Autor Wątek: Radio/skaner do nasłuchu (15km)  (Przeczytany 1771 razy)

Offline taz_org

  • aspirant
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 320
  • SKKP
    • Fotografia dronowa i badania termowizyjne
Radio/skaner do nasłuchu (15km)
« dnia: Kwiecień 21, 2019, 15:42:24 »
Może ktoś polecić jakieś tanie rozwiązanie do nasłuchu kanału powiatowego? Najważniejszy aspekt to odległość od radiotelefonu brązowego - 15km w linii prostej, raczej bez żadnych przeszkód po drodze (nasłuch z poddasza przy oknie). Jedynym pomysłem jaki udało mi się znaleźć to baofeng + dodatkowa antena 49cm, ale nie wiem czy to wystarczy by słyszeć coś więcej niż szum. Prosiłbym o odpowiedź , mile widziane posty osób które rozwiązały podobny problem

Offline Petro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 714
Odp: Radio/skaner do nasłuchu (15km)
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 21, 2019, 17:29:41 »
Antena zewnętrzna typu dipol półfalowy w zupełności wystarczy. Bardzo prosta i tania w wykonaniu.

Offline mulat81

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 553
Odp: Radio/skaner do nasłuchu (15km)
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 21, 2019, 19:42:11 »
Pytanie w jakim celu??? Korzystnie z wiedzy w ten sposób pozyskanej to wykroczenie a te wszystke bofangi itp tylko "smiecą" zarowno na nasłuchiwanej częstotliwość jak i sąsiednich  :tuba: :stop:

Offline taz_org

  • aspirant
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 320
  • SKKP
    • Fotografia dronowa i badania termowizyjne
Odp: Radio/skaner do nasłuchu (15km)
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 21, 2019, 20:24:24 »
Pytanie w jakim celu??? Korzystnie z wiedzy w ten sposób pozyskanej to wykroczenie a te wszystke bofangi itp tylko "smiecą" zarowno na nasłuchiwanej częstotliwość jak i sąsiednich  :tuba: :stop:
Dziękuję za Twoją prawilność, ale nie planuję czerpać korzyści z tego tytułu

Offline tomek2

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 162
Odp: Radio/skaner do nasłuchu (15km)
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 21, 2019, 21:19:24 »
Dipol półfalowy wystarczy, elementy za darmo ze starej anteny tv, koncentryk za parę złoty. Dipol zysku w db nie daje, ale jak Cię znam to w zupełności wystarczy.
Cudownie jest:powietrze jest! Dwie ręce mam,Dwie nogi mam.W chlebaku chleb, do chleba ser, do picia deszcz...

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.712
  • Getting too old for this shit
Odp: Radio/skaner do nasłuchu (15km)
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 24, 2019, 11:12:01 »
wszystke bofangi itp tylko "smiecą" zarowno na nasłuchiwanej częstotliwość jak i sąsiednich  :tuba: :stop:
Przy odbiorze?

Antena SK z reguły jest umieszczona wysoko i nadaje z dużą mocą, bo ma ogarniać przecież cały powiat. Tak więc z odbiorem akurat tej stacji nie powinno być żadnych problemów nawet przy fabrycznej antenie. Jak koniecznie chcesz zmieniać na ręczną, ale dłuższą, to mam metrową RH-660S i prawdę mówiąc szału nie ma. Z drugiej strony, antena tej samej długości, ale stacjonarna na wysięgniku daje już bardzo ładne efekty. Może przy tym być zrobiony po taniości dipol półfalowy, a może być coś bardziej wyrafinowanego. Najpierw jednak zakup radio i koniecznie zablokuj nadawanie na UHF i VHF.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE