Autor Wątek: Zabranie wolnych służb na poczet urlopu.  (Przeczytany 6228 razy)

Offline mpolskie

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 352
Zabranie wolnych służb na poczet urlopu.
« dnia: Styczeń 27, 2019, 19:37:21 »
Cześć, mamy w jednostce taki problem, że kierownictwo doprowadziło do sytuacji, w której mamy mnóstwo zaległego urlopu, 3 wolne etaty i w najblizszych miesiącach zwolnią się kolejne - wiadomo, już teraz mamy pod maks nadgodzin dla podziału i inne związane z tym problemy. W związku z pismem, które przyszło do komend o konieczności wybrania zaległego urlopu do 30 września, kierownictwo wysyła nas teraz na urlopy (i to jest ok, bo to pracodawca może decydować o naszym zaległym urlopie), tylko odbywa się to w taki sposób, że jak wypada mi z harmonogramu 3 wolne służby to jedną bądź dwie zabierają nam i wpisują nam zamiast nich urlop - więc naszym zdaniem jesteśmy na tym nieco stratni. Mamy wtedy dwie wolne służby i jedną urlopu. Nikt by się specjalnie nie burzył o to, ale kiedy my chcieliśmy wziąć urlop w terminie nam pasującym (nawet niekoniecznie w sezonie) to nie było na to zgody i dłuższe wolne załatwiane było tylko wolnymi służbami, tylko trochę urlopu.
Chciałbym zapytać jak jest to rozwiązane w Waszych jednostkach, jak stoicie z nadgodzinami i urlopami i jak rozwiązywany jest problem zaległych urlopów. Z góry dzięki za rzeczową dyskusję!  :straz:

Offline rastafarai

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 221
Odp: Zabranie wolnych służb na poczet urlopu.
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 27, 2019, 19:46:41 »
Urlop który nie wypada na wolnej służbie zlicza się do normatywu więc automatycznie musicie tą wolną służbę mieć. W innym wypadku w okresie rozliczeniowym robicie zbyt duży normatyw. Za coś takiego to dyscyplinara dla przełożonego.

Offline mpolskie

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 352
Odp: Zabranie wolnych służb na poczet urlopu.
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 27, 2019, 19:52:25 »
Właśnie na moje oko robimy przez to zbyt duży normatyw. Urlop oczywiście wpisywany jest na służbie zgodnej z harmonogramem, więc dla jasności - na luty harmonogram wypluł mi 3 wolne służby, dostałem dwie wolne służby i jedną służbę urlopu, i tak większość osób na wszystkich zmianach, zapowiedziano nam, że tak będzie dopóki nie zejdziemy z zaległych urlopów. Wszyscy wiemy jak zawiły i podatny na interpretację jest sposób liczenia naszych godzin, dlatego wolę dowiedzieć się jak to wygląda w świecie :)

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Zabranie wolnych służb na poczet urlopu.
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 27, 2019, 19:54:58 »
Nic Wam nie ginie. Urlop możesz mieć wpisany jedynie w dniach, które w harmonogramie półrocznym miałeś zaplanowane jako służba. Weź od dowódcy swój półroczny harmonogram i tam będziesz miał czarno na białym kiedy możesz wypisać urlop a kiedy masz WS.
Rozliczanie czasu pracy zgodnie z programem nie pozwala przełożonym na kombinowanie z czasem służby. Jeśli w styczniu miałeś zaplanowane 7 służb i 3 WS to urlop możesz wypisać jedynie na którejś z tych 7.
Chyba że u Ciebie program do czasu pracy modyfikują kiedy im się podoba to już gorzej.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 27, 2019, 20:01:16 wysłana przez oliwier »
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline mpolskie

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 352
Odp: Zabranie wolnych służb na poczet urlopu.
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 27, 2019, 20:21:51 »
Może nie do końca jasno się wyraziłem - nie ma takiej sytuacji, o jakiej zapewne mówi oliwier, że urlop byłby wpisywany na wolnej służbie grafikowej, takiego wałka nawet u nas by chyba nie zrobili :)
Może opiszę jaśniej: Harmonogram półroczny na luty wyliczył mi 6 Służb i 3 Wolne Służby.  Przy ustalaniu grafiku miesięcznego mam teraz wpisane 6 Służb, 2 Wolne i 1 Urlop. Czyli tak na logikę patrząc wcale nie korzystam z urlopu, bo te 3 wolne i tak mi się należały z harmonogramu, jedyne co, to te 24 godziny "urlopu" przechodzą w nadgodziny.  A każdy wie, że nadgodziny są mniej płatne...
Może to o co pytam to błahostka i jest to zgodne z naszymi przepisami, ale wolę zapytać bardziej doświadczonych w tych sprawach :)
« Ostatnia zmiana: Styczeń 27, 2019, 20:28:06 wysłana przez mpolskie »

Offline strazak2017

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: Zabranie wolnych służb na poczet urlopu.
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 27, 2019, 20:30:41 »
Ciężko zrozumieć twoje wyliczenia. Sprawdź tak jak koledzy piszą swój harmonogram roczny, w nim jest pokazane kiedy idziesz do służby a kiedy nie. Jak masz słubę w rocznym to idziesz do służby a jak masz wolne to masz wolne. Nie ma takiego czegoś, że na wolnym ktoś ci wpisze urlop.  Można zrobić tylko tak, że na planowanej służbie dostajesz urlop a na wolnym możesz zostać ściagnięty do służby aby robić nadgodziy.

Offline mpolskie

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 352
Odp: Zabranie wolnych służb na poczet urlopu.
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 27, 2019, 20:41:46 »
Ciężko zrozumieć twoje wyliczenia. Sprawdź tak jak koledzy piszą swój harmonogram roczny, w nim jest pokazane kiedy idziesz do służby a kiedy nie. Jak masz słubę w rocznym to idziesz do służby a jak masz wolne to masz wolne. Nie ma takiego czegoś, że na wolnym ktoś ci wpisze urlop.  Można zrobić tylko tak, że na planowanej służbie dostajesz urlop a na wolnym możesz zostać ściagnięty do służby aby robić nadgodziy.
Harmonogram półroczny to nie to samo co miesięczny - ten drugi sporządza się w oparciu o półroczny.  Jeszcze raz spróbuję wytłumaczyć - przy tworzeniu miesięcznego grafiku szef bierze wydruk z półrocznego ile komu wypada Wolnych Służb, i na tej podstawie robił miesięczny, żeby się wszystko zgadzało, i tak było do tej pory. Teraz, dopóki nie zejdziemy z urlopu jest tak, że jak na luty wyliczył mi półroczny 6 służb i 3 wolne, to w miesięcznym mam wpisane np. 5 służb zgodnych z harmonogramem, 1 służbę na wolnej harmonogramowej, 2 wolne i 1 jeden urlop na służbie zgodnej z grafikiem. Czyli po prostu wolne należne z harmonogramu zabierają na urlop, oczywiście wpisując tak, żeby program przyjął, czyli urlop na zgodnej z harmonogramem. No prościej już nie umiem chłopaki (i dziewczyny) wytłumaczyć ;)

Offline strazak2017

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: Zabranie wolnych służb na poczet urlopu.
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 27, 2019, 20:52:55 »
Z twojego wyliczenia jest wszystko OK. Nikt Ci nie zabiera dni wolnych. Po prostu tak jak pisałem wcześniej na twojej planowanej służbie idziesz na urlop i zamiast 3 służb masz 4 służby wolne.  Nie ma takiej możliwości aby ktoś wpisał urlop na wolnej służbie wynikającej z harmonogramu rocznego.  Harmonogram miesięczny jest kopią harmonogramu rocznego uzupełniony o służby potrzebne do zapewnienia obsady zmiany.

Offline mpolskie

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 352
Odp: Zabranie wolnych służb na poczet urlopu.
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 27, 2019, 20:59:56 »
Z twojego wyliczenia jest wszystko OK. Nikt Ci nie zabiera dni wolnych. Po prostu tak jak pisałem wcześniej na twojej planowanej służbie idziesz na urlop i zamiast 3 służb masz 4 służby wolne.  Nie ma takiej możliwości aby ktoś wpisał urlop na wolnej służbie wynikającej z harmonogramu rocznego.  Harmonogram miesięczny jest kopią harmonogramu rocznego uzupełniony o służby potrzebne do zapewnienia obsady zmiany.
Teraz to ja nie rozumiem - piszesz, że zamiast 3 służb mam 4 wolne, ale przecież tak nie jest, mam 2 wolne i jeden urlop, więc razem 3...

Offline rastafarai

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 221
Odp: Zabranie wolnych służb na poczet urlopu.
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 27, 2019, 21:06:50 »
Powiedz przełożonym żeby wrócili do trzeciej klasy podstawówki bo tam było dodawanie.
Jak zabrali ci ws i dali urlop to w którymś momencie i tak tą ws muszą ci dać bo przekroczysz normatyw. Suma nadgodzin będzie taka sama jak gdyby zaplanowali ci urlop na służbie a kto inny przyszedł. Jak kombinują inaczej to dyscyplinara. Wrzuć tu najlepiej jak masz zaplanowany luty w harmonogramie półrocznym i jak w grafiku miesięcznym żeby była jasność sprawy

Offline strazak2017

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: Zabranie wolnych służb na poczet urlopu.
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 27, 2019, 21:08:10 »
Weź swój harmonogram roczny i miesięczny i porównaj.  Jeżeli na wolnej służbie wynikającej z harmonogramu rocznego masz wpisany urlop to jest nie zgodne. Nie ma takiej możliwości. Jeżeli piszesz, że masz 3 wolne czyli 1 urlop i 2 dni wolnego to na służbie planowanej masz wpisany urlop a na wolnej idziesz do pracy i masz nadgodziny. Inaczej się nie da.

Offline mpolskie

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 352
Odp: Zabranie wolnych służb na poczet urlopu.
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 27, 2019, 21:13:10 »
strazak2017, jeszcze raz powtarzam, że urlop nie jest wpisywany na wolnej harmonogramowej i nie o to chodzi. Sytuacja jest dokładnie taka, jak zrozumiał rastafari, zabrali WS i dali urlop, i o to tylko chodzi - tak ma być co miesiąc dopóki nie zejdziemy z urlopów. Dla mnie to nie ma sensu żadnego, chodzi mi tylko o to, czy jest to zgodne z naszymi zasadami. Wszystko wskazuje na to, że jest to nielogiczne i nie daje nic poza rozgoryczeniem podziału, ale wciąż jest w zgodzie z literą prawa.  I takiego potwierdzenia potrzebowałem.

Offline turbopompa

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 72
Odp: Zabranie wolnych służb na poczet urlopu.
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 27, 2019, 21:26:55 »
Typowy problem comiesięcznej korekty harmonogramu półrocznego na potrzeby służby lub jak kto woli comiesięcznego ustawiania WS tak jak się komu przyśni albo potrzebuje. To działa w dwie strony w zależności kto rozpisuje grafiki - d-ca JRG czy strażak z PB. Niemniej zawsze ktoś będzie niezadowolony. Tak myślę że Twoja WS została przez dowódcę przeniesiona na inny termin w bieżącym półroczu tak żeby najpierw zejść z urlopów nie zmieniając
w bieżącym miesiącu liczby służb z Twoją nieobecnością. Zagranie jest słabe bo i tak nie zmienia rozliczenia półrocznego godzin służby. Urlop zawsze będzie godzinami z normatywu, a Ws pozostanie ws albo stanie się służba ponadnormatywną.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 27, 2019, 21:31:40 wysłana przez turbopompa »

Offline strazak2017

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: Zabranie wolnych służb na poczet urlopu.
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 27, 2019, 21:33:19 »
Proponuję sprawdzić ECSa i wkleić luty to rozwinie wszelkie wątpliwości.

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.443
Odp: Zabranie wolnych służb na poczet urlopu.
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 27, 2019, 21:34:24 »
starzak2017- nie ma czegoś takiego jak harmonogram roczny i harmonogram miesięczny nie jest kopią harmonogramu półrocznego.

mpolskie - najważniejsze pytanie jak masz ten urlop rozpisany w ecs ( lub czym tam liczycie ) konkretnie w wykonaniu?, lub ewentualnie czy dokonywano u was zmiany harmonogramu półrocznego w trakcie trwającego okresu rozliczeniowego, zakładam że widziałeś swój harmonogram półroczny i nie było w dniu obecnie udzielonego ci urlopu planowych służb.

Offline strazak2017

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: Zabranie wolnych służb na poczet urlopu.
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 27, 2019, 21:45:20 »
starzak2017- nie ma czegoś takiego jak harmonogram roczny i harmonogram miesięczny nie jest kopią harmonogramu półrocznego.
Rozporządzenie w sprawie pełnienia służby przez strażaków PSP - paragraf 12.1 i 12.2

W mojej komendzie jest odzwierciedleniem "półrocznego" harmonogram miesięczny i dopisane tylko służby pozwalające zapewnić pełną obsadę zmiany służbowej.
PS. Może nie nazywa się to harmonogram roczny, źle to nazwałem.

Offline mpolskie

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 352
Odp: Zabranie wolnych służb na poczet urlopu.
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 27, 2019, 21:45:47 »
turbopompa - niestety, mamy takie braki, które zaraz jeszcze bardziej urosną, że nie sądzę, żebym mógł odebrać tę wolną służbę - tym bardziej, że jakieś 75% podziału ma taką samą sytuację :) Ciekawi mnie tylko co zrobi 11 w sytuacji jak dobijemy pod max nadgodzin... Wydaje mi się, że to jeden z nielicznych przykładów, kiedy trzymanie się harmonogramu półrocznego może mieć pozytywny wydźwięk, nie byłoby wtedy problemu, bo takiego wałka nikt by nie zrobił...
Koledzy, niestety ale ECSa ani harmonogramu tu nie wkleję ani nikomu nie wyślę, bo wiem, że to forum jest przeglądane przez kierownictwo i wiem czym by się to skończyło... Ale oczywiście sam sobie i chłopakom poradzę sprawdzić dokładnie wszystkie nasze godzinki, to nie złośliwość tylko dbanie o swój interes, dzięki za dyskusję :)

pb11 - zmiany harmonogramu półrocznego raczej nie było, ale może poproszę teraz o kopię dla siebie, żeby móc później sprawdzić...

Powiedzmy, że harmonogram półroczny dał taki luty: służba | służba | wolna | służba | służba | wolna | służba | służba | wolna - razem 9  (6 służb i 3 wolne)
Natomiast grafik miesięczny zostaje ustalony tak:     służba  | urlop | wolna | służba | służba | służba | służba | służba | wolna - razem 9 (6 służb, 2 wolne i urlop). Czyli urlop jest wpisany na służbie grafikowej, ale znika nam jedna wolna co miesiąc na poczet nadgodzin.

Więc wydaje mi się, że jest tak jak mówił rastafari i turbopompa - zgodnie z przepisami, ale bez sensu...

Offline turbopompa

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 72
Odp: Zabranie wolnych służb na poczet urlopu.
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 27, 2019, 21:50:10 »
Dokładnie tak... Słaby pomysł bo ostatecznie i tak takie działanie wygeneruje dodatkowe godziny ponadnormatywne tylko w kolejnych miesiącach. Bez względu kto na nie przyjdzie. Czy Ty czy któryś z kolegów ze zmiany. To tylko ładnie wygląda na papierku w lutym - godziny ponadnormatywne nie urosły a strażak zszedł z urlopu zaległego. Kumulacja i tak nastąpi w marcu, kwietniu, maju czy czerwcu. Do wyboru do koloru dla dowódcy który tworzy grafiki.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 27, 2019, 21:53:32 wysłana przez turbopompa »

Offline mpolskie

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 352
Odp: Zabranie wolnych służb na poczet urlopu.
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 27, 2019, 22:10:03 »
To mam jeszcze tylko jedno pytanie - jeśli przekroczę normatyw do tych ok. 250 godzin to wypłacą mi maksa nadgodzin i wolnego nie oddadzą, a dopiero dalsze przekroczenie normatywu będzie skutkowało przymusowym odebraniem wolnego, żeby zejść do granicy maksymalnych nadgodzin, dobrze myślę? Co w sytuacji, kiedy koło się zamknie i za dużo osób przebije magiczną granicę maksa nadgodzin? Nas wyślą na wolne a przyślą na służbę kogoś z komendy, czy też dalej będziemy wesoło pracować i robić kosmiczne nadgodziny (a na to się zapowiada) i zamydlą nam oczy, że w jakiś sposób "przeniosą to na następny okres"?

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.443
Odp: Zabranie wolnych służb na poczet urlopu.
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 27, 2019, 22:15:21 »
Cytuj
Natomiast grafik miesięczny zostaje ustalony tak:     służba  | urlop | wolna | służba | służba | służba | służba | służba | wolna - razem 9 (6 służb, 2 wolne i urlop). Czyli urlop jest wpisany na służbie grafikowej, ale znika nam jedna wolna co miesiąc na poczet nadgodzin

Więc  od strony formalnej wszystko OK


Jak przekroczysz ilość dopuszczalnych płatnych nadgodzin to w następnym okresie rozliczeniowym obniżą Ci dokładnie o te przekroczenie nominał półroczny i tak za przeproszeniem do zaje...a.

Online Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.348
Odp: Zabranie wolnych służb na poczet urlopu.
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 27, 2019, 22:17:16 »
Jak przekroczysz ilość dopuszczalnych płatnych nadgodzin to w następnym okresie rozliczeniowym obniżą Ci dokładnie o te przekroczenie nominał półroczny i tak za przeproszeniem do zaje...a.
Pomijając fakt że tworzy to w pewnym momencie efekt kuli śnieżnej... I nie da się tego w normalny zgodny z przepisami sposób odebrać.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline mpolskie

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 352
Odp: Zabranie wolnych służb na poczet urlopu.
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 27, 2019, 22:24:42 »
Dzięki za rozjaśnienie sytuacji wszystkim biorącym udział w dyskusji, czyli w chłopskich słowach nie dać się złamać i z nadzieją wypatrywać chwili, kiedy wypełnią wolne etaty... :)

Offline turbopompa

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 72
Odp: Zabranie wolnych służb na poczet urlopu.
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 27, 2019, 22:30:43 »
Przepraszam Panowie, ale sądzę że maksymalna liczba godzin ponadnormatywnych, czyli ponad 48 godzin tygodniowo w rozliczeniu półrocznym, może być przekroczona wyłącznie w przypadku podniesienia gotowości operacyjnej, a nie na potrzeby zapewnienie stanu minimalnego w JRG. Mówi o tym art. 35. Na potrzeby służby ustawa przewiduje przedłużenie czasu służby do 48 godzin tygodniowo w rozliczeniu półrocznym.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 27, 2019, 22:36:11 wysłana przez turbopompa »

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.443
Odp: Zabranie wolnych służb na poczet urlopu.
« Odpowiedź #23 dnia: Styczeń 27, 2019, 23:14:06 »
Cytuj
Pomijając fakt że tworzy to w pewnym momencie efekt kuli śnieżnej... I nie da się tego w normalny zgodny z przepisami sposób odebrać.
Zapełnią wakaty i kula się zatrzyma, sposób normalny to obniżasz nominał i gość ma mniej do wypracowania w następnym półroczu.

Cytuj
Przepraszam Panowie, ale sądzę że maksymalna liczba godzin ponadnormatywnych, czyli ponad 48 godzin tygodniowo w rozliczeniu półrocznym, może być przekroczona wyłącznie w przypadku podniesienia gotowości operacyjnej, a nie na potrzeby zapewnienie stanu minimalnego w JRG. Mówi o tym art. 35. Na potrzeby służby ustawa przewiduje przedłużenie czasu służby do 48 godzin tygodniowo w rozliczeniu półrocznym.
Ale co innego Ci pozostaje, nie ma innych wyjść , ludzie odchodzą a z nowymi słabo.

Offline mpolskie

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 352
Odp: Zabranie wolnych służb na poczet urlopu.
« Odpowiedź #24 dnia: Luty 10, 2019, 18:26:23 »
Cześć, to znowu ja, mam jeszcze jedno pytanie - czy istnieje możliwość, żeby dowództwo bez konsultacji z podległym strażakiem zmieniło służby w harmonogramie półrocznym? Pytam, bo przy planowaniu grafiku miesięcznego w dzień X miałem wolną służbę w harmonogramie a teraz widzę, że po korekcie grafiku mam tam wpisany urlop na służbie harmonogramowej, więc ktoś musiał coś zmienić.