Autor Wątek: Brak płynności finansowej w Komendzie.  (Przeczytany 13201 razy)

Offline jasiek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 78
    • http://brak
Brak płynności finansowej w Komendzie.
« dnia: Marzec 29, 2019, 13:24:26 »
Czy w Waszych komendach też jest problem z płynnościa finansową ? U mnie już nie ma kasy na wypłaty grudniowe.
Rzeczówka przerzucana jest na poczet wypłat bo dostaliśmy po 400 zł na etat za mało co miesiąc... a wypłacać trzeba...
 
 

Offline kiligoznales

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 90
Odp: Brak płynności finansowej w Komendzie.
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 29, 2019, 15:09:14 »
Tez cos słyszałem w naszej, ale zabzyczymy 1 kwietnia

Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.913
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: Brak płynności finansowej w Komendzie.
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 29, 2019, 15:49:26 »
A co na to 01?

Offline popiołek88

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Brak płynności finansowej w Komendzie.
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 30, 2019, 12:44:31 »
odkąd pracuje słyszę że w Straży nie ma pieniędzy...
dodatek 100 zl od 8 lat... dajmy na to panie i panowie officerowie w biurze maja maxy. (my nie mamy nadgodzin ,,podniesmy sobie 200zł") itd itp...
smieszy mnie te gadanie.
w tamtym roku tez kasy nie juz w czerwcu a w listopadzie rozdawali dodatki motywacyjne na lewo i prawo.

Offline ogniomiszcz

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.134
Odp: Brak płynności finansowej w Komendzie.
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 30, 2019, 14:17:27 »
to idź do biura zamiast biadolić

Offline sismondi

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 441
Odp: Brak płynności finansowej w Komendzie.
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 30, 2019, 14:26:59 »
to idź do biura zamiast biadolić
Dlaczego ma iść do biura  jak lubi pracę na PB ???? Z dodatkami jest tak chyba wszędzie 1000 i wyżej biuro do 100-300 ....PB powinna być trochę mniejsza rozbieżność ale co zrobisz ....

Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.913
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: Brak płynności finansowej w Komendzie.
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 30, 2019, 14:29:38 »
Potwierdzam...ta sama grupa. PB dodatek 650, biuro 1150.

Offline wujo 2010

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.814
Odp: Brak płynności finansowej w Komendzie.
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 30, 2019, 14:54:32 »
Jest tyle wątków na temat zarobków i dodatków że powielanie tego staje się już naprawdę irytujące  :tuba:  Proszę trzymać się tematu !!!
Bądź uprzejmy i staraj się pomóc innym. Jeśli nie masz nic wartościowego do dodania w danym temacie, nie pisz, i tak zostanie to skasowane przez moderatorów :)

Offline popiołek88

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Brak płynności finansowej w Komendzie.
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 30, 2019, 17:27:12 »
to idź do biura zamiast biadolić
ha spodziewałem się czegoś bardziej kreatywnego typu ,,zmień pracę itp"
myśle że pieniądze zawsze sa i zawsze beda, to ze czasem ich brakuje to tylko i wyłącznie wina złego zarządzania komenda.

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Brak płynności finansowej w Komendzie.
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 30, 2019, 20:04:08 »
Potwierdzam...ta sama grupa. PB dodatek 650, biuro 1150.
Pytanie czy się zamienisz - skoro ta sama grupa?
EGO = 1 / wiedza

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Brak płynności finansowej w Komendzie.
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 30, 2019, 23:02:53 »
ha spodziewałem się czegoś bardziej kreatywnego typu ,,zmień pracę itp"
myśle że pieniądze zawsze sa i zawsze beda, to ze czasem ich brakuje to tylko i wyłącznie wina złego zarządzania komenda.
Wszyscy 01 polegli na tym co się stało...
Złe zarządzenie... nie,.... ręczne sterowanie... Nie mieli zapewnienia a wypłacili...  Ale rozkaz mają na papierze… U mnie leży kopia uwierzytelniona przez notariusza...
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline marwit

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 73
Odp: Brak płynności finansowej w Komendzie.
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 30, 2019, 23:25:14 »
W małych komendach to patologia,  brak związków decyzyjnych.

Offline ogniomiszcz

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.134
Odp: Brak płynności finansowej w Komendzie.
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 31, 2019, 09:08:19 »
Dlaczego ma iść do biura  jak lubi pracę na PB ?
Dla pieniędzy. Ja lubię pracę na śmieciarce ale poszedłem do straży bo większa kasa.
Wracając do budżetów komend, to niedawno była przecież zrzutka na jedno z województw - tak, że żaden ze źle gospodarujących nie powinien się martwić. Ci co mają wygospodarowane środki mu dołożą, zamiast dać swoim strażakom. Przecież komenda nie ogłosi upadłości..

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Brak płynności finansowej w Komendzie.
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 31, 2019, 09:54:13 »
Dla pieniędzy. Ja lubię pracę na śmieciarce ale poszedłem do straży bo większa kasa.
Wracając do budżetów komend, to niedawno była przecież zrzutka na jedno z województw - tak, że żaden ze źle gospodarujących nie powinien się martwić. Ci co mają wygospodarowane środki mu dołożą, zamiast dać swoim strażakom. Przecież komenda nie ogłosi upadłości..
Zrzutki się zdarzały częściej… Powiedz mi ogniomiszczu bo widzę że dobrze poinformowany jesteś... Co wiesz o kwocie podwyżki na ten rok która trafiła do budżetów wojewodów?
Bo już jeden KW zakazał awansów...
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline ogniomiszcz

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.134
Odp: Brak płynności finansowej w Komendzie.
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 31, 2019, 11:26:22 »
Nie wiem nic na ten temat

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Brak płynności finansowej w Komendzie.
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 31, 2019, 11:33:43 »
Nie wiem nic na ten temat
Sprawdź u siebie ile wojewoda dostał na podwyżki średnio na etat... Będziesz zaskoczony tak jak KM/KP jak już się dowiedzą, że w grudniu nie styknie na wypłaty (oczywiście jeśli brakujące pieniądze się nie znajdą). 
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline vade

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Brak płynności finansowej w Komendzie.
« Odpowiedź #16 dnia: Marzec 31, 2019, 12:18:28 »
Czy w Waszych komendach też jest problem z płynnościa finansową ? U mnie już nie ma kasy na wypłaty grudniowe.
Rzeczówka przerzucana jest na poczet wypłat bo dostaliśmy po 400 zł na etat za mało co miesiąc... a wypłacać trzeba...
To niech się komedianci wezmą za gospodarne i przemyślane wydawanie kasy.Bo lepiej ,że rzeczówka poszła na wypłaty niż na zakup kolejnych dziadostw i bez urazy, ale większość na koniec roku do biur np.ekspresy do kawy,mini lodówki,nowe komputery, dizajnerskie monitory,wymiana mebli trzeba czy nie itd.A samochody?Po co tyle tego stoi i trzeba to utrzymywać. Każdy kto dziurę w d... ma musi mieć auto do dyspozycji.Kiedyś były cztery teraz mamy osiem.Do tego dochodzi mnóstwo innych nie trafionych zakupy. To czy nie ma kasy na rzeczówkę to widać na koniec roku i robione zakupy.
Ile sami robimy remontów,a gdyby jeszcze doszło najęcie firm do tych wszystkich prac to co by było?
Komendanci muszą zacząć oszczędzać i przemyśleć zakup kolejnej zachcianki

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Brak płynności finansowej w Komendzie.
« Odpowiedź #17 dnia: Marzec 31, 2019, 12:32:07 »
To niech się komedianci wezmą za gospodarne i przemyślane wydawanie kasy.Bo lepiej ,że rzeczówka poszła na wypłaty niż na zakup kolejnych dziadostw i bez urazy, ale większość na koniec roku do biur np.ekspresy do kawy,mini lodówki,nowe komputery, dizajnerskie monitory,wymiana mebli trzeba czy nie itd.A samochody?Po co tyle tego stoi i trzeba to utrzymywać. Każdy kto dziurę w d... ma musi mieć auto do dyspozycji.Kiedyś były cztery teraz mamy osiem.Do tego dochodzi mnóstwo innych nie trafionych zakupy. To czy nie ma kasy na rzeczówkę to widać na koniec roku i robione zakupy.
Ile sami robimy remontów,a gdyby jeszcze doszło najęcie firm do tych wszystkich prac to co by było?
Komendanci muszą zacząć oszczędzać i przemyśleć zakup kolejnej zachcianki
Zdajesz sobie sprawę, że rzeczówka (z pominięciem kosztów stałych jak opłaty za media w tym prąd i paliwo) to śmieszne pieniądze w porównaniu do placówki. Nie da się wygospodarować z niej żadnych solidnych pieniędzy.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline vade

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Brak płynności finansowej w Komendzie.
« Odpowiedź #18 dnia: Marzec 31, 2019, 14:27:10 »
To niech się komedianci wezmą za gospodarne i przemyślane wydawanie kasy.Bo lepiej ,że rzeczówka poszła na wypłaty niż na zakup kolejnych dziadostw i bez urazy, ale większość na koniec roku do biur np.ekspresy do kawy,mini lodówki,nowe komputery, dizajnerskie monitory,wymiana mebli trzeba czy nie itd.A samochody?Po co tyle tego stoi i trzeba to utrzymywać. Każdy kto dziurę w d... ma musi mieć auto do dyspozycji.Kiedyś były cztery teraz mamy osiem.Do tego dochodzi mnóstwo innych nie trafionych zakupy. To czy nie ma kasy na rzeczówkę to widać na koniec roku i robione zakupy.
Ile sami robimy remontów,a gdyby jeszcze doszło najęcie firm do tych wszystkich prac to co by było?
Komendanci muszą zacząć oszczędzać i przemyśleć zakup kolejnej zachcianki
Zdajesz sobie sprawę, że rzeczówka (z pominięciem kosztów stałych jak opłaty za media w tym prąd i paliwo) to śmieszne pieniądze w porównaniu do placówki. Nie da się wygospodarować z niej żadnych solidnych pieniędzy.
Tak. To tym bardziej powinno się rozsądnie nimi zarządzać.

Offline janosik

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 392
  • OSP & PSP
Odp: Brak płynności finansowej w Komendzie.
« Odpowiedź #19 dnia: Marzec 31, 2019, 18:36:37 »
Niestety, ale zdecydowana większość z nas nie zna się na finansach, a wymądrzać sie to pierwsi. Łatwo chlapać ozorem (w tym jesteśmy naj). Fakty są takie, że o pewnych tajnikach finansowychw w PSP komendant dowiaduje się dopiero kiedy zostaje powołany i zaczyna improwizować (obserwuję to już chyba po raz czwarty w mojejej KP), dopiero po około dwóch latach ogarnia temat. Problem w tym, że w ostatnim czasie po 2 latach zostaje wymieniony i wpadamy w błędne koło...Pamiętajmy, że z pustego i Salomon nie naleje...

Offline jasiek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 78
    • http://brak
Odp: Brak płynności finansowej w Komendzie.
« Odpowiedź #20 dnia: Kwiecień 02, 2019, 09:21:15 »
Czy w Waszych komendach też jest problem z płynnościa finansową ? U mnie już nie ma kasy na wypłaty grudniowe.
Rzeczówka przerzucana jest na poczet wypłat bo dostaliśmy po 400 zł na etat za mało co miesiąc... a wypłacać trzeba...
To niech się komedianci wezmą za gospodarne i przemyślane wydawanie kasy.Bo lepiej ,że rzeczówka poszła na wypłaty niż na zakup kolejnych dziadostw i bez urazy, ale większość na koniec roku do biur np.ekspresy do kawy,mini lodówki,nowe komputery, dizajnerskie monitory,wymiana mebli trzeba czy nie itd.A samochody?Po co tyle tego stoi i trzeba to utrzymywać. Każdy kto dziurę w d... ma musi mieć auto do dyspozycji.Kiedyś były cztery teraz mamy osiem.Do tego dochodzi mnóstwo innych nie trafionych zakupy. To czy nie ma kasy na rzeczówkę to widać na koniec roku i robione zakupy.
Ile sami robimy remontów,a gdyby jeszcze doszło najęcie firm do tych wszystkich prac to co by było?
Komendanci muszą zacząć oszczędzać i przemyśleć zakup kolejnej zachcianki

Zarządzać tutaj można jak masz roczny plan finansowy czytaj budżet. Jeżeli Budżet jest deficytowy to jaka tu gospodarność ? :) 

Offline Grze79

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: Brak płynności finansowej w Komendzie.
« Odpowiedź #21 dnia: Kwiecień 03, 2019, 18:23:02 »
Niestety, ale zdecydowana większość z nas nie zna się na finansach, a wymądrzać sie to pierwsi. Łatwo chlapać ozorem (w tym jesteśmy naj). Fakty są takie, że o pewnych tajnikach finansowychw w PSP komendant dowiaduje się dopiero kiedy zostaje powołany i zaczyna improwizować (obserwuję to już chyba po raz czwarty w mojejej KP), dopiero po około dwóch latach ogarnia temat. Problem w tym, że w ostatnim czasie po 2 latach zostaje wymieniony i wpadamy w błędne koło...Pamiętajmy, że z pustego i Salomon nie naleje...

kolego, ale ze nie ma płynności... prosta sprawa... brak ustalonych średnich... np u mnie.. zadna tajemnica a bez tego nie ma możliwości rozmowy o podwyżkach dodatku słuzbowego czy awansu... poza tym budzet od lat na rzeczowke taki sam a ta sama robota kilka lat temu to nierzadko kilkadziesiat zl wiecej... nie musisz ogarniac zeby wiedziec ze jest dupa...:)

Offline Maciax

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 40
Odp: Brak płynności finansowej w Komendzie.
« Odpowiedź #22 dnia: Kwiecień 15, 2019, 09:24:16 »

To niech się komedianci wezmą za gospodarne i przemyślane wydawanie kasy.Bo lepiej ,że rzeczówka poszła na wypłaty niż na zakup kolejnych dziadostw i bez urazy, ale większość na koniec roku do biur np.ekspresy do kawy,mini lodówki,nowe komputery, dizajnerskie monitory,wymiana mebli trzeba czy nie itd.A samochody?Po co tyle tego stoi i trzeba to utrzymywać. Każdy kto dziurę w d... ma musi mieć auto do dyspozycji.Kiedyś były cztery teraz mamy osiem.Do tego dochodzi mnóstwo innych nie trafionych zakupy. To czy nie ma kasy na rzeczówkę to widać na koniec roku i robione zakupy.
Ile sami robimy remontów,a gdyby jeszcze doszło najęcie firm do tych wszystkich prac to co by było?
Komendanci muszą zacząć oszczędzać i przemyśleć zakup kolejnej zachcianki
[/quote]
Vade z całym szacunkiem ale pisząc takie rzeczy od razu widać, że nie masz kompletnie pojęcia o czym piszesz a tylko niepotrzebnie bijesz pianę. Gdybyś znał zasady, kwoty a przede wszystkim jakie koszty generuje komenda (chodzi mi o wszelakie rachunki itp.), to byś takich bzdur nie pisał. Żalisz się, że na koniec roku wydawane są pieniądze - a wiesz dlaczego wtedy? Bo do końca roku komendant musi zapewnić kasę na wszystkie należności (i te przewidziane i te nieprzewidziane) do tego jest zobowiązany. Ciebie nie obchodzi skąd weźmie grosza np. na naprawę samochodu, wymianę zepsutych opon czy awarię agregatu - a ten "komediant" tak jak napisałeś MUSI tę kasę "naruchać" - jeśli z końcem roku mu zostaje (bo nie wydawał na głupoty) to wtedy kupuje rzeczy zgodnie z tym, jakie są potrzeby. Ekspresy do kawy - przecież przyjmowani są goście - dać im mineralkę i paluszki? Przecież podczas takich spotkań niejednokrotnie komendant załatwia dodatkowe profity dla komendy. Komputery? U nas najnowsze komputery idą na SK - więc o co Ci chodzi - nie wymieniać ich? Zostawić stare? Dizajnerskie monitory - a jakie to są?!? Masz pojęcie o monitorach? Znasz się na rodzajach matryc? Podświetlaniu? Szkodliwości dla oczu? O gamucie, kalibracji, prawidłowiej jasności - podejrzewam, że nie ale oczywiście musiałeś coś napisać i napisałeś "coś". Samochody? :D - proponuję zapoznać się z terminem "normatyw" - to tyle w tym temacie. Sam sobie zaprzeczasz bo z jednej strony żalisz się, że remontów nie robi firma, a z drugiej, że chcesz kasę z rzeczówki przelać na płacówkę :D (to z czego tej firmie zapłacić).  Jakbyś ją dostał to byś ochoczo remontował?. Taki remont pozwala zaoszczędzić kasę, która np. można wydać na porządne nomexy dla nas. Idąc Twoim tokiem myslenia - dajmy wszystko na wypłaty - będzie zajebiście. Zamiast pisać takie brednie proponuje przejść się do komendanta, księgowej, kwatermistrzostwa - zapytać, dowiedzieć się, pomyśleć.... Jest taka zasada "błogosławieni ci, którzy nie mają nic mądrego do powiedzenia a mimo to milczą" -

Offline janosik

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 392
  • OSP & PSP
Odp: Brak płynności finansowej w Komendzie.
« Odpowiedź #23 dnia: Kwiecień 15, 2019, 10:13:18 »
Maciax nie ma sensu się tak "produkować" bo takich filozofów, co myślą, że to takie łatwe i proste jest w każdej kp co najmniej kilku, ale właśnie pojęcia o podstawowym funkcjonowaniu PSP nie mają, a najbardziej znają się oczywiście na finansach. Jakby się zapytać to jeden z drugim nie jest w stanie powiedzieć na jakim % ma dodatek służbowy i jak on funkcjonuje...

Offline vade

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 375
Odp: Brak płynności finansowej w Komendzie.
« Odpowiedź #24 dnia: Kwiecień 16, 2019, 16:07:51 »
Maciax otóż ja trochę ogólnikowo napisałem, może zbyt skrótowo.Ty trochę to zmanipulowałeś np.pisząc o monitorach.Ja pisałem że są kupowane do biur, Ty że na SK,to dwie różne sprawy.Ekspertem od monitorów nie jestem,ale znam zagadnienie i rozróżniam parametry o których piszesz. Pisząc dizajnerskie ogólnie nakreśliłem przykład, ale proszę. Zakupiono kilka nowych komputerów all in on,ale coś nie pykło,nie spasowały(chyba matryc się nie chciało czyścić ^_^) i bach po dwóch latach wymiana na nowe nie dotykowe, a przy wyborze monitorów na pewno nie kierowano się parametrami o których piszesz, podstawowy parametr to marka...... no i wygląd.   Ekspres do kawy stoi w każdym biurze od sekretariatu(tu masz rację pisząc o gościach)po gaciową. Nie wiem jak u Ciebie, ale jak chodzi o zakup ubrań specjalnych i nie tylko to zawsze decydowała cena im niższa tym lepiej, a wiadomo co za tym idzie.Pisząc o remontach miałem na myśli przyzwyczajenie komendantów do taniej robocizny i wierz mi,że u nas nie przekłada  się to na jakości zakupowanego sprzętu.Czy ochoczo bym remontował?Otóż niejednokrotnie remontowałem i pewnie nie raz będę,choć od razu mówię że pieniądz z tego żaden, ale to inna historia. Po prostu zapytałem co by było gdyby? Samochody-normatyw, a czy nie można przekroczyć normatywu?Zakupy końcem roku wiadoma rzecz co zostało trzeba wydać. Nie trzeba mi tłumaczyć do czego 01 jest zobowiązany,za co odpowiada, że kasy szuka.
Nie odniosłeś się do  paru innych rzeczy,o których pisałem, ale ok. Myślę, że niegospodarność, rozrzutność  możemy coraz częściej zauważyć w naszych komendach. Nie mówię że tak jest wszędzie.

Offline Maciax

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 40
Odp: Brak płynności finansowej w Komendzie.
« Odpowiedź #25 dnia: Maj 30, 2019, 21:33:30 »
Vade - jasne - pisałeś, że do biur - ale czy biuro czy SK to ta sama praca (dla mnie SK to też biuro). Nie określiłeś co to jest "dizajnerksie" więc potraktowałem je jako "zbędne/niepotrzebne". Nie wiem czy tak jest w każdej komendzie ale gwarantuję Ci, że w naszej tak nie jest. Nie ma minilodówek, jest jeden ekspres do kawy na całą komendę (dostępny dla wszystkich), nowe komputery są kupowane z poleasingowych wyprzedaży a meble są najzwyklejsze. Ja mam taki obraz komendy. Choć nie przeczę widziałem takie, gdzie jest tak jak opisujesz albo i znacznie lepiej. Wydatkowanie kasy zależy tylko i wyłącznie od komendanta. To on zgodnie ze swoją wiedzą, sumieniem i uczciwością podejmuje decyzje o wydawaniu publicznych pieniędzy. Nie można wszystkich wrzucać do jednego wora. Ubrania specjalne - już mówię co zrobił nasz 01. Ściągnął 4 firmy, które produkują te mundury, wymusił na nich pozostawienie po co najmniej jednej sztuce na okres 2 tygodni, zarządził aby każdy, kto się zmieści w taki mundur (wiadomo, że nie każdy mógł) musiał połazić w nim, pobiegać, wyciągnąć z auta kilka gratów (z góry, z dołu), po czym sam ubrał się w każdy z nich i przetestował (sam zresztą widziałem jak zasuwał w masce i aparacie). On wybrał swój ulubiony ale decyzję o wyborze podjął PB (w sumie i tak się zgadzali). I tak jest z każdym droższym sprzętem. Nie ma szans, żeby jakiś zakup nie był testowany i konsultowany przez 01 i PB. I nie raz kupowane są przez to droższe rzeczy ale i lepsze. W zamian za to 01 prosi (nigdy nie wymagał na siłę) aby właśnie przez remonty pomóc mu w oszczędzaniu na rzeczówce (stąd zawsze ma troszkę kasy na choćby i lepsze nomexy). Owszem zawsze się znajdzie melepeta, który tego nie zakuma i będzie podburzał resztę ale tak jest wszędzie. 01 też o tym wie i mówi jasno - jeśli nie będzie kasy na lepsze nomexy - dostaniecie tańsze/gorsze. I jakoś to się kręci. Normatyw co do ilości pojazdów można podnieść ale są do tego odpowiednie uzasadnienia. Przeczytałem uważnie Twoje posty i nie wyłapałem niczego do czego bym się nie odniósł.