Autor Wątek: Nowy wzór ubrania specjalnego  (Przeczytany 47334 razy)

Offline strażak biurkowy

• Weteran
Odp: Nowy wzór ubrania specjalnego
« Odpowiedź #41 dnia: Styczeń 21, 2019, 21:51:11 »
Kolego @mariuszp, i pozostali koledzy - sceptycy z tego wątku.
Czy w  świetle ostatniego wydarzenia nadal uważacie, że wątek jest niepotrzebny, bo założyłem go na wniosek KG, a najlepiej jakbym go założył  za 5-6 miesięcy. Zastanawiam się, kto tu działa na rzecz jedynie "słusznego producenta". 

Offline sherlock2

• Bywalec
  • *
« Odpowiedź #42 dnia: Styczeń 21, 2019, 23:33:37 »
Czy w  świetle ostatniego wydarzenia nadal uważacie, że wątek jest niepotrzebny, bo założyłem go na wniosek KG, a najlepiej jakbym go założył  za 5-6 miesięcy. Zastanawiam się, kto tu działa na rzecz jedynie "słusznego producenta".

Ja to mam inną propozycję dla KG i Pana. Najmijcie sobie niezależnego eksperta np. tego gościa z bloga "Strażak XXI wieku" i on Wam wszystko powie. Sterowanie i manipulowanie za pomocą forum tak poważną sprawą, za którą kryją się duże pieniądze, nie jest fair i ze strony KG i Pana.

Offline strażak biurkowy

• Weteran
« Odpowiedź #43 dnia: Styczeń 21, 2019, 23:49:47 »
Co mi powie autor bloga, że w WUS dali d...y i wstawili jakąś szmatę powleczoną byle czym, zamiast tkaniny aramidowej z silikonen.
Jak nie masz nic do powiedzenia to nie nabijaj postów.  Jaką Ty tu widzisz manipulację i sterowanie KG. Może Ty reprezentujesz tu WUS i od początku nie chciałeś aby prawda wyszła na jaw.   

Offline mariuszp

• Weteran
« Odpowiedź #44 dnia: Styczeń 22, 2019, 07:39:04 »

A czemu KG sama nie założyła wątku ? można by doprecyzować KOGO ma PAN na mysli "jedyny słuszny producent"  ? bo to ciekawe sformułowanie i po tym jak zniknęły wszystkie posty z FB to się tylko można domyślać :)

Offline herc.fajer

• Bywalec
  • *
« Odpowiedź #45 dnia: Styczeń 22, 2019, 10:16:01 »

Ja to mam inną propozycję dla KG i Pana. Najmijcie sobie niezależnego eksperta np. tego gościa z bloga "Strażak XXI wieku" i on Wam wszystko powie. Sterowanie i manipulowanie za pomocą forum tak poważną sprawą, za którą kryją się duże pieniądze, nie jest fair i ze strony KG i Pana.

Gościa z bloga by nie wzięli bo za dużo nieprawidłowości by wyszło. Strach by na to nie pozwolił. A trzeba powiedzieć z pełną odpowiedzialnością, że byłoby to najlepsze rozwiązanie dla dobra ŚOI polskich strażaków. Oczywiście gdyby odbyłoby się to przed wprowadzeniem wzoru.

Offline strażak biurkowy

• Weteran
« Odpowiedź #46 dnia: Styczeń 30, 2019, 22:19:16 »
Wie ktoś co dalej z tymi ubraniami WUS-u? A może to nie z tej firmy ubranie?

Offline SIUSIEK

• VIP
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
« Odpowiedź #47 dnia: Luty 01, 2019, 14:12:53 »
Skoro kolego założyłeś wątek to powiedz mi dlaczego nie wszyscy komendanci realizują polecenia odgórnie i sorty leżą w magazynach. Mógłbym tu napisać nazwiskami KP/ KM którzy mają w du... wytyczne a program leży.

Offline strażak biurkowy

• Weteran
« Odpowiedź #48 dnia: Luty 01, 2019, 23:53:11 »
Nie bardzo rozumiem, dlaczego to pytanie zostało skierowane do mnie. To że sorty "leżą w magazynach" to moja wina??? :gwiazdki: 
wg mnie, po to wprowadzono 10 letni okres przejściowy dla ubrań specjalnych aby nie wyrzucać tych jeszcze dobrych (poprzedni wzór)  tylko po to aby ubrać podwładnych w nowe żółte, lepsze ubrania.  Nie słyszałem aby odgórnie wydano polecenie wydawania nowego typu ubrań - może dlatego, że mam kilka "100" kilometrów do W-wy :klol:   
« Ostatnia zmiana: Luty 01, 2019, 23:57:59 wysłana przez strażak biurkowy »

Offline Sepi

• Bywalec
  • *
« Odpowiedź #49 dnia: Luty 02, 2019, 21:19:59 »
Witam. Kilkakrotnie pisałem, że te nowe ubrania to pomyłka i ostatnio miałem okazję je przymierzać. I jak miałem negatywne odczucia, tak niestety je potwierdzam. Cały ten projekt nadaje się niestety do kosza, a twórcy powinni ponieykonsekwencje prawne. Same napisy PSP nic nie zmieniają. Ubrania jak nie było funkcjonalne i wygodne tak nie jest. Założenie powinno być jedno, u ranie lekkie powinno być uzupełniane lekkim a tak nie jest. Nie ma takiej możliwości a na przebieranki nie ma czasu przy akcji, jak i miejsca na samochodzie. Bez kompleksowej zmiany ubrania koszarowego jako lekkiego ta robota to tylko marnotrawienie środków publicznych. Przymierzałem ubranie od polskiego wykonawcy nie nie mogłem w nim chodzić. Spodnie się nie zginały i wejście na któreś piętro to mordęga. Brak kieszeni na drugą stację, bo jedna do kanału ratowniczego, drugą do kanału powiatowego. Gdzie zamontować latarkę itd., itd. Dzięki, że mam ubranie zagraniczne i miałem ten komfort,  że spokojnie nasz wyrób mogłem zostawić w magazynie. Cieszę się, że jest okres przejściowy, ale wtedy emka. Szkoda zdrowia.

Online fireman_f

• Bywalec
  • *
« Odpowiedź #50 dnia: Luty 02, 2019, 21:35:55 »
Ja posiadam od jakiegoś czasu ubrania Scantexu i bardzo sobie chwalę, co prawda nie mam porównania do tak zachwalanego przez wszystkich Ballyclare ale i tak uważam że komfort jest o niebo lepszy niż starego typu ubrań.

Offline Emi

• Bywalec
  • *
  • PSP
« Odpowiedź #51 dnia: Luty 02, 2019, 22:33:41 »
Ciekawe jak w latach '90 strażacy opiniowali zmianę ubrań MORO na dotychczasowe ubrania specjalne ?? :fiuu:  :szalony:

Offline Fistach

• VIP
« Odpowiedź #52 dnia: Luty 03, 2019, 09:38:21 »
Czyli @Sepi chcesz w ubraniu koszarowym jezdzic na akcje jako ubrabie lekkie a potem w nim chodzic po koszarach i robic sobie np. obiad?

Offline Pułkownik_Moralność

• Stary Wyga
  • **
« Odpowiedź #53 dnia: Luty 03, 2019, 11:18:25 »
Dokładnie Fistach. W tym przypadku nie wypada nic innego jak tylko życzyć smacznego ;)

Offline Sepi

• Bywalec
  • *
« Odpowiedź #54 dnia: Luty 03, 2019, 18:10:08 »
Nic takiego nie powiedziałem. Powiedziałem, że lekkie powinno być uzupełniane ciężkim. Żadna poważna straż pożarna ( Niemcy, Anglicy, Francuzi czy Amerykanie ) nie mają dwóch ubrań, żeby się przebierać raz do takiego zdarzenia - pożar wewnętrzny, raz do drugiego - MZ. Lekkie ubrania do pożarów zewnętrznych mają te jednostki, które są do tego wyspecjalizowane ( Francuzi, Amerykanie), a ubrania do pożarów wewnętrznych są odpowiednio wykonane. Poza tym nikt się nie czepia, jak podczas MZ maja tylko spodnie, hełm i koszulkę - u nas to się skończy raportem karnym.   
Po powrocie do koszar, po ubrudzeniu (pożar, krew i inne ) oba ubrania powinny zostać zmienione na nowe, ale tak się nie stanie przy obecnych normatywach jak i modelach ubrań. Wiem, ze niektórzy są zachwyceni "serszeniami", bo jak cały czas pracowali w US za tysiąc złotych, to jest to faktyczny przeskok.   
Czy nie można zlikwidować ubrania koszarowego, służbowego i dowódczo-sztabowego i z nich zrobić ubranie zastępujące te wcześniej wymienione modele? Można i należy tak zrobić a środki finansowe wziąć z nich. Można na co dzień chodzić w koszulkach i koszulach polo z materiałów oddychających, spodnie mieć z nomexu lub tym podobnego materiału.  W okresie jesienno-zimowym założyć polar czy inny softschel - o odpowiednich parametrach. I tak duża ilość z nas tak chodzi. Jak nie zmienimy podejścia do naszych przełożonych, że są to środki ochrony a nie mundury - to nic z tego nie będzie. Będzie "koszarówka" z "plastiku", która nie oddycha i ja mający na sobie nowy US za cztery tys., gotujący się w tym zestawie. Ale będzie mundur - czy każdy z nas gasząc pożar w "szerszeniu" czy poprzednim US wykonanym z tej samej klasy materiałów zrobi to inaczej. Nie - każdy z nas da z siebie wszystko, żeby było jak najlepiej.           
Oczywiście widzę krzyk o obniżenie "mundurówki", ale z ręką na sercu ilu z nas ma kompletne umundurowanie i środki otrzymane w ramach  "mundurówki" przeznacza na uzupełnienie sortów? - tylko proszę się nie wyrywać z tym lasem podciągniętych rąk. Wiem, że temat  jest trudny i dopóki pensje nie wzrosną to tak będzie - ale to jest temat na inny motyw. Co do "koszarówek", jak ich nie wymienimy, to cały cyrk z wymianą ubrań jest tylko zmianą tynku od głównej ulicy na kamienicy - tak jak to robiono w komunie. A w środku pozostał brud. Popatrzcie, czy w Waszych koszarach są ciągi czyste i brudne, czy dowódcy pozwolą Wam chodzić w bieliźnie termoaktywnej po koszarach, czy w w trakcie upałów pod 30  pozwolą Wam chodzić w przewiewnym obuwiu i krótkich spodenkach a nie w "plastkiwych" "koszarówkach" - nie, bo się boją przełożonych, którzy jak nie wiedzą jak rozwiązać ważne sprawy służby, to się przyczepią mundurów.  Od kolegów z Małopolski wiem, że w  te upały jeden z "bossów" kazał jeździć po jrg i sprawdzać jak chodzą po jrg, po 15.30 - czy mają pełne "koszarówki" i nie chodzą w lekkich butach. Jak jest inaczej to od razu działka finansowa. Byłem, ciekawy jak Mazowsze rozwiąże temat zakupu odzieży termoaktywej w ub. roku, ale temat zniknął.     

Offline StaryStazysta

• Początkujący
  • *
« Odpowiedź #55 dnia: Luty 03, 2019, 19:56:50 »
Chciałbym się tylko zapytać kto jeszcze zakłada ubranie koszarowe pod ubranie specjalne? Jeśli ktoś lubi utrudniać sobie życie to proszę bardzo. Ubranie specjalnie spełnia wszelakie normy ,ale bez dodatkowych ubrań pod spodem.
Kiedyś ktoś na kursie próbował wmówić nam ( nowemu narybkowi PSP ) ,że ubranie koszarowe jest o tyle korzystne pod US,że tworzy dodatkowe warstwy izolacyjne pod kurtką. Bzdura totalna . Nie dość ,że UK jest nieoddychalne , palne to jeszcze krępuje ruchy. Rozumiem ,że po akcji idziemy w przepoconych i zabrudzonych ciuchach do góry na obiad? Dlaczego w naszych szeregach nie mówi się o tym że UK pod US może prowadzić do przegrzania organizmu? Ja uważam ,że nowe ubrania to kroczek ( na pewno nie spory krok) w dobrą stronę. Nie rozumiem tylko dlaczego wymyślano coś co już jest wymyślone i to od dawna na świecie. Niepotrzebnie wydano 10 mln zł na projekt ,gdzie można było te środki przeznaczyć na ubrania lub na lepsze ŚOI , chociażby na porządne ergonomiczne i wygodne rękawice. Dopóki będzie się liczyć w zdecydowanej większości cena , dopóty będą takie różne kwiatki wyskakiwać jak np rękawice Eco. Jak już tutaj ludziska pisali. Zaadoptować na nasze potrzeby jakiś nowy wzór ubrania koszarowego z innych służb np z SOP-u . Dodatkowo dodać kombinezon roboczy do wszelakich prac na jednostce. Zapewnić każdemu strażakowi drugie US ( np na służbie 10 i tyle zapasowych US +2  w razie W ) ,by w przypadku prania, ubrudzenia wydzielinami, chemią lub uszkodzenia mógł od razu zapewnić dalszą gotowość bez kombinacji. Na każdej jednostce pralka przemysłowa i miejsce do wysuszenia. Do każdego US powinna być obligatoryjnie wydawana bielizna termoaktywna trudnopalna. Co do raportów za niepełny ubiór. Z tego co wiem kdr decyduje o ubiorze strażaków podczas akcji i ma możliwość wydać polecenie o zdjęciu kurtki . Z osobistego doświadczenia wiem,że "kadeery" to stosują bynajmniej w moich stronach bez karnych raportów. Tak samo nie ma problemu latem w krótkich spodenkach i lekkim obuwiu po 15.30 jak i nawet z lekkim obuwiem w upały przed 15.30. Co region to obyczaj, chociaż "władca" jest jeden . Podsumowując to wszystko. U nas w firmie to chyba wolą kupić nowe auta ( co śmieszne , na których i tak się potem oszczędza podczas eksploatacji), aniżeli najpierw zadbać o kadrę, godne zarobki , komfort pracy i ich bezpieczeństwo. Bez jakiejkolwiek większej reformy to będzie kiepsko za parę, paręnaście lat.

Offline Gosciu

• Bywalec
  • *
« Odpowiedź #56 dnia: Luty 03, 2019, 20:03:27 »
Sepi mazowsze z tego co wiem już dostaje termoaktywną firmy brubeck z napisem na plecach STRAŻ.
Ja osobiście na lato już dawno za swoje kupuje koszulki termoaktywne i nie miałem zakazu noszenia. Zdarzają się też ludzcy dowódcy JRG i pozwalają przy upałach chodzić w spodenkach, niestety nie jest to nadal powszechne w naszym pięknym kraju.

Offline Sepi

• Bywalec
  • *
« Odpowiedź #57 dnia: Luty 03, 2019, 22:19:32 »
Zgadzam się,  że terma pod US, tylko jeden problem służby. Jak będą ją nosić po koszarach. Jak góra Wwy nie będzie robić z tego problemu to ok. Jak będą dymić to co terma pod koszar a na niego szerszenia. To wyrzuca do rowu całą ideę prży dzisieszych koszarach. Chyba że będą się przebierać do wyjazdu z koszara w termę i dopiero do szerszenia.  Temat trudny do rozwiązania przy dzisiejszym normatywie wyposażenie  i czasami dziwnym pseudomundurowym podejściu. Poza tym tak chodzić tak czysto po męska w koszarach w tych opiętych gatkach. Może to się komuś podoba, mnie nie. Wolałbym spodniesieniu koszarowe z nomex z kieszeniami bocznymi, które spełniają warunki lekkiego, w lecie krótkie spodenki. Do tego dwie pary butów koszarowe ch przewiewnych na lato i pełne na zimę.  Buty muszą być butami bhp, z nóżkami,  ponieważ zapominamy jakie roboty wykonujemy na garażu,  a coś może spaść na nogi. Koszulka termo i na jesień - zima polare lub stopniowo bluza a na nią polar e.  Oczywiście wszystko oddychające. To się da zrobić już teraz, tylko trzeba poszukać na rynku. Takie koszarowe produkuje jedna firma z sąsiedniego kraju i na nie chłopaki zakładają US. Wiem bo widziałem to w jednej z KP, gdzie zamiast kamizelki kupione im polary do koszar.  Oczywiście był krzyk u nieszczęsny mundur, ale fajnie to wyglądałoa ale z tego wzgledu dla spokoju wycofano się z tego pomyslu. Ten koszar spokojnie wytrzymuje w dobrym stanie 5-lat przy średnio 1700 wyjazdach na 45 strażakach w jrg. Bywają lata bardziej tłustew wyjazdy. Więc jest to obciążenie na strażaka  znacznie powyżej naszej średniej. Dochodzi jeszcze efekt kosztów, nie wiem czy ktoś to policzył ale kompletny koszar to ok.400 zł który wytrzymuje ok 1,5 roku, mam mieć dwa takie, to daje 1000 zł. Również dowodczo- sztabów,  to koszt ok. 600 zł z kurtka. Samo to jakieś 400. Daje to 1000 zł.  Służbowe to koszt ok. 1200 zł.( mundur krótki,  sweter, buty koszule, kurtka krótka, beret). Dodajcie walizkę, co da jakieś 1400 zł.  Dodatkowo dostajemy mundurówkę. Samo się układa, tak, żeby zrobić takie koszarowe, żeby służyło za służbowe. Stron służbowa tylko musi mie coś między nogami, aby podjaćdecyzje. Wiem tylko trzeba byłoby zmniejszyć mundurókęo ok. 1000 zł, ale tu będzie problem. Trzeba sobie odpowiedzieć: Czy chcę dobre i bezpieczne ubranie czy szafę pełną rzeczy, które zakładam raz-dwa w trakcie służby  lub nawet ich raz nie założę. Jak nie zrobią nic z pieniędzmi dla ludzi,  to zawsze będzie opór przed obniżeniem mundurówki, którą traktujemy jak 14 pensję. Będziemy się kręcić wokoło - nie ma kasy na nowe koszarówki, całą termę, pieniądze na wypłaty są za niskie i będziemy trwali w maraźmie. Dodatkowo trzeba stworzyć ciągi czyste i brudne w koszarach, dać więcej ubrań np. koszulki np. 4, dać trzecie koszarowe. A gdzie np. szafy z ozonowanie, gdzie drugi szerszeń na zmianę po przemoknięci lub dobrym pożarze wewnętrznym. Dużo wody w Wiśle upłynie nim dojdziemy normalności.

Online fireman_f

• Bywalec
  • *
« Odpowiedź #58 dnia: Luty 04, 2019, 08:23:40 »
Sepi na początek może zacznij pisać mniej bełkotliwie bo bardzo ciężko zrozumieć o co Ci chodzi i nie pisze tego złośliwie bo być może masz coś mądrego do powiedzenia w temacie ale trudno to wywnioskować z tego natłoku słów. Druga sprawa z tego co piszesz wynika ciągle ze ubranie koszarowe chcesz używać jako lekkie do działań co już niektórzy koledzy ci wyjaśnili ze jest skrajnie głupim pomysłem.

A teraz pytanie do użytkowników termo np z brubecka, a zwłaszcza do tych co to używają już na służbie, latacie z tym cały dzień na sobie (koszulka plus getry czy np sama koszulka bo getry uważacie za zbędne?) czy macie powieszone na wieszaki i tylko do akcji zakładacie szybko pod ubranie specjalne?
« Ostatnia zmiana: Luty 04, 2019, 12:29:31 wysłana przez fireman_f »

Offline rastafarai

• Stary Wyga
  • **
« Odpowiedź #59 dnia: Luty 04, 2019, 10:02:06 »
Już 2 lata temu tak stosowalem. Czasem koszulke mialem caly czas a spodnie przebieralem, czasem przebieralem calosc, w zimę czesto całą termo miałem ubrana i zrzucalem tylko koszarowke. Kilka razy przecwiczyc zakladanie i nie ma problemu w ubieraniu. Po akcji niejednokrotnie termo leciala do prania i wchodzil drugi komplet. Przy calkowitym przebieraniu sie w bielizne i tak w aucie zwykle bylem pierwszy.