Autor Wątek: Oddanie krwi i tzw. opieka  (Przeczytany 16593 razy)

Offline adam.pul

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 83
Oddanie krwi i tzw. opieka
« dnia: Grudzień 07, 2018, 10:10:31 »
Przeglądając temat nadgodzin pojawiła się kwestia oddawania krwi i wpisania dodatkowych 16h np. na WS. Drugą kwestia są dwa dni wolnego w roku czyli tzw. opieka. Napiszcie jak sprawa wygląda w kraju czy korzystacie z tych ustawowych przywilejów na podziale bojowym czy tylko pracownicy 8 godzinni są uprzywilejowani ?

Offline bombeiro

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 350
Odp: Oddanie krwi i tzw. opieka
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 07, 2018, 10:24:11 »
U nas z tzw. opieki, strażacy podziału bojowego jak najbardziej korzystają.

Offline sorbent

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 504
Odp: Oddanie krwi i tzw. opieka
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 07, 2018, 12:46:52 »
Całość rozliczeń (przynajmniej wg szkoleń) powinna odbywać się tak. Rzeczywisty wymiar służby w odniesieniu do harmonogramu półrocznego.
Jeśli pójdziesz oddać krew w dniu, kiedy wg harmonogramu półrocznego nie miałeś wpisane godzin pracy (służby) to fakt, że w rozliczeniu kadry wpiszą ci P (nieobecność usprawiedliwiona) nie da ci godzin - o nadgodzinach mówimy dopiero na koniec okresu rozliczeniowego (masz nieobecność w dniu, w którym i tak miało cię nie być). To tak, jakby 8 godzinny przyniósł pismo z oddania krwi w Niedzielę (należy mu się dzień wolnego i ma wolne - 0 godzin.

Ta sama sprawa dotyczy opiekie - jeśli złożysz raport np. na dzień 7-8.12.2018 (dwa dni na dziecko) i miałeś w tym dniu w harmonogramie służbę będziesz miał o 24 godziny więcej za dany miesiąc, jeśli nie miałeś zaplanowanej pracy - nie masz godzin pracy.

Już nie komplikuje pisaniem, że to tak naprawdę zmniejsza nominał itd. itp.

Offline beni998

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 17
Odp: Oddanie krwi i tzw. opieka
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 14, 2018, 13:25:25 »
W sprawie opieki to na podziale bojowym najlepiej rozbic to na 2sluzby i wygenerowac 2sluzby wolne. Bierzesz 1dzien opieki jak masz 16h a na 8z drugiego dnia bierzesz odbior i analogicznie drugi raz tak samo. Masz 2sluzby wolne a gosc ktory za ciebie przyjdzie robi to samo i nikt nie traci na niczym

Offline Cebul

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Oddanie krwi i tzw. opieka
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 15, 2018, 09:21:25 »
Ta sama sprawa dotyczy opiekie - jeśli złożysz raport np. na dzień 7-8.12.2018 (dwa dni na dziecko) i miałeś w tym dniu w harmonogramie służbę będziesz miał o 24 godziny więcej za dany miesiąc, jeśli nie miałeś zaplanowanej pracy - nie masz godzin pracy.


A jeżeli w półrocznym była wolna służba a w miesięcznym była zaplanowana? Np. z powodu zastępstwa za innego strażaka? To urlopu na żądanie czy opieki n.z.d. nie można wziąć bo pójdzie "w komin"? Moim zdaniem w przypadku udzielenia wolnego powinno być wpisane Ws tak jak planowane. Bo np. gdy 8-godzinny napisze raport o urlop na niedzielę to mu go nie przyznają tylko cofną raport/zrobią korektę z U na Ws.

Offline emmil

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 169
Odp: Oddanie krwi i tzw. opieka
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 16, 2018, 09:46:36 »
W mojej jednostce w systemie zmianowym wolne za oddanie krwi lub też o.n.z.d nie funkcjonuje ktoś kiedyś powiedział że mamy wystarczająco wolnego czasu aby oddać krew na wolnym. Czyli obecnie najlepiej oddać krew na zielonym polu odo (odbiór nadgodzin) żeby nie odjęto przepracowanych godzin, a wpisać nieobecność usprawiedliwioną ? Jak w waszych jednostkach wygląda sytuacja? koniec okresu rozliczeniowego to muszę iść oddać dlaczego nie korzystać jeśli przysługuje.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Oddanie krwi i tzw. opieka
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 16, 2018, 10:37:05 »
W mojej jednostce w systemie zmianowym wolne za oddanie krwi lub też o.n.z.d nie funkcjonuje ktoś kiedyś powiedział że mamy wystarczająco wolnego czasu aby oddać krew na wolnym. Czyli obecnie najlepiej oddać krew na zielonym polu odo (odbiór nadgodzin) żeby nie odjęto przepracowanych godzin, a wpisać nieobecność usprawiedliwioną ? Jak w waszych jednostkach wygląda sytuacja? koniec okresu rozliczeniowego to muszę iść oddać dlaczego nie korzystać jeśli przysługuje.
U mnie wszystko można robić na służbie czy to opieka nad dzieckiem, oddanie krwi czy też odstrzały sanitarne wszystko jest na korzyść pracownika interpretowane... Możesz bez problemu na służbie to robić. Inna sprawa, że nikt ci nie może nakazać konkretnego dnia wolnego w w/wym. przypadkach a jak by próbował to u mnie od razu by była skarga do PIP i KW.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline sorbent

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 504
Odp: Oddanie krwi i tzw. opieka
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 16, 2018, 21:14:10 »
W mojej jednostce w systemie zmianowym wolne za oddanie krwi lub też o.n.z.d nie funkcjonuje ktoś kiedyś powiedział że mamy wystarczająco wolnego czasu aby oddać krew na wolnym. Czyli obecnie najlepiej oddać krew na zielonym polu odo (odbiór nadgodzin) żeby nie odjęto przepracowanych godzin, a wpisać nieobecność usprawiedliwioną ? Jak w waszych jednostkach wygląda sytuacja? koniec okresu rozliczeniowego to muszę iść oddać dlaczego nie korzystać jeśli przysługuje.
U mnie wszystko można robić na służbie czy to opieka nad dzieckiem, oddanie krwi czy też odstrzały sanitarne wszystko jest na korzyść pracownika interpretowane... Możesz bez problemu na służbie to robić. Inna sprawa, że nikt ci nie może nakazać konkretnego dnia wolnego w w/wym. przypadkach a jak by próbował to u mnie od razu by była skarga do PIP i KW.

Był u nas ostatnio PIP na kontroli i co - funkcjonariusze go nie obchodzą.

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Oddanie krwi i tzw. opieka
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 16, 2018, 21:39:24 »
Był u nas ostatnio PIP na kontroli i co - funkcjonariusze go nie obchodzą.
Skoro byli to jak ich nie obchodzą? Nas MON nie obchodzi to tam nie chodzimy :P W kwesti "wolnego" za krew napewno zakres PIPy.
Dodatkowo jest RPO... Jego pracownik tez nas odwiedził pare lat temu.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline janosik

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 392
  • OSP & PSP
Odp: Oddanie krwi i tzw. opieka
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 16, 2018, 22:06:07 »
Bo PIP interesuje się naszymi cywilami.

Offline peterek

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.258
Odp: Oddanie krwi i tzw. opieka
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 16, 2018, 23:23:19 »
Bo PIP interesuje się naszymi cywilami.
Interesuje się też np. warunkami pełnienia służby czyli nami też.
Co do godzin, zaliczania/niezaliczania, niedozwolonych modyfikacji harmonogramów półrocznych, rozliczania czasu służby na podstawie grafików miesięcznych proponuję napisać do 01KG info o zaniechaniach i niedozwolonych praktykach. Dość szybko reaguje i wysyła swoich na miejsce gdzie jest jakaś "jazda"..... Ostatnio trzepali jedną z komend wojewódzkich. :milcz:
pozdrawiam

Offline sorbent

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 504
Odp: Oddanie krwi i tzw. opieka
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 18, 2018, 08:11:23 »
Był u nas ostatnio PIP na kontroli i co - funkcjonariusze go nie obchodzą.
Skoro byli to jak ich nie obchodzą? Nas MON nie obchodzi to tam nie chodzimy :P W kwesti "wolnego" za krew napewno zakres PIPy.
Dodatkowo jest RPO... Jego pracownik tez nas odwiedził pare lat temu.

Był w sprawie cywili, na pytania przedstawiciela związków dotyczące funkcjonariuszy odpowiedział j/w.

Offline janosik

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 392
  • OSP & PSP
Odp: Oddanie krwi i tzw. opieka
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 18, 2018, 20:35:17 »
Peterek a nie mylisz czasem PIP Inspeksją sanitarną msw? Bo to ta instytucja interesije się warunkami pełnienia służby nacorocznych kontrolach?

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.434
Odp: Oddanie krwi i tzw. opieka
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 18, 2018, 21:47:59 »
Panowie nie wiem czemu się tak dziwicie ? PIP posiada uprawnienia do kontroli PSP , co prawda w pewnym zakresie wynikającym z KP ale nie jest to jakaś niezwykła sprawa. Osobiście swego czasu jako przedstawiciel ZZ brałem udział w kilku takich kontrolach. Inna sprawa że te kontrole miały swoje źródło w serii anonimów kierowanych do tejże instytucji a związanych z warunkami służby w danych JRG ( strażnice w trakcie budowy ktoś musiał pilnować a tam smród, brud i ubóstwo) oraz w SK ( głównie jednoosobowe, brak przerw, możliwości odpoczynku itp.itd.)
« Ostatnia zmiana: Grudzień 18, 2018, 21:52:55 wysłana przez pb11 »

Offline fireman1308

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Oddanie krwi i tzw. opieka
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 28, 2020, 11:17:37 »
Odświeżę nieco wątek.
Ostatnio mój 01 wezwał mnie do siebie po konsultacjach z kadrami i uprzejmie poinformował, że nie życzy sobie żebym oddawał krew w swoim czasie wolnym w dniu kiedy harmonogram przewiduje mi 16h (w grafiku mam wolne) bo jest to "nie etyczne". Jeśli chcę oddać krew mogę to zrobić jedynie w dniu "pustej kratki" w harmonogramie.
Co o tym sądzicie, czy 01 ma jakąkolwiek podstawę do tego by gospodarować moim wolnym czasem?

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Oddanie krwi i tzw. opieka
« Odpowiedź #15 dnia: Listopad 28, 2020, 11:49:50 »
Odświeżę nieco wątek.
Ostatnio mój 01 wezwał mnie do siebie po konsultacjach z kadrami i uprzejmie poinformował, że nie życzy sobie żebym oddawał krew w swoim czasie wolnym w dniu kiedy harmonogram przewiduje mi 16h (w grafiku mam wolne) bo jest to "nie etyczne". Jeśli chcę oddać krew mogę to zrobić jedynie w dniu "pustej kratki" w harmonogramie.
Co o tym sądzicie, czy 01 ma jakąkolwiek podstawę do tego by gospodarować moim wolnym czasem?
Nie ma żadnej podstawy prawnej  :rofl: A przy obecnych stawkach za nadgodziny to nawet mu argumentów będzie brakować  :rofl: :rofl:
Etyka to pojęcie względne  :wacko:
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline adivano

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 178
Odp: Oddanie krwi i tzw. opieka
« Odpowiedź #16 dnia: Listopad 28, 2020, 13:23:32 »
Powiedz mu, że nie jest pierwszym który na to wpadł i nagrody za to nie dostanie, więc niech zluzuje majty..

Offline KLAWY

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 467
Odp: Oddanie krwi i tzw. opieka
« Odpowiedź #17 dnia: Listopad 28, 2020, 15:35:10 »
Odświeżę nieco wątek.
Ostatnio mój 01 wezwał mnie do siebie po konsultacjach z kadrami i uprzejmie poinformował, że nie życzy sobie żebym oddawał krew w swoim czasie wolnym w dniu kiedy harmonogram przewiduje mi 16h (w grafiku mam wolne) bo jest to "nie etyczne". Jeśli chcę oddać krew mogę to zrobić jedynie w dniu "pustej kratki" w harmonogramie.
Co o tym sądzicie, czy 01 ma jakąkolwiek podstawę do tego by gospodarować moim wolnym czasem?
Rozumiem , że pisałeś wcześniej do 01 o przyznanie Ci wolnego z tytułu oddania krwi i on to pozytywnie zatwierdził?

Offline Morfen

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 62
Odp: Oddanie krwi i tzw. opieka
« Odpowiedź #18 dnia: Listopad 28, 2020, 15:44:22 »
Odświeżę nieco wątek.
Ostatnio mój 01 wezwał mnie do siebie po konsultacjach z kadrami i uprzejmie poinformował, że nie życzy sobie żebym oddawał krew w swoim czasie wolnym w dniu kiedy harmonogram przewiduje mi 16h (w grafiku mam wolne) bo jest to "nie etyczne". Jeśli chcę oddać krew mogę to zrobić jedynie w dniu "pustej kratki" w harmonogramie.
Co o tym sądzicie, czy 01 ma jakąkolwiek podstawę do tego by gospodarować moim wolnym czasem?
Rozumiem , że pisałeś wcześniej do 01 o przyznanie Ci wolnego z tytułu oddania krwi i on to pozytywnie zatwierdził?

Wydaje mi się, że koledze chodziło o dzień w wolnym tygodniu (w systemie czterozmianowym), w którym miał zaplanowaną służbę w harmonogramie półrocznym, więc zgody nie potrzebował.

Offline robsen

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 99
Odp: Oddanie krwi i tzw. opieka
« Odpowiedź #19 dnia: Listopad 28, 2020, 16:15:44 »
Odświeżę nieco wątek.
Ostatnio mój 01 wezwał mnie do siebie po konsultacjach z kadrami i uprzejmie poinformował, że nie życzy sobie żebym oddawał krew w swoim czasie wolnym w dniu kiedy harmonogram przewiduje mi 16h (w grafiku mam wolne) bo jest to "nie etyczne". Jeśli chcę oddać krew mogę to zrobić jedynie w dniu "pustej kratki" w harmonogramie.
Co o tym sądzicie, czy 01 ma jakąkolwiek podstawę do tego by gospodarować moim wolnym czasem?
Hej
Możesz spokojnie wygrać ten spór z 01 odnośnie krwiodastwa, ale niestety jednocześnie przegrasz rzeczy typu nagrody, awanse i inne zależne od dobrej woli 01.
Sprawa do negocjacji przez związki zawodowe, albo wszystkich krwiodawców, a nie przez jednego strażaka.
Pozdrawiam i udanych mediacji życzę :-)

Offline fireman_f

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 270
Odp: Oddanie krwi i tzw. opieka
« Odpowiedź #20 dnia: Listopad 28, 2020, 16:28:18 »
Odświeżę nieco wątek.
Ostatnio mój 01 wezwał mnie do siebie po konsultacjach z kadrami i uprzejmie poinformował, że nie życzy sobie żebym oddawał krew w swoim czasie wolnym w dniu kiedy harmonogram przewiduje mi 16h (w grafiku mam wolne) bo jest to "nie etyczne". Jeśli chcę oddać krew mogę to zrobić jedynie w dniu "pustej kratki" w harmonogramie.
Co o tym sądzicie, czy 01 ma jakąkolwiek podstawę do tego by gospodarować moim wolnym czasem?
Rozumiem , że pisałeś wcześniej do 01 o przyznanie Ci wolnego z tytułu oddania krwi i on to pozytywnie zatwierdził?

To trzeba o to pisać raport? Pierwsze słyszę, dostajesz papier ze stacji krowidawstwa, zanosisz do kadr i załatwione.

Offline KLAWY

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 467
Odp: Oddanie krwi i tzw. opieka
« Odpowiedź #21 dnia: Listopad 28, 2020, 18:03:34 »
Odświeżę nieco wątek.
Ostatnio mój 01 wezwał mnie do siebie po konsultacjach z kadrami i uprzejmie poinformował, że nie życzy sobie żebym oddawał krew w swoim czasie wolnym w dniu kiedy harmonogram przewiduje mi 16h (w grafiku mam wolne) bo jest to "nie etyczne". Jeśli chcę oddać krew mogę to zrobić jedynie w dniu "pustej kratki" w harmonogramie.
Co o tym sądzicie, czy 01 ma jakąkolwiek podstawę do tego by gospodarować moim wolnym czasem?
Rozumiem , że pisałeś wcześniej do 01 o przyznanie Ci wolnego z tytułu oddania krwi i on to pozytywnie zatwierdził?



To trzeba o to pisać raport? Pierwsze słyszę, dostajesz papier ze stacji krowidawstwa, zanosisz do kadr i załatwione.

Poprzedni 01 u nas też nie wymagał, ale obecny,jak najbardziej i potrafi nawet odmówić - powodem jest brak obsady ( są urlopy, l4 etc)

Offline Eqinox

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 8.323
Odp: Oddanie krwi i tzw. opieka
« Odpowiedź #22 dnia: Listopad 28, 2020, 18:25:12 »
Poprzedni 01 u nas też nie wymagał, ale obecny,jak najbardziej i potrafi nawet odmówić - powodem jest brak obsady ( są urlopy, l4 etc)
No to moim zdaniem przekracza swoje kompetencje gdyż pracodawca jest zobowiązany udzielić wolnego na podstawie zaświadczenia ze stacji krwiodstwa.
Nie ma zadań niemożliwych do wykonania dla kogoś, kto nie musi tych zadań wykonywać.

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Oddanie krwi i tzw. opieka
« Odpowiedź #23 dnia: Listopad 28, 2020, 18:42:37 »
Dobrym obyczajem jest jak najbardziej poinformowanie o zamiarze oddania krwi/osocza. A że nie zawsze zamiar jest skuteczny, to dobrze mieć podkładkę w postaci wniosku urlopowego. Jeśli 01 chcę udzielać zgody to moim zdaniem niech myśli już o zaopatrrzeniu emerytalnym. Jako związkowiec nie zdzierżyłbym takiego satrapy.
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline KLAWY

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 467
Odp: Oddanie krwi i tzw. opieka
« Odpowiedź #24 dnia: Listopad 28, 2020, 20:56:39 »
Dobrym obyczajem jest jak najbardziej poinformowanie o zamiarze oddania krwi/osocza. A że nie zawsze zamiar jest skuteczny, to dobrze mieć podkładkę w postaci wniosku urlopowego. Jeśli 01 chcę udzielać zgody to moim zdaniem niech myśli już o zaopatrrzeniu emerytalnym. Jako związkowiec nie zdzierżyłbym takiego satrapy.
Jeżeli z jakiś powodów,  nie zakwalifikują dawcy , to i tak w tym dniu przysługuje mu 4h wolnego.