Autor Wątek: Nowy wzór ubrania specjalnego  (Przeczytany 91525 razy)

Offline Gosciu

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 256
Odp: Nowy wzór ubrania specjalnego
« Odpowiedź #100 dnia: Kwiecień 17, 2019, 22:21:52 »
Ja już dostałem bieliznę podbarierową brubeck, niestety nadaje się bardziej na zimę. Na lato mam swoje prywatne koszulki.
Dlaczego?
Jak dla mnie są za ciepłe, mam porównanie do motocyklowych i innych też firmy brubeck. Jak zrobi się prawdziwe lato to jeszcze protestuję.

Offline mariuszp

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 747
Odp: Nowy wzór ubrania specjalnego
« Odpowiedź #101 dnia: Maj 23, 2019, 21:01:39 »
hura hura hura , we wrzesniu roku pańskiego 2019 CEN ( taki organ europejski od norm ) przyjmuje nowelizację normy PN-EN:2017 , ponieważ nasi producenci, przedstawiciele instytutów , KG intensywnie uczestniczyli w procesie zmian ( pies z kulawą nogą nie pojawił się nigdy z polski ) będzie siurpryza i dla KG z OPZ i dla CNBOP , dobra informacja że będzie okres przejściowy 12 miesięcy :)

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Nowy wzór ubrania specjalnego
« Odpowiedź #102 dnia: Maj 23, 2019, 21:50:31 »
hura hura hura , we wrzesniu roku pańskiego 2019 CEN ( taki organ europejski od norm ) przyjmuje nowelizację normy PN-EN:2017 , ponieważ nasi producenci, przedstawiciele instytutów , KG intensywnie uczestniczyli w procesie zmian ( pies z kulawą nogą nie pojawił się nigdy z polski ) będzie siurpryza i dla KG z OPZ i dla CNBOP , dobra informacja że będzie okres przejściowy 12 miesięcy :)
Może to i lepiej, że nikt się nie pojawił. Szkoda, że ten okres taki długi... 
PS. mam nadzieje, że dużo się zmieni aby ci co szyli lumpeksowe stroje zostali z tym szajsem na magazynie.
« Ostatnia zmiana: Maj 23, 2019, 21:55:57 wysłana przez Eqinox »
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline strażak biurkowy

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 515
Odp: Nowy wzór ubrania specjalnego
« Odpowiedź #103 dnia: Maj 23, 2019, 23:45:33 »
Na pewno w nowej edycji normy 469 będą wymagane: segmentowe, odblaskowe "termotransfery" na ramionach i oczywiście...
suwaki dwugłowicowe z awaryjnym otwieraniem :szalony:

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: Nowy wzór ubrania specjalnego
« Odpowiedź #104 dnia: Maj 24, 2019, 06:48:31 »
Na pewno w nowej edycji normy 469 będą wymagane: segmentowe, odblaskowe "termotransfery" na ramionach i oczywiście...
suwaki dwugłowicowe z awaryjnym otwieraniem :szalony:
a co w tych elementach jest złego?

Offline lesny

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 49
Odp: Nowy wzór ubrania specjalnego
« Odpowiedź #105 dnia: Maj 24, 2019, 06:54:42 »
Tych elementów nie wymyśliła KG więc ich stosowanie to grzech gorszy od zbrodni😁.

Offline mariuszp

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 747
Odp: Nowy wzór ubrania specjalnego
« Odpowiedź #106 dnia: Maj 24, 2019, 07:44:06 »
Na pewno w nowej edycji normy 469 będą wymagane: segmentowe, odblaskowe "termotransfery" na ramionach i oczywiście...
suwaki dwugłowicowe z awaryjnym otwieraniem :szalony:
Pan Panie Robercie jako ten który aktywnie jako członek komitetu technicznego brał udział nad pracami nad zmianami w normie PN EN 469 oraz jako autor słynnego OPZ dla PSP i OSP :) wie doskonale co się zmienia w normie , komendant na pewno juz został przez Pana poinformowany że nowe regulacje wykluczają część zapisów z OPZ który mu Pan dał do podpisu :)
a co do odblasków na barkach , nie ma takiego wymogu , taśm segmentowych ze służb w Polsce nie dopuszcza tylko PSP ( policja wojsko i straż graniczna używa i nie narzeka :) a suwak dwugłowicowy który funkcjonował 20 lat i jakiś beton z PSP go wyciąłął robią całą wideo konferencję na ten temat zapewnił strażakom przed monitorami super rozrywkę ,
oczywiście nikt w tym roku nie ożywa  suwaków dwugłowicowych , termotransferów i innych dodatków bo po co ,
w imieniu firmy BC pragne Panu jako autorowi OPZ podziękować że udało się tym wstrętnym kapitalistom zaoszczędzić kupę kasy :) - spytali się tylko czy na pewno POLSKI STRAŻAK CHCE takie rozwiązanie bo ostatni taki model robili do Malezji w 2005 roku :)
a na ten rok to i tak polskie ubrania - dla Pana wiedzy w CNBOP dopuszczają się teraz nowe modele polskich producentów w idei OPZ plus CCC ( cena czyni cuda ) BRAWO PAN :)

Offline strażak biurkowy

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 515
Odp: Nowy wzór ubrania specjalnego
« Odpowiedź #107 dnia: Maj 24, 2019, 23:40:14 »


a co w tych elementach jest złego?

Są niezgodne z wizerunkiem ubrania identyfikującego formację narzuconym przez KG. Ciekawe czy żołnierze, policjanci też tak krytykują swoje służbowe ochronne uniformy jak tu strażacy

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Nowy wzór ubrania specjalnego
« Odpowiedź #108 dnia: Maj 24, 2019, 23:42:54 »


a co w tych elementach jest złego?
Są niezgodne z wizerunkiem ubrania identyfikującego formację narzuconym przez KG. Ciekawe czy żołnierze, policjanci też tak krytykują swoje służbowe ochronne uniformy jak tu strażacy
Ktora formacja ma taką archaiczna hujnie jak strażacy!
Żadna! Dlatego się wkurwiaja...
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline mariuszp

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 747
Odp: Nowy wzór ubrania specjalnego
« Odpowiedź #109 dnia: Maj 25, 2019, 07:24:57 »


a co w tych elementach jest złego?

Są niezgodne z wizerunkiem ubrania identyfikującego formację narzuconym przez KG. Ciekawe czy żołnierze, policjanci też tak krytykują swoje służbowe ochronne uniformy jak tu strażacy
Panie Robercie Wojsko nie krytykuje bo wojsko pracuje systematycznie nad wzorami i zanim jakąś głupotę zrobią to to konsultują , niech Pan zobaczy na nowe wzory policji , a w KG mamy jednego głównego specjalistę który ostatni pożar widział na filmie ognisty podmuch , który od 25 lat pisze aptekarskie OPZ , przypomnieć Panu guzik w spodniach ? ale niech Pań spi spokojnie wszyscy producenci robią już ubrania jak sobie Pan Strażak Biurkowy zażyczył  :)
Zobaczymy efekty OPZ za rok :) jak ubrania zostaną przeprane po 20-30 razy :)

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Nowy wzór ubrania specjalnego
« Odpowiedź #110 dnia: Maj 25, 2019, 10:54:37 »

a co w tych elementach jest złego?
Są niezgodne z wizerunkiem ubrania identyfikującego formację narzuconym przez KG. Ciekawe czy żołnierze, policjanci też tak krytykują swoje służbowe ochronne uniformy jak tu strażacy
Policjanci zakazują użytkowania ubrań podczas ćwiczeń bo się zniszczą? PSP tak... Ubrania zapewniające ochronne termiczną są tak fatalnej jakości że komendanci zabraniają ich używania w komorach rozgorzeniowych.
Czyja to wina? Strażaków? No chyba winnych może być tylko dwóch twórca OPZ (który kazała to kupić) i CNBOP (który to dopuścił)
Ubranie specjalne firmy FHR nigdy nie prane i użytkowne 20 -30 godzin. Strach pomyśleć co będzie po praniu.

[załącznik usunięty przez administratora]
« Ostatnia zmiana: Maj 25, 2019, 11:27:15 wysłana przez Eqinox »
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline romiwe

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
Odp: Nowy wzór ubrania specjalnego
« Odpowiedź #111 dnia: Maj 25, 2019, 13:10:46 »


a co w tych elementach jest złego?

Są niezgodne z wizerunkiem ubrania identyfikującego formację narzuconym przez KG. Ciekawe czy żołnierze, policjanci też tak krytykują swoje służbowe ochronne uniformy jak tu strażacy
Panie Robercie Wojsko nie krytykuje bo wojsko pracuje systematycznie nad wzorami i zanim jakąś głupotę zrobią to to konsultują , niech Pan zobaczy na nowe wzory policji , a w KG mamy jednego głównego specjalistę który ostatni pożar widział na filmie ognisty podmuch , który od 25 lat pisze aptekarskie OPZ , przypomnieć Panu guzik w spodniach ? ale niech Pań spi spokojnie wszyscy producenci robią już ubrania jak sobie Pan Strażak Biurkowy zażyczył  :)
Zobaczymy efekty OPZ za rok :) jak ubrania zostaną przeprane po 20-30 razy :)
Pewno tego że trzeba prać Główny nie wziął pod uwagę .I pewno zarkzki będzie rozporządzenie ze prac tylko można I raz i do wyrzucenie i zaś nowe dostanie Strażak :)

Offline strażak biurkowy

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 515
Odp: Nowy wzór ubrania specjalnego
« Odpowiedź #112 dnia: Maj 26, 2019, 00:21:01 »

Panie Robercie Wojsko nie krytykuje bo wojsko pracuje systematycznie nad wzorami i zanim jakąś głupotę zrobią to to konsultują , niech Pan zobaczy na nowe wzory policji , a w KG mamy jednego głównego specjalistę który ostatni pożar widział na filmie ognisty podmuch , który od 25 lat pisze aptekarskie OPZ , przypomnieć Panu guzik w spodniach ? ale niech Pań spi spokojnie wszyscy producenci robią już ubrania jak sobie Pan Strażak Biurkowy zażyczył  :)
Zobaczymy efekty OPZ za rok :) jak ubrania zostaną przeprane po 20-30 razy :)
Ballyclare po 20 -30 praniach będzie wyglądało jak nowe bo ... ma odblaskowe termotransfery  na barkach i suwak dwugłowicowy (przez to niezgodne z OPZ), które to elementy znacznie poprawiają trwałość ubrania!!! A jak też się rozpadnie to czyja będzie wina? No na pewno nie ich producenta, tylko ... autora OPZ kimkolwiek on by był.
Jak czytam OPZ, to jest tam zapis o sprawdzeniu parametrów tkaniny zewnętrznej  po 20 praniach i mają być wyższe niż w  dawnych "nomexach" po 5 praniach praniach, to skąd te obawy?  W mojej jednostce nowe ubrania (Scantex) były prane już wiele razy i nic się nie dzieje.    "Wojsko nie krytykuje bo wojsko pracuje systematycznie nad wzorami" i przez to nie nie niszczą się w praniu, czy tak to mamy rozumieć.  A może Pan powie co takiego ma Ballyclare, że nie zniszczy się w praniu, to może w tym roku kupię w Pana firmie ubrania, (przecież opublikował Pan pismo, że w tym roku Pana ubrania będą zgodne z OPZ) chociaż prawdopodobnie w związku z tym, ich jakość spadnie ale może zaryzykuję. 
ps. Jak czyta się  Pana posty to można odnieść wrażenie jest tu Pan jednym z największych specjalistów od ubrań. Zarzuca Pan @strażakowi biurkowemu, że pożary widział na filmach, (skąd ta pewność?, może go Pan zna?). Może pochwali się Pan ilością  wyjazdów do pożarów w roku, aby uwiarygodnić swoje posty. Wątek założyłem abym ja i pozostali wiedzieli jakich ubrań unikać przy kolejnych zakupach  a cały czas czytam o tym jak to jakiś pracownik KG pomylił się pisząc OPZ i jak bardzo tym skrzywdził Ballyclare i strażaków.
« Ostatnia zmiana: Maj 26, 2019, 00:42:26 wysłana przez strażak biurkowy »

Offline mariuszp

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 747
Odp: Nowy wzór ubrania specjalnego
« Odpowiedź #113 dnia: Maj 26, 2019, 07:36:01 »

Panie Robercie Wojsko nie krytykuje bo wojsko pracuje systematycznie nad wzorami i zanim jakąś głupotę zrobią to to konsultują , niech Pan zobaczy na nowe wzory policji , a w KG mamy jednego głównego specjalistę który ostatni pożar widział na filmie ognisty podmuch , który od 25 lat pisze aptekarskie OPZ , przypomnieć Panu guzik w spodniach ? ale niech Pań spi spokojnie wszyscy producenci robią już ubrania jak sobie Pan Strażak Biurkowy zażyczył  :)
Zobaczymy efekty OPZ za rok :) jak ubrania zostaną przeprane po 20-30 razy :)
Ballyclare po 20 -30 praniach będzie wyglądało jak nowe bo ... ma odblaskowe termotransfery  na barkach i suwak dwugłowicowy (przez to niezgodne z OPZ), które to elementy znacznie poprawiają trwałość ubrania!!! A jak też się rozpadnie to czyja będzie wina? No na pewno nie ich producenta, tylko ... autora OPZ kimkolwiek on by był.
Jak czytam OPZ, to jest tam zapis o sprawdzeniu parametrów tkaniny zewnętrznej  po 20 praniach i mają być wyższe niż w  dawnych "nomexach" po 5 praniach praniach, to skąd te obawy?  W mojej jednostce nowe ubrania (Scantex) były prane już wiele razy i nic się nie dzieje.    "Wojsko nie krytykuje bo wojsko pracuje systematycznie nad wzorami" i przez to nie nie niszczą się w praniu, czy tak to mamy rozumieć.  A może Pan powie co takiego ma Ballyclare, że nie zniszczy się w praniu, to może w tym roku kupię w Pana firmie ubrania, (przecież opublikował Pan pismo, że w tym roku Pana ubrania będą zgodne z OPZ) chociaż prawdopodobnie w związku z tym, ich jakość spadnie ale może zaryzykuję. 
ps. Jak czyta się  Pana posty to można odnieść wrażenie jest tu Pan jednym z największych specjalistów od ubrań. Zarzuca Pan @strażakowi biurkowemu, że pożary widział na filmach, (skąd ta pewność?, może go Pan zna?). Może pochwali się Pan ilością  wyjazdów do pożarów w roku, aby uwiarygodnić swoje posty. Wątek założyłem abym ja i pozostali wiedzieli jakich ubrań unikać przy kolejnych zakupach  a cały czas czytam o tym jak to jakiś pracownik KG pomylił się pisząc OPZ i jak bardzo tym skrzywdził Ballyclare i strażaków.

Panie Robercie - Pan jako główny specjalista w KG od ochron osobistych i były pracownik CNBOP z ponad 25 letnim stażem opracował zza biurka OPZ - przypomnę Panu jak Pan zorganizował w Kielcach w czasie targów odprawę dla wydziałów kwatermistrzowskich PSP i jak Pan pięknie opowiadał jak trzeba parametry ubrania w przetargach punktować
ilość przetargów w 2018 z gdzie oceniane były parametry ubrania  - 0
ilość przetargów w 2019 gdzie były oceniane parametry ubrania - 0
uczepił się Pan firmy BC jak rzep psiego ogona
durni anglicy chcieli zrobić coś lepiej ale dla Pana informacji - zrozumieli że polski beton jest najtwardszy i się poddali :) więc niech Pan nie pisze o jakiś termotransferach bo to nie jest wymysł firmy Ballyclare tylko tańsza i lepsza technologia której używają w wielu formacjach
ja strażakiem nie byłem i nie jestem ale potrafię słuchać i czasami wyciągać wnioski
1. po pierwsze - nikt nigdy nie dogodzi strażakowi i każdy będzie miał swoja opinię
2. po drugie - wprowadzając po 25 latach ( i za to brawo dla KG że się zdecydował na taki krok) trzeba było przeprowadzić próby przede wszystkim na konstrukcję ubrania - czyli jak ubranie się zachowuje po 1,2,3 latach eksploatacji - po 10,20,30 praniach - KAŻDA FIRMA ŚWIADCZĄCA SERWIS UBRAŃ POWIE PANU NA CO TRZEBA ZWRÓCIĆ UWAGĘ
3. po trzecie - napisałem Panu że OPZ w części wymagań dla głównych materiałów jest bardzo dobry - producenci ubrań poruszają się w pewnej klasie materiałów - jak Pan sprwadzi karty katalogowe dopuszczonych ubrań ( poza jedną firmą i nie jest to WUS) jest to NOMEX i PBI zewnętrznie membrany PTFE i EPTFE i większość bierze podszewkę viskoza/aramid
4. po czwarte - to że weźmiemy najlepsze  materiały nie oznacza że zrobimy dobre ubranie :( - diabeł tkwi w dodatkach , technologiach oraz tzw jakości szycia - czyli jak musimy szyć szybko popełniamy błędy i dotyczy to wszystkich
5. po piąte - IDENTYFIKACJA FORMACJI która Pan cytuje na każdym kroku - nie polega na tym czy odblask bedzie taki siaki czy owaki , czy będzie suwak jedno dwu czy atomowo głowicowy czy będzie  dodatkowy odblask czy wzmocnienie których czepia się Pan ( CO DZIWNE NIE ZABRAŁ PAN ANI RAZU MERYTORYCZNEGO STANOWISKA NA ŻADNYM FORMUM) - tylko na tym czy szary człowiek bedzie wiedział że strażak to strażak a nie Straż Miejska :)
i tym optymistycznym akcentem kończę bo czas na wybory iść :)

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Nowy wzór ubrania specjalnego
« Odpowiedź #114 dnia: Maj 26, 2019, 09:08:24 »
5. po piąte - IDENTYFIKACJA FORMACJI która Pan cytuje na każdym kroku - nie polega na tym czy odblask bedzie taki siaki czy owaki , czy będzie suwak jedno dwu czy atomowo głowicowy czy będzie  dodatkowy odblask czy wzmocnienie których czepia się Pan ( CO DZIWNE NIE ZABRAŁ PAN ANI RAZU MERYTORYCZNEGO STANOWISKA NA ŻADNYM FORMUM) - tylko na tym czy szary człowiek bedzie wiedział że strażak to strażak a nie Straż Miejska :)
i tym optymistycznym akcentem kończę bo czas na wybory iść :)
Dziwne ale mojej kobiecie nowe ubrania OSP z napisami STRAŻ kojarzą się bardziej z Państwową Strażą Pożarną.... Zawsze była STRAŻ a teraz jest PSP (konsola czy formacja zależy od googla).
Ochotnicy w głębokim poważaniu mają OPZ (i słusznie) żadna OSP z mojego powiatu nie chce w tym roku ubrań specjalnych. Większość piaskowych ubrań w OSP ma napisy STRAŻ i tyle wyszło z identyfikacji formacji! Jak się Komenda Głowna za coś zabiera i terenu nie zapyta zawsze wychodzi tak samo  :szalony: :szalony: :szalony: :szalony:
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: Nowy wzór ubrania specjalnego
« Odpowiedź #115 dnia: Maj 27, 2019, 14:45:13 »
Ja się na waszych wojenkach nie znam. Odpowiedź, że czegoś nie ma w OPZ nic mi nie mówi. Jako prosty strażak chciałbym tylko wiedzieć, co jest złego w tych rozwiązaniach, że ten OPZ ich zabrania.

Offline MagnusFF

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 65
Odp: Nowy wzór ubrania specjalnego
« Odpowiedź #116 dnia: Maj 28, 2019, 22:20:42 »

Panie Robercie Wojsko nie krytykuje bo wojsko pracuje systematycznie nad wzorami i zanim jakąś głupotę zrobią to to konsultują , niech Pan zobaczy na nowe wzory policji , a w KG mamy jednego głównego specjalistę który ostatni pożar widział na filmie ognisty podmuch , który od 25 lat pisze aptekarskie OPZ , przypomnieć Panu guzik w spodniach ? ale niech Pań spi spokojnie wszyscy producenci robią już ubrania jak sobie Pan Strażak Biurkowy zażyczył  :)
Zobaczymy efekty OPZ za rok :) jak ubrania zostaną przeprane po 20-30 razy :)
Ballyclare po 20 -30 praniach będzie wyglądało jak nowe bo ... ma odblaskowe termotransfery  na barkach i suwak dwugłowicowy (przez to niezgodne z OPZ), które to elementy znacznie poprawiają trwałość ubrania!!! A jak też się rozpadnie to czyja będzie wina? No na pewno nie ich producenta, tylko ... autora OPZ kimkolwiek on by był.
Jak czytam OPZ, to jest tam zapis o sprawdzeniu parametrów tkaniny zewnętrznej  po 20 praniach i mają być wyższe niż w  dawnych "nomexach" po 5 praniach praniach, to skąd te obawy?  W mojej jednostce nowe ubrania (Scantex) były prane już wiele razy i nic się nie dzieje.    "Wojsko nie krytykuje bo wojsko pracuje systematycznie nad wzorami" i przez to nie nie niszczą się w praniu, czy tak to mamy rozumieć.  A może Pan powie co takiego ma Ballyclare, że nie zniszczy się w praniu, to może w tym roku kupię w Pana firmie ubrania, (przecież opublikował Pan pismo, że w tym roku Pana ubrania będą zgodne z OPZ) chociaż prawdopodobnie w związku z tym, ich jakość spadnie ale może zaryzykuję. 
ps. Jak czyta się  Pana posty to można odnieść wrażenie jest tu Pan jednym z największych specjalistów od ubrań. Zarzuca Pan @strażakowi biurkowemu, że pożary widział na filmach, (skąd ta pewność?, może go Pan zna?). Może pochwali się Pan ilością  wyjazdów do pożarów w roku, aby uwiarygodnić swoje posty. Wątek założyłem abym ja i pozostali wiedzieli jakich ubrań unikać przy kolejnych zakupach  a cały czas czytam o tym jak to jakiś pracownik KG pomylił się pisząc OPZ i jak bardzo tym skrzywdził Ballyclare i strażaków.

To Pan zakłada ubranie zgodne z OPZ, proponuję firmy Wybitne Ubrania Specjalne ja zakładam Bally i idziemy do komory rozgorzeniowej. I wtedy pogadamy. Pisząc kolejny raz o suwaku i i odblaskach pokazuje Pan jak bardzo jest ograniczony. W OPZ zostało wskazane wiele błędów np dotyczących membrany, osłony zamka od ciała, brak membrany w kurtce lekkiej, DOPUSZCZENIE (proszę sprawdzić w słowniku co to oznacza) innego zamka niż jednogłowicowy, a także dopuszczenie innych rozwiązań które poprawiają bezpieczeństwo strażaka. I co wg. mnie najważniejsze producent powinien mieć obowiązek wykonać obmiar strażaka, oraz uszyć mu ubranie dopasowane do niego a nie wg jakiejś rozmiarówki prosto z d... Niestety ja mam doświadczenie z takim doborem ubrania że po podaniu 3 wymiarów, (a w zasadzie 2) wzrost oraz klatka/pas miałem mieć dopasowane ubranie. Taki ch... jak Batorego komin. No i niech CNBOP sprawdzi coś więcej niż odprowadzanie wody w warunkach sztucznego deszczu.

Dlaczego nie odnosi się Pan do tych zarzutów tylko pisze suwak/odbalsk oraz że Bally jest złe. Proszę zobaczyć jak wykonane są topowe ubrania wiodących producentów oraz wskazać podobieństwo do Polskiego wzoru?
"Nigdy nie rozmawiaj z idiotą. Najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem"

Offline strażak biurkowy

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 515
Odp: Nowy wzór ubrania specjalnego
« Odpowiedź #117 dnia: Maj 29, 2019, 00:32:37 »
Nie będę bronił OPZ, bo też mam do niego zastrzeżenia i też bym chciał kupić dla swoich podwładnych ubrania po np. 5000 zł
Nigdy nie napisałem, że ubranie Ballyclare jest złe, tylko że jest  niezgodne z OPZ. 01 ma prawo określić wzór ubrania a My obowiązek tego przestrzegać.  Obmiar każdego strażaka - to zależy tylko od piszącego SIWZ - gdzie w OPZ jest zakazany? Ja w swoim SIWZ zamierzam opisać warunki doboru rozmiarów ubrań i każdy może to zrobić aby w jego jednostce strażacy nie chodzili w "workach".
Błędy dotyczące membrany - jakie? przecież  wymagane jest PTFE - można żądać Paralon :wacko: to też PTFE, podkładka pod suwak - kiedy zwiększa bezpieczeństwo strażaka? i gdzie napisano, że niewolno jej wymagać, jak ktoś nie może bez niej pracować?, przecież większość ubrań sprzedanych w 2018 r posiada taką podkładkę.  Membrana w kurtkach lekkich? - norma EN 15614 jej nie wymaga tak jak  EN 469, ale jak ktoś bardzo jej chce to niech napisze do KG i może otrzyma zgodę na nią, nie zmienia wyglądu zewnętrznego ubrania i nie generuje dodatkowych kosztów podczas eksploatacji,   tylko pieniądze musi wykombinować sam, bo wysokość kwoty na ubranie specj. (ustawa modernizacyjna) ustalała poprzednia ekipa i żale trzeba kierować do byłych komendantów :wall:.
CNBOP powinno sprawdzać coś więcej ... i co dalej? Nie bronię też tej firmy - ale może jakaś propozycja próby, która pozwoliłaby "dopuszczać" tylko"idealne" ubrania spec. a nie tylko rzucać puste hasła: "trzeba zmienić, poprawić itd."  Jest takie przysłowie, że "jeszcze się taki nie narodził co by ...."
Widzę, że niektórzy nie panują tu nad nerwami :milcz: - bo jak określić odwołanie do m/s Batory.
A w komorze rozgorzeniowej, strażaka chroni HTI i RHTI a nie nazwa producenta. Może w tej sprawie odezwą się producenci nie wymienieni tu przez @MagnusFF, bo ja na ich miejscu czułbym się obrażony.     

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.321
Odp: Nowy wzór ubrania specjalnego
« Odpowiedź #118 dnia: Maj 29, 2019, 07:05:21 »
CNBOP powinno sprawdzać coś więcej ... i co dalej? Nie bronię też tej firmy - ale może jakaś propozycja próby, która pozwoliłaby "dopuszczać" tylko"idealne" ubrania spec. a nie tylko rzucać puste hasła: "trzeba zmienić, poprawić itd."  Jest takie przysłowie, że "jeszcze się taki nie narodził co by ...."
Widzę, że niektórzy nie panują tu nad nerwami :milcz: - bo jak określić odwołanie do m/s Batory.
A w komorze rozgorzeniowej, strażaka chroni HTI i RHTI a nie nazwa producenta. Może w tej sprawie odezwą się producenci nie wymienieni tu przez @MagnusFF, bo ja na ich miejscu czułbym się obrażony.   
Tak powinno sprawdzać więcej bo gryzipiórki z CNBOP mają przywileje których nie mają pracownicy innych instytutów badawczych mianowicie są strażakami i cieszą się wszystkim co z tym związane nie mając żadnych zagrożeń tego zawodu. I tak powinni dopuszczać tylko idealne ubrania. Propozycja próby: "Dopuszczenie poprzedzone jest rocznymi testami na JRG o liczbie wyjazdów powyżej 2000 i zasięgniecie opinii użytkownika." Po takiej próbie sprawdzić ubranie.
Co chroni strażaka w komorze średnio mnie interesuje ale warstwa zewnętrzna ubrań jest tak fatalnej jakości że jeden z 01 zakazał używania zakupionych ubrań w komorze.
Na miejscu niektórych producentów lepiej jest milczeć bo strażacy wysyłają sobie zdjęcia ubrań na WhatsApp i jak by się tu pojawiły to kupa śmiechu na cały kraj.   
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline mariuszp

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 747
Odp: Nowy wzór ubrania specjalnego
« Odpowiedź #119 dnia: Maj 29, 2019, 08:02:09 »
Ubranie Baly Clare już jest zgodne z OPZ :) , co do parametrów ubrań
- OPZ bardzo dobrze na tym etapie dobrał skład materiałowy - zwróćcie Państwo uwagę że wszyscy ( poza jednym) producenci stosują materiały dobrej jakości
ciekawe dlaczego KG PSP nie zażądał testów termomana dla ubrań? badanie jest tańsze niż badanie w CNBOP na nieprzemakalność :) - teraz na Litwie jest przetarg na dostawę ubrań i ten test jest obligatoryjny
na termomanie bardzo dokładnie widać jak dodatki do ubrań wpływają na całość
Problem z ubraniami ( częścią ) pojawi się w eksploatacji - tylko Bally Clare i Texport są serwisantami ubrań z firm które aktualnie posiadają Świadectwa -  co to znaczy :
- firmy leasingują ubrania straży zapewniając serwis - tj pranie i naprawy
jak firma bierze na siebie pranie i naprawy to posiada doświadczenie w jakości szycia ponieważ jak zastosuje gorsze dodatki to ubrania nie wytrzymują eksploatacji stąd wiedza
Polscy producenci teraz "pracuja"nad ceną - to oznacza że szukamy oszczędności - ponieważ materiały stanowią 70% ceny to odpowiedz na czym oszczędzimy jest jednoznaczna
Pamiętajcie że ubrania piaskowe/żółte są tylko i wyłącznie inne od granatowych że widać na nich brud i trzeba częściej prać
przekazaliśmy jednostce ubranie która ma wykonać 50 prań w warunkach polskich straży i która ma udokumentować jak wygląda ubranie po każdych 3 praniach   a potem damy je do zmoczenia w CNBOP i na koniec do spalenia na Thermomanie
ALE TO POWINNA ZROBIĆ KG która wydała 10 milionów na opracowanie wzoru :)

Offline MagnusFF

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 65
Odp: Nowy wzór ubrania specjalnego
« Odpowiedź #120 dnia: Maj 29, 2019, 15:22:40 »
Wg OPZ nie powinno być możliwości by użyć materiałów gorszej jakości.
Niestety nie spotkałem się nigdzie z sytuacją aby oficjalnie ktokolwiek z KG zapytał strażaków o opinie oraz co poprawić w tym ubraniu, jeśli były takie opinie zbierane to czy coś z tego wynikło. Moim zdaniem błędem jest brak membrany w kurtce "lekkiej". Dodatkowo powinna się wizualnie różnic od kurtki "ciężkiej"bo jednolitość spowoduje sytuacje gdy kilkanaście lat temu strażacy wypinali "podpinki" ze spodni żeby im za gorąco nie było.
Sam mam niewielkie doświadczenie z nowym wzorem ubrania ponieważ więcej czasu spędza ona na poprawkach u producenta niż na mnie.
Test Thermo-man powinien być podstawą przy dopuszczeniu tych ubrań oraz w samym opracowaniu ich konstrukcji. Jeśli są jakieś wyniki z takich testó bardzo chętnie bym się z nimi zapoznał.
Co do rozmiarówki opisałem jakie miałem z tym problemy - na pytanie o brak zapisu w SIWZ dot. doboru kurtek i spodni odpowiedz brzmiała że SIWZ ma być zgodny z OPZ.
Co do nazwy producenci pracując na swoją markę powinni brać odpowiedzialność za to co opuszcza fabrykę, ideałem jest leasing ubrań.
Rozumiem że można wywalić do kosza wszystko co opracował projekt FIREGUARD 2015, zamiast 2 ubrań zrobić 2 kurtki i 1 spodnie ale nie dało się zmienić kwoty bo to wina poprzedników? To kto w końcu wprowadził nowy wzór ubrania?
"Nigdy nie rozmawiaj z idiotą. Najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem"

Offline zeroberto

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 178
Odp: Nowy wzór ubrania specjalnego
« Odpowiedź #121 dnia: Maj 29, 2019, 21:16:14 »
Nie potrafię zrozumieć tego argumentu, że kurtka lekka słabo się odróżnia... Czy ktoś kto używa tego argumentu był kiedyś w dobrze rozpalonej piwnicy? Albo chociaż podjął próbę wejścia w czymś takim do komory ogniowej? Skąd wy to bierzecie, że strażak będzie w kurtce lekkiej pchał się do pożaru mieszkania..  :wall:
"Nie boję się armii lwów prowadzonej przez owce, boję się armii owiec prowadzonej przez lwy"

Offline herc.fajer

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 34
Odp: Nowy wzór ubrania specjalnego
« Odpowiedź #122 dnia: Maj 30, 2019, 09:30:20 »
Nie potrafię zrozumieć tego argumentu, że kurtka lekka słabo się odróżnia... Czy ktoś kto używa tego argumentu był kiedyś w dobrze rozpalonej piwnicy? Albo chociaż podjął próbę wejścia w czymś takim do komory ogniowej? Skąd wy to bierzecie, że strażak będzie w kurtce lekkiej pchał się do pożaru mieszkania..  :wall:

A potrafisz zrozumieć, że wielu strażaków podczas zdarzeń przyjeżdża na miejsce w samych spodniach koszarowych ? Myślę, że wiele razy spotkałeś się z takim przypadkiem. Swoją drogą obecnie przepięknie to wygląda - spodnie koszarowe + żółta góra  :szalony: Sama różnica w kolorach, bo na niej się tu skupiamy, dałaby fajny mechanizm do szybkiej kontroli tego jakie ŚOI mają na sobie strażacy. Teraz w "ferworze walki" można tego nie zauważyć, a nie zawsze wszystko idzie po naszej myśli. Wielu strażaków może lekceważyć sytuację i podejść do sprawy "ja nie będę wchodził do środka to mogę być w lekkiej kurtce", a jak coś się stanie to co odpowiedzialni za to będą mieli problem.

Offline Basior7776

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 579
Odp: Nowy wzór ubrania specjalnego
« Odpowiedź #123 dnia: Maj 30, 2019, 12:06:30 »
Kiedy wprowadzali nowy wzór to myślałem że kurtka lekka będzie miała membranę i będzie cienka... A żeby dodać jej dodatkowej termoizolacyjności zakładana na nią będzie dodatkowa kurtka. Jak usłyszałem że trzeba będzie przebierać kurtki to się złapałem za głowę.
Na zachodzie wymyślili takie rozwiązanie:
Mega widoczna w kolorze pstrokatym lekka kurtka i zakładana na nią dodatkowa warstwa i komplet spełnia wszystkie wymogi do pożarów.

Offline mariuszp

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 747
Odp: Nowy wzór ubrania specjalnego
« Odpowiedź #124 dnia: Maj 31, 2019, 07:05:35 »
koło już wynaleźli 
ubranie jednowarstwowe zgodne z EN 15614 i wymaganiami rozporządzenia MSWiA i zarządzenia KG PSP nr. 9 ( do dostosowania)
- ubranie chroniące zgodne z EN 11612 - poziomy (A1, A2, B1, C1, F1 )
- ubranie zgodne z normą STRAŻAKÓW RATOWNIKÓW EN 16689  - norma o której się w strazy zapomina
- elektrostatyczne - EN 61482 - powyżej 55 Kj
- odporność na chemikalia zgodna z EN 13034
- odporność antystatyczna zgodna z EN 1149
- odporność na iskry zgodna z EN 11611
i co najważniejsze widzialność ratownika/strażaka zgodną z -   EN 20471 poziom 2

[załącznik usunięty przez administratora]