Autor Wątek: Nowy wzór ubrania specjalnego  (Przeczytany 91450 razy)

Offline strażak biurkowy

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 515
Nowy wzór ubrania specjalnego
« dnia: Styczeń 10, 2019, 00:12:38 »
Szanowni forumowicze.
Zakończył się I etap zakupu ubrań specjalnych z programu modernizacji, być może część kupionych ubrań jest już w użytkowaniu. Myślę, że warto tu zrobić ranking modeli ubrań i producentów.  Ułatwi to wybór ubrania specjalnego do tegorocznych zakupów. Proponuję opisywać zalety i wady ubrań, które kupować "w ciemno" a których się wystrzegać. 

Offline herc.fajer

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 34
Odp: Nowy wzór ubrania specjalnego
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 10, 2019, 10:45:03 »
Moje pierwsze spostrzeżenie jest takie, że od ilości napisów z nazwą formacji niedobrze się robi..... Ale to tylko taka uwaga do całego wzoru.

Offline czakson

  • Im mniej wiesz, tym lepiej śpisz...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 384
Odp: Nowy wzór ubrania specjalnego
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 10, 2019, 15:04:26 »
SUBOR


PLUSY :
- wygodniejszy krój od poprzedniego
- więcej kieszeni
- kieszeń na radiostacje
- kolor
- przepuszczające taśmy
- przynajmniej część materiału to PBI

MINUSY:

- za dużo napisów PSP (ale to akurat nie wina producenta)
- kieszenie na spodniach i kurtkach trochę płytkie i wąskie
- szelki mogłyby być ciut grubsze
- duży nieprzepuszczalny napis na plecach

Na razie to tyle. Jak go wytestuje w boju to edytuje post.
Serca oddam kobiecie ! Honor tylko ojczyźnie !

Offline Emi

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 86
  • PSP
Odp: Nowy wzór ubrania specjalnego
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 10, 2019, 15:33:13 »
Ja jak to się będzie miało, gdy ktoś pojedzie do zdarzenia z dołem od koszaru a góra będzie żółta ?  :szalony:

I jeszcze temat tych naszywek " PSP" gdzie się da.
Okej,  nawet jestem w stanie zrozumieć, że na placach jest napisane Państwowa Straż Pożarna i tak ma być.
Ale zamiast śmiesznych naszywek powinno być miejsce na emblemat "JRG"
« Ostatnia zmiana: Styczeń 10, 2019, 16:13:14 wysłana przez Butel »

Offline sherlock2

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 56
Odp: Nowy wzór ubrania specjalnego
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 10, 2019, 16:27:29 »
Proponuję się zapytać "Strażaka XXI wieku".  -_-
https://wspolczesnystrazak.blogspot.com/2018/08/misterna-gra-operacyjna.html
Ciekawi mnie jego opinia ale nie wiem czy jest na tym forum.

Offline piotr92strazak

  • Cel: PSP
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.162
Odp: Nowy wzór ubrania specjalnego
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 10, 2019, 17:39:05 »
Ja jak to się będzie miało, gdy ktoś pojedzie do zdarzenia z dołem od koszaru a góra będzie żółta ?  :szalony:

I jeszcze temat tych naszywek " PSP" gdzie się da.
Okej,  nawet jestem w stanie zrozumieć, że na placach jest napisane Państwowa Straż Pożarna i tak ma być.
Ale zamiast śmiesznych naszywek powinno być miejsce na emblemat "JRG"
Własnie nawet miejsce się nie znalazło na emblemat JRG lub PSP z miejscowością  :szalony: No ale widocznie ktoś stwierdził że nie trzeba  ^_^
Straż- Pasja, Miłość, Duma, Honor

Offline mariuszp

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 747
Odp: Nowy wzór ubrania specjalnego
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 10, 2019, 17:52:26 »
Generalnie wszystkie nowe ubrania zakupione przez PSP są niezgodne z Dyrektywą Europejską odnośnie Środków ochrony indywidualnej :) w kwestii pracy w spodniach zgodnych z norm EN 469 i kurtką zgodną z EN 15614 zamawiający zapomniał wpisać do OPZ żę producenci muszą zrobić test w akredytowanym laboratorium na taki zestaw ale przecież to nieważne , ważne żeby zamek był byle jaki , kieszonka wewnętrzna w spodniach na kolanach , naszywane a nie wklejane odblaski itp :) a w zasadzie to poczekajmy na opinie użytkowników ze 2-3 miesiące

Offline mlody112

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Nowy wzór ubrania specjalnego
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 10, 2019, 18:32:11 »
ballyclare xenon pl

Plusy :
Kurtka ciężka:
wyprofilowana
lekka,
nie krępuje ruchów,
długość
Zamek z możliwością szybkiego rozpięcia "rozprucia" w razie jakiegoś niebezpieczeństwa
Duża ilość kieszeń
Bardzo wygodna!
Minusy:
Zbyt duża ilość nalepek PSP

Spodnie
Plusy:
Wygodne
Nie krępują ruchów
Lekkie
Ekstra szelki, szerokie! Długość szelek można szybko regulować tak jak przy noszaku w AODO, można je odpinać
Ściągacze na nogawkach
Kieszenie !

Dwie służby dwa pożary dwa prania zero przebarwień

Offline Emi

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 86
  • PSP
Odp: Nowy wzór ubrania specjalnego
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 10, 2019, 18:46:48 »
Ogólnie wzór nijak mi się podoba.
Jakiś "piaskowy" kolor, który ma się ubrudzić, aby ratownik go regularnie czyścił, aby minimalizować ryzyko pochłaniania niebezpiecznych substancji do organizmu człowieka,kolor jest bardziej widoczny podczas mgły etc. ( tak twierdził człowiek na stanowisku z tymi nowinkami na FIRE-EXPO)
Miałem przyjemność przymierzenia tego ubrania na owych targach i stwierdziłem tylko, że jest ciul lżejsze od standardowego umundurowania.
Dlatego poczekam na opinie ludzi, którzy z niego już korzystają.

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.466
Odp: Nowy wzór ubrania specjalnego
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 10, 2019, 22:44:19 »
Ogólnie wzór nijak mi się podoba.
Jakiś "piaskowy" kolor, który ma się ubrudzić, aby ratownik go regularnie czyścił, aby minimalizować ryzyko pochłaniania niebezpiecznych substancji do organizmu człowieka,kolor jest bardziej widoczny podczas mgły etc. ( tak twierdził człowiek na stanowisku z tymi nowinkami na FIRE-EXPO)
Nie tak twierdzi człowiek na stanowisku,  to są fakty. Dochodzi do tego mniejsze nagrzewanie się od słońca podczas działań latem (o jakieś 1/3).
Cytuj
Miałem przyjemność przymierzenia tego ubrania na owych targach i stwierdziłem tylko, że jest ciul lżejsze od standardowego umundurowania.
Ale te ubrania nie będą lżejsze, wręcz przeciwnie, przez to że stosuje się materiały odpowiedniej gramatury, dodatkowe wzmocnienia, kieszenie itp. Ubranie może być nawet cięższe, ale jego krój powoduje że ciężar się odpowiednio rozkłada i nie czujemy go na sobie.
ps. I jeszcze raz, po raz chyba tysięczny: UBRANIE SPECJALNE TO NIE MUNDUR!

Offline strażak biurkowy

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 515
Odp: Nowy wzór ubrania specjalnego
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 10, 2019, 23:39:42 »
Generalnie wszystkie nowe ubrania zakupione przez PSP są niezgodne z Dyrektywą Europejską odnośnie Środków ochrony indywidualnej :) w kwestii pracy w spodniach zgodnych z norm EN 469 i kurtką zgodną z EN 15614 zamawiający zapomniał wpisać do OPZ żę producenci muszą zrobić test w akredytowanym laboratorium na taki zestaw ale przecież to nieważne , ważne żeby zamek był byle jaki , kieszonka wewnętrzna w spodniach na kolanach , naszywane a nie wklejane odblaski itp :) a w zasadzie to poczekajmy na opinie użytkowników ze 2-3 miesiące
Od dawna wiadomo, że  "każda sroka swój ogon chwali". W tym wątku nie powinni wypowiadać się producenci i dystrybutorzy ubrań specj. Powinni jedynie wsłuchiwać się w "głos ludu pracującego" i reagować tzn. wprowadzać modyfikacje w swoich ubraniach aby odpowiadały oczekiwaniom użytkowników.   

Offline mariuszp

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 747
Odp: Nowy wzór ubrania specjalnego
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 11, 2019, 07:55:21 »
Generalnie wszystkie nowe ubrania zakupione przez PSP są niezgodne z Dyrektywą Europejską odnośnie Środków ochrony indywidualnej :) w kwestii pracy w spodniach zgodnych z norm EN 469 i kurtką zgodną z EN 15614 zamawiający zapomniał wpisać do OPZ żę producenci muszą zrobić test w akredytowanym laboratorium na taki zestaw ale przecież to nieważne , ważne żeby zamek był byle jaki , kieszonka wewnętrzna w spodniach na kolanach , naszywane a nie wklejane odblaski itp :) a w zasadzie to poczekajmy na opinie użytkowników ze 2-3 miesiące
Od dawna wiadomo, że  "każda sroka swój ogon chwali". W tym wątku nie powinni wypowiadać się producenci i dystrybutorzy ubrań specj. Powinni jedynie wsłuchiwać się w "głos ludu pracującego" i reagować tzn. wprowadzać modyfikacje w swoich ubraniach aby odpowiadały oczekiwaniom użytkowników.   

No w pełni się z Panem zgadzam ale skoro jako organ który opracował , wprowadził ten wzór pyta Pan o opinie to odpowiadam jako strona która zmagała się z koszmarem tego projektu
Jest Pan autorytetem w tym zakresie wieloletnim pracownikiem CNBOP i Głównym specjalistą w KG który ten projekt prowadził to cieszę się że pyta się Pan o opinie użytkowników
w mojej opinii opinie użytkowników powinno się zebrać po około 5-6 miesiącach - ja pozwalam się wypowiedzieć jako przedstawiciel producenta który przezył gehennę żeby zaistnieć w projekcie
NEGATYWY

  Po pierwsze - czas - nowy wzór wymaga sprawdzenia opracowania - KG PSP w trakcie zmieniła wzór zarządzeniem komendanta nr. 6 i potem nr. 9 ze ze wzgledu na niezgodne z normą odblaski
wprowadzono nowy element jakim jest kurtka lekka wymagająca nowych badań i opracowania
na informacje od producentów że jest problem z dostępnością materiałów i będzie problem z realizacją nie było żadnej reakcji
po drugie
wprowadzono OPZ przez KG który funkcjonował na początku a potem zaczęły się odstępstwa
OPZ bardzo szczegółowy apteczny nie pozwalający wprowadzać odpowiedników zwiększających komfort i bezpieczeństwo
po trzecie
KG była głucha na pytania i sugestie producentów którzy pierwszy raz mówili jednym głosem

POZYTYWY
po pierwsze
brawo za podjęcie decyzji i uruchomienie po 25 latach tematu
po drugie
brawo za nadanie priorytetu w temacie badań w CNBOP - funkcjonowało
po trzecie
wzór z zarządzenia komendanta nie jest zły - jest wzorem ogólnym spełniającym standardy funkcjonalnego ubrania , pozwala strażakom na modyfikacje w kwestii komfortu i bezpieczeństwa o ile ktoś nie ogranicza tego OPZ
po czwarte
OPZ w części wymagań  odnośnie materiałów podniósł poprzeczkę w zakresie jakości materiałów

ZAGROŻENIA
- brak warunków , dokumentów badań , szkoleń itd w zakresie stosowania zestawu spodnie według EN 469 z kurtką lekką wg EN 15614 - jest to nowatorskie rozwiązanie na świecie i nie ma żadnych danych jak to się sprawdza
- są już dopuszczone ubrania z gorszych materiałów zgodne z wzorem KG , brak jednoznacznego doprecyzowania i przestrzegania jakichś wytycznych spowoduje że będą różne standardy w PSP

co do opinii użytkowników również czekamy na opinie
 

Offline ktk

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 135
Odp: Nowy wzór ubrania specjalnego
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 11, 2019, 08:13:40 »
Zadam tylko jedno pytanie. Jak strażak ma prawidłowo nosić to cudo i w jakich okolicznościach jakiej konfiguracji ma użyć?

Offline mulat81

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 553
Odp: Nowy wzór ubrania specjalnego
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 11, 2019, 08:47:47 »
Ja dostrzegam duży minus w ewidentnym braku wizualnego różnicowania kurtek gdyż wprowadzając ratownika do pożaru wew nie wiem w której wchodzi a różnica jest😎 może kołnierz w innym kol? Możliwości dużo a wiem ze będą kombinować a cześć nieświadomie...

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: Nowy wzór ubrania specjalnego
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 11, 2019, 10:25:56 »
jeśli dyskusja w tym wątku ma na celu porównanie modeli różnych producentów w celu świadomych zakupów w przyszłości, to może darujmy sobie biadolenie na cechy które są wspólne i wynikają z przepisów?
Jaki cel ma pisanie, że minusem modelu X jest ilość rzepów PSP, skoro wszystkie ubrania mają dokładnie tyle samo?

Offline czakson

  • Im mniej wiesz, tym lepiej śpisz...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 384
Odp: Nowy wzór ubrania specjalnego
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 11, 2019, 11:27:21 »
Ja dostrzegam duży minus w ewidentnym braku wizualnego różnicowania kurtek gdyż wprowadzając ratownika do pożaru wew nie wiem w której wchodzi a różnica jest😎 może kołnierz w innym kol? Możliwości dużo a wiem ze będą kombinować a cześć nieświadomie...

Uwierz mi że zauwazyłbys, bo ta lekka kurtka wygląda jak drelich tylko że z emblematami  :rofl:
Serca oddam kobiecie ! Honor tylko ojczyźnie !

Offline 112psp

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 190
Odp: Nowy wzór ubrania specjalnego
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 11, 2019, 13:32:52 »
Ja dostrzegam duży minus w ewidentnym braku wizualnego różnicowania kurtek gdyż wprowadzając ratownika do pożaru wew nie wiem w której wchodzi a różnica jest może kołnierz w innym kol? Możliwości dużo a wiem ze będą kombinować a cześć nieświadomie...
Jeżeli ktoś wchodząc do pożaru pomyli kurtki to znaczy, że jest idiota i należy go szybko usunąć z formacji.

A jeśli chodzi o ubranie to jestem mile zaskoczony. Posiadam ubranie firmy SUBOR model: TYTAN X.
Ubranie bardzo wygodne, lekkie, duża ilość kieszeni. Faktycznie te kieszenie w spodniach mogły by być troszkę głębsze albo niżej umiejscowione.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 11, 2019, 13:49:10 wysłana przez 112psp »

Offline lesny

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 49
Odp: Nowy wzór ubrania specjalnego
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 11, 2019, 22:11:16 »
Sposób podejścia do problemu, absurdalne betonowanie nowych rozwiązań (czy jakichkolwiek innych od tych zadekretowanych jako nieomylne), wszechwiedza, sposób obejścia przepisów prawnych wskazują, że z wielkim prawdopodobieństwem można stwierdzić, że także szaleńcze zapisy wymagań z 2008 r. pochodzą z jednego źródła, by nie powiedzieć od jednej osoby. Wygląda też  na to, że bez usunięcia tego problemu nie ruszymy z miejsca w temacie ochron osobistych. O czym wy chcecie dyskutować? O realizacji chorego konceptu czy o porządnych ochronach? Producenci są w stanie uszyć wszystko, także każdego gniota! Ale serce niektórych musi boleć, czego jak widać nie można powiedzieć o niektórych dystrybutorach.

Offline strażak biurkowy

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 515
Odp: Nowy wzór ubrania specjalnego
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 12, 2019, 00:32:28 »
Kolego @mariuszp - forum ma to do siebie że "każdy pisać może trochę lepiej lub trochę gorzej". Nie wiem dlaczego kojarzysz mnie i z CNBOP i z KG PSP i jeszcze (co potwierdza absurdalność pierwszych skojarzeń) z twórcą nowego modelu ubrania specjalnego ale niech tak będzie, to nie pierwszy raz z Twojej strony. 
     Popieram wniosek kolegi @rafal.bula - umieszczane wypowiedzi mają powodować aby kupujący  ubrania specj. w tym roku mogli wybrać najlepsze z tych co są na rynku a producenci modyfikować swoje modele ale tak aby nie omijać OPZ (bez względu na to jaki on jest), 01 go akceptował i tak ma być -  czy nam się podoba czy nie.
     @mariuszp za 5-6 miesięcy to będą rozstrzygnięte przetargi i mniejsze  zakupy "z wolnej ręki" a ja chcę aby nikt nie musiał przy kolejnym odbiorze w tym roku powtarzać sobie za Mistrzem Janem K. -  "Nową przypowieść Polak sobie kupi, że i przed szkodą i po szkodzie głupi".

Offline mariuszp

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 747
Odp: Nowy wzór ubrania specjalnego
« Odpowiedź #19 dnia: Styczeń 12, 2019, 09:26:56 »
Kolego @mariuszp - forum ma to do siebie że "każdy pisać może trochę lepiej lub trochę gorzej". Nie wiem dlaczego kojarzysz mnie i z CNBOP i z KG PSP i jeszcze (co potwierdza absurdalność pierwszych skojarzeń) z twórcą nowego modelu ubrania specjalnego ale niech tak będzie, to nie pierwszy raz z Twojej strony. 
     Popieram wniosek kolegi @rafal.bula - umieszczane wypowiedzi mają powodować aby kupujący  ubrania specj. w tym roku mogli wybrać najlepsze z tych co są na rynku a producenci modyfikować swoje modele ale tak aby nie omijać OPZ (bez względu na to jaki on jest), 01 go akceptował i tak ma być -  czy nam się podoba czy nie.
     @mariuszp za 5-6 miesięcy to będą rozstrzygnięte przetargi i mniejsze  zakupy "z wolnej ręki" a ja chcę aby nikt nie musiał przy kolejnym odbiorze w tym roku powtarzać sobie za Mistrzem Janem K. -  "Nową przypowieść Polak sobie kupi, że i przed szkodą i po szkodzie głupi".
koledzy z forum podpowiadają że gdzieś kolega się wypowiadał w imieniu organizacji , model ubrania i OPZ nie wzięły się z powietrza , z tego co kury pieją to żadne zmiany się nie szykują więć po co zęby strzępić
a jak Kolega nie z tych organizacji to skąd taka wiedza?

Offline mako

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 115
Odp: Nowy wzór ubrania specjalnego
« Odpowiedź #20 dnia: Styczeń 12, 2019, 22:10:53 »
Ubrania pewnie zostaną w magazynach. I wydadzą je po skończeniu się gwarancji.  :gwiazdki:

Offline marwit

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 73
Odp: Nowy wzór ubrania specjalnego
« Odpowiedź #21 dnia: Styczeń 12, 2019, 22:36:08 »
Panowie, co się dziwić nowe kosztuje ok. 4 tyś., stare ok 1,5 tyś. Komendanci oszczędzają, tym bardziej że wymiana na nowe do 2027 r.
Pamiętajcie nowe z suboru ma ok 60 rozmiarówek,  warto podawać dokładne wymiary. Ja odbierając nowe i przymierzając,  nie  zgodziłem się i nie odebrałem, takie worki jak ktoś podawał według starych rozmiarówek.

Offline r0cq

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 612
Odp: Nowy wzór ubrania specjalnego
« Odpowiedź #22 dnia: Styczeń 12, 2019, 23:02:18 »
ale wróćmy do ubrania
mało jakoś opinii użytkowników?
Haha. Jakiś czas temu podawalismy dokładną rozmiarówkę i już już mieliśmy dostać. A tu ani widu ani słychu.

U nas z tego co się dowiedziałem, to nie podawali rozmiarów i przyszły wielkości - jak dla krasnoludków.
 :gwiazdki: :szalony:

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Nowy wzór ubrania specjalnego
« Odpowiedź #23 dnia: Styczeń 12, 2019, 23:50:48 »
Tylko pogratulować kwaterce  :gwiazdki:
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline strażak biurkowy

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 515
Odp: Nowy wzór ubrania specjalnego
« Odpowiedź #24 dnia: Styczeń 13, 2019, 00:16:43 »
Panowie i Panie miały być rady co preferować a czego (kogo z producentów) unikać a jak zwykle między Polakami ... skończyło się na polityce.
Po podsumowaniu kilku postów ja już wiem: 1. Ballyclare przyglądać się dokładnie dostarczanej rozmiarówce i co może wążniejsze dokładnie pomierzyć użytkowników. 2. Scantex  zwrócić producentowi uwagę na kieszenie w spodniach może je poprawi. 
Trochę mało tych porad ale może więcej. KG PSP jeszcze nie podzieliła i nie rozdzieliła w teren funduszy. (Kuźwa i znowu ktoś napisze że za dużo wiem :szalony:). To mamy czas zbieranie uwag na przygotowanie się do zamówień.