Autor Wątek: POMOCY FINANSOWEJ NA UZYSKANIE DOMU - Nie przyznana  (Przeczytany 2758 razy)

Offline omen-998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
POMOCY FINANSOWEJ NA UZYSKANIE DOMU - Nie przyznana
« dnia: Marzec 19, 2019, 19:48:49 »
Witam!
Czytałem na forum ale nie ma odpowiedzi na moje 2 pytania.

Potrzebuję waszej pomocy w sprawie POMOCY FINANSOWEJ NA UZYSKANIE LOKALU MIESZKALNEGO LUB DOMU.
Mamy z kolegą następujące problemy z uzyskaniem "pomocy finansowej" na dom.

1. Przypadek
Przed służbą w PSP otrzymałem darowiznę: działkę budowlaną z budynkiem, który nie został ukończony a zezwolenie na budowę wygasło. Wstąpiłem w szeregi PSP i ubiegałem się o wznowienie budowy po wcześniejszej ekspertyzie stanu budynku. Ekspertyza była pozytywna i ponowne wystąpiłem o zezwolenie na dokończenie budynku jednorodzinnego. Zezwolenie otrzymałem w okresie stażu. Po długich latach systemem gospodarczym udało mi się zakończyć budowę i otrzymać odbiór budynku (po okresie stażu). Przez cały ten okres budowy zameldowany jestem u rodziców i pobierałem dodatek za brak lokalu mieszkalnego. Chciałem zrezygnować z tego dodatku i pobrać jednorazową POMOC FINANSOWĄ na dom. Ku mojemu zdziwieniu nie bardzo chcą mi go wypłacić. Argumentem jest że nie nabyłem działki lub domu z działką w sposób zakupu/kredytu. Mieszkam w powiecie w którym pracuje a czas dojazdu to 30 min.

2. Przypadek
Kolega jest w podobnej sytuacji. Jest zameldowany u rodziców i posiadał 2 działki budowlane. Po stażu sprzedał jedną z nich i na drugiej pobudował dom jednorodzinny. Przez okres swej służby również pobierał dodatek za brak lokalu. Również wystąpił o jednorazową POMOC FINANSOWĄ na dom. Odpowiedź była ta sama: nie ma umowy kupna, nie ma kredytu mieszkaniowego w efekcie nie ma pieniędzy z tytułu pomocy finansowej na dom. Kolega mieszka w powiecie w którym pracuje a czas dojazdu to 30 min.

Czytając: Ustawę o PSP / Rozdział 8 / Art. 80
1. Strażakowi mianowanemu na stałe, który nie otrzymał lokalu mieszkalnego na podstawie decyzji administracyjnej o przydziale, przysługuje pomoc finansowa na uzyskanie lokalu mieszkalnego lub domu zwanej dalej "pomocą finansową", z zastrzeżeniem ust. 5, chyba że strażak nie spełnia warunków do otrzymania lokalu mieszkalnego na podstawie decyzji administracyjnej.

Czytając: Rozporządzenie MSWiA z dnia 18 listopada 2005 r. w sprawie pomocy finansowej na uzyskanie mieszkania lub domu przez strażaków PSP.
& 2.1 Strażak mianowany na stałe składa wniosek o przyznanie pomocy finansowej dołączając do niego dokumenty potwierdzające fakt ubiegania się przez strażaka lub jego małżonka, o lokal mieszkalny lub dom w miejscowości pełnienia służby albo w miejscowości pobliskiej a w szczególności:
4) w przypadku budowy domu jednorodzinnego - aktualny odpis księgi wieczystej potwierdzający własność gruntu (prawo wieczystego użytkowania) oraz pozwolenie właściwego organu na budowę domu.

Czy ktoś jest mi w stanie napisać czy nam się POMOC FINANSOWA należy czy nie?

Online Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.348
Odp: POMOCY FINANSOWEJ NA UZYSKANIE DOMU - Nie przyznana
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 19, 2019, 20:12:39 »
Należy się (po złożeniu wniosku) odmowa powinna być  w formie decyzji administracyjnej  i odwołanie do KW. W przypadku budowy domu nie ważne jest w jaki sposób wszedłeś w posiadanie działki czy za co wybudowałeś...
« Ostatnia zmiana: Marzec 19, 2019, 20:17:40 wysłana przez Eqinox »
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.443
Odp: POMOCY FINANSOWEJ NA UZYSKANIE DOMU - Nie przyznana
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 19, 2019, 22:09:10 »
Jeśli to co napisałeś odpowiada rzeczywistości :

Cytuj
otrzymałem darowiznę: działkę budowlaną z budynkiem, który nie został ukończony a zezwolenie na budowę wygasło.
Cytuj
zakończyć budowę i otrzymać odbiór budynku
to raczej dupa blada.
Pomoc jest na zakup domu, mieszkania lub na budowę domu.
Ty domu nie kupiłeś a wystapiłeś o pomoc jak dom już posiadałeś , trzeba było to zrobić jak zszedłeś ze stażu ale przed odbiorem budynku.

« Ostatnia zmiana: Marzec 19, 2019, 22:21:50 wysłana przez pb11 »

Offline omen-998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: POMOCY FINANSOWEJ NA UZYSKANIE DOMU - Nie przyznana
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 20, 2019, 08:48:46 »
Według stanu faktycznego oraz prawa budowlanego do puki obiekt lub budynek nie zostanie ukończony i "odebrany" to nie można go użytkować. Gdyby budynek był oddany do użytkowania ale stał opuszczony i ponownie zamieszkany to rozumiem że owa pomoc mi się nie należy ponieważ budynek znajdujący się na danej posesji spełniał wymagania do jego użytkowania i zamieszkania na podstawie wydanej decyzji. Zezwolenie na budowę otrzymałem z nagłówkiem - dokończenie budowy i rozbudowa budynku. Więc wg stanu prawnego było coś ale na pewno nie budynek mieszkalny. Rozumiem że argumenty strony przeciwnej będą takie same ale wg mnie są nie słuszne.
Czy się mylę? W tym tygodniu chcę tą sprawę załatwić i muszę się jakoś na to przygotować aby przedstawić jasne argumenty.

Offline omen-998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: POMOCY FINANSOWEJ NA UZYSKANIE DOMU - Nie przyznana
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 06, 2019, 16:58:51 »
Dziękuję strażakowi Eqinox za pomoc. Zająłem stanowisko, że mi się należy. Podparłem się Ustawą i Rozporządzeniem. Prawnik KP w drugim piśmie uznał że "pomoc finansowa" mi przysługuje. Z tym że muszę przedstawić dokumenty stwierdzające fakt inwestycji w obiekt, który docelowo ma być budynkiem jednorodzinnym. Na początku twierdził, że oprócz: zezwolenia na budowę oraz aktu własności nieruchomości mam przynieść faktury. Z tym, że faktur nie posiadam na większość materiałów. Dlatego zaproponowałem kopie Dziennika Budowy, w którym są wyszczególnione wszystkie prace związane z "Ukończeniem" budowy. Na co również wyraził zgodę. Więc temat zamknięty. Kolega, który również pobudował dom na działce z darowizny też ma przyznaną pomoc finansową. Po zakończeniu budowy okres wnioskowania o pomoc finansową to 10 lat. Jeszcze raz dziękuję. Może komuś w podobnej sytuacji przyda się ten temat.