Autor Wątek: Nowe GBA  (Przeczytany 3715 razy)

Offline luis

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Nowe GBA
« dnia: Kwiecień 26, 2019, 22:03:29 »
Moja jednostka przymierza się do zakupu nowego samochodu GBA.
Zastanawiamy się nad tym czy brać samochód na bliźniakami czy na pojedynczych kołach z tyłu.
Czy zbiornik 3 tyś czy 4.5 tyś litrów?
Na terenie działania jest sporo lasów.

Nad jakim pojazdem waszym zdaniem należało by się zastanowić? Jaki polecacie ?

Offline gadzina92

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 241
Odp: Nowe GBA
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 26, 2019, 23:16:16 »
Jak ma działać w terenie i głównie do pożarów to wody jak najwięcej, a z tyłu koniecznie bliźniaki  :straz:

Offline piotr92strazak

  • Cel: PSP
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.162
Odp: Nowe GBA
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 27, 2019, 08:38:46 »
Pamiętaj ze koła bliźniak lepiej trzymają się drogi.
Straż- Pasja, Miłość, Duma, Honor

Offline mulat81

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 553
Odp: Nowe GBA
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 27, 2019, 08:47:52 »
Weź sprawdź statystykę za 5 lat w tył , jakie były najczęściej  wyjazdy MZ czy P  , kolejne w jakim terenie było najwięcej zdarzeń (oraz w jakim terenie polski jesteście ) i czas wsparcia JRG/innej KSRG  bo bez sensu jest kupować pojazd z 4m3 H2O jak zdarzenia są głownie na drogach itp
Ja osobiście analizując działania wielu jednostek jako pierwszo wyjazdowy proponują gba 2do 3m3 H2O, i aby było trochę miejsca na sprzęt bo coraz więcej go potrzeba , jeżeli jednostka robi dlugie trasy po asfalcie to jednak bliźniak 
PS u mnie też jest setki hektarów lasu i oprócz przygniecionego przez traktor to od ponad 10 lat żadnego pzaru tam nie były
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 27, 2019, 08:51:32 wysłana przez mulat81 »

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: Nowe GBA
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 27, 2019, 14:16:22 »
Tylko bliźniak na tylnej osi. Z kim bym nie rozmawiał (już po kilku latach od zakupu) to każdy narzeka na pojedyncze koło z tyłu.
Samochód zwyczajnie źle się prowadzi na asfalcie. No chyba, że zdecydowaną większość jeździcie w terenie.

Wybierając rozmiar zbiornika trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie czego bardziej Wam potrzeba - wody, czy sprzętu?
Przy zbiorniku 4,5 m3 ilość miejsca w skrytkach jest ograniczona, ale podstawowy sprzęt się zmieści.
Przy zbiorniku 3 m3 większość producentów robi skrytkę pierwszą skrytkę na przelot, dzięki czemu wchodzi więcej rzeczy.
Przy GBA trzeba wykazać się sztuką rezygnacji ;-) Powodzenia!
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 27, 2019, 14:23:04 wysłana przez Emil »

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Nowe GBA
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 28, 2019, 16:57:29 »
Na moim terenie PSP pozyskało auto terenowe na bliźniakach i bardzo sobie chwalą.

Offline luis

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: Nowe GBA
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 28, 2019, 17:38:08 »
Na moim terenie PSP pozyskało auto terenowe na bliźniakach i bardzo sobie chwalą.

Terenowe na bliźniakach ?
Pokarz zdjęcie

Offline hapec

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 359
Odp: Nowe GBA
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 28, 2019, 21:31:06 »
Paryż-Dakar https://www.google.com/search?q=paryz+dakar+ciezarowki&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiBuZ_dwvPhAhVOx4sKHQcVBl8Q_AUIDigB&biw=1536&bih=754#imgrc=SQxX7EYXypWTYM:  w terenie pojedyncze z tylu bedzie sie lepiej sprawdzalo jak blizniak moim skromnym zdaniem kamaz na pojedynczych 4x4 mniej elektroniki
W naszym fachu nie ma strachu... Spadniesz z dachu i po fachu

Offline luis

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: Nowe GBA
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 28, 2019, 21:46:21 »
Macie racje większość wezwań jest to jazda po asfalcie a na pojedynczych będzie nosić go.
A co myślicie o tym: bliźniaki na tył a z przodu zwiększyć szerokość opony. Zwiększy to możliwości terenowe czy nie bardzo? (chodzi mi tu o zapadanie się przedniej osi na wąskim standardowym ogumieniu).

Tak jak tu:


[załącznik usunięty przez administratora]

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Nowe GBA
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 28, 2019, 22:16:24 »
Jeździłem na takich szerokich kapciach, całkiem przyjemnie się jeździło, ale jednak przy błotku musi być konkretny bieżnik, przynajmniej budowlany, bo co z tego że się nie zapadniesz, jak nie ruszysz...

Co to ogólnie aut terenowych/leśnych i drogowych, to szukamy czegoś uniwersalnego, z braku środków chyba, bo jak wiadomo powszechnie - jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego. I takie szukanie kompromisu w kwestii przyczepności, stabilności, prześwitu i wielu innych parametrów. A współcześnie jedyne auto które można uznać za w miarę uniwersalne (choć też nie bez wad) to chyba Tatra Force 815-7. Ale nie ma silnika Euro 6, i nikt na rynek krajowy nie buduje wozów na tym podwoziu, więc... :cooo:
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Nowe GBA
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 29, 2019, 14:08:15 »
No więc zostaje STAR 266M 😁
Auto proste, tanie, sprawdzone, rewelacyjne w teren
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Nowe GBA
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 29, 2019, 14:39:43 »
No i nie zapomnijcie że auto terenowe z szerokimi oponami z przodu ma mniejszy promień skrętu co niejednokrotnie powoduje problemy przy manewrowaniu.

Offline luis

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: Nowe GBA
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 29, 2019, 14:49:49 »
Wciągarka z przodu czy lepiej z tyłu ?

Offline piotr92strazak

  • Cel: PSP
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.162
Odp: Nowe GBA
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 29, 2019, 16:23:32 »
Wciągarka z przodu czy lepiej z tyłu ?
Większość nowych samochodów montuje z przodu ;) nie spotkałem się żeby ktoś montował teraz z tyłu, no chyba że wymaganie jest na dwie wciągarki ;)
Straż- Pasja, Miłość, Duma, Honor

Offline Aquarius

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 148
Odp: Nowe GBA
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 29, 2019, 21:20:51 »
Wciągarka z przodu czy lepiej z tyłu ?

A ja bym spytał najpierw do czego ta wyciągarka ma służyć?

Jeśli chcecie wyciągać zagrzebane GBA, to pozostaje hydrauliczna, lub mechaniczna. Kwestia montażu. W terenie w celu "samoratowania" często łatwiej wyciągnąć się do tyłu, gdzie jechaliśmy chwilę wcześniej, jest bardziej twardo i/lub ugnietllśmy podłoże.

Jeśli ma służyć do sprzątania po wypadkach, przeciągania drzewa które tarasuje drogę i innych prac gospodarczych ;), to elektryk montowany z przodu wystarczy i tak zamontowany będzie wygodniejszy w użyciu.

Nie zapomnij w specyfikacji umieścić odpowiednio mocnego zblocza do wyciągarki, szekli i zawiesi. I jeśli zdecydujesz się na elektryka to obowiązkowo wyciągarka ma mieć własny i niezależny od reszty hebel. Sprawa niby oczywista, ale nie dla wszystkich producentów  :wall:
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 29, 2019, 21:32:16 wysłana przez Aquarius »

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.713
  • Getting too old for this shit
Odp: Nowe GBA
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 30, 2019, 08:46:37 »
No więc zostaje STAR 266M 😁
Auto proste, tanie, sprawdzone, rewelacyjne w teren
Tu się nie ma co śmiać ;) Im dłużej o tym myślę, tym bardziej jestem przekonany, że nowe auto - jakie by nie było - powinno być do wszystkiego poza jazdą w terenie. Lekko uterenowione jak już. Ale na teren i las najlepiej sobie zostawić poczciwego Stara.

Znakiem czasów jest to, że moja lokalna KM PSP przymierza się do zakupu auta gaśniczego-typowego leśnika, bo w OSP w moich stronach już powoli Star zaczyna być rzadkością, a inne/nowe wozy nie mają takich zdolności.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline luis

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: Nowe GBA
« Odpowiedź #16 dnia: Kwiecień 30, 2019, 09:54:45 »
Niestety nie ma następców dla Star 266 i Star MAN 1466.

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Nowe GBA
« Odpowiedź #17 dnia: Kwiecień 30, 2019, 11:37:20 »
Dlatego nie do końca złośliwie pisałem o 266M. Modernizację przeprowadzane przez STAR SAN DUO czy MOTODEMOT jest to jakaś alternatywa dla nowych aut, które z racji ceny i wszechobecnej elektroniki pozostawiają wiele do życzenia.
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)