Pożarnictwo > Profilaktyka, prewencja

Odległości między budynkami na jednej działce.

(1/3) > >>

pietrus:
Czy z §273.1 należy wnioskować, że można wznosić na jednej działce budynki o różnych kategoriach np. ZL i PM bez uwzględniania odległości pomiędzy nimi do momentu aż nie będą przekraczać dopuszczalnych wielkości stref pożarowych wyznaczonych odrębnie dla każdego ? A może to jest tak, że kolejnym warunkiem jest zaliczanie tych budynków ZL i PM do wspólnej strefy pożarowej ?

r0cq:
Tak właśnie należy przedmiotowy paragraf interpretować. Traktujesz oba budynki jako jedną strefę pożarową, dlatego też musisz liczyć się ze wszystkimi konsekwencjami jakie z tego faktu wynikają. Czy jest sens? Wątpię. Chociaż, jak kogoś stać i będzie mu to odpowiadać, to czemu nie  :mellow: Rozwiązaniem może być posadowienie "odpowiedniej" ściany oddzielenia przeciwpożarowego pomiędzy oba budynkami.

pietrus:
No i trzeba chyba dodać, że ten PM musi spełnić wyższą klasę jak dla ZL ? I tu faktycznie trzeba sobie zadać pytanie czy jest sens ;)

Kobra:
Nie można kategorii ZL i PM łączyć w jedną strefę pożarową, ponieważ wymagania ochrony ppoż. dla ZL są warunkowane głownie poprzez kategorię ZL (I-V) oraz wysokość budynku, natomiast parametrem decydującym o wymaganiach ochrony ppoż. w PM jest gęstość obciążenia ogniowego.

Część PM zawsze winna stanowić odrębna strefę pożarową względem części ZL, chyba że istnieje powiązanie funkcjonalne (ale wówczas mamy albo PM albo ZL).

Weźmy przykład 3-kondygnacyjny budynek biurowy ZL III i jednokondygnacyjną halę PM (Qd = 1500 MJ/m2). Zbliżenie ich do siebie, poniżej wymaganej odległości bez zachowania oddzielenia ppoż. jest nadużyciem dopuszczenia, o którym mowa w § 273 ust. 1, tym bardziej, że wątpliwe jest powiązanie funkcjonalne pomiędzy budynkiem PM, a 3-kondygnacyjnym budynkiem biurowym. W tym przypadku, wydaje się konieczne zastosowanie ściany oddzielenia przeciwpożarowego pomiędzy rozpatrywanymi budynkami i wymagań określonych w § 218.

Natomiast ma to zastosowanie np. w przypadku kilku budynków ZL o różnych kategoriach (I-V), zbliżonych do siebie, przy czym wówczas należy mieć na uwadze, że będą one tworzyły jedną strefę pożarową, a zatem winny spełniać wymagania dla każdej z tych kategorii (par. 209 ust. 5).
 

r0cq:
@pietrus kolega @Kobra ma rację. Dzięki! :)
Nie edytuję postu by zachować treść merytoryczną całego wątku.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej