Autor Wątek: Kurs kwalifikowany pierwszej pomocy  (Przeczytany 2610 razy)

Offline xancio

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Kurs kwalifikowany pierwszej pomocy
« dnia: Grudzień 23, 2018, 10:17:31 »
Witam,

Uzyskanie kwalifikacji ratownika, o których mowa w art. 13 ustawy z dnia 8
września 2006r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz. U. z 2017 r. poz.
2195 oraz z 2018 r. poz. 650)


Zgodnie z ustawą w kursie mogą uczestniczyć:
TYLKO osoby, zatrudnione lub będące członkami organizacji wymienionych poniżej (zgodnie z Art. 15 Ustawy dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dziennik Ustaw z 2017 r. poz. 2195), będą mogły przystąpić do egzaminu na Ratownika:

strażacy zatrudnieni / pełniący służbę w Państwowej, Ochotniczej Straży Pożarnej,
strażacy jednostek ochrony przeciwpożarowej włączonych do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego,
policjanci,
żołnierze,
Straż Graniczna,
członkowie społecznych organizacji ratowniczych, które w ramach swoich zadań ustawowych lub statutowych, są obowiązane do niesienia pomocy i zostały wpisane do jednostek współpracujących z system Państwowego Ratownictwa Medycznego.


Czy ktoś z Was brał udział w kursie nie będąc zatrudnionym/pełniącym służbe w ww. jednostkach??

Offline piotr92strazak

  • Cel: PSP
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.162
Odp: Kurs kwalifikowany pierwszej pomocy
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 23, 2018, 11:13:17 »
Oczywiście że tak. Wiele osób które nie działają lub nie należą do danej organizacji uzyskały tytuł ratownika KPP.
Straż- Pasja, Miłość, Duma, Honor

Offline xancio

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Kurs kwalifikowany pierwszej pomocy
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 23, 2018, 11:26:52 »
Hmm rozumiem Ciebie, tylko, że to jest wbrew ustawie bo w tej ustawie są wymienione osoby pracujące w tych jednostkach. W ogloszeniach na te kursy jest w wielu napisane, że są własnie dla ludzi z tych jednostek/organizacji a dla osób prywatnych mogą zrobić kurs ale bez zaświadczenia tj. bez egzaminu końcowego.
I teraz kto ma rację?
Ja bardzo chętnię wezmę udział w kursie ale jako, że nie jestem pracownikiem ww. służb a osobą starającą się o pracę w PSP chcę mieć pewność, że taki kwit dostanę.

Offline ksoniek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 215
    • Kamienna Góra 998
Odp: Kurs kwalifikowany pierwszej pomocy
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 23, 2018, 11:42:48 »
Zaświadczenie ukończenia kursu otrzymasz, ale nie będziesz miał uprawnień wynikających z posiadania w/w kursu.

Offline xancio

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Kurs kwalifikowany pierwszej pomocy
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 23, 2018, 12:00:27 »
Czyli z powyższych odpowiedzi wynika, że składając podanie o przyjecie do PSP i kończąc to szkolenie dostanę pkt preferencyjne (5 pkt)? Czy tak jak piszecie, że będzie to tylko zaświadczenie bez prawa korzystania z niego.

"Uzyskanie kwalifikacji ratownika, o których mowa w art. 13 ustawy z dnia 8
września 2006r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz. U. z 2017 r. poz.
2195 oraz z 2018 r. poz. 650)"    5 pkt. preferencyjnych
« Ostatnia zmiana: Grudzień 23, 2018, 12:03:29 wysłana przez xancio »

Offline ksoniek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 215
    • Kamienna Góra 998
Odp: Kurs kwalifikowany pierwszej pomocy
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 23, 2018, 12:37:08 »
5 pkt otrzymasz

Offline djdw

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: Kurs kwalifikowany pierwszej pomocy
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 24, 2018, 14:45:32 »
Kończąc szkolenie podstawowe WOPR jesteś automatycznie członkoem organizacji współpracującej z ksrg i po kursie kpp dostajesz tytuł ratownika.

Offline KLosss

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 258
Odp: Kurs kwalifikowany pierwszej pomocy
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 24, 2018, 15:29:30 »
Jeszcze lepiej zapisz się w struktury WOPR ,zapłać za wyrobienie książeczki oraz oplac składkę i już jesteś w podmiocie współpracującym w KSRG nie musisz kończyć żadnego kursu podstawowego WOPR , ja tak zrobiłem ponieważ wcześniej moje OSP nie należało do KSRG

Offline HanySAnimal

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 667
  • Go Hard or Go Home ...
Odp: Kurs kwalifikowany pierwszej pomocy
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 22, 2019, 23:36:04 »
Dokładnie tak jak Klosss napisał. Zapisać się do wopru jeśli nie jesteś w osp, opłacić składkę wziąć zaświadczenie że jesteś członkiem i cyk Kpp z tytułem ratownika pochytane.
“All men are created equal, and then a few become firefighters”

Offline kamtom

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 28
Odp: Kurs kwalifikowany pierwszej pomocy
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 18, 2019, 09:58:59 »
Coś slyszalem ze przepisy sie zmienily kazdy moze zrobić kpp i kazdy otrzyma tytuł ratownika nie trzeba byc juz wopr itp.

Offline krzysiek_2k

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 324
Odp: Kurs kwalifikowany pierwszej pomocy
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 18, 2019, 18:39:21 »
Coś slyszalem ze przepisy sie zmienily kazdy moze zrobić kpp i kazdy otrzyma tytuł ratownika nie trzeba byc juz wopr itp.

Tak. Artykuł 13 obowiązującej Ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym został zmieniony i wykreślono zapis o jednostkach współpracujących z systemem PRM.
http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20061911410/U/D20061410Lj.pdf