Autor Wątek: Droga pożarowa – interpretacja par. 12 ust. 2/3  (Przeczytany 2485 razy)

Offline Mani_26

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Droga pożarowa – interpretacja par. 12 ust. 2/3
« dnia: Marzec 29, 2019, 16:15:52 »
Jestem projektantem i mam pytanie dotyczące dróg pożarowych do obiektu budowlanego (czytam ustawę i głowa mnie boli :gwiazdki:). W dużym skrócie: z dość błahych względów jestem zmuszony zawęzić drogę pożarową do 3,5 m z 4 m. Cały budynek i otoczenie są nowoprojektowane (PM, pow. strefy ca 2500 m2, obc. do 4000 MJ/m2). W załączeniu szkic teoretyczny do mojego pytania.

Pytania: 1. czy w świetle przepisów takie zawężenie jest dopuszczalne? (par. 12 ust.2, i 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia (…) o drogach pożarowych)?
2. Pytanie o par 12 ust.3, - jakie przypadki uznaje się za uzasadnione?  Rozumiem, że ust. 3 jest złagodzeniem wymagań ust. 2 (prowadzenie drogi pożarowej wzdłuż dłuższego boku, lub przy szer. bud. większej niż 60m wzdłuż dwóch krótszych boków) i w przypadku skorzystania z ust. 3, wypadają te 2 wymienione wymagania ust. 2)?
3. Jak interpretowane są sytuacje, że przy elewacji budynku w odl. ok 1m ustawione są silosy lub inne urządzenia techniczne?
Z góry dzięki za wszelką pomoc. Jest to mój pierwszy post na jakimkolwiek forum, mam nadzieje że wszytko dobrze jest.


[załącznik usunięty przez administratora]

Offline r0cq

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 612
Odp: Droga pożarowa – interpretacja par. 12 ust. 2/3
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 30, 2019, 10:55:27 »
1. Według mojej opinii, to takie zawężenie drogi pożarowej nie wchodzi w grę. W tym przypadku zalecałbym odsunięcie całego odcinka drogi od budynku. Zakładając, że jednak się nie da, to w zbliżeniu drogi pożarowej do budynku zastosuj ścianę oddzielenia przeciwpożarowego zachowując wysunięcie jej co najmniej 5 m w głąb budynku od strony drogi pożarowej.

2. Nie będę zbyt dokładnie odnosił się do Twojego pytania ze względu na to, że jest ono zadane zbyt ogólnie. Korzystanie z §12 ust. 3 powoduje bardziej przyjazne środowisku podejście do problematyki prowadzenia drogi pożarowej. Niezależnie od tego wszystkie parametry powinny zostać zachowane za wyjątkiem prowadzenia drogi pożarowej z jednej lub z dwóch stron. Przechodząc do sedna w Twoim wypadku wystarczy pokryć co najmniej 50 % obwodu elewacji przedmiotowego budynku, a że nie jest on skomplikowany - problem szybko się rozwiązuje :)
Na marginesie: A może lepiej poprowadzić drogę pożarową w inny sposób? Musi ona przebiegać dookoła budynku? Jeżeli nie ma problematyki związanej z dojazdem jakiegoś transportu (do zapewnienia jakiegoś procesu technologicznego w funkcjonowaniu PM, etc.) to może lepiej zastosować inne rozwiązania? Wachlarz możliwości jest spory  :wacko:

3. To zależy. Co to za silosy? Co jest w nich przechowywane? Co to za urządzenia techniczne? Są w jednej strefie pożarowej? Jest strefa zagrożenia wybuchem? I tak dalej.

Pamiętaj o pozostałych parametrach dla drogi pożarowej.
 :straz:

Offline Mani_26

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Droga pożarowa – interpretacja par. 12 ust. 2/3
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 01, 2019, 14:20:57 »
Dziękuję za odpowiedź.
1. W takim razie przyjmę wymaganą szerokość drogi na całym odcinku - na tym etapie jeszcze to możliwe (choć muszę zrezygnować z szerokości budynku). Jeśli chodzi o sposób prowadzenia drogi obwiednie dookoła budynku to faktycznie jest to podyktowane względami funkcjonalnymi – możliwość dojazdu z każdej strony jest wymagana celem dostaw.
3. Jeśli chodzi o punkt. 3 czyli rodzaj materiałów w silosach i urządzenia przy elewacji, to:
Przy elewacji będą stały chłodnie wentylatorowe (takie duże wentylatory połączone rurką z budynkiem). W silosach będą przechowywane materiały potrzebne do produkcji - na mój stan wiedzy to wapno i kreda (pewien nie jestem tego czy ten materiał). Rzeczoznawca generalne mówił, że silosy nie są problemem dla drogi pożarowej, ale pytam, bo przy czytaniu przepisów mam pewne wątpliwości jak rozumieć takie sytuacje.
Pozostałem parametry drogi pożarowej mam pod kontrolą i nie mam pytań – przepisy są jednoznaczne i jasne, zapisy o które pytałem są dla mnie trudne do zrozumienia, a silosy w ogóle chyba nie mają przepisów.

Offline r0cq

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 612
Odp: Droga pożarowa – interpretacja par. 12 ust. 2/3
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 01, 2019, 20:57:01 »
Dziękuję za odpowiedź.
1. W takim razie przyjmę wymaganą szerokość drogi na całym odcinku - na tym etapie jeszcze to możliwe (choć muszę zrezygnować z szerokości budynku). Jeśli chodzi o sposób prowadzenia drogi obwiednie dookoła budynku to faktycznie jest to podyktowane względami funkcjonalnymi – możliwość dojazdu z każdej strony jest wymagana celem dostaw.
3. Jeśli chodzi o punkt. 3 czyli rodzaj materiałów w silosach i urządzenia przy elewacji, to:
Przy elewacji będą stały chłodnie wentylatorowe (takie duże wentylatory połączone rurką z budynkiem). W silosach będą przechowywane materiały potrzebne do produkcji - na mój stan wiedzy to wapno i kreda (pewien nie jestem tego czy ten materiał). Rzeczoznawca generalne mówił, że silosy nie są problemem dla drogi pożarowej, ale pytam, bo przy czytaniu przepisów mam pewne wątpliwości jak rozumieć takie sytuacje.
Pozostałem parametry drogi pożarowej mam pod kontrolą i nie mam pytań – przepisy są jednoznaczne i jasne, zapisy o które pytałem są dla mnie trudne do zrozumienia, a silosy w ogóle chyba nie mają przepisów.

Tak jak pisałem wcześniej, jeżeli zastosujesz ścianę oddzielenia przeciwpożarowego, to nie musisz likwidować części budynku.

Co do silosów, to na tą chwilę przychodzi mi tylko to, że pomiędzy drogą pożarową a ścianą budynku nie mogą występować stałe elementy zagospodarowania terenu lub drzewa i krzewy o wysokości przekraczającej 3m, uniemożliwiające dostęp do elewacji budynku za pomocą podnośników i drabin mechanicznych.
Tylko że - uwzględniając silos wraz z przedmiotowym budynkiem jako jedna strefa pożarowa PM - bo tak do tego bym podszedł wyżej wymieniony aspekt znika. Mieć warto na uwadze, że postanowienia normy PN-B-02852 nie dotyczą silosów zlokalizowanych na zewnątrz budynków. Niemniej jednak, gdyby dotyczył mnie osobiście ten temat - poszukałbym w literaturze zagranicznej jak do tego podchodzą. W ostateczności w oparciu o wiedzę techniczną pokusiłbym się pewnie o szacowanie GOO, choć byłaby to pewnie ostateczność.

Co więcej - w zależności od przechowywanego w silosie materiału (z tego co piszesz nie wiesz na 100% co tam będzie), warto zastanowić się nad zrobieniem oceny zagrożenia wybuchem. Jeżeli nie w środku silosu (na mocy norm europejskich, gdyż nasze przepisy nic o tym nie mówią - ja osobiście nie znam takich), to w jego obrębie, gdyż jakiś przeładunek, załadunek, etc. prędzej czy później będzie musiał się w jego obrębie odbyć.
Mam nadzieję, że choć trochę pomogłem.
:straz: