Autor Wątek: Pas miedzykondygnacyjny w budynku mieszkalnym wielorodzinnym  (Przeczytany 1968 razy)

Offline karool3

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Pas miedzykondygnacyjny w budynku mieszkalnym wielorodzinnym
« dnia: Styczeń 28, 2019, 00:51:18 »
Dzień Dobry,
Chciałbym zapytać się czy w przypadku kiedy szerokość pasa miedzykondygnacyjnego wynosi mniej niz 80 cm, balkon, który wystaje na około 100 cm od ściany jest uznawany za rozwiązanie równoważne dla pasa 80 cm ?
Jeśli tak, to czy taki balkon powinien być szerszy od szerokości otworów drzwiowych znajdujących się nad nim i wystawać po jego bokach czy tez możne być on równy szerokości otworu nad nim ?

Pozdrawiam

Offline Mroovka

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 895
Odp: Pas miedzykondygnacyjny w budynku mieszkalnym wielorodzinnym
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 28, 2019, 17:00:17 »
§ 223.
1. W ścianach zewnętrznych budynku wielokondygnacyjnego, z zastrzeżeniem § 224, powinny być pasy międzykondygnacyjne o wysokości co najmniej 0,8 m.
2. Za równorzędne rozwiązania uznaje się oddzielenia poziome w formie daszków, gzymsów i balkonów o wysięgu co najmniej 0,5 m lub też inne oddzielenia poziome i pionowe o sumie wysięgu i wymiaru pionowego co najmniej 0,8 m.
3. Elementy  poziome,  wymienione  w ust. 2,  powinny  mieć  klasę  odporności  ogniowej  wymaganą  w stosunku  do ścian zewnętrznych budynku i być wykonane z materiałów niepalnych.
4. Warunki określone w ust. 1 i 2 nie dotyczą ścian holu i dróg komunikacji ogólnej.
§ 224.
 1. W ścianach zewnętrznych budynku wielokondygnacyjnego nad strefą pożarową PM, o gęstości obciążenia ogniowego powyżej 1000 MJ/m2, wysokość pasa międzykondygnacyjnego powinna wynosić co najmniej 1,2 m.
2. Za równorzędne rozwiązanie uznaje się oddzielenie poziome w formie daszków, gzymsów i balkonów o wysięgu co najmniej 0,8 m lub też inne oddzielenie poziome i pionowe o sumie wymiaru pionowego i wysięgu co najmniej 1,2 m, z zachowaniem warunków określonych w § 223 ust. 3.

Tyle przepisy. Tak, taki balkon może być uznany za równoważny dla pasa miedzykondygnacyjnego.
Co do drugiej części pytania, to wydaje mi się, że można zastosować takie rozwiązanie, jednak jeżeli ma to być funkcjonalne, to raczej zrobiłbym coś szerszego - pamietaj, że gdzieś balustradę trzeba przymocować, no i ciężko trochę zrobić taki balkonik, jak nawet wiadra z mopem nie postawisz.
Si vis pacem, para bellum