Autor Wątek: Czy na przejściu ewakuacyjnym należy stosować oświetlenie ewakuacyjne.  (Przeczytany 2321 razy)

Offline bumbajov

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Witam szanownych Panów.
Nie znalazłem tematu dot. pytań technicznych stąd wątek wylądował tutaj.  :gwiazdki:

Od jakiegoś czasu próbuję odnaleść informację dot. wymogu stosowania oświetlenia awaryjnego-ewakuacyjnego na trasie tzw. przejścia ewakuacyjnego. Czy należy je stosować na trasie przejść ewakuacyjnych i jaka jest podstawa prawna :kwit:.

Co do oświetlenia strefy otwartej, dojścia ewakuacyjnego itd. wszystko jest dla mnie jasne.
Może interpretacja ogólnie nazwanej drogi ewakuacyjnej (z punktu widzenia oświetlenia awaryjnego) zawiera w sobie przejście oraz dojście i należy je stosować.


Proszę o pomoc. :cooo:

Offline r0cq

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 612
Przeczytaj na spokojnie §181 rozporządzenia MI z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Masz tam dokładnie wyszczególnione gdzie należy stosować oświetlenie ewakuacyjne.
W razie ewentualnych wątpliwości - śmiało pytaj, postaram się wraz z innymi użytkownikami Ci pomóc.
:straz:

Offline mariusz

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 277
Norma PN-EN 50172 zawiera definicję strefy otwartej - przeczytaj ją dokładnie, potem przeczytaj w WT par. 181 i odpowiedź będziesz miał gotową.

Offline bumbajov

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Ok rocqu i mariusz, dzięki za zainteresowanie.

podrąże jeszcze bo odpowiedzi są precyzyjne aczkolwiek dla mnie jeszcze nie do końca jasne; ukierunkuje to tak:
jeżeli "gdzieś" w rozporządzeniu lub w innym akcie prawnym odnajdę definicję drogi ewakuacyjnej (i w niej będę miał definicję, że droga ewakuacyjna (...) dzieli się na przejście, dojście, wyjście ewakuacyjne) to wtedy wiem, że traktuję przejście ewakuacyjne jako element drogi ewakuacyjnej i "ta" droga ewakuacyjna, tak określona w $181 rozp. MI dot. war. techn. w punkcie drugim, będzie miała odniesienie własnie do tego rozporządzenia.

Jest to troszkę niejasne, więc innymi słowami:
Czy Panowie mają wiedzę gdzie odnajdę definicję drogi ewakuacyjnej, w której będzie informacja jasno wskazująca, że przejście ewakuacyjne jest jej elementem ? Może będzie gdziekolwiek opis tego, że "jedno" z "drugim" jest jakoś połączone..

Offline r0cq

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 612
Nie pamiętam bym spotkał się kiedykolwiek z taką definicją, bo chyba takiej nie ma. A może się mylę?
Niemniej jednak, opierając się na przepisach techniczno - budowlanych (WT - ogólne rzecz ujmując, to rozdział 4, dział VI) oraz przepisach przeciwpożarowych (rozporządzenie MSWiA z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (§ 15).

Ps. Twoje kombinowanie chyba nie ma większego sensu ;)
:straz: