Autor Wątek: Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej  (Przeczytany 2019 razy)

Offline andoria

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 301
Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej
« dnia: Kwiecień 24, 2019, 17:15:13 »
Koledzy mam do was pytanie. Tydzień temu podczas jednej z akcji zgubiłem radiostację przenośną Motorola. Pech chciał, że radio cyfrowe i drogie. Gdy tylko ustaliłem, że radio zostało zgubione, to wróciliśmy po nie na miejsce działań. Radio się znalazło, ale było zniszczone. Prawdopodobnie podczas wsiadania do wozu bojowego wypadło mi ono z kieszeni Nomexu i wpadło pod koła GBA.
Moja wina po prostu nienależycie je zabezpieczyłem przed wypadnięciem. Komendant zaproponował by skorzystać z ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, które i tak co miesiąc opłacam. Mam pytanie jaka jest procedura skorzystania z takiego wariantu? Jeśli oficjalnie przyznaje się do winy, to czy komendant będzie musiał mnie ukarać np. naganą by móc uruchomić środki z ubezpieczenia?
Może skoro ja mówię, że moja wina, a mienie komendy to to wystarczy?

Bardzo proszę o szybką odpowiedź znawców tematu bo sprawa gorąca.

Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.911
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 24, 2019, 17:27:01 »
Żadnej kary nie poniesiesz bo to nie twoja wina. Po drugie te ubezpieczenie w całości pokrywa straty w mieniu do 3 krotności pensji. Idź do swojego dowódcy i poproś o wdrożenie procedury..

Offline fajerktoś

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 44
Odp: Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 24, 2019, 17:45:33 »
Żadnej kary nie poniesiesz bo to nie twoja wina. Po drugie te ubezpieczenie w całości pokrywa straty w mieniu do 3 krotności pensji. Idź do swojego dowódcy i poproś o wdrożenie procedury..

1) jednak jego wina...
2) karę może ponieść, a nawet pewnie poniesie - być może minimalną
3) żeby ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie musi zostać ustalony winowajca - najczęściej na podstawie powołanej komisji, która orzeka imiennie winę - to jest również podstawą do ukarania strażaka
4) o ile pamiętam udział własny winowajcy może być konieczny do uruchomienie wypłaty odszkodowania

Pewnie to też zależy od ubezpieczyciela, nie wiem czy każda KM/P posiada tego samego czy nie.

Offline andoria

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 301
Odp: Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 24, 2019, 18:39:21 »
Dziękuję za odpowiedzi. Akurat komisja będzie zbędna jeśli chodzi o ustalenie winy, bo po prostu wezmę to na siebie. Zatem winny już jest, chociaż wina nieumyślna. Zakladajac, że ubezpieczyciel będzie żądał bym był ukarany, to jaki jest najmniejszy wymiar kary? Generalnie to dostaje sygnały, że krzywdy mi zrobić nie chcą.

Offline j.o.blush

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 220
Odp: Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 24, 2019, 20:27:47 »
szkoda - zawiniona, nieumyślna
w twoim przypadku sugeruje naprawienie szkody na podstawie ugody miedzy komendantem a sprawcą ; my stosujemy naprawienie szkody w naturze (w celu uniknięcia kłopotliwych kwestii księgowania kwoty odszkodowanie) - art. 6 ust 2. ustawy z dnia 7 maja 1999 r. o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy Policji, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Celno-Skarbowej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Więziennej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego i Centralnego Biura Antykorupcyjnego;
jeżeli masz przez "mentora" twój koszt to chyba 150 zł franszyzy redukcyjnej - forma wypłaty przez ubezpieczyciela do ustalenia (przerabialiśmy przelew części na konto wykonawcy naprawy, przelew części na konto ubezpieczonego strażaka i przedłożenie faktury) - zależy na jakiego likwidatora się trafi;
jeżeli strażak nie kombinuje ze szkodą, przyznaje się do winy i cała procedura przebiega bez zakłóceń zazwyczaj w niedługim czasie otrzymuje "nagrodę" lub "motywacyjny" na pokrycie tych 150 (netto);
- nie popełnia błędów ten kto nic nie robi - mądry komendant nie zrobi Ci krzywdy bo następnym razem nikt się nie przyzna, dochodzenie nic nie wykaże i z ubezpieczenia nici;