Autor Wątek: Specjalista p.poż.  (Przeczytany 871 razy)

Offline schp

• Początkujący
  • *
Specjalista p.poż.
« dnia: Kwiecień 03, 2019, 11:25:34 »
Witam wszystkich.

Mam pytanie.
Czy mozna zostać specjalistą p.poż nie mają ukończonej SGSP? Gdzieś wyczytałem, że można ukończyć "jakąś" podyplomówkę.

Proszę o konkrety.   

Technik poż. po SCHP.

Offline radk177

• Strażak Sam
Odp: Specjalista p.poż.
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 03, 2019, 14:12:52 »
Czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej mogą wykonywać osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje.
[...] powinny posiadać wykształcenie wyższe i ukończone szkolenie specjalistów ochrony przeciwpożarowej albo mieć wykształcenie wyższe na kierunku inżynieria bezpieczeństwa pożarowego lub tytuł zawodowy inżyniera pożarnictwa lub uzyskać uznanie kwalifikacji do wykonywania zawodu inżyniera pożarnictwa w toku postępowania o uznanie nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej, w państwach członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) — stronach umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub w Konfederacji Szwajcarskiej kwalifikacji do wykonywania zawodu regulowanego — inżyniera pożarnictwa.
Nie znalazłem informacji o ofercie na szkolenie specjalistów w żadnej placówce edukującej. Podejrzewam, że w naszym kraju tylko inżynier SGSP

Offline mariusz

• Strażak Sam
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 03, 2019, 14:47:02 »
Nie ma już specjalistów - ustawa ppoż zniosła to stanowisko. Minimum to teraz inspektor ppoż po kursie, albo inżynier pożarnictwa po sgsp to już szycha w stosunku do inspektora.

Offline schp

• Początkujący
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 03, 2019, 15:05:26 »
Dzięki za odpowiedź.

Czyli jak przepracowałem cały czas w prewencji i mam studia wyższe, ukończoną podyplomówkę na SGSP ( i to dwie  :komp:) to po PSP juz się nie liczy.
Pieczątka mi pozostała  :rofl:
OK. 

Jeszcze raz dziękuję.

Offline mariusz

• Strażak Sam
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 03, 2019, 18:52:47 »
no chyba że masz technika pożarnictwa to jesteś z automatu inspektorem

Offline schp

• Początkujący
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 03, 2019, 19:35:51 »
no chyba że masz technika pożarnictwa to jesteś z automatu inspektorem

Po SCHP mam technika pożarnictwa o specjalności ochrona przeciwpożarowa.

Dzięki Mariusz

Offline Kobra

• Strażak Sam
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 04, 2019, 16:21:35 »
A ja bym chciał zwrócić uwagę na pewien szczegół w art. 4 ustawy o ochronie ppoż.

Art. 4
2. Czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej mogą wykonywać osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje.

2a. Osoby  wykonujące  czynności  z zakresu  ochrony  przeciwpożarowej,  w tym  czynności,  o których  mowa  w ust. 1, polegające  na  zapobieganiu  powstawaniu  i rozprzestrzenianiu  się  pożaru,  niezatrudnione  w jednostkach  ochrony  przeciwpożarowej, o których mowa w art. 15 pkt 1a–5 i 8, powinny posiadać tytuł zawodowy inżynier pożarnictwa lub ukończone w Szkole  Głównej  Służby  Pożarniczej  studia  wyższe  w zakresie  inżynierii  bezpieczeństwa  w specjalności  inżynieria  bezpieczeństwa pożarowego.

2b.Osoby niezatrudnione w jednostkach ochrony przeciwpożarowej, o których mowa w art. 15 pkt 1a–5 i 8, wykonujące czynności wyłącznie w zakresie wynikającym z ust. 1, powinny posiadać co najmniej wykształcenie średnie lub średnie  branżowe  i uprawnienia  inspektora  ochrony  przeciwpożarowej  lub  kwalifikacje  do  wykonywania  zawodu  technik  pożarnictwa.

Czy zatem z tego przepisu nie wynika, że powyższe uprawnienia mają posiadać osoby, które nie są zatrudnione we wskazanych jednostkach ochrony ppoż.? Czy z automatu osoba zatrudniona w tych jednostkach może wykonywać czynności z zakresu ochrony ppoż.?  -_-
Uczyń siebie swoim własnym schronieniem, przemierzaj świat nie będąc przywiązanym do niczego...

Offline schp

• Początkujący
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 07, 2019, 13:05:31 »
A ja bym chciał zwrócić uwagę na pewien szczegół w art. 4 ustawy o ochronie ppoż.

Art. 4
2. Czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej mogą wykonywać osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje.

2a. Osoby  wykonujące  czynności  z zakresu  ochrony  przeciwpożarowej,  w tym  czynności,  o których  mowa  w ust. 1, polegające  na  zapobieganiu  powstawaniu  i rozprzestrzenianiu  się  pożaru,  niezatrudnione  w jednostkach  ochrony  przeciwpożarowej, o których mowa w art. 15 pkt 1a–5 i 8, powinny posiadać tytuł zawodowy inżynier pożarnictwa lub ukończone w Szkole  Głównej  Służby  Pożarniczej  studia  wyższe  w zakresie  inżynierii  bezpieczeństwa  w specjalności  inżynieria  bezpieczeństwa pożarowego.

2b.Osoby niezatrudnione w jednostkach ochrony przeciwpożarowej, o których mowa w art. 15 pkt 1a–5 i 8, wykonujące czynności wyłącznie w zakresie wynikającym z ust. 1, powinny posiadać co najmniej wykształcenie średnie lub średnie  branżowe  i uprawnienia  inspektora  ochrony  przeciwpożarowej  lub  kwalifikacje  do  wykonywania  zawodu  technik  pożarnictwa.

Czy zatem z tego przepisu nie wynika, że powyższe uprawnienia mają posiadać osoby, które nie są zatrudnione we wskazanych jednostkach ochrony ppoż.? Czy z automatu osoba zatrudniona w tych jednostkach może wykonywać czynności z zakresu ochrony ppoż.?  -_-

Osoba  niezatrudnione  w jednostkach  ochrony  przeciwpożarowej, to już od 5 lat np. ja, czyli emeryt.

Moje zapytanie było takie, że prowadzę małą firmę. Zgłaszaja się do mnie żebym opracował operat przeciwpożarowy. Ceny jakie są teraz każdy kto zna tema widzi. W mysl tego co zacytowałeś, inspektor nie może opracować takiego opeatu. Nie może również zatrudniony  w jednostkach  ochrony  przeciwpożarowej, czyli absolwent SGSP w służbie czynnej.
Czyli kto może?
Odpowiedź jest prosta.
Emeryci po SGSP i rzeczoznawcy.

PS.
Na szczęście mam kolegę emeryta po SGSP  :kwit: razem  :rofl: to robimy:)

Offline myg-mat

• Początkujący
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 11, 2019, 11:11:54 »
Osoby które moga pisac operaty sa wskazane zupelnie gdzie indziej. Zeby pisac operaty pierwsze to trzeba choc troche orientowac sie w przepisach POS i znac przepisy przeciwpozarowe. Kazdy operat jest weryfikowany przez PSP wlasnie po to zeby dokumenty mialy jakis poziom stad ta cena. PS ceny znasz a pojecia o operatach nie masz. Podobnie bylo z pokojami typu escape room i wskazanymi uprawnieniami inspektorzy ewakuacje zrobili a jak trzeba bylo wyslac warunki to zaskoczeni
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 11, 2019, 11:15:27 wysłana przez myg-mat »

Offline mariusz

• Strażak Sam
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 11, 2019, 12:47:37 »
Wtrącę tylko, że inspektorzy nie mogą robić ewakuacji escape room - par. 17a mówi o rzeczoznawcach i inżynierach pożarnictwa.

Offline schp

• Początkujący
  • *
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 13, 2019, 23:23:48 »
Osoby które moga pisac operaty sa wskazane zupelnie gdzie indziej. Zeby pisac operaty pierwsze to trzeba choc troche orientowac sie w przepisach POS i znac przepisy przeciwpozarowe. Kazdy operat jest weryfikowany przez PSP wlasnie po to zeby dokumenty mialy jakis poziom stad ta cena. PS ceny znasz a pojecia o operatach nie masz. Podobnie bylo z pokojami typu escape room i wskazanymi uprawnieniami inspektorzy ewakuacje zrobili a jak trzeba bylo wyslac warunki to zaskoczeni

Nie obrażaj kogoś kogo nie znasz.

Prawie 30 lat w prewencji ( kontrolo-rozpoznawczej). Sądzisz że aspirant nie umie tego zrobić?
Robię tego ( operaty) i to DUŻO.
Pozdrawiam i powodzenia zyczę.

Offline myg-mat

• Początkujący
  • *
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 14, 2019, 20:19:00 »
Prewentysta, a myślisz ze strażak, inspektor albo student budownictwa tego nie napisze? Ze aspiranci albo prewentysci z 30 letnim stażem nie mogą podpisywać operatów to już wina ustawodawcy że tego nie dopisał. Nie jest to atak, bo sam uważam że operaty uderzyły w uczciwych, podpalacze raczej operatów nie składają pewnie już zmienili branżę.   Zdarzają się operaty podpisane przez inspektorów, głównych specjalistów ds ochrony przeciwpożarowej i brygadierów.  A to dopiero pierwsza strona.