Autor Wątek: Obowiązek stosowania schodów zewnętrznych ppoż  (Przeczytany 2495 razy)

Offline dezert

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 25
Obowiązek stosowania schodów zewnętrznych ppoż
« dnia: Listopad 02, 2018, 12:31:06 »
Mowa o zewnętrznych schodach ewakuacyjnych i przeciwpożarowych. Proszę o informację, czy istnieje w polskim prawodawstwie przepis regulujący konieczność, bądź nie, stosowania zewnętrznych, metalowych schodów ewakuacyjnych w budynkach zakwalifikowanych do kategorii ZL, np. budynek biurowy z trzema kondygnacjami nadziemnymi?

Offline zenor

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 35
Odp: Obowiązek stosowania schodów zewnętrznych ppoż
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 02, 2018, 14:17:36 »
Tam, gdzie niema innej drogi ewakuacji, montaż takich schodów wydaje się być oczywistościa.
Jeżeli nie ma innych dróg ewakuacji, to należy zastosować schody o których piszesz. Dużo też zależy od samego budynku, od jego przeznaczenia.
Proponuję sprawdzić jeszcze tutaj pod linkiem.
« Ostatnia zmiana: Listopad 06, 2018, 07:08:01 wysłana przez zenor »

Offline wikson

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 162
Odp: Obowiązek stosowania schodów zewnętrznych ppoż
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 06, 2018, 16:30:42 »
Obecnie nie ma przepisów nakazujacych wykonanie tego typu schodów. Jest obowiązek zapewnienia odpowiednich warunków ewakaucji, co niekiedy narzuca konieczność zastosowania schodów zewnętrznych.

Offline intruder9

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 69
Odp: Obowiązek stosowania schodów zewnętrznych ppoż
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 07, 2018, 09:19:47 »
A jaką obudowę stosować przy projektowaniu (jaką klasę) przy takich klatkach schodowych ?
Żadnych przepisów w tym zakresie w polskich przepisach nie ma.
Ja kiedyś znalazłem coś takiego i ciekawi mnie opinia kolegów.

[załącznik usunięty przez administratora]

Offline r0cq

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 612
Odp: Obowiązek stosowania schodów zewnętrznych ppoż
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 07, 2018, 20:20:39 »
Polskie przepisy nie regulują konieczności stosowania schodów zewnętrznych, tylko konieczność zapewnienia dopuszczalnej długości drogi ewakuacyjnej.

Nawiązując do udostępnionej grafiki, to podobne rozwiązanie stosowałem z kilka razy, jednakże z przełożeniem na polskie przepisy. Nie wiem co Ciebie dokładnie interesuje, tak więc wypowiedź zakończę na tym etapie.
:straz: