Pożarnictwo > Taktyka działań ratowniczych

Zaopatrzenie Wodne

(1/2) > >>

luis:
Ostatnimi czasy zacząłem interesować się zaopatrzeniem wodnym podczas działań gaśniczych. Przeczytałem parę artykułów poświęconych na ten temat. Zastanawiam się, dlaczego w niektórych planach dostarczenia wody na dalekie odległości stosuje się zbiornik (sztuczny) wodny obok cieku wodnego (rzeka, jezioro). Rozumiem, jeśli nie ma dojazdu dobrego (skarpa) by postawić motopompę np. 16/8 i podawać wodę do zbiornika (basenu) np. za pomocą pomp pływających. Ale jeśli jest dobry dojazd (miejsce) do postawienia motopompy 16/8 to, dlaczego stosuję się baseny przy akwenach?

[załącznik usunięty przez administratora]

Fistach:
Tutaj masz zasilanie pompami pływającymi które mają niskie ciśnienie pracy. Zgodnie z teorią na nasadzie ssawnej kolejnej pompy podnoszącej ciśnienie powinno być minimum 1.5 bar, które będzie niagarom ciężko osiągnąć. W tym konkretnie planie masz 3 pompy pływające czyli żeby zasilić  motopompę musiałbyś posiadać zbieracz 3x75/110, którego w Polsce praktycznie nikt nie ma. Dlatego (to tylko podejrzenia bo nie jestem autorem tego) podejrzewam tłoczą do zbiornika i jednym ssawnym motopompa zasysa wodę ze zbiornika i tłoczy dalej.

luis:
Schemat jest tylko dla przykładu.
Chodzi mi o to dlaczego bezpośrednio nie jest brana woda z naturalnego zbiornik?

radk177:
Podejrzewam że jest to podyktowane siłami natury. Dziś rzeka jest a jutro może wyschnąć. W przypadku zaopatrzenia wodnego musi być pewność że ta woda jest. Zbiornik jest pewnego rodzaju gwarantowanym źródłem. Drugim problem jest czystość wody płynącej w zależności od opadów. Bez deszczu woda płynie klarownie i spokojnie a w czasie ulewy wygląda jak muł rzeczny. Pomyśl że zaciagasz to do pompy lub instalacji

Fistach:

--- Cytat: luis w Marzec 27, 2019, 08:32:58 ---Schemat jest tylko dla przykładu.
Chodzi mi o to dlaczego bezpośrednio nie jest brana woda z naturalnego zbiornik?

--- Koniec cytatu ---

Powodem może być to co Ci napisałem ale również skoro masz pompy pływające to czemu ich nie wykorzystać? Pamiętaj, że zasysając wodę motopompą tracisz na jej wydajności na tłoczeniu.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej