Autor Wątek: KPP w OSP - Pytanie dot. umundurowania  (Przeczytany 5151 razy)

Offline spedek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
KPP w OSP - Pytanie dot. umundurowania
« dnia: Październik 26, 2018, 00:15:21 »
Cześć wszystkim,
 
Ostatnio ze znajomymi wywiązała się rozmowa na temat poprawnego umundurowania strażaków OSP (nie Ratowników Medycznych), którzy mają ukończony kurs KPP (i tym samym tytuł Ratownika) oraz odpowiednim umundurowaniu. W związku z tym mam kilka pytań do Was: :)

Czy zgodnie z obowiązującymi przepisami na nomexie/koszarówce poza/zamiast STRAŻ Strażak może mieć napis RATOWNIK?
Czy Strażak (lub osoba prywatna) po KPP w przypadku zadysponowania może mieć na sobie kurtkę/mundur z logo Państwowego Ratownictwa Medycznego?

Prosiłbym o informacje, czy w przepisach jest to uregulowane?
Z góry dziękuję za pomoc :)

Offline Ochotniczek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: KPP w OSP - Pytanie dot. umundurowania
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 26, 2018, 09:49:37 »
Niestety nie mam pojęcia czy reguluje to prawo, ale Stary, powiedz mi, na jasną cholerę Ci to?

Offline Luki12345

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 26
Odp: KPP w OSP - Pytanie dot. umundurowania
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 26, 2018, 10:44:40 »
Po kursie KPP nie jesteś Ratownikiem Medycznym.
Po kursie kpp i zdaniu pozytywnie egzaminu państwowego otrzymujesz tytuł "Ratownika" to się zgadza tak określa Ministerstwo Zdrowia.
Natomiast żeby mieć tytuł; Ratownika Medycznego (tym samym muc nosić naszywkę Ratownik lub Ratownik Medyczny) nie wystarczy Ci zwykły kurs kpp musisz mieć ukończone studia lub w niektórych przypadkach studium Ratownictwo Medyczne i oczywiście zdane pomyślnie egzaminy państwowe.
I wtedy jak masz wykształcenie w kierunku Ratownik Medyczny możesz nosić taki emblemat bo wtedy jesteś nim faktycznie.
Po kursie kpp nie masz takich uprawnień to zwykły kurs pierwszej pomocy. (sam skrót oznacza kpp - kwalifikowana pomoc przedmedyczna)
Defa-kto w mojej opinii taki kurs powinien być wprowadzony w wielu dziedzinach życia publicznego czy chociażby nauczyciele urzędnicy itp itd

Offline Feuerwehrmann

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 668
Odp: KPP w OSP - Pytanie dot. umundurowania
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 26, 2018, 11:33:08 »
(sam skrót oznacza kpp - kwalifikowana pomoc przedmedyczna)

Sam skrót oznacza kwalifikowaną pierwszą pomoc. Skąd się biorą te dziwne twory "przedmedyczna"  :gwiazdki:
Zmienność decyzji świadczy o ciągłości procesu dowodzenia.

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: KPP w OSP - Pytanie dot. umundurowania
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 26, 2018, 14:28:31 »
pomoc "przedmedyczna" jak sama nazwa wskazuje to pomoc udzielana przed personelem medycznym - przed medykiem (lekarzem, pielęgniarką, wykwalifikowanym ratownikiem medycznym). Wiem że dużo ludzi się oburza tego typu sformułowaniem ale myślę że jest ono najlepszą odpowiedzią dla kolegi który otworzył wątek. Strażacy nie udzielają specjalistycznej pomocy medycznej - koordynatorem akcji w tym zakresie zawsze jest lekarz czy wykwalifikowany ratownik medyczny. Nasze zadanie polega brzydko mówiąc na utrzymaniu osób poszkodowanych przy życiu i jak najszybsze przekazanie tych osób pod fachową opiekę.

I nieraz już to pisałem - zamiast "ratownika", logo "PRM" itp. emblematów zakładajcie napisy "supermen", "batman", napis "mam nadprzyrodzone zdolności" itp. - przynajmniej w naszym środowisku już na początku będziemy wiedzieli z kim mamy do czynienia. Stara zasada głosi że prawdziwy bohater siedzi w cieniu, nie wychyla się przed szereg, nie obnosi się ze swoją zajebistością.
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline Feuerwehrmann

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 668
Odp: KPP w OSP - Pytanie dot. umundurowania
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 26, 2018, 15:26:24 »
pomoc "przedmedyczna" jak sama nazwa wskazuje to pomoc udzielana przed personelem medycznym - przed medykiem (lekarzem, pielęgniarką, wykwalifikowanym ratownikiem medycznym). Wiem że dużo ludzi się oburza tego typu sformułowaniem ale myślę że jest ono najlepszą odpowiedzią dla kolegi który otworzył wątek. Strażacy nie udzielają specjalistycznej pomocy medycznej - koordynatorem akcji w tym zakresie zawsze jest lekarz czy wykwalifikowany ratownik medyczny. Nasze zadanie polega brzydko mówiąc na utrzymaniu osób poszkodowanych przy życiu i jak najszybsze przekazanie tych osób pod fachową opiekę.

A czy człowiek używający gaśnicy przed naszym przybyciem podejmuje czynności przedgaśnicze? ;) Przepisy mówią jasno, czym jest kpp i nie tworzyłbym w tym kontekście dziwnych, "przedmedycznych" tworów :)

I nieraz już to pisałem - zamiast "ratownika", logo "PRM" itp. emblematów zakładajcie napisy "supermen", "batman", napis "mam nadprzyrodzone zdolności" itp. - przynajmniej w naszym środowisku już na początku będziemy wiedzieli z kim mamy do czynienia. Stara zasada głosi że prawdziwy bohater siedzi w cieniu, nie wychyla się przed szereg, nie obnosi się ze swoją zajebistością.

PEŁNA ZGODA.
Zmienność decyzji świadczy o ciągłości procesu dowodzenia.

Offline gadzina92

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 241
Odp: KPP w OSP - Pytanie dot. umundurowania
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 26, 2018, 20:21:11 »
pomoc "przedmedyczna" jak sama nazwa wskazuje to pomoc udzielana przed personelem medycznym - przed medykiem (lekarzem, pielęgniarką, wykwalifikowanym ratownikiem medycznym). Wiem że dużo ludzi się oburza tego typu sformułowaniem ale myślę że jest ono najlepszą odpowiedzią dla kolegi który otworzył wątek. Strażacy nie udzielają specjalistycznej pomocy medycznej - koordynatorem akcji w tym zakresie zawsze jest lekarz czy wykwalifikowany ratownik medyczny. Nasze zadanie polega brzydko mówiąc na utrzymaniu osób poszkodowanych przy życiu i jak najszybsze przekazanie tych osób pod fachową opiekę.

A czy człowiek używający gaśnicy przed naszym przybyciem podejmuje czynności przedgaśnicze? ;) Przepisy mówią jasno, czym jest kpp i nie tworzyłbym w tym kontekście dziwnych, "przedmedycznych" tworów :)



O tym co dokładnie znaczy pierwsza pomoc, kto jest ratownikiem i jakie czynności wykonuje można przeczytać w "Zasadach organizacji ratownictwa medycznego w KSRG". Temat był dotyczący umundurowania i tu trzeba jasno powiedzieć, że NIE MA w obowiązujących przepisach jakichkolwiek zapisów odnoszących się do "wyróżniania" strażaków osobnym umundurowaniem z racji tego, że posiadają ukończony kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy, czy nawet ukończone studia z zakresu ratownictwa medycznego. Koniec kropka.

PS.:
Defa-kto w mojej opinii taki kurs powinien...
Przepraszam, po jakiemu to?   :o ^_^

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: KPP w OSP - Pytanie dot. umundurowania
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 27, 2018, 17:38:01 »
W PSP każdy strażak ma z założenia zaliczony kurs KPP. Więc każdy strażak jest ratownikiem (nie mylić z ratownikiem medycznym). Co zresztą jest napisane na zaświadczeniach. I regulamin umundurowania nie przewiduje dodatkowych oznaczeń z tego tytułu.
W OSP KSRG - zasada podobna każdy strażak w JOT powinien mieć kurs KPP a że nie każdy ma to już inna bajka.
Nie ma więc czym się szczycić czy chwalić. Ot normalny kurs jakich wiele. Tak jak nie nosimy oznaczeń po kursie wysokościowym, wodnym, itp... wyglądalibyśmy jak koreański generał....

Offline gadzina92

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 241
Odp: KPP w OSP - Pytanie dot. umundurowania
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 28, 2018, 22:03:06 »
W OSP KSRG - zasada podobna każdy strażak w JOT powinien mieć kurs KPP a że nie każdy ma to już inna bajka.

No nie do końca. To zależy od kategorii jednostki według wytycznych ZOSP RP. Chyba, że znasz jakieś inne regulacje w tym temacie...

Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: KPP w OSP - Pytanie dot. umundurowania
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 29, 2018, 06:50:30 »
Wytyczne ZOSP nijak się mają do KSRG. KSRG to umowa pomiędzy OSP, wójtem i PSP. ZOSP nie ma tu nic do gadania.

Offline ksoniek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 215
    • Kamienna Góra 998
Odp: KPP w OSP - Pytanie dot. umundurowania
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 29, 2018, 10:23:05 »
MINIMALNY STANDARD WYSZKOLENIA DLA JEDNOSTEK OSP W KSRG
Standard wyszkolenia jednostki OSP w KSRG ustalono na poziomie co najmniej 12 ratowników (dwie obsady samochodu gaśniczego średniego), przy czym strażacy ratownicy OSP powinni spełniać następujące minimalne kryteria w zakresie przeszkolenia pożarniczego:

Szkolenie podstawowe – 12 (cały stan), w tym:

- szkolenie naczelników – 2,

- szkolenie dowódców – 2,

- szkolenie kierowców konserwatorów sprzętu – 3,

- szkolenie z zakresu ratownictwa technicznego – 4,

- szkolenie z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy – 4 osoby,

- szkolenie z zakresu kierowania ruchem drogowym – 4 osoby

- szkolenie z zakresu zabezpieczenia lądowania LPR – 4 osoby

Offline gadzina92

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 241
Odp: KPP w OSP - Pytanie dot. umundurowania
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 29, 2018, 11:28:25 »
Wytyczne ZOSP nijak się mają do KSRG. KSRG to umowa pomiędzy OSP, wójtem i PSP. ZOSP nie ma tu nic do gadania.

Tak ale nie ma innych regulacji w tym temacie. A na pewno nie ma ogólnego wymogu, że w jednostce osp bedacej w ksrg wszyscy musza posiadac kpp.

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: KPP w OSP - Pytanie dot. umundurowania
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 29, 2018, 11:30:44 »
Jest określobe ile minimum ludzi ma mieć kpp. A najlepiej by wiedze z kpp mieli wszyscy. Na to nie trzeba isc na kurs ....

Offline gadzina92

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 241
Odp: KPP w OSP - Pytanie dot. umundurowania
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 29, 2018, 15:02:56 »
Jest określobe ile minimum ludzi ma mieć kpp. A najlepiej by wiedze z kpp mieli wszyscy. Na to nie trzeba isc na kurs ....

To podaj źródło. Oprócz tego co wrzucił ksoniek.

Offline ksoniek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 215
    • Kamienna Góra 998
Odp: KPP w OSP - Pytanie dot. umundurowania
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 29, 2018, 16:06:26 »
Ludzie, u góry w moim poście macie całość. Źródło MSWiA. Wpisz cię sobie w google temat to wam wyskoczą też ustawy

Offline spedek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: KPP w OSP - Pytanie dot. umundurowania
« Odpowiedź #15 dnia: Listopad 05, 2018, 19:19:40 »
Dzięki wszystkim za odpowiedzi.

Po kursie kpp i zdaniu pozytywnie egzaminu państwowego otrzymujesz tytuł "Ratownika" ...
Natomiast żeby mieć tytuł; Ratownika Medycznego (tym samym muc nosić naszywkę Ratownik lub Ratownik Medyczny)

Dziwi mnie tylko ta nieścisłość - skoro faktycznie ma się tytuł Ratownika, to dlaczego nie można nosić naszywki "Ratownik"?  I również zgadzam się z tym co pisze @daro. Zacząłem temat z czystej ciekawości jaka wywiązała się podczas rozmowy w remizie.

(sam skrót oznacza kpp - kwalifikowana pomoc przedmedyczna)
Sam skrót oznacza kwalifikowaną pierwszą pomoc. Skąd się biorą te dziwne twory "przedmedyczna"  :gwiazdki:

Gwoli ścisłości, to każda pomoc udzielona przed pomocą specjalistyczną (lekarz, ratownik medyczny) jest pomocą przedmedyczną, więc zarówno Pierwsza Pomoc jak i Kwalifikowana Pierwsza Pomoc.  - Przynajmniej tak nam mówili na kursie :)