Autor Wątek: SIWZ - co można zawrzeć w opisie technicznym?  (Przeczytany 2363 razy)

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.712
  • Getting too old for this shit
SIWZ - co można zawrzeć w opisie technicznym?
« dnia: Listopad 12, 2018, 16:42:01 »
Witam!

Tak może mało konkretnie napiszę, ale od jakiegoś czasu "wyławiam" ciekawe pojazdy pożarnicze i staram się pozyskiwać ich SIWZ-y, celem oczywiście skompletowania najciekawszych rozwiązań, i najlepszych zapisów.

Muszę stwierdzić że analizując konkretne kwity można dostrzec, że w większości przypadków nawet jeśli zamawiający wie co chce mieć zamontowane na wozie, to "owija w bawełnę" wymyślając wymagania jakie ma spełniać dany element wyposażenia, zamiast pisać wprost, że chce mieć np. modulator X firmy Y z głośnikami typu Y. Ba, nawet byłem przekonany że tak właśnie trzeba, bo z 8 lat temu miałem w łapkach pismo odwoławcze do przetargu od pewnej firmy produkującej sprzęt radiowy, w którym zastrzeżenie było do faktu określenia sugerowanego wyposażenia innej firmy w SIWZ.

A tymczasem otwieram ostatni SIWZ na Iveco z OSP Cisie i widzę... Z jednej strony brak konkretów (typ lamp, producent, rozmieszczenie), a z drugiej mowa wprost o dwóch trąbach Grover 1510 i Q2B :gwiazdki:

Może zatem ktoś kto ma jakieś doświadczenie w pisaniu SIWZ mógłby temat jakoś nakreślić? Bo mi się wydaje (słowo klucz - wydaje  :rofl:), że zamawiający jeśli wie czego dokładnie chce, to powinien mieć możliwość sprecyzowania tematu, na tyle żeby nie było zbędnych niedomówień. Czy może źle mi się wydaje?
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline gadzina92

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 241
Odp: SIWZ - co można zawrzeć w opisie technicznym?
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 12, 2018, 20:01:14 »
Specem od przetargów nie jestem, ale ustalając specyfikację na pojazd dla mojej jednostki zostałem uświadomiony przez pracownika UG, żeby pisać właśnie "owijając w bawełnę" po to, aby nikt nie zarzucił nam później, że przetarg jest napisany pod konkretnego producenta. Takie skargi i tak zazwyczaj padają ale jeśli w tekście SIWZ nie jest coś wprost napisane to krótko mówiąc nie ma dowodów na to, że kogoś faworyzujemy.

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: SIWZ - co można zawrzeć w opisie technicznym?
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 12, 2018, 23:09:16 »
Taki zapis nie stanowi naruszenia przepisów ponieważ głównym zamówieniem jest pojazd i skoro określiłeś jakiej firmy ma mieć sygnały dźwiękowe to każda firma produkująca pojazd musi się dostosować. Ewentualnie zapytanie czy dopuszczasz montaż sygnałów innego producenta co oczywiście można dopuścić ale o parametrach nie gorszych lub równoważnych.
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: SIWZ - co można zawrzeć w opisie technicznym?
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 21, 2018, 14:30:52 »
Moje doświadczenia z autem są z przed 9 lat czyli mogą być nieaktualne. W naszym przypadku napisaliśmy całe wyposażenie wg typów i producentów z podaniem dopisku "lub równoważne". Interpretacja tego była taka, że opisując ponad setkę szt. wyposażenia praktycznie musielibyśmy podać komuś poza oficjalnymi dokumentami co chcemy bo musiałoby to przeszukiwać kilka osób przed złożeniem oferty i porównywać parametry a to z kolei podpadało pod utrudnianie złożenia oferty.

Tylko jeszcze raz podkreślam, że te przepisy się zmieniają bardzo często więc to może nie być miarodajne.

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: SIWZ - co można zawrzeć w opisie technicznym?
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 21, 2018, 14:51:52 »
Zamawiając samochód możesz np napisać że chcesz opony Dębica (hydraulikę W..., H..., L...), dlatego, że wielu producentów zabudowy pożarniczej może taki dostarczyć i nie ogranicza to w żaden sposób konkurencji.
Nie można ogłaszać natomiast przetargu pod konkretny produkt, którego nikt poza jednym dostawcą nie jest w stanie zaoferować.

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.712
  • Getting too old for this shit
Odp: SIWZ - co można zawrzeć w opisie technicznym?
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 23, 2018, 21:04:58 »
Ok, dzięki, to znacznie ułatwia sprawę ;)
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: SIWZ - co można zawrzeć w opisie technicznym?
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 26, 2018, 08:37:08 »
Specem od przetargów nie jestem, ale ustalając specyfikację na pojazd dla mojej jednostki zostałem uświadomiony przez pracownika UG, żeby pisać właśnie "owijając w bawełnę" po to, aby nikt nie zarzucił nam później, że przetarg jest napisany pod konkretnego producenta. Takie skargi i tak zazwyczaj padają ale jeśli w tekście SIWZ nie jest coś wprost napisane to krótko mówiąc nie ma dowodów na to, że kogoś faworyzujemy.
I to wlasnie jest patologia. Masz kupic to co chcesz i to co chceszz musi byc faworyzowany.

Offline ktk

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 135
Odp: SIWZ - co można zawrzeć w opisie technicznym?
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 26, 2018, 11:17:28 »
Sprawę reguluje art. 29 ust. 2 i 3 ustawy Pzp. Od kilku lat postępowanie w którym wymienia się wprost konkretnego producenta/model/typ jest uznawane jako niewłaściwe i jest traktowane jako rażące naruszenie ustawy. W przetargu ze tzw. środkami z UE macie karę finansową jak w szwajcarskim banku. Założenie w którym wpisujecie konkretne marki wynika z reguły z niewiedzy, słabej znajomości całego rynku lub z lenistwa. Praktycznie wszystko można opisać by wyszło na wasze ale wymaga to bardzo dużego wysiłku, sporego doświadczenia i oczywiście niezbędnej wiedzy. Jak uważacie że wybrany przez was produkt jest najlepszy lub najodpowiedniejszy z różnych przyczyn to chyba da się to wyrazić jakimiś obiektywnymi parametrami lub kryteriami. Trochę wysiłku i do dzieła. Nie idźcie drogą art. 29 ust. 3 bo praktycznie nigdy nie macie podstaw ku temu.

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.712
  • Getting too old for this shit
Odp: SIWZ - co można zawrzeć w opisie technicznym?
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 26, 2018, 11:46:50 »
"Wiem, że nic nie wiem" :rolleyes:

Ciekawe czy przed ogłoszeniem przetargu jest możliwość weryfikacji poprawności SIWZ np. przez Urząd Zamówień Publicznych. Bo prawdę mówiąc ja jestem w stanie naskrobać specyfikację techniczną urządzeń które chcę mieć na aucie, tyle że będzie tego na kilka(naście) stron :milcz: A potem ciekawe czy wykonawcy się ogarną o co chodziło, czy trzeba będzie odpowiadać na zapytania do przetargu...
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline ktk

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 135
Odp: SIWZ - co można zawrzeć w opisie technicznym?
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 26, 2018, 17:36:33 »
Za mało danych by coś konkretnie doradzić. Przeważnie są ukierunkowania i do podwozia i zabudowy i wyposażenia. By całość ogarnąć trzeba znać rynek i wiedzieć jak co napisać, bo chamskie ustawki mają krótkie nogi. Najlepiej powieści na sieci specyfikację lub daj kontakt to coś spróbujemy poradzić.

Offline Emil

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 923
  • 511[S]11
Odp: SIWZ - co można zawrzeć w opisie technicznym?
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 26, 2018, 22:42:41 »
Tworząc specyfikację miałem identyczny problem. Przejrzałem kilkanaście przetargów i nigdzie nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi, więc zrobiłem to na zasadzie "pojazd ma być wyposażony w latarkę XX lub równoważną o parametrach..." trochę to niestety wymagało czasu i pracy, ale przynajmniej miałem pewność, że będzie konkretnie to co chcemy a i producent zabudowy nie powinien mieć problemu. Żeby się zbędnie nie rozpisywać w SIWZ'ie warto wypisać tylko ten najistotniejszy parametr, ale trzeba to po prostu siedzieć i szukać. Generalnie w moim przypadku, po wykonaniu pojazdu producent i tak się kontaktował z nami telefonicznie, żeby uzgodnić szczegóły sprzętu i przyznam szczerze, że nie było większych problemów. Powodzenia!
« Ostatnia zmiana: Grudzień 26, 2018, 22:48:54 wysłana przez Emil »

Offline junior

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 147
    • http://www.ospopole.prv.pl
Odp: SIWZ - co można zawrzeć w opisie technicznym?
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 11, 2019, 13:47:15 »
Na przykładzie moich doświadczeń. Są producenci typu "cwaniak" którzy chcą zaoszczędzić grosza i np. Pojazd ma być wyposażony w DWP. Tu niby sprawa jasna jest działko i jest nasada pianotwórcza. Ku mojemu zdziwieniu nasady przy działku nie było. Na pytanie dla czego Usłyszałem że działko zgodnie ze specyfikacją ma możliwość podania piany ale żeby to zrobić musimy kupić nasadę (brak zapisu kompletny) :gwiazdki:. Podobny problem tyczy się latarek. Opisywany sprzęt powinnien być opisywany jako kompletny zestaw składający się z konkretnych elementów.

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: SIWZ - co można zawrzeć w opisie technicznym?
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 11, 2019, 14:27:49 »
w nawiązaniu do tego co napisane powyżej:
Moim zdaniem opis przedmiotu zamówienia (tabelka stanowiąca najczęściej załącznik do SIWZ) liczący sobie w przypadku zakupu samochodu mniej niż 10 stron nie może być traktowany jako przygotowany na poważnie.