Autor Wątek: nieuzasadniony wymóg uzgodnienia projektu budowlanego  (Przeczytany 2635 razy)

Offline madolka

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
nieuzasadniony wymóg uzgodnienia projektu budowlanego
« dnia: Marzec 22, 2019, 14:37:11 »
Dzień dobry Państwu!
Jestem architektem, piszę z prośbą o pomoc. Składam wniosek o pozwolenie na budowę budynku, którego projekt budowlany nie wymaga uzgodnienia z rzeczoznawcą p.poż. zgodnie z Rozporzadzeniem. W budynku natomiast zlokalizowany jest główny wyłacznik prądu. I tu zaczynają się moje problemy. Pani ze Starostwa twierdzi, że zgodnie z poniższym przepisem, projekt musi byc uzgodniony.

§ 3. Próby i badania urządzeń przeciwpożarowych
1. Urządzenia przeciwpożarowe w obiekcie powinny być wykonane zgodnie z projektem uzgodnionym przez rzeczoznawcę do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych, a warunkiem dopuszczenia do ich użytkowania jest przeprowadzenie odpowiednich dla danego urządzenia prób i badań, potwierdzających prawidłowość ich działania.

Dwóch rzeczoznawców mówiło mi, że owszem, projekt wykonawczy instalacji pożarowej będzie musiał być uzgodniony, ale Pani twierdzi, że nie ma tu mowy o wykonawczym. Proszę mi doradzić- jak mogę argumentować, czym się podeprzeć w tej sprawie? Czy znają Państwo może jakąś oficjalną interepretację? Podobny przypadek? Będę bardzo wdzięczna za porady, Pozdrawiam, Ola

Offline ofi

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 244
Odp: nieuzasadniony wymóg uzgodnienia projektu budowlanego
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 22, 2019, 16:24:01 »
Odpowiedź jest prosta - proszę napisać oświadczenie, iż zgodnie z rozporządzeniem w sprawie uzgadniania projektu budowlanego pod względem ochrony ppoż. projekt budowlany nie podlega uzgodnieniu rzeczoznawcy - urząd nie powinien wnikać dalej. W ostateczności proszę im zadać pytanie na jakiej podstawie kwestionują brak uzgodnienia w odniesieniu do ww. rozporządzenia oraz wymagań prawa budowlanego, które określą co podlega weryfikacji na etapie wydawania pozwolenia na budowę. Można jeszcze dodać że projekt PWP będzie opracowany oddzielnie na etapie wykonawczym. Projekt elektryki trzeba będzie uzgodnić.

Offline Siedem

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 518
Odp: nieuzasadniony wymóg uzgodnienia projektu budowlanego
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 22, 2019, 18:00:39 »
Proszę usunąć z budowlanego GWP i ujawnic go w wykonawczym (uszczególowić projekt instalacji o urządzenie). W przeciwnym razie starostwo jest na prawie. Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: Marzec 22, 2019, 18:05:36 wysłana przez Siedem »

Offline sorbent

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 504
Odp: nieuzasadniony wymóg uzgodnienia projektu budowlanego
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 22, 2019, 19:33:12 »
Kiedyś widziałem projekt, w którym był wpis, że budynek będzie wyposażony w wyłącznik. Projekt wyłącznika wykonać zgodnie z projektem wykonawczym uzgodniony z rzeczoznawca. Chyba tak byli w budowlanym i nie był uzgadniany z rzeczoznawca. A że budynek prosty to wykonawczy ograniczał się do kilku stron z rysunkami.

Offline janosik

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 393
  • OSP & PSP
Odp: nieuzasadniony wymóg uzgodnienia projektu budowlanego
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 24, 2019, 08:46:47 »
Ewidentna nadgorliwość urzędnika. Jest przepis w tym zakresie i tyle. Na etapie pozwolenia bez uzgodnienia. Potem wykonawczy z uzgodnieniem.