Autor Wątek: Otwory w ścianach ppoż.  (Przeczytany 2711 razy)

Offline Radkes

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Otwory w ścianach ppoż.
« dnia: Marzec 28, 2019, 07:34:13 »
Dzień dobry

Chciałbym zapytać o sposób liczenia  powierzchni otworów w ścianach ppoż.  Zgodnie z par. 232 Mogę w niej umieścić otwory okienne wypełnione szkłem (w klasie EI) ale o powierzchni nie większej niż 10% powierzchni ściany. Przepis mówi też o 15% powierzchni otworów w ogóle. Mam jeszcze w tej ścianie otwory drzwiowe i bramę ppoż. I tu moja wątpliwość-czy te % się sumuje czy liczy oddzielnie dla każdego rodzaju otworu?

Offline r0cq

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 612
Odp: Otwory w ścianach ppoż.
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 02, 2019, 11:05:21 »
Nie więcej niż 15 % powierzchni ściany oddzielenia przeciwpożarowego dotyczy otworów "ruchomych".
Nie więcej niż 10 % powierzchni ściany oddzielenia przeciwpożarowego dotyczy otworów wypełnionych materiałem przepuszczającym światło.

Temat nie jest uregulowany przepisami, tak jak być powinien. Interpretacji, choć jest ona nie wiążąca - brak.
Osobiście podchodzę do tematu w sposób przedstawiony powyżej.
:straz:

Offline crosman

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 49
Odp: Otwory w ścianach ppoż.
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 25, 2019, 14:28:24 »
Czy oznacza to zatem, że w przypadku stosowania we wszystkich otworach drzwi przeszklonych ich maksymalna powierzchnia wyniesie 10%? Pozostałe otwory powinny być już zamknięte np. drzwiami pełnymi.

Jak liczyć powierzchnię przeszklenia w przypadku takich drzwi? Tak naprawdę stanowi ona tylko część całego skrzydła drzwiowego

Offline r0cq

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 612
Odp: Otwory w ścianach ppoż.
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 06, 2019, 22:34:59 »
Czy oznacza to zatem, że w przypadku stosowania we wszystkich otworach drzwi przeszklonych ich maksymalna powierzchnia wyniesie 10%? Pozostałe otwory powinny być już zamknięte np. drzwiami pełnymi.

Jak liczyć powierzchnię przeszklenia w przypadku takich drzwi? Tak naprawdę stanowi ona tylko część całego skrzydła drzwiowego

W miejscu okna nie zrobisz przecież drzwi  :szalony: Nie znając powierzchni ściany oddzielenia przeciwpożarowego i powierzchni otworów nikt nie odpowie Ci na to pytanie.
Liczysz powierzchnię przeszklenia w całej ścianie oddzielenia przeciwpożarowego, a nie przeszklenia w drzwiach.
Mam nadzieję, że wyjaśniłem, bo pytania skonstruowane są fatalnie  :rofl:
:straz: