Autor Wątek: Specjalista p.poż.  (Przeczytany 4691 razy)

Offline schp

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Specjalista p.poż.
« dnia: Kwiecień 03, 2019, 11:25:34 »
Witam wszystkich.

Mam pytanie.
Czy mozna zostać specjalistą p.poż nie mają ukończonej SGSP? Gdzieś wyczytałem, że można ukończyć "jakąś" podyplomówkę.


Proszę o konkrety.   


Technik poż. po SCHP.

Offline radk177

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 282
Odp: Specjalista p.poż.
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 03, 2019, 14:12:52 »
Cytuj
Czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej mogą wykonywać osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje.
[...] powinny posiadać wykształcenie wyższe i ukończone szkolenie specjalistów ochrony przeciwpożarowej albo mieć wykształcenie wyższe na kierunku inżynieria bezpieczeństwa pożarowego lub tytuł zawodowy inżyniera pożarnictwa lub uzyskać uznanie kwalifikacji do wykonywania zawodu inżyniera pożarnictwa w toku postępowania o uznanie nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej, w państwach członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) — stronach umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub w Konfederacji Szwajcarskiej kwalifikacji do wykonywania zawodu regulowanego — inżyniera pożarnictwa.
Nie znalazłem informacji o ofercie na szkolenie specjalistów w żadnej placówce edukującej. Podejrzewam, że w naszym kraju tylko inżynier SGSP

Offline mariusz

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 277
Odp: Specjalista p.poż.
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 03, 2019, 14:47:02 »
Nie ma już specjalistów - ustawa ppoż zniosła to stanowisko. Minimum to teraz inspektor ppoż po kursie, albo inżynier pożarnictwa po sgsp to już szycha w stosunku do inspektora.

Offline schp

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Specjalista p.poż.
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 03, 2019, 15:05:26 »
Dzięki za odpowiedź.

Czyli jak przepracowałem cały czas w prewencji i mam studia wyższe, ukończoną podyplomówkę na SGSP ( i to dwie  :komp:) to po PSP juz się nie liczy.
Pieczątka mi pozostała  :rofl:
OK. 

Jeszcze raz dziękuję.

Offline mariusz

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 277
Odp: Specjalista p.poż.
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 03, 2019, 18:52:47 »
no chyba że masz technika pożarnictwa to jesteś z automatu inspektorem

Offline schp

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Specjalista p.poż.
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 03, 2019, 19:35:51 »
Cytuj
no chyba że masz technika pożarnictwa to jesteś z automatu inspektorem

Po SCHP mam technika pożarnictwa o specjalności ochrona przeciwpożarowa.

Dzięki Mariusz

Offline Kobra

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 301
Odp: Specjalista p.poż.
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 04, 2019, 16:21:35 »
A ja bym chciał zwrócić uwagę na pewien szczegół w art. 4 ustawy o ochronie ppoż.

Art. 4
2. Czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej mogą wykonywać osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje.

2a. Osoby  wykonujące  czynności  z zakresu  ochrony  przeciwpożarowej,  w tym  czynności,  o których  mowa  w ust. 1, polegające  na  zapobieganiu  powstawaniu  i rozprzestrzenianiu  się  pożaru,  niezatrudnione  w jednostkach  ochrony  przeciwpożarowej, o których mowa w art. 15 pkt 1a–5 i 8, powinny posiadać tytuł zawodowy inżynier pożarnictwa lub ukończone w Szkole  Głównej  Służby  Pożarniczej  studia  wyższe  w zakresie  inżynierii  bezpieczeństwa  w specjalności  inżynieria  bezpieczeństwa pożarowego.

2b.Osoby niezatrudnione w jednostkach ochrony przeciwpożarowej, o których mowa w art. 15 pkt 1a–5 i 8, wykonujące czynności wyłącznie w zakresie wynikającym z ust. 1, powinny posiadać co najmniej wykształcenie średnie lub średnie  branżowe  i uprawnienia  inspektora  ochrony  przeciwpożarowej  lub  kwalifikacje  do  wykonywania  zawodu  technik  pożarnictwa.

Czy zatem z tego przepisu nie wynika, że powyższe uprawnienia mają posiadać osoby, które nie są zatrudnione we wskazanych jednostkach ochrony ppoż.? Czy z automatu osoba zatrudniona w tych jednostkach może wykonywać czynności z zakresu ochrony ppoż.?  -_-
Uczyń siebie swoim własnym schronieniem, przemierzaj świat nie będąc przywiązanym do niczego...

Offline schp

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Specjalista p.poż.
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 07, 2019, 13:05:31 »
Cytuj
A ja bym chciał zwrócić uwagę na pewien szczegół w art. 4 ustawy o ochronie ppoż.

Art. 4
2. Czynności z zakresu ochrony przeciwpożarowej mogą wykonywać osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje.

2a. Osoby  wykonujące  czynności  z zakresu  ochrony  przeciwpożarowej,  w tym  czynności,  o których  mowa  w ust. 1, polegające  na  zapobieganiu  powstawaniu  i rozprzestrzenianiu  się  pożaru,  niezatrudnione  w jednostkach  ochrony  przeciwpożarowej, o których mowa w art. 15 pkt 1a–5 i 8, powinny posiadać tytuł zawodowy inżynier pożarnictwa lub ukończone w Szkole  Głównej  Służby  Pożarniczej  studia  wyższe  w zakresie  inżynierii  bezpieczeństwa  w specjalności  inżynieria  bezpieczeństwa pożarowego.

2b.Osoby niezatrudnione w jednostkach ochrony przeciwpożarowej, o których mowa w art. 15 pkt 1a–5 i 8, wykonujące czynności wyłącznie w zakresie wynikającym z ust. 1, powinny posiadać co najmniej wykształcenie średnie lub średnie  branżowe  i uprawnienia  inspektora  ochrony  przeciwpożarowej  lub  kwalifikacje  do  wykonywania  zawodu  technik  pożarnictwa.

Czy zatem z tego przepisu nie wynika, że powyższe uprawnienia mają posiadać osoby, które nie są zatrudnione we wskazanych jednostkach ochrony ppoż.? Czy z automatu osoba zatrudniona w tych jednostkach może wykonywać czynności z zakresu ochrony ppoż.?  -_-


Osoba  niezatrudnione  w jednostkach  ochrony  przeciwpożarowej, to już od 5 lat np. ja, czyli emeryt.

Moje zapytanie było takie, że prowadzę małą firmę. Zgłaszaja się do mnie żebym opracował operat przeciwpożarowy. Ceny jakie są teraz każdy kto zna tema widzi. W mysl tego co zacytowałeś, inspektor nie może opracować takiego opeatu. Nie może również zatrudniony  w jednostkach  ochrony  przeciwpożarowej, czyli absolwent SGSP w służbie czynnej.
Czyli kto może?
Odpowiedź jest prosta.
Emeryci po SGSP i rzeczoznawcy.


PS.
Na szczęście mam kolegę emeryta po SGSP  :kwit: razem  :rofl: to robimy:)

Offline myg-mat

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 27
Odp: Specjalista p.poż.
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 11, 2019, 11:11:54 »
Osoby które moga pisac operaty sa wskazane zupelnie gdzie indziej. Zeby pisac operaty pierwsze to trzeba choc troche orientowac sie w przepisach POS i znac przepisy przeciwpozarowe. Kazdy operat jest weryfikowany przez PSP wlasnie po to zeby dokumenty mialy jakis poziom stad ta cena. PS ceny znasz a pojecia o operatach nie masz. Podobnie bylo z pokojami typu escape room i wskazanymi uprawnieniami inspektorzy ewakuacje zrobili a jak trzeba bylo wyslac warunki to zaskoczeni
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 11, 2019, 11:15:27 wysłana przez myg-mat »

Offline mariusz

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 277
Odp: Specjalista p.poż.
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 11, 2019, 12:47:37 »
Wtrącę tylko, że inspektorzy nie mogą robić ewakuacji escape room - par. 17a mówi o rzeczoznawcach i inżynierach pożarnictwa.

Offline schp

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Specjalista p.poż.
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 13, 2019, 23:23:48 »
Cytuj
Osoby które moga pisac operaty sa wskazane zupelnie gdzie indziej. Zeby pisac operaty pierwsze to trzeba choc troche orientowac sie w przepisach POS i znac przepisy przeciwpozarowe. Kazdy operat jest weryfikowany przez PSP wlasnie po to zeby dokumenty mialy jakis poziom stad ta cena. PS ceny znasz a pojecia o operatach nie masz. Podobnie bylo z pokojami typu escape room i wskazanymi uprawnieniami inspektorzy ewakuacje zrobili a jak trzeba bylo wyslac warunki to zaskoczeni

Nie obrażaj kogoś kogo nie znasz.

Prawie 30 lat w prewencji ( kontrolo-rozpoznawczej). Sądzisz że aspirant nie umie tego zrobić?
Robię tego ( operaty) i to DUŻO.
Pozdrawiam i powodzenia zyczę.

Offline myg-mat

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 27
Odp: Specjalista p.poż.
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 14, 2019, 20:19:00 »
Prewentysta, a myślisz ze strażak, inspektor albo student budownictwa tego nie napisze? Ze aspiranci albo prewentysci z 30 letnim stażem nie mogą podpisywać operatów to już wina ustawodawcy że tego nie dopisał. Nie jest to atak, bo sam uważam że operaty uderzyły w uczciwych, podpalacze raczej operatów nie składają pewnie już zmienili branżę.   Zdarzają się operaty podpisane przez inspektorów, głównych specjalistów ds ochrony przeciwpożarowej i brygadierów.  A to dopiero pierwsza strona. 

Offline crosman

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 49
Odp: Specjalista p.poż.
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 29, 2019, 09:41:03 »
A co z operatami, w których widnieje opracował inspektor ochrony ppoż, uzgodnił albo sprawdził rzeczoznawca?

Offline r0cq

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 612
Odp: Specjalista p.poż.
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 06, 2019, 22:47:44 »
A co z operatami, w których widnieje opracował inspektor ochrony ppoż, uzgodnił albo sprawdził rzeczoznawca?

Dany operat, bo nie wiem jaki masz na myśli, może sporządzić wyłącznie osoba posiadająca odpowiednie kwalifikacje. Jeżeli nie ma żadnego odstępstwa w tym zakresie, to nie ma też co kombinować.
Rzeczoznawca a także ktoś z Twojej rodziny może sprawdzić dany operat bo nikt mu tego nie zabroni, a Ty będziesz spokojniejszy (?), ale "podbić" na papierze powinna się osoba z odpowiednimi kwalifikacjami. Uzgodnienie to stwierdzenie zgodności z wymaganiami ochrony przeciwpożarowej, dla danego obiektu/budynku, tak więc nie tędy droga Panie @crosman.
:straz:

Offline crosman

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 49
Odp: Specjalista p.poż.
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 07, 2019, 14:33:32 »
tak więc nie tędy droga Panie @crosman.
To tylko potwierdziło moje podejście.
Temat dotyczył operatu, który jeden z lokalnych zakładów chciał złożyć w naszej KM. Ostatecznie podpisany został przez rzeczoznawcę, więc problem z głowy. Pytanie dotyczyło raczej, czy komuś trafił się taki operat i jak go potraktowano.

Offline MIC

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 236
Odp: Specjalista p.poż.
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 15, 2019, 15:37:16 »
Mam pytanie odnośnie operatu ppoz (art. 42 ustawy o odpadach). Czy są ustanowione kryteria (ilość odpadów) od których operat już musi być opracowany? Temat nie dotyczy wysypiska, tylko firmy z branży spożywczej gromadzącej odpady w kontenerach na placu.
"BROTHERHOOD OF FIRE FIGHTERS"