Autor Wątek: korytarz a hol w budynku szkoły  (Przeczytany 6278 razy)

Offline marzenaodn

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
korytarz a hol w budynku szkoły
« dnia: Kwiecień 15, 2019, 19:36:44 »
 dzień dobry,
poproszę doświadczone osoby o informację, jak liczy się długość korytarza, którzy powinien być przedzielony drzwiami dymoszczelnymi.
Opis stanu: budynek szkoły z lat '70 XX w. Kontrole ppoż prowadzone systematycznie nie wykazują nieprawidłowości bądź uchybień. Pojawia się kontrola w tym roku i kwestionuje długość korytarza i poleca go podzielić, tj. wstawić 2 drzwi.
Budynek na parterze ma układ: 1 odcinek: korytarz (dł. 35 m i szerokość 2,4 m) i 2 klatki schodowe z 2 wyjściami ewakuacyjnymi (koniec i początek korytarza), 2 odcinek: hol (ok dł. 40 m, szerokość 5,4 m) i 1 wyjscie ewakuacyjne, 3 odcinek: korytarz ( ok 30 m dł i 2,4 m szer.) i 2 klatki schodowe z 2 wyjściami ewakuacyjnymi. Czy prawidłowe jest liczenie dł. jako ok 105 m? Czy powinno się sumować te odcinki? Dodam, że jest duże natężenie ruchu i wstawianie drzwi utrudni młodzieży (liceum) przemieszczanie się oraz próbną ewakuację. Przepisy obowiązują od 2002 r. i dopiero teraz się pojawia zalecenie, czy to właściwa interpretacja?

Offline r0cq

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 612
Odp: korytarz a hol w budynku szkoły
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 15, 2019, 19:57:33 »
Wstaw rzuty budynku, a jeżeli nie posiadasz, to chociaż jakiś szkic.
Zalecenie? Jakaś argumentacja? Decyzja jakaś jest ze strony PSP?
:straz:

Offline marzenaodn

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: korytarz a hol w budynku szkoły
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 15, 2019, 20:38:30 »
dziękuję. Wrzucam odręczny szkic

[załącznik usunięty przez administratora]

Offline mariusz

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 277
Odp: korytarz a hol w budynku szkoły
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 15, 2019, 21:12:01 »
Nie koniecznie musicie dzielić ten korytarz drzwiami, jest jeszcze punkt 2, który brzmi tak: „2. Wymaganie, o którym mowa w ust. 1, nie dotyczy korytarzy, na których zastosowano rozwiązania techniczno-budowlane zabezpieczające przed zadymieniem.” I tu można zastosować np kurtyny pod sufitem oczywiście jeżeli jest tam taka możliwość techniczna, nie widzę wiec podpowiadam jedno z rozwiązań.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 15, 2019, 21:26:33 wysłana przez mariusz »

Offline marzenaodn

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: korytarz a hol w budynku szkoły
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 15, 2019, 21:14:22 »
dziękuję. Co to takiego kurtyna pod sufitem? Poproszę o proste wyjaśnienie.
I jeszcze jedno: czy stwierdzenie 'powinno się" (rozp. z 2002 r.), to znaczy należy wykonać?

Offline mariusz

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 277
Odp: korytarz a hol w budynku szkoły
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 15, 2019, 21:28:55 »
Tak, powinno oznacza, że trzeba wykonać dany obowiązek, w przepisach nie interpretujemy słów, tylko czytamy przepis wprost.

http://www.inzynierbudownictwa.pl/images/wiola/dodatek%2011/rys4.jpg
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 16, 2019, 10:38:08 wysłana przez Butel »

Offline marzenaodn

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: korytarz a hol w budynku szkoły
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 15, 2019, 21:39:01 »
dziękuję. Cały czas jednak nurtuje mnie pytanie, czy właściwe jest sumowanie długości korytarzy, holu i klatek schodowych, skoro to utrudni ruch i spowoduje zwężenie dojścia ewakuacyjnego?

Offline mariusz

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 277
Odp: korytarz a hol w budynku szkoły
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 15, 2019, 22:09:15 »
Szerokości dojścia nie możesz zaważyć, są określone wymiary w WT i trzeba je zachować. Z twojego rysunku wynika ze jest to jeden długi odcinek i jeśli nie ma tam żadnych przegród to należy go podzielić.

Offline marzenaodn

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: korytarz a hol w budynku szkoły
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 15, 2019, 22:26:49 »
nie mogę otworzyć załącznika. Układ jest taki, jak rysowałam

Offline r0cq

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 612
Odp: korytarz a hol w budynku szkoły
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 15, 2019, 22:32:27 »
@Mariusz - moim zdaniem obrałeś zły kurs, a już z kurtynami to...  :szalony: @marzenaodn chodziło o zawężenie korytarza przez drzwi, które ma "niby" tam wstawić.

Dostosowanie budynku do obowiązujących przepisów techniczno - budowlanych wynikać może z nadbudowy, rozbudowy, przebudowy lub zmiany sposobu użytkowania budynku, a także do użytkowanych budynków istniejących, które na podstawie przepisów odrębnych uznaje się za zagrażające życiu na mocy §16 rozporządzenia MSWiA z dnia 7 czerwca 2010r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów i terenów (przy czym należy mieć na uwadze że warunek ten nie dotyczy budynków wzniesionych zgodnie z ustawą z dnia 7 lipca 1994r. - Prawo Budowlane oraz aktami wykonawczymi)

Hol o funkcji uzupełniającej co do przedmiotowego budynku, wedle obecnych przepisów musi spełniać pewne wymagania, m.in. wysokość w świetle, szerokość drogi (nawet widzę u Ciebie 5,4 m), szerokość drzwi, etc.
Nie wiem jak to wygląda u Ciebie dokładnie, bo nie byłem na obiekcie (a obiekt jest już starszy) ale wydaje mi się, że takie zalecenie zostało wyciągnięte nad wyrost.

PS. W odniesieniu do zaleceń, a nie przepisów prawa, to zwrot "powinno się", "rekomenduje się", etc. nie stanowi wykładni, tak samo jak pisanie na forum, bez głębszego wtajemniczenia w daną sprawę.  :kwit:
:straz:

Offline marzenaodn

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: korytarz a hol w budynku szkoły
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 15, 2019, 22:42:19 »
dziękuję. Faktycznie nie znam się na specyfice ppoż, ale pytam fachowców, bo widzę, ile złego dla codziennego funkcjonowania szkoły zrobię wstawiając te drzwi. Szukam więc wykładni dla tego zapisu. Zwrot "powinno" jest w rozp. z 2002 r. Od tego czasu miałam kilka kontroli, kilkanaście próbnych ewakuacji, a dopiero w tym roku usłyszałam o dzieleniu parteru drzwiami dymoszczelnymi.
Szukam rzeczoznawcy, ale w regionie, w którym mieszkam, jest 1 (okolica) i to mocno emocjonalnie przejęty i chyba traktujący zalecenie psp jako pewnik, choć sam kilka lat wcześnie w czasie kontroli o tym nie mówił...i nie napisał.

Offline mariusz

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 277
Odp: korytarz a hol w budynku szkoły
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 15, 2019, 22:43:58 »
r0cq mam inne zdanie niż ty, zostanę przy swoim, zreszta miałem podobny problem, co prawda kurtynę wstawiałem po ekspertyzie, ale to było przy okazji innych tematów wciągnięte do ekspertyzy.
marzenaodn a masz decyzję z PSP?

r0cq piszesz o dostosowaniu budynku do obecnych przepisów, ale zważ na to ze brak podziału korytarza na odcinki daje podstawę do uznania ze w budynku występuje zagrożenie życia ludzi na podstawie par. 16 cegły, wiec dostosowanie jest już wymagane.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 16, 2019, 10:38:47 wysłana przez Butel »

Offline r0cq

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 612
Odp: korytarz a hol w budynku szkoły
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 15, 2019, 22:54:24 »
r0cq mam inne zdanie niż ty, zostanę przy swoim, zreszta miałem podobny problem, co prawda kurtynę wstawiałem po ekspertyzie, ale to było przy okazji innych tematów wciągnięte do ekspertyzy.

No widzisz, była ekspertyza...
Z wywiadu który przedstawiała nam założycielka wątku śmiem twierdzić, że nie ma podstawy, przynajmniej ja nie znam, by drzwi dymoszczelne wstawiać bo PSP tak chce. @Marzenaodn dali jakąś decyzję? Podparli to jakimiś przepisami? Stwierdzili jakieś zagrożenia?

dziękuję. Faktycznie nie znam się na specyfice ppoż, ale pytam fachowców, bo widzę, ile złego dla codziennego funkcjonowania szkoły zrobię wstawiając te drzwi. Szukam więc wykładni dla tego zapisu. Zwrot "powinno" jest w rozp. z 2002 r. Od tego czasu miałam kilka kontroli, kilkanaście próbnych ewakuacji, a dopiero w tym roku usłyszałam o dzieleniu parteru drzwiami dymoszczelnymi.
Szukam rzeczoznawcy, ale w regionie, w którym mieszkam, jest 1 (okolica) i to mocno emocjonalnie przejęty i chyba traktujący zalecenie psp jako pewnik, choć sam kilka lat wcześnie w czasie kontroli o tym nie mówił...i nie napisał.

A po co Ci rzeczoznawca?  :szalony:
:straz:
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 16, 2019, 21:54:36 wysłana przez r0cq »

Offline marzenaodn

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: korytarz a hol w budynku szkoły
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 15, 2019, 23:04:10 »
mam protokół kontroli i decyzję o wszczęciu postępowania administracyjnego. Mam 7 dni na wniesienie wyjaśnień, zastrzeżeń itp. Rzeczoznawca wyjaśniłby mi, dlaczego 15 lat wcześniejszych kontroli nie pisało o tym, a teraz kontrola to wykazuje. Obejrzałby też parter budynku, bo pogarszanie stanu bezpieczeństwa obiektu to własnie wbudowanie tych drzwi. Nie mówię już o niepotrzebnym koszcie. Wg mnie korytarz to inne przeznaczenie niż hol. Jeśli ktoś może mi coś sensownego podpowiedzieć, proszę o kontakt marzenaodn@wp.pl
Dziękuję za Wasze wypowiedzi. Uczę się wciąż...choć po raz pierwszy ppoż...

Offline mariusz

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 277
Odp: korytarz a hol w budynku szkoły
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 15, 2019, 23:06:36 »
Co jest w decyzji na ten temat? 

Offline marzenaodn

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: korytarz a hol w budynku szkoły
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 15, 2019, 23:14:29 »
nic tylko: zapis z rozp. z 2002, bez wyjaśnień i opisu

Offline mariusz

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 277
Odp: korytarz a hol w budynku szkoły
« Odpowiedź #16 dnia: Kwiecień 15, 2019, 23:16:58 »
To masz w decyzji nakaz podziału korytarza?

Offline janosik

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 392
  • OSP & PSP
Odp: korytarz a hol w budynku szkoły
« Odpowiedź #17 dnia: Kwiecień 15, 2019, 23:29:53 »
Chłopie Pani wyraźnie napisała, że była kontrola i zostało wszczęte postępowanie administracyjne - czyli decyzji jeszcze nie wydano. Niech Pani zerknie w dział protokołu dot. stwierdzonego stanu zagrożenia życia lub w tym zawiadomieniu o wszczęciu postępowania, co jest jego przedmiotem (do każdej nieprawidłowości powinny być już podstawy prawne podane), a może po prostu strażak na kontroli Panią postraszył tymi drzwiami a w postępowaniu już dotarło do niego, ze nie będzie w stanie tego wyegzekwować. Proszę przesłać skan protokołu (z wykreśleniem danych wrażliwych) na priv to coś poradzimy.

Offline mariusz

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 277
Odp: korytarz a hol w budynku szkoły
« Odpowiedź #18 dnia: Kwiecień 15, 2019, 23:38:26 »
A przepraszam zapytałem o decyzję, bo nie doczytałem że to decyzja o wszczęciu postępowania.

Offline marzenaodn

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: korytarz a hol w budynku szkoły
« Odpowiedź #19 dnia: Kwiecień 16, 2019, 14:42:51 »
w części protokołu występowania elementów zagrożenia życia ludzi napisano: "stwierdzono, że korytarz na parterze łącznie z holem nie są podzielone na odcinki nie dłuższe niż 50m przy zastosowaniu przegród z drzwiami dymoszczelnymi. Łączna długość wynosi 104 m.
Czy są wskazania, że odcinki te (klatki schodowe, korytarze i hol) należy/mozna sumować?
Tych drzwi nawet nie ma gdzie wstawić, bo zasłonią albo wejścia do sal lekcyjnych lub hydrant, lub odetną drogę ewakuacyjną.

Offline mariusz

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 277
Odp: korytarz a hol w budynku szkoły
« Odpowiedź #20 dnia: Kwiecień 16, 2019, 15:45:51 »
Możesz zastosować rozwiązania techniczno-budowlane zabezpieczające przed zadymieniem, nie musza to być drzwi. Paragraf 243.2 WT daje taką możliwość.

Offline pisak10

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 96
Odp: korytarz a hol w budynku szkoły
« Odpowiedź #21 dnia: Kwiecień 16, 2019, 17:42:21 »
Ewidentnie brak zabezpieczenia przed zadymieniem drogi ewakuacyjne. Zagrożenie życia, można nakazać wykonanie obowiązku w budynku istniejącym. Przepis ten ma na celu aby dym nie przenosi się po długich odcinkach drogi ewakuacyjnej. Czy można sumować hol,  korytarz i klatkę schodową - myślę,  że jak najbardziej tak. Bo wszystkie te elementy są drogami ewakuacyjnymi,  połączone ze sobą,  nie podzielone w żadnym miejscu przegrodą dymową. Jeśli obowiązek nie będzie możliwy do wykonania ze względów funkcjonalnych zawsze jest możliwość skorzystania z par. 2 warunków technicznych. Oczywiście nie znam wszystkich  szczegółów, więc mogę się w którymś miejscu mylić.

Offline r0cq

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 612
Odp: korytarz a hol w budynku szkoły
« Odpowiedź #22 dnia: Kwiecień 16, 2019, 21:00:56 »
Ewidentnie brak zabezpieczenia przed zadymieniem drogi ewakuacyjne. Zagrożenie życia, można nakazać wykonanie obowiązku w budynku istniejącym. Przepis ten ma na celu aby dym nie przenosi się po długich odcinkach drogi ewakuacyjnej. Czy można sumować hol,  korytarz i klatkę schodową - myślę,  że jak najbardziej tak. Bo wszystkie te elementy są drogami ewakuacyjnymi,  połączone ze sobą,  nie podzielone w żadnym miejscu przegrodą dymową. Jeśli obowiązek nie będzie możliwy do wykonania ze względów funkcjonalnych zawsze jest możliwość skorzystania z par. 2 warunków technicznych. Oczywiście nie znam wszystkich  szczegółów, więc mogę się w którymś miejscu mylić.

@pisak10 ale o jakim Ty zagrożeniu życia piszesz? Czytałeś wcześniejsze wypowiedzi? Niech każdy z Was zwróci szczególną uwagę na zapisy w § 16 ust. 1 i ust. 2 - na samym ich początku.
W § 16 ust. 1 jest zwrot, że budynek istniejący uznaje się za zagrażający życiu ludzi, gdy występujące w nim warunki techniczne nie zapewniają możliwości ewakuacji.  Nasz układ nie zapewnia możliwości ewakuacji? No proszę Was...  :szalony:
W § 16 ust. 2 natomiast, jest zwrot, że podstawą do stwierdzenia, że w budynku występują warunki techniczne, o których mowa w ust. 1, z zastrzeżeniem § 45, może być: (...). nie ma zwrotu, typu "jest", tylko "może być". Czyli może być, ale nie musi.

Nie patrzcie ślepo w przepisy.
To samo tyczy się zapobiegania przed rozprzestrzenianiem się dymu za pośrednictwem w/w drzwi. W przedstawionym układzie budynku, podział "korytarza" na mniejsze odcinki w przypadku zamontowania tego typu drzwi przyniesie więcej złego niż dobrego. Oczywiście wyrażam swoje zdanie na podstawie nie tylko przepisów ale także wiedzy technicznej  :)

:straz:
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 16, 2019, 22:00:57 wysłana przez r0cq »

Offline marzenaodn

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: korytarz a hol w budynku szkoły
« Odpowiedź #23 dnia: Kwiecień 16, 2019, 21:05:32 »
dzięki ^_^sporo się nauczyłam od wczoraj. Które rozporządzenie Pan cytuje powyżej?

Offline r0cq

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 612
Odp: korytarz a hol w budynku szkoły
« Odpowiedź #24 dnia: Kwiecień 16, 2019, 21:13:18 »
Rozporządzenie MSWiA z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów.
Proszę się zapoznać ze wszystkimi paragrafami, które uwzględniłem we wcześniejszym poście,  gdyż stwierdzam (na mocy uzyskanych informacji), że to jest klucz do rozwiązania problemu. Problemu, który bezpodstawnie został stworzony.
:straz:

« Ostatnia zmiana: Kwiecień 16, 2019, 21:53:06 wysłana przez r0cq »