Autor Wątek: Oddymianie strefy pożarowej Polska Norma – czy wszystkie pomieszczenia?  (Przeczytany 2197 razy)

Offline Mani_26

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Mam halę PM z oddymianiem zaprojektowanym wg PN.
Inwestor chce do hali dostawić pomieszczenie techniczne o wymiarze szerokość około 5m i długość około 12m (pow. 60m2).
W pomieszczaniu będą urządzenia techniczne – pompy na wodę (obciążenie ogniowe prawie żadne). Wydzielenie pom. ścianą oddzielenia p. poż jest nieekonomiczne, więc powiększam strefę PM.
Pytania:
Czy w pomieszczaniu dobudowywanym muszę projektować oddymianie? Jeśli nie to jaka jest argumentacja? Jeśli tak to jak zaprojektować oddymianie zgonie z PN na budynku o szerokości 5m skoro w PN odległość od brzegu dachu to 2,5m oraz od ściany bud. wyższego również 2,5m?
Z góry dzięki za pomoc.  :straz:

Offline r0cq

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 612
Odp: Oddymianie strefy pożarowej Polska Norma – czy wszystkie pomieszczenia?
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 17, 2019, 14:28:56 »
Pompy na wodę? Chodzi Ci o pompy przeciwpożarowe? Jeżeli tak, to tego typu pomieszczenie powinno stanowić odrębną strefę pożarową. Jeżeli nie, to:

Oddymianie powinno dotyczyć całej strefy pożarowej, a nie tylko jej wybranej części. Wszystko też zależy od podziału na strefy dymowe. PN jest bardzo skromna i ciężko Ci będzie z tego wyjść, choć z tego co pamiętam są dwie możliwości, co do lokalizacji klapy w stosunku do odległości m.in. ścian. Można umieścić je bezpośrednio nad materiałem palnym o ile został on zlokalizowany na małej powierzchni, bądź jeżeli szybkość rozprzestrzeniania się pożaru oraz dymotwórczość powstała w wyniku spalania, różni się od pozostałych właściwości składowanych/wytwarzanych/ przetwarzanych/ lub transportowanych w sposób ciągły materiałów w danym obiekcie. Tak czy inaczej najważniejszy warunek jest taki -  musisz zapewnić skuteczność oddymiania, czyli zrobić wszystko by nie uzyskać wartości krytycznych (temperatura, widzialność, uwzględniając przy tym wysokość warstwy wolnej od dymu).

Może warto rozejrzeć się za innymi standardami projektowymi, o ile jest to nowo projektowana hala?  Pamiętam, że w NFPA mierzy się odległości od środka klap, a nie od ich krawędzi jak w przypadku PN. Odległości też są bodajże inne. Istnieje też szansa, że odpowiednia argumentacja warunkach ochrony przeciwpożarowej  i symulacja CFD powinna załatwić sprawę.

Moja wypowiedź jest po części czysto hipotetyczna bo nie widzę układu budynku, a co więcej projektowanej instalacji.
:straz:

Offline Mani_26

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Oddymianie strefy pożarowej Polska Norma – czy wszystkie pomieszczenia?
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 17, 2019, 22:39:15 »
Dziekuję za odpowiedź.
Chodzi o pompy na wodę do procesu technologicznego (chłodzenie), czyli nie są to pompy p.poż.

Sugestia, żeby przejść na NFPA z Normy Polskiej wydaję się być bardzo trafna z tym, że na hali PM mam już wykonane klapy dobrane zgodnie z Polską Normą. Musiałbym przeliczyć wszystko jeszcze raz i nie mam pewności, że spełnię wymogi NFPA (chociaż pewnie spełnię  :huh:), samą normę amerykańską znam dość słabo – byłaby to dla mnie lekcja.

Pytałem się trzech rzeczoznawców co zrobić w takiej sytuacji, jeśli chciałbym zachować obliczenia dla oddymiania zgodnie z PN. Każdy podpowiadał co innego.
Najbardziej racjonalna wydała mi się odpowiedź:
- policzyć klapę zgodnie z PN i zignorować odległość 2,5m od brzegu dachu (zachować 2,5m dla ściany wyższej); argumentacja była, że takich sytuacji, gdy odległości wynikające z PN są nie do zachowania jest na pęczki np. w przypadku klatki schodowej, która jest oddzielną strefą pożarową i ma szerokość 3m.

Jeśli ktoś jeszcze ma doświadczenia w zakresie projektowania oddymiania zgodnie z PN w sytuacjach nieprzewidzianych przez PN to zapraszam do wymiany doświadczeń.

Offline r0cq

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 612
Odp: Oddymianie strefy pożarowej Polska Norma – czy wszystkie pomieszczenia?
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 17, 2019, 23:17:22 »
Rozwiązanie problemu które prezentujesz wydaje się być racjonalne, choć nigdy wcześniej z takim podejściem się nie spotkałem.

A jakie zdanie na ten temat mieli pozostali rzeczoznawcy? Podziel się proszę.
:straz:

Offline wikson

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 162
Odp: Oddymianie strefy pożarowej Polska Norma – czy wszystkie pomieszczenia?
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 18, 2019, 00:49:23 »
@Mani, zrób pomieszczenie nie wydzielone do samego dachu budynku, przekryte lekkim sufitem od góry. Przelicz klapy na powiększoną powierzchnię, najwyżej dodasz klapę lub dwie. Jeśli masz istniejące klapy oddalone trochę więcej niż wymagane minimum i nie są to jakieś wielkie klapy - musisz zachować też odległość między klapami, odległości od ścian może udać się zachować.
Zmiana standardu to nie taka prosta sprawa – musisz spełnić wszystkie wymagania jakie z niego wynikają.

Offline Mani_26

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Oddymianie strefy pożarowej Polska Norma – czy wszystkie pomieszczenia?
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 23, 2019, 16:47:00 »
Dziękuje wszystkim za odpowiedzi i sorki, że sam tak długo nie odpowiadałem, ale święta  ^_^….

@ wikson, sugestia, żeby wyrównać wysokość pomieszczenia dobudowywanego i hali PM doprowadziłaby do sytuacji, gdzie wszystko jest zgodne z przepisami i normą PN (co byłoby naprawdę dobre) ale uzyskałbym wtedy pomieszczenie o szerokości 5m i wysokości ~9m, przy czym taka wysokość nie jest funkcjonalnie wymagana. Ekonomicznie tak samo wyjdzie dostawić obiekt jako murowany i wydzielić pożarowo. 

@ r0cq: pozostali rzeczoznawcy mieli opinie:
opinia nr 1: Zapewnić w ścianie zewnętrznej drzwi do napowietrzania oraz zapewnić żaluzje w ścianie wewnętrznej pomiędzy halą PM a pomieszczeniem dobudowywanym; dym byłby usuwany z pom. dobudowywanego przez pomieszczenie hali na zewnątrz;
opinia nr 2: wprowadzić w pomieszczeniu zakaz składowania substancji palnych i nie robić oddymiania dla tego pomieszczenia;
temat konsultowałem tylko telefonicznie (rozmowa ca. 5 minut), zatem nie wiem na ile opinie te zmieniłyby się gdybyśmy robili faktycznie projekt;


Najlepszą opcją wydaje się jednak: zrobić klapę która jest bliżej krawędzi dachu niż wymagane 2,5m i dodatkowo dla tej sytuacji przeprowadzić analizę CFD, która udowodni skuteczność oddymiania;