Autor Wątek: Przeglady gaśnic a PN  (Przeczytany 1936 razy)

Offline niejasna_1

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Przeglady gaśnic a PN
« dnia: Kwiecień 03, 2019, 14:58:43 »
Witam,
Proszę o informację jakie normy regulują kwestię przeglądu i remontu gaśnic przenośnych i przewoźnych. Znalazłam PN-EN 3-7 ale nie jestem pewna czy to aby na pewno ta norma i czy nie ma czegoś dodatkowego.

Mam jeszcze pytanie odnoście obowiązkowej wymiany proszku gaśniczego co 5 lat. Jakiś przepis reguluje ta kwestię czy to zależny tylko od producenta ?


z góry wielkie dzięki za odpowiedzi

Offline mariusz

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 277
Odp: Przeglady gaśnic a PN
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 03, 2019, 19:02:28 »
1 Zakres normy
W niniejszej Normie określono charakterystyki, wymagania eksploatacyjne i metody badań gaśnic przenośnych - nie ma w niej nic o tym o co pytasz.

Odnośnie proszku to tutaj masz info https://www.facebook.com/mzinsp/photos/a.1128031590589297/2172016739524105/?type=3&theater



Offline niejasna_1

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Przeglady gaśnic a PN
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 04, 2019, 07:38:13 »
ok dziękuję. gdzie mogę znaleźć informację o tym co należy konkretnie sprawdzić przy przeglądzie gaśnic przenośnych i przewożnych ?

Offline Polok

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Przeglady gaśnic a PN
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 04, 2019, 11:03:16 »
Witam,
jeśli chodzi o normy to głównie 3-7 i 1866 (na przewoźne). Są też 3-8, 3-9 i 3-10 powiązane, ale jak już pisał przedmówca to normy które określają wymagania głównie konstrukcyjne dla gaśnic (czyli głównie dla producentów sprzętu)...
Jednak z niektórych informacji korzysta się również przy przeglądach i naprawach, bo np. jest podana tolerancja napełnienia gaśnicy proszkiem lub CO2 (więc to są rzeczy które obowiązują przy napełnianiu zarówno nowej jak już użytej/odpalonej gaśnicy).

W kwestii proszku (środków pianotwórczych itp) kiedyś trzeba było wiedzieć (sprawdzić, dopytać) jaka żywotność środka gaśniczego deklaruje jego producent (proszek z reguły max 5 lat). Dziś jest podobnie ale często producenci dają dożywotnia gwarancje na proszek (20lat) jednak pod warunkiem że jest regularnie kontrolowany i sprawdzany w odpowiednich warunkach (suchych, ciepłych), przez odpowiedni serwis itp. Dla każdego modelu (producenta) gaśnicy może być inaczej ale coraz częściej nie ma już wymogu (w nowych gaśnicach) wymiany co 5 lat. To nie znaczy że nie trzeba go będzie w tym czasie wymienić. Decyzja należy do zakładu serwisowego (konserwatora) - to on ma w czasie kontroli sprawdzić i stwierdzić czy proszek trzeba wymienić czy jeszcze jest ok...

Offline Polok

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Przeglady gaśnic a PN
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 04, 2019, 11:18:35 »
Co do przeglądu (naprawy) myślę że ciężko będzie to komuś zrobić "po bożemu" jeśli nie miał z tym doczynienia, bo umiejętne rozkręcenie gaśnicy to dopiero cześć sukcesu. Jest wiele rodzajów uszczelek (różnią się czasem 1mm lub mniej) które trzeba wymienić żeby np nie okazało się że tydzień po napełnieniu nie ma już gazu itp. To nie jest wiedza kosmiczna - wszystko jest do ogarnięcia, ale na początek trzeba wybrać się na jakiś kurs konserwatora podręcznego sprzętu gaśniczego (niestety są też lepsze i gorsze)...