Autor Wątek: "...lepiej 24/48..." czy "...lepiej 24/72..."  (Przeczytany 25292 razy)

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: "...lepiej 24/48..." czy "...lepiej 24/72..."
« Odpowiedź #75 dnia: Grudzień 23, 2006, 16:05:30 »
"ad vocem" ostaniej wypowiedzi tomstrazaka :
Chłopie, jeżeli ty za 5 tys. plus lewa kasa jestes w stanie  "na ledwo przyzwoitym poziomie" utrzymać rodzinę  to co powiesz chłopakom którzy teraz wstępują do służby (za 1000zł)? Nie pisz tu takich bzdur bo tylko podnosisz większości forumowców ciśnienie.

Jeżeli chodzi o system 24/72 - jest to najlepszy system jaki można w obecnej sytuacji wymyślić. Rozwiązuje problemy wolnych służb, daje mozliwość dorobienia po służbie (trzy dni wolnego), scala ludzi z podziału - jedynym minusem jest konieczność stworzenia dodatkowych stanowisk dla czwartej zmiany.

Sprawdziłem teraz na forum - przy końcu sierpnia pisałem, że od 1 wrzesnia wchodzimy w ten system (24/72). Mielismy na to "zezwolenie" wojewódzkiego.
Jak to zwykle bywa przed wejściem w nieznane, były opory i obawy podziału bojowego. Teraz po czterech miesiącach 90% chłopaków z podziału uważa ten system za wręcz idealny. 
Niestety wracamy do ogólnego bałaganu - od 01.01. A nawet podwójnego bałaganu, bo dyżurni będą pracować w dwunastogodzinnej czterobrygadówce a podział w systemie "nie wiadomo jakim....24/48 lub 24/124"

« Ostatnia zmiana: Grudzień 23, 2006, 16:19:34 wysłana przez mario68 »

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.466
Odp: "...lepiej 24/48..." czy "...lepiej 24/72..."
« Odpowiedź #76 dnia: Grudzień 23, 2006, 16:47:40 »
podobno od 1 lutego wejdzie u nas 24/72 według mnie to dobry system, ale 24/48 i płatne nadgodziny były by jeszcze lepsze. wszyscy u mnie na zmianie chętnie by przyszli na dodatkowe słuzby

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: "...lepiej 24/48..." czy "...lepiej 24/72..."
« Odpowiedź #77 dnia: Grudzień 23, 2006, 19:58:31 »
jeżeli "podobno wejdzie"  znaczyłoby to, że kg nie wytnie numeru i obligatoryjnie nie usankcjonuje jednego systemu dla podziału dla całego kraju. A w to nie wierzę.

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.466
Odp: "...lepiej 24/48..." czy "...lepiej 24/72..."
« Odpowiedź #78 dnia: Grudzień 23, 2006, 20:25:13 »
podobno, bo stara sie o to nasz komendant. mamy na to dosyćludzi i tylko czekamy na zielone światło z góry

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: "...lepiej 24/48..." czy "...lepiej 24/72..."
« Odpowiedź #79 dnia: Grudzień 23, 2006, 21:01:02 »
My od wrzesnia pracujemy 24/72 i tez mamy przyzwolenie wojewódzkiego ale od 01.01 grafiki juz są zrobione na 24/48 bo wszyscy wracają do starego systemu. Dlatego dziwię się trochę że wy wchodzicie w to od lutego.

Offline fireman

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.318
  • Ostatnia umiera nadzieja... no i powoli umiera:)
    • http://www.pl
Odp: "...lepiej 24/48..." czy "...lepiej 24/72..."
« Odpowiedź #80 dnia: Grudzień 24, 2006, 10:02:18 »
Spotkał się już może z próbą regulacji przez KG systemu pracy na podziale bojowym?? Było może jakieś "pisemko". Jeszcze jedno może ktoś wie i podzieli się takimi informacjami bo 01.01.2007 za pasem ... Jak od pierwszego pracują SK - w jakim systemie? (tylko nie piszcie że zmianowym :))
Może i wtym temacie pojawił się jakiś "obowiązujący druczek".

Swoją drogą to wracamy do sterowania z warszafki za pomocą instrukcji, jedynie słusznych poleceń itp.

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.466
Odp: "...lepiej 24/48..." czy "...lepiej 24/72..."
« Odpowiedź #81 dnia: Grudzień 24, 2006, 18:16:56 »
bajzel jak zwykle. każdy pan ma swój kram powiem tyle

Offline fireman

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.318
  • Ostatnia umiera nadzieja... no i powoli umiera:)
    • http://www.pl
Odp: "...lepiej 24/48..." czy "...lepiej 24/72..."
« Odpowiedź #82 dnia: Grudzień 24, 2006, 19:57:20 »
Tu by się przydało pismo z KG tak jak w przypadku reorganizacyjnych pisemek. Pismo z cyklu Ma być tak a tak i nie ma gadki. A tak każdy coś słyszał nikt nic nie wie.
To są jajka żeby 7 dni przed niby wejściem nowego systemu służby na SK nikt nic nie wiedział.

Co robi KG/KW w temacie poinformaowania strażków w temacie? NIC - albo niewiele skoro nikt oficjalnie nie wie nic.

Offline ADI WOLF

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 32
Odp: "...lepiej 24/48..." czy "...lepiej 24/72..."
« Odpowiedź #83 dnia: Grudzień 25, 2006, 14:52:16 »
Witam.
Mam takie przemyślenia na temat sytemu 12/24/48.
Na wstępie trochę matematyki.Zaznaczam z góry że czysto teoretycznej.
W mojej jednostce minimalna ilość osób na zmianie to 16. Etatowa ilość ludzi na zmianie wacha się od 25 do 27. W chwili obecnej na tzw.wolnej służbie przebywa jednorazowo od 4 do 6 strażaków. Jeżeli zsumujemy ilość ludzi na wolnej służbie z trzech zmian mamy prawie gotową 4 zmianę. Jest to tylko teoria. Do ilości nieobecnych trzeba doliczyć urlopy,chorobowe i ew.delegacje. W tym momencie przyjęcie lub przeniesienie kilku osób do służby na podziale bojowym załatwiłoby sprawę. A teraz dalszy ciąg matemetyki. W systemie 12/24/48 w okresie kwartału wypracowuje się ok.32 nadgodziny co daje średnio jedną służbę 12 godzinną w miesiącu. Do służby przychodzimy od 13 do 16 razy miesięcznie a więc  na każdej z nich wolną służbę ma jeden strażak. Tyle teorii. Na koniec informuję wszystkich iż jestem zdecydowanym przeciwnikiem takiego systemu. Te przemyślenia mogą jednak mieć podobne zastosowanie np.do systemu 24/72 który jest dla mnie bardziej do przyjęcia chociaż nigdy nie pracowałem w innym niż 24/48. Jeszcze jedno zdanie na temat zmiany systemu na PSP/MSK/CPR.
Wydaje mi się że osoby tam pracujęce będą królikami doświadczalnymi na których sprawdzi się w praktyce jak taki system działa. Jest to znacznie miejsza grupa ludzi i mająca tak mało do powiedzenie że można z nimi zrobić wszystko. Doświadczenie przyda się podczas zmiany systemu na podziale bojowym. Jeżeli moje wyliczenia są błędne proszę o sprostowanie.
Pozdrawiam.

Offline DEX

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 492
Odp: "...lepiej 24/48..." czy "...lepiej 24/72..."
« Odpowiedź #84 dnia: Grudzień 25, 2006, 23:23:50 »
W systemie 12/24/48 w okresie kwartału wypracowuje się ok.32 nadgodziny co daje średnio jedną służbę 12 godzinną w miesiącu. Do służby przychodzimy od 13 do 16 razy miesięcznie a więc  na każdej z nich wolną służbę ma jeden strażak. Tyle teorii.

Twoje wyliczenia są całkiem OK, tylko w pośpiechu coś pokręciłeś. 32 godz. dają jedną służbę wolną 24 godz., i 8 godz. w rozliczeniu półrocznym, bo taki jest okres rozliczeniowy, można liczyć na kwartał, bo te dwa miesiące do zamknięcia okresu rozliczeniowego są bez wolnego. Przyjmując etaty u ciebie wyjdzie ci ok. 20 osób stan zmiany w systemie 4 zmian, co da ci na służbie ok. 18 osób (bez urlopów, chorobowych i delegacji) niezależnie od tego czy będzie to 12/24/12/48 czy 24/72.

Jeszcze jedno zdanie na temat zmiany systemu na PSP/MSK/CPR.
Wydaje mi się że osoby tam pracujęce będą królikami doświadczalnymi na których sprawdzi się w praktyce jak taki system działa. Jest to znacznie miejsza grupa ludzi i mająca tak mało do powiedzenie że można z nimi zrobić wszystko. Doświadczenie przyda się podczas zmiany systemu na podziale bojowym.

I tu chyba masz rację, że zmiana systemu nas nie ominie. Pytanie tylko jaki to będzie to system. Jeden i drugi ma swoje wady i zalety ja wolałbym 24/72.
W pewnych kwestiach zgadza się z tobą, ale są i takie, w których mam odmienne zdanie.

Offline mario

  • LORD OF THE RINGS
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.123
  • FIRE WALK WITH ME
    • najlepsza strona strażacka
Odp: "...lepiej 24/48..." czy "...lepiej 24/72..."
« Odpowiedź #85 dnia: Grudzień 27, 2006, 11:23:49 »
Jestem w o tyle dobrej sytuacji, że będąc dyżurnym pracowałem we wszystkich trzech systemach - 24/48, 12/24/48 i 24/72.
Moje zdanie jest takie: bezwzględnie najlepszy jest 24/72.
24/48 - dobry dla podziału ale totalna rozpierducha jeżeli chodzi o ludzi będących akurat w służbie. Przy odrobinie szczęścia mogłeś kolegi ze zmiany nie spotkać dwa miesiące
12/24/48 - dobry jeżeli chodzi o bilans godzin pracy, kwestię nieprzepracowania się w robocie (chociaż nie zawsze) ale totalnie niekomfortowy jeżeli chodzi o dojazdy do pracy albo "wykręcenie" sobie dłuższego wolnego
24/72 - przewidywalny, dobry bilans godzin pracy, dużo wolnego między służbami. Jedyny minus - dodatkowe stanowiska dla czwartej zmiany (to samo dla systemu 12-godzinnego)

Offline str-tomek-wlkp

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: "...lepiej 24/48..." czy "...lepiej 24/72..."
« Odpowiedź #86 dnia: Grudzień 31, 2006, 14:41:03 »
 Witam ja jestem za 24/72 dojeżdzam do pracy 60 km i jeśli ktoś by tyle dojeżdzał napewno by nie wpadał na pomysł 12/24  24/48 też jest ok ale zbiera sie dużo nadgodzin za które nie chcą placić tylko mamy brać wolne a jak to zrobić jak są małe stany na zmianach  niech każdy uważa jak chce ale ja jestem za 24/72 jeśli ktoś chciał by mi to wytłumaczyć inaczej prosze na moj meil  tomeksarbia@op.pl :huh:

Offline piotrfire

  • PSK
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 323
  • Już emeryt
Odp: "...lepiej 24/48..." czy "...lepiej 24/72..."
« Odpowiedź #87 dnia: Styczeń 01, 2007, 15:11:54 »
ja mam tylko albo az 30 i nadchdzace odwyżki mi tych 12 nie zrekompensują
ab alio exspectes, alteri quod feceris

Offline cul2

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 584
Odp: "...lepiej 24/48..." czy "...lepiej 24/72..."
« Odpowiedź #88 dnia: Styczeń 03, 2007, 10:16:24 »
Witam
24/48 to bardzo elastyczny system pracy. W każdym m-cu bierze się 3 lub 4 Dw (tj. normalnie jak urlop) i jazda na wczasy, dodatkowej roboty itp. U mnie nie ma problemu z nadgodzinami. Od 1 stycznia 2006 jazda na minimum ( 8 na służbie), a w grudniu nawet po 80% stanu zmiany na służbie.
Urlopy wykorzystane, dwóch korzystało z urlopów szkolnych, zawody sportowe, kompania honorowa, odbiory samochodów itp. (wolne za to do odebrania) no i były też zwolnienia lekarskie.
Od 1.01.2007 stan 18 a na służbie ma być 10, jak to wyjdzie jeszcze nie liczyłem (jestem na wolnym). Nie odczuwam też oderwania od służby. Wracam do niej wypoczęty fizycznie i psychicznie jak po każdym urlopie, a robota normalnie pali się w rękach :).
Powodzenia w Nowym Roku Panowie

Offline edi79

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 32
Odp: "...lepiej 24/48..." czy "...lepiej 24/72..."
« Odpowiedź #89 dnia: Styczeń 03, 2007, 18:20:43 »
Chyba wszystko wskazuje na to że będziemy pracować w systemie 12/24 wszystko ku temu zmierza u nas w komendzie już dyspozytorzy pracują w tym wymiarze godzin od tego roku…a więc nasze dywagacje nad tym co dla nas będzie lepsze nie mają większego znaczenia i tak zrobią tak jak będzie lepiej dla nich…a wracając do tematu bardziej pasuje mi system 24/48 jest naprawdę super…