprzętu ? Jak wygląda sprawa atestów ?

Offline tomer123

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 115
Odp: Drabiny
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 12, 2006, 23:37:14 »
Czesc.
W mojej jednostce na GCBA (Jelcz 010 422) jest nasadkowa 4-o przęsłowa, natomiast na GBAM (Star 244) jest DW 10. Co do atestów, to wiem że w przypadku DW 10 jest ona objęa atestem CNBOP, natomiast w przypadku nasadkowej nic mi nie wiadomo. Cena drabiny DW 10 wynosi ok 4000 zł natomiast 4-o przęsłowej nasadkowej waha sie w granicach 1200-1800 zł
Pozdrawiam
 

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: Drabiny
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 13, 2006, 07:27:05 »
My na Starze 266 GBM wozimy drewnianą nasadkową (3 przęsła) i D-10-W (ZS-2099)
posiada ona atest CNBOP i przy zakupie dostajesz 10 lat gwarancji. Cena kształtuje sie w sumie ok. 3,500 zł

Offline falcon

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 95
Odp: Drabiny
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 14, 2006, 21:19:16 »
Tylko np D10W kosztuje ok 2200 zł - adekwatna aluminiowa ZS2099 ok 4000 zł
Nasadkowa drewniana ok 230 zł

Tylko D10W ma atest CNBOP, a niewiem jak w przypadku zwykłaj nasadkowej drewnianej.

I czy oprócz atestu który napewno podnosi cene drabiny, aż tak bardzo różnią się one od tych drabin w marketach budowlanych o podobnych wysokościach a cenach w granicach za drabinę o wysokości ok 8m -  600 zł ??? I jak wygląda sprawa używania takich ?

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: Drabiny
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 14, 2006, 22:44:03 »
Typowa drabina pożarnicza różni sie od takiej zwykłej i to bardzo np. wytrzymałoscią, łatwością rozłożenia a co za tym idzie zwiększeniem szybkości działąń rat.-gaś.
Gdyby nie było zadnej róznicy to wszystkie jednostki kupowaly by zwykłe drabiny.
Cytuj
Tylko np D10W kosztuje ok 2200 zł - adekwatna aluminiowa ZS2099 ok 4000 zł...
Cos Ci sie chyba kolego pomyliło bo "D10W" to symbol drabiny
(drabina, 10 metrów, wysówana) a nie nazwa. A ZS2099 to najpopularniejsza
drabina D10W. Sprawdz na www.ppoz.sklep.pl

Offline maldrin

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 697
  • Strach ma wielkie oczy ;)
Odp: Drabiny
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 14, 2006, 23:14:44 »
Może chodziło o drewnianą?
Człowiek ujawnia swoją osobowość w sposobie traktowania bliźnich. - Kardynał Stefan Wyszyński

Nie znać Historii to być zawsze dzieckiem - Cyceron

Offline falcon

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 95
Odp: Drabiny
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 15, 2006, 07:05:07 »
Może nie do końca dobrze to ująłem. Jako D10W chodziło mi o ten typ tylko drewniną.

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: Drabiny
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 15, 2006, 07:14:05 »
Aaa... rozumiem, sory! Jezeli mial bym wybierac to albo bym kupił nasadową
albo ZS2099. Nigdy nie bybrał bym drewnianej D10W bo poprostu jest bardzo ciężka i są duże kłopoty z jej dostawiniem, ze ściąganiem z samochodu itd.
Mamy również D10W drewnianą ale niebyła używana od kilku lat bo poprostu jest nieporęczna.
Także ja polecam albo nasadkową albo ZS2099
Pozdrawiam!

Offline falcon

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 95
Odp: Drabiny
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 21, 2006, 10:59:52 »
Tylko zastanawiam się czy jest przepłacania dwa lub trzy razy tyle za drabinę którą  pelnym rozłożeniu używaliśmy w ostatnich 10 latach raz może dwa razy . . .
A chcemy właśnie wymienić starą drewnianą na coś lzejszego w związku ze zmianą samochodu. . .

Offline steyr

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 51
Odp: Drabiny
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 21, 2006, 11:51:53 »
W mojej OSP jest drabina zakupiona na wymiar czyli tak by pasowała na miejsce mocowania.Kupiłem ją w zwykłym sklepie z takimi sprzętami koszt ok.700zł 3 przęsłowa alu.wysówana.Na inną mnie a raczej nas nie stać.Ta zdaje egzamin ma jakiś tam atest i dopuszczenie.Kiekujemy się zasadą że powyżej 1-go piętra wołam SH18 lub DW30.Pozdrawiam

Offline Cień

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 652
Odp: Drabiny
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 18, 2006, 13:58:54 »
Aaa... rozumiem, sory! Jezeli mial bym wybierac to albo bym kupił nasadową
albo ZS2099. Nigdy nie bybrał bym drewnianej D10W bo poprostu jest bardzo ciężka i są duże kłopoty z jej dostawiniem, ze ściąganiem z samochodu itd.
Mamy również D10W drewnianą ale niebyła używana od kilku lat bo poprostu jest nieporęczna.
Także ja polecam albo nasadkową albo ZS2099
Pozdrawiam!
Panowie mylicie pojęcia typu problem z rozstawieniem , pewnie że na pierwsze piętro poręczniej użyć nasadkową . Ale D10W występuje w dwóch wersjach drewniana lecz nie przesadzajcie z tą ciężkością jesteście strażakami nie wychowankami przedszkola oraz trochę lżejsza D10W w wersji aluminiowej. A propo jeśli w czterech macie kłopot z rozstawieniem  i zdjęciem z samochodu  D10W to myśle że czas zmienić zawód. Bo nikt wam nie mówił że w straży będzi lekko to nie ochronka tylko grupa osób z wielkimi jajami. Pozdrawiam.


Czesc.
W mojej jednostce na GCBA (Jelcz 010 422) jest nasadkowa 4-o przęsłowa, natomiast na GBAM (Star 244) jest DW 10. Co do atestów, to wiem że w przypadku DW 10 jest ona objęa atestem CNBOP, natomiast w przypadku nasadkowej nic mi nie wiadomo. Cena drabiny DW 10 wynosi ok 4000 zł natomiast 4-o przęsłowej nasadkowej waha sie w granicach 1200-1800 zł
Pozdrawiam
 
Mam pytanie  czy wszedł byś na góre po nasadkowej  z 4 rema przęsłami  mnie się wydaje że to dość ryzykowne każda drabina  ma swoje przeznaczenie i nie chodzi tu o kase lecz o nasze bezpieczeństwo nie zpłycaj tematu .

Dop. moderatora: Nie pisz dwóch postów jeden pod drugiem w tym samym temacie, użyj funkcji Modyfikuj. Posty scaliłem. Sylwek
« Ostatnia zmiana: Październik 18, 2006, 14:23:19 wysłana przez Sylwek »
Pozdrawiam Cięń em.

Offline DEX

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 492
Odp: Drabiny
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 19, 2006, 00:40:47 »
Cytuj
Panowie mylicie pojęcia typu problem z rozstawieniem , pewnie że na pierwsze piętro poręczniej użyć nasadkową . Ale D10W występuje w dwóch wersjach drewniana lecz nie przesadzajcie z tą ciężkością jesteście strażakami nie wychowankami przedszkola oraz trochę lżejsza D10W w wersji aluminiowej. A propo jeśli w czterech macie kłopot z rozstawieniem  i zdjęciem z samochodu  D10W to myśle że czas zmienić zawód. Bo nikt wam nie mówił że w straży będzi lekko to nie ochronka tylko grupa osób z wielkimi jajami. Pozdrawiam..

cień kto dziś regulaminowo sprawia drabiny, większość szarpie się z nimi i w tym problem. Kiedyś przyglądałem się jak czterech gości nie mogło sobie poradzić z trzema przęsłami DN bo ciężko.
 
Cytuj
Mam pytanie  czy wszedł byś na góre po nasadkowej  z 4 rema przęsłami  mnie się wydaje że to dość ryzykowne każda drabina  ma swoje przeznaczenie i nie chodzi tu o kase lecz o nasze bezpieczeństwo nie zpłycaj tematu .
jest to dość ryzykowne, ale bywało, że na IIp się szło. Trochę buja, ale jest OK.
Osobiście wolę drabiny drewniane, no może oprócz D-4,2. Drewniana trzeszczy ale moim zdaniem przenosi obciążenia w szerszych granicach. Alu łamie się bezszelestnie. Lecisz nawet nie wiesz kiedy. Ale to moje osobiste zdanie.
Jeżeli ktoś chce to może się połamać spadając z drabiny bez atestu, tylko co wtedy z odszkodowaniem.
W pewnych kwestiach zgadza się z tobą, ale są i takie, w których mam odmienne zdanie.

Offline Cień

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 652
Odp: Drabiny
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 20, 2006, 09:17:50 »
No właśnie odszkodowanie żecz dobra pod warunkiem że jest komu je odebrać  - to nie strach przezemnie mówi lecz rozsądek byłem przy fakcie kiedy kolega leciał wraz z D10W  na chodnik tylko dla tego że nie można było inaczej się rozłożyć jak na oblodzonym chodniku  uratowała jego i osobę ewakuowaną podpora która w końcu się zatrzymała ,a drabka poza lodem była rozstawiona i zabezpieczona  w myśl wszelkich prawideł . Co do D10W wersji drewnianej  masz 100% rację  lecz u mnie ją wymieniono  na alumkę stara była bardzo i nikt nie podją się jej naprawy - fakt alumka jest lepiej zabezpieczona przed zsunięciem się ale drewnianan była wytrzymalsza . Pozdrawiam.
Pozdrawiam Cięń em.

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Drabiny
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 23, 2006, 09:46:46 »
Cześć,
pojawiła się sprawa drabiny drewniane - drabiny aluminiowe. Tak według moich spostrzeżeń - aluminiowa lżejsza i dzięki temu łatwiejsza w sprawianiu. Drewniana bezpieczniejsza na wypadek zaczepienia o linię energetyczną niskiego napięcia no i aluminium się nagrzewa i uplastycznia przy wystawieniu na ciepło - trzeba o tym pamiętać. Z resztą podobnie (zagrożenie porażeniem i nagrzewanie się ) jest z bosakami z trzonkiem z rur metalowych zamiast drewnianych.
No i na koniec sprawa atestów - jasna sprawa, że wypada je na drabinę mieć, chociaż nasza nowa z atestem za 1600 zł prawie się nie różni od tej w supermarkecie za 700 zł (ta też ma jakieś atesty ale nie ma dopuszczań do stosowania w ochronie p.poż).
Sylwek

Offline Cień

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 652
Odp: Drabiny
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 23, 2006, 11:17:55 »
Wszystko  ok ale nie przesadzajmy z tą tęperaturą drabina nie jest tak narażona na ciepło jak strażak jeśli alumka się odkszałci to drewniana się nadpali i też jest to jej koniec zapominacie podstawowej żeczy to strażak wchodzi w płomienie nie drabina ona jest tylko pomocna do wejścia. A z prądem elektrycznym drogi kolego to zupełnie przesadziłeś . Od kiedy to strażakowi  wolno działać z takiej drabiny w bezpośredniej bliskości lini energetycznej nawet niskiego napięcia pod napięciem przeciesz taka linia ma min 380 V . O ile się nie mylę to i na kursie na drabiny mechaniczne i na podnośniki instrukcja jasno opisuje odległości pracy przy liniach energetycznych wiem powiesz że pomyliłem pojęcia lecz te odległości obowiązują przy wszystkich drabinach nie tylko mechanicznych. Jeśli nie wziołeś tego pod uwagę to narażasz przez swoją niewiedzę nie tylko siebie ale i swych kolegów. Wątek prądu był nie trafiony  pozdrawiam.
Pozdrawiam Cięń em.

Offline strażak prywatny

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 64
Odp: Drabiny
« Odpowiedź #15 dnia: Październik 26, 2006, 12:54:22 »
Tylko np D10W kosztuje ok 2200 zł - adekwatna aluminiowa ZS2099 ok 4000 zł
Tylko D10W ma atest CNBOP [...]

W Horpolu www.horpol.com  D10W drewniana kosztuje 1990 zł a aluminiowa 1720 zł. Aluminiowa nie ma podpór ale ma linkę, zabezpieczenie przez złożeniem gdy linka pęknie, spody lepiej trzymające powierzchni i kółka na szczycie. Jest też atest CNBOP.

Offline OSP Jano

  • Strażak Ratownik
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 26
Odp: Drabiny
« Odpowiedź #16 dnia: Listopad 20, 2006, 21:20:50 »
Magirus 8m
Star 3m

POZDRO!!

Offline bulson

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 171
  • OSP i PSP
Odp: Drabiny
« Odpowiedź #17 dnia: Listopad 22, 2006, 21:47:55 »
My na Star 244 mamy D10W aluminową

Offline strażak biurkowy

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 515
Odp: Drabiny
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 19, 2008, 22:38:04 »
Słyszałem od CNBOP , że jedyny w kraju producent drabiny drewnianej D10W zaprzestaje jej produkcji  - powód małe zainteresowanie. Jednocześnie przeglądając z wyszukiwarki posty o drabinach aluminiowych odniosłem wrażenie, że drabiny aluminiowe nie są zbyt lubiane przez strażaków. Zatem proszę o wypowiedzi użytkowników jak to jest z tymi drabinami aluminiowymi (wysuwanymi i nasadkowymi): są lepsze czy gorsze od drewnianych, bezpieczniejsze czy stwarzające ryzyko dla użytkownika.      
« Ostatnia zmiana: Marzec 19, 2008, 22:41:30 wysłana przez strażak biurkowy »

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Drabiny
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 19, 2008, 23:08:00 »
ja do alusów nie mam zastrzeżeń. są na pewno lepsze niż drewniane, lżejsze, wyprofilowany stopień, jest także szerszy i wygodniej się na nim stoi. pozdr.
EGO = 1 / wiedza

Offline Ajax

  • Pokój to tylko brak wojny.
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.310
  • Cały świat gra komedię!
    • http://
Odp: Drabiny
« Odpowiedź #20 dnia: Marzec 19, 2008, 23:38:55 »
ja do alusów nie mam zastrzeżeń. są na pewno lepsze niż drewniane, lżejsze, wyprofilowany stopień, jest także szerszy i wygodniej się na nim stoi. pozdr.

Podobnie!
Od lat... Używamy alu i jest ok. Nie było dotychczas żadnego wypadku. Jedyna drewniana na samochodach to słupkowa /D 3.1/, chyba ze względu na miejsce, ciężar, poręczność i przydatność  -_-
Z tego, co wiem w JRG woj. głównie jw.
Pozdr.
Nie jeden brak wiedzy nadrabia wazeliną.

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: Drabiny
« Odpowiedź #21 dnia: Marzec 20, 2008, 07:41:31 »
Koledzy mam mały problem z drabinką ZS 2100. Będę bardzo wdzięczny jeżeli ktoś podesłał by mi zdjęcie rozstawionej drabiny (z drugim przęsłem wysuniętym) a dokładnie zbliżenie hamulca linowego. Z góry dzięki i pozdrawiam!

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
EGO = 1 / wiedza

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: Drabiny
« Odpowiedź #23 dnia: Marzec 20, 2008, 20:51:41 »
linki ZS 2100:
http://www.makros.pl/pozar/poz0.htm
http://www.sprzet-poz.pl/index.php?action=showProductDetails&idKategorieWybrana=264&idProduktyWybrany=126
wersja H jest z hamulcem,
pozdr

A no właśnie te zdjęcia nie pokazuję tego czego potrzebuję (zbliżenie hamulca) i dlatego tu napisałem, ale dzięki za chęci ;-)

Tak więc gdyby ktoś miał taką fotkę, albo mógł ją zrobić to proszę o przesłanie na emilstroisz@wp.pl
Chodzi o hamulec linowy na rozsuniętej drabinie, albo foto całej drabiny ale w miarę możliwości na przybliżeniu. Chyba, że ktoś jest w posiadaniu instrukcji gdzie opisany jest montaż hamulca. Będę bardzo wdzięczny.

Tak więc gdyby ktoś miał fotkę

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Drabiny
« Odpowiedź #24 dnia: Marzec 20, 2008, 21:18:36 »
czy ten hamulec nie jest zamontowany "fabrycznie"? przynajmniej jako element bezpieczeństwa powinien być zamontowany przez serwis. pozdr.
ps. niestety nie mam tej drabiny i fotek nie będę miał. pozdr
EGO = 1 / wiedza