Autor Wątek: Rozliczanie godzin-czyje to kompetencje?  (Przeczytany 5509 razy)

Offline Szary_strazak

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
Rozliczanie godzin-czyje to kompetencje?
« dnia: Grudzień 26, 2018, 09:14:42 »
Mam pytanie (zapewne dla wielu banalne). Kto w JRG jest odpowiedzialny za liczenie przepracowanych godzin strażaków? Dowódca JRG czy też szefowie zmian?
Pytanie zainspirowane tym, że w mojej komendzie trwają przymiarki do spychologii pod tytułem "teraz szefowie będą się tym martwić".
Pytanie kolejne-jeżeli (zgodnie z logiką) okaże się, iż szef zmiany nie ma tego w zakresie swoich obowiązków, a mimo to kierownictwo podjęło już decyzję co do "spychologii" to w jaki sposób obronić się przed tym faktem (zgodnie z regulaminami, prawem, etc.).

Z góry dziękuję za pomoc

Offline Tubylec41

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 97
Odp: Rozliczanie godzin-czyje to kompetencje?
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 26, 2018, 10:37:01 »
Niestety ślubowanie zawiera kwestie "wykonywać polecenia przełożonych" . Byłem na jednej jednostce bardziej wyjazdowej i grafikami, harmonogramem zajmowali się dowódcy zmian, a teraz na spokojniejszej jednostce zajmuje się tym dowódca jrg. Więc  wszystko od ludzi zależy.

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Rozliczanie godzin-czyje to kompetencje?
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 26, 2018, 11:57:59 »
U mnie dcy zmian liczą godziny ludzi (a trochę ich jest), później siadają z 11 i robią weryfikację, robiąc ostateczne rozliczenie dla kadr. Idzie sprawnie.
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline fireman998998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 447
Odp: Rozliczanie godzin-czyje to kompetencje?
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 26, 2018, 14:31:38 »
A od czego sa kadry się pytam?

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Rozliczanie godzin-czyje to kompetencje?
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 26, 2018, 14:55:05 »
To kadry zaplanują ci też służbę. Chcesz by nadzór nad tym miał D-ca zmiany znający bieżące potrzeby czy ktoś spoza zmiany? Trochę myślenia.
EGO = 1 / wiedza

Offline fireman998998

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 447
Odp: Rozliczanie godzin-czyje to kompetencje?
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 26, 2018, 21:49:56 »
A kadrowcy zwolnieni sa według Ciebie z myslenia, 2 d-ców, 5 ratowników, 3 kierowców na dana służbę i mogą układac harmonogram!!!

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Rozliczanie godzin-czyje to kompetencje?
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 26, 2018, 22:06:47 »
To kadry są na pewno jednoosobowe w twojej KP. Idź, dostaniesz awans i gwiazdki.
EGO = 1 / wiedza

Offline sheldon

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.658
Odp: Rozliczanie godzin-czyje to kompetencje?
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 26, 2018, 22:11:10 »
Przy 10 osobach na służbie, ułożenie harmonogramu to aż taki problem, żeby jęczeć o tym na forum? :gwiazdki:

Nawet z uwzględnieniem próśb załogi?
« Ostatnia zmiana: Grudzień 26, 2018, 22:42:16 wysłana przez sheldon »
PYTAJ! ĆWICZ! KORZYSTAJ Z DOŚWIADCZEŃ KOLEGÓW!

Offline Szary_strazak

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: Rozliczanie godzin-czyje to kompetencje?
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 26, 2018, 22:51:12 »
To nie jest problem kolego. Chodzi o podział kompetencji. Pewnie, że możemy liczyć godziny, weźmy część roboty za kadry, finanse. Dlaczego nie. Przecież na podziale przez 24 godziny nic się nie robi. Pytanie było w miarę jasne-kto za to odpowiada.
Dzięki za odzew.

Offline olak

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 30
Odp: Rozliczanie godzin-czyje to kompetencje?
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 26, 2018, 23:14:47 »
Odpowiem Ci kolego. Za rozliczenie godzin pracy odpowiadają KADRY. Po to w każdej komendzie jest takie staniwisko. Poza tym to podstawowe ich zadanie rozliczanie czasu pracy, robieniem papierów do awansów, zatrudniania i zwalniania. Przecież Kadry za Ciebie nie gaszą pożarów i nie ratują ludzi z wypadków. Natomiast możliwe że w kraju są komendy w których próbuje się zrzucić część obowiązków na szefów zmian. Pytanie jest następujące czy za tą delegacją obowiązków idą pieniądze np. w dodatku służbowym. Jeśli nie to należy się zastanowić czy to nie jest nadużycie władzy przez Twojego 01 gdyż to on za organizację pracy na Waszym podwórku odpowiada. Poza tym papierki odnośnie godzin może zronić każdy (lepiej lub gorzej) ale i tak za wszystko odpowiada 01.

Offline robn

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.349
Odp: Rozliczanie godzin-czyje to kompetencje?
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 26, 2018, 23:40:08 »
To mam nadzieję że  każdą nawet najdrobniejszą  nieścisłość wyjaśniasz służbowo i za błędy ponosisz odpowiedź.
Jak Kuba Bogu, tak Bóg stanom zjednoczonym. Amen.
Nie przejmuj się, 01 ma odpowiednie środki. Tyle z mojej strony w durnym temacie.

Służba schodzi na psy bo niedługo węży nie będzie komu zwijać, bo zakres obowiązków o tym nie mówi.
EGO = 1 / wiedza

Offline Szary_strazak

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: Rozliczanie godzin-czyje to kompetencje?
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 27, 2018, 00:34:55 »
"Służba schodzi na psy bo niedługo węży nie będzie komu zwijać, bo zakres obowiązków o tym nie mówi." i chyba nieopatrznie  trafiłeś w sedno. Podział ma swoje obowiązki, z których biuro nas nie wyręcza (bo nie widziałem żeby kulali węże) a biuro swoje, które po części zrzuca na nas.
Dzięki za Twój czas robn poświęcony w tym "durnym" temacie. Fajnie czerpać wiedzę od tak mądrych ludzi.

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: Rozliczanie godzin-czyje to kompetencje?
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 30, 2018, 11:56:42 »
Na szczęście dla mnie i dla zmiany to dowódca zmiany układa u mnie grafik i to tak, że każdy jest zadowolony. Boże broń przed sytuacją, kiedy miałyby to kadry decydować kiedy mogę mieć ws a kiedy nie. A godziny to program sobie sam liczy, żadnego wysiłku w tym nie ma.

Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.912
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: Rozliczanie godzin-czyje to kompetencje?
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 30, 2018, 19:28:58 »
Odpowiem Ci kolego. Za rozliczenie godzin pracy odpowiadają KADRY. Po to w każdej komendzie jest takie staniwisko. Poza tym to podstawowe ich zadanie rozliczanie czasu pracy, robieniem papierów do awansów, zatrudniania i zwalniania. Przecież Kadry za Ciebie nie gaszą pożarów i nie ratują ludzi z wypadków. Natomiast możliwe że w kraju są komendy w których próbuje się zrzucić część obowiązków na szefów zmian. Pytanie jest następujące czy za tą delegacją obowiązków idą pieniądze np. w dodatku służbowym. Jeśli nie to należy się zastanowić czy to nie jest nadużycie władzy przez Twojego 01 gdyż to on za organizację pracy na Waszym podwórku odpowiada. Poza tym papierki odnośnie godzin może zronić każdy (lepiej lub gorzej) ale i tak za wszystko odpowiada 01.
Nie żartuj bo przy KM gdzie jest 12 jednostek kadry mogą sobie....bez pomocy dowódców zmian, dowódców JRG nic nie zrobią.

Offline olak

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 30
Odp: Rozliczanie godzin-czyje to kompetencje?
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 31, 2018, 06:40:28 »
Czytajcie pytania ze zrozumieniem. Kompetencją Kadr jest rozliczanie czasu pracy. To że d-ca JRG czy zmiany czuwa nad grafikiem nie oznacza, że to oni rozliczają czas pracy i za to odpowiadają   -_-

Online pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.433
Odp: Rozliczanie godzin-czyje to kompetencje?
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 31, 2018, 15:27:04 »
Jakie kompetencje przypadają na dany wydział lub stanowisko w konkretnej KM/KP określa regulamin organizacyjny , który jest rożny w rożnych komendach. Pod taki regulamin dostosowujesz zakresy czynności na poszczególnych stanowiskach i tylko na tej podstawie możesz wskazywać kto za co odpowiada. Nie ma niczego co odgórnie nakazuje aby realizował to wydział kadr , poza logiką ale z tym w PSP krucho więc nieraz trzeba się pogodzic z tym że te zadania spadają na innych.

Offline olak

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 30
Odp: Rozliczanie godzin-czyje to kompetencje?
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 31, 2018, 21:56:31 »
Przyznaję Ci rację pb11. Mówiłem o tym jak to powinno wyglądać a jak jest to już inna sprawa. Przykro tylko że tak się dzieje w naszej służbie. Trudno, trzeba będzie za pewien czas sprzątać ten bałagan, o ile się coś jeszcze da z tym zrobić.

Offline gorexpl

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 55
Kompetencje czy obowiazki?
« Odpowiedź #17 dnia: Styczeń 02, 2019, 09:34:33 »
Kadry niech wypisują też raporty o urlop. Przecież to zakres kadr  ^_^ :klol:

Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.912
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: Kompetencje czy obowiazki?
« Odpowiedź #18 dnia: Styczeń 02, 2019, 09:52:53 »
Kadry niech wypisują też raporty o urlop. Przecież to zakres kadr  ^_^ :klol:
Nie ma czegoś takiego jak raport o urlop..Jest wniosek składany przez strażaka.