Autor Wątek: Wyjazd w innej OSP niż macierzysta.  (Przeczytany 2249 razy)

Offline DusząisercemOSP

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 36
Wyjazd w innej OSP niż macierzysta.
« dnia: Styczeń 12, 2019, 18:28:01 »
Witam! Moje pytanie brzmi czy jeżeli jako członek OSP 1 mogę brać udział w jednostce OSP 2 która znajduje się na terenie tej samej gminy A której czlonkiem nie jestem? Chodzi mi o przepisy to regulujące... doczytałem że gmina ubezpiecza wszystkich strażaków w gminie ale mimo to wydaje mi się że jadąc z OSP2 nie dostane ubezpieczenia bo nie mam prawa wyjazdu z osp której nie jestem członkiem. Proszę o przepis który o tym mówi. Pozdrawiam

Offline cieć :)

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 101
Odp: Wyjazd w innej OSP niż macierzysta.
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 12, 2019, 18:52:10 »
Jako dowódca zastępu w OSP 2 nie wiem czy Ty kolego masz wszelkie uprawnienia do udziału w działaniach ratowniczych? Nawet jak się znamy i wiem, że jesteś członkiem OSP 1 i jako jej członek bierzesz udział w działaniach, to nie wiem czy masz aktualne badania lekarskie?
Zastanów się co Ty byś zrobił na miejscu dowódcy zastępu OSP 2.
Nic nie stoi na przeszkodzie abyś był członkiem dwóch OSP, no chyba że koledzy z OSP 2 nie zechcą twojej pomocy.
Znam paru kolegów którzy mieszkają na pograniczu miejscowości i są członkami w dwóch jednostkach OSP i często dzięki nim udaje się wyjechać do działań zwłaszcza w ciągu dnia gdy prawie wszyscy są w pracy a oni pracują na zmiany.
Spytaj kolegów z OSP 2 czy nie chcą nowego członka, a jak chcą to skopiuj swoją dokumentację z OSP 1 i działaj - powodzenia.

Offline DusząisercemOSP

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 36
Odp: Wyjazd w innej OSP niż macierzysta.
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 12, 2019, 19:00:29 »
Chodzi o dwie OSP w jednej gminie. Znamy sie i w ogóle chodzi mi o to czy mam prawo wyjechać z jednostki której nie jestem członkiem ale znajduje się ona na terenie jednej gminy. Chodzi mi o przepis który to reguluje zapis w regulaminie czy coś. Sam uważam że nie powinno tak być ale mam naczelnika który tego nie rozumie i muszę mu kwita rzucić

Offline cieć :)

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 101
Odp: Wyjazd w innej OSP niż macierzysta.
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 12, 2019, 19:31:13 »
Artykuły nie najnowsze ale może coś rozjaśnią.
https://www.lexfire.pl/menu/publikacje/item/546-udzial-strazaka-osp-w-dzialaniach-ratowniczych-poza-macierzysta-jednostka

http://strazak.org.pl/index.php?mode=read&art=2487

W wielu jednostkach OSP Naczelnicy na bieżąco uaktualniają listę strażaków z uprawnieniami do udziału w działaniach - badania lekarskie. Lista ta znajduje się w garażu lub wozie bojowy i jak kogoś nie ma na tej liście to dowódca nie zabiera go do działań. W ten sposób wszyscy wiedzą, że jak nie zrobią badań lekarskich lub jak ich nie dostarczą do Naczelnika to nawet nie wsiądą do wozu.
Inny przykład to inspekcja gotowości bojowej OSP. Jeżeli ten kolega będzie w trakcie inspekcji to przy kontroli dokumentów okaże się że brak jakiegokolwiek dokumentu potwierdzającego jego uprawnienia do udziału w działaniach.
Kontrolujący z KP PSP mogą znać człowieka ale dokumentacja musi być. Na inspekcję jednostek z KSRG jeździ także zespół z KW PSP i nigdy nie wiadomo którą jednostkę na powiecie wybiorą.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 12, 2019, 19:50:49 wysłana przez cieć :) »

Offline marwit

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 73
Odp: Wyjazd w innej OSP niż macierzysta.
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 12, 2019, 22:49:48 »
Nie, ma problemu żebyś wyjeżdżał z OSP 2 jak będą mieli wszystkie Twoje kwity ze szkoleń. Gmina i tak Cię ubezpiecza.

Offline DusząisercemOSP

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 36
Odp: Wyjazd w innej OSP niż macierzysta.
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 15, 2019, 20:59:12 »
Znalazłem zapis dotyczący JOT. W statucie jest napisane że z pośród członków zwyczajnych tworzy się JOT czyli jeżeli ktoś nie jest członkiem danej OSP to nie może wyjechać. Zgadzacie się?

Offline marwit

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 73
Odp: Wyjazd w innej OSP niż macierzysta.
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 15, 2019, 21:05:22 »
A w ilu OSP działa JOT? U mnie nie.

Offline ksoniek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 215
    • Kamienna Góra 998
Odp: Wyjazd w innej OSP niż macierzysta.
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 16, 2019, 13:29:44 »
JOT w OSP to wszyscy posiadający odpowiednie wyszkolenie
@marwit - nie zrozumiałeś tematu
Aby być w JOT danej jednostki musisz być jej członkiem statutowym - zwykłym, zwyczajnym,....... itd itp.
Jeżeli nie jesteś cżłonkiem danej OSP to nie możesz brać udziału w działaniach tej jednostki wynika to bezpośrednio z ustawy o Organizacjach Pożytku Publicznego.
Ubezpieczenie - zależy od gminy. Jak ubezpiecza zbiorowo na zasadzie: imię nazwisko. To nie masz problemu, jak ubezpiecza: imię, nazwisko, OSP X. To juz się pojawia problem czy gmina nie powinna zapłacić np. dwa razy za dwie jednostki.