Autor Wątek: Wieża kościoła - kwalifikacja wysokościowa  (Przeczytany 600 razy)

Offline archikwiat

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Wieża kościoła - kwalifikacja wysokościowa
« dnia: Grudzień 06, 2018, 21:45:53 »
Dzień dobry, projektuję adaptację wieży zabytkowego kościoła na cele turystyczne (taras widokowy) - wieża ma wys. 45 m, taras będzie na wys. 24 m (wydzielenie od więźby dachu powyżej dopiero na wys. 30 m), sam kościół ma poniżej 25 m wysokości.

Rzeczoznawca piszący ekspertyzę twierdzi, że ponieważ wieża będzie wydzieloną strefą, należy ją zakwalifikować jako budynek wysoki - wydaje się to logiczne ale dotarłem do innego projektu (zrealizowanego), w którym rzeczoznawca w analogicznej sytuacji powołuje się na wyjaśnienia KG PSP z grudnia 2010, kwalifikujące wieżę "wysoką" razem ze średniowysokim kościołem do budynków średniowysokich - w wyjaśnieniach na stronie KG takich zapisów nie znalazłem - czy ktoś może spotkał się już z takim tematem ? Będę wdzięczny za wskazówki.

Offline wikson

  • Stary Wyga
  • **
  • Wiadomości: 130
Odp: Wieża kościoła - kwalifikacja wysokościowa
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 14, 2018, 14:40:37 »
Jeżeli wieża ma być udostępniana turystom, to jak dla mnie jest budynkiem wysokim. Gdyby to była np. dzwonnica to zupełnie zmienia postać sprawy.

Offline Twein

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Wieża kościoła - kwalifikacja wysokościowa
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 17, 2018, 18:21:02 »
Sposób mierzenia wysokości - paragraf 6. Jeszcze kilka wątków temu ktoś tu rozważał wysokość z rozporządzenia przeciwko tej wysokości kubaturowej z przepisów o planowaniu przestrzennym.

Ogólnie do powyższego - z WT, par.6 - załącznik.
Jak zaznaczył przedmówca - słowo klucz "przeznaczone na pobyt ludzi" a to już paragraf 4. Turysta może niekoniecznie przebywa tam 2h, ale niżej mierzyć budynku już nie wypada  :P

Do wszystkiego najlepiej znaleźć wyrok sądu. Cytat z      http://www.orzeczenia-nsa.pl/wyrok/ii-sa-ol-617-17/pozwolenie_na_budowe_uzytkowanie_obiektu_lub_jego_czesci_wykonywanie_robot_budowlanych_innych_niz/24ec705/7.html?q=wysoko%C5%9B%C4%87+budynku+mierzy+si%C4%99+przekrycia+budynku+na+pobyt+ludzi&x=16&y=26&_okres=2017&show=symbol&_rodzaj=Wyrok&_symbol=601&pth=%2Fszukaj  Sąd podziela również argumentację skarżącego co do prawidłowego rozumienia § 6 rozporządzenia. W świetle tego unormowania wysokość budynku, służącą do przyporządkowania temu budynkowi odpowiednich wymagań rozporządzenia, mierzy się od poziomu terenu przy najniżej położonym wejściu do budynku lub jego części, znajdującym się na pierwszej kondygnacji nadziemnej budynku, do górnej powierzchni najwyżej położonego stropu, łącznie z grubością izolacji cieplnej i warstwy ją osłaniającej, bez uwzględniania wyniesionych ponad tę płaszczyznę maszynowni dźwigów i innych pomieszczeń technicznych, bądź do najwyżej położonego punktu stropodachu lub konstrukcji przekrycia budynku znajdującego się bezpośrednio nad pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi. Zauważyć można, że w takim brzmieniu przepis ten obowiązuje od 27 maja 2004r. Do tego czasu obowiązywał jeszcze § 7 rozporządzenia, który również określał wysokość budynku przy uwzględnieniu maksymalnego, pionowego wymiaru budynku. Zgodnie z tym unormowaniem ogólnie wysokość każdego budynku należało liczyć od poziomu terenu do najwyżej położonej krawędzi dachu. Ustawodawca jednak zrezygnował z tej regulacji i uchylił ten zapis, pozostawiając jedynie § 6 rozporządzenia. Zgodnie zaś z tym przepisem w celu przyporządkowania budynkowi odpowiednich wymagań rozporządzenia, a więc tylko na potrzeby tego rozporządzenia, wysokość budynku mierzy się co do zasady do górnej powierzchni najwyżej położonego stropu, łącznie z grubością izolacji cieplnej i warstwy ją osłaniającej, natomiast najwyżej położony punkt konstrukcji przykrycia budynku uwzględnia się przy wyliczeniach tylko, gdy dach znajduje się bezpośrednio nad pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi. Wobec obowiązywania przepisu w takim kształcie, przy uwzględnieniu prymatu wykładni językowej, trudno nie zgodzić się z tokiem rozumowania skarżącego, popartym stanowiskiem osób posiadających odpowiednie uprawnienia w budownictwie, jak i stanowiskiem prezentowanym w piśmiennictwie, obrazującym sposób obliczania wysokości budynku z dachem dwuspadowym i nieużytkową przestrzenią pomiędzy stropem, a dachem. W ocenie Sądu treść § 6 rozporządzenia uprawniała projektanta do przyjęcia, że budynek garażowy w przedstawionym do zatwierdzenia kształcie ma 2,99 wysokości i w konsekwencji odpowiada wymogom § 12 ust. 3 pkt 4 rozporządzenia
« Ostatnia zmiana: Grudzień 17, 2018, 19:49:22 wysłana przez Twein »