Autor Wątek: Zagrożenie czadem w nowym domu?  (Przeczytany 1623 razy)

Offline Pieniek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 23
Zagrożenie czadem w nowym domu?
« dnia: Październik 25, 2018, 10:46:22 »
Siostra przeprowadziła się na swoje, postawiła całkiem spora chatę. Budynek jest świeżo zbudowany i siostra twierdzi że zagrożenie tlenkiem węgla jest znikome.

Nie znam się na tym zbytnio dlatego piszę do fachowców, w garażu ma taki piec jak na zdjęciu. Poza tym w kuchni ma płytę indukcyjna i nigdzie więcej żadnych piecykow, kominków itp.

Czy siostra ma rację czy jednak warto zamontować czujnik czadu?




Offline pisak10

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 96
Odp: Zagrożenie czadem w nowym domu?
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 25, 2018, 11:09:00 »
Przez takie podejście, jak ma Twoja siostra dochodzi właśnie do tragedii. Wielu już było co miało "znikome" zagrożenie zatrucia tlenkiem węgla i dochodziło do tragedii. Szkoda dla siostry kilkudziesięciu zł wydać na czujnik ? Ma siostra dzieci ? Bo jak ma to dla mnie brak słów...
W mojej opinii zawsze jak ma się tego typu urządzenia to należy montować czujnik czadu. Zawsze ! Nawet przy tego typu piecykach z zamkniętą komorą spalania. To jest tylko urządzenie, jak się nie zabezpieczysz to nie wiesz czy coś może się dziać z nim  niepokojącego. A przykładów zatrucia tlenkiem węgla nie muszę przytaczać, każdego dnia w sezonie grzewczym jest wiele w Polsce .
To jest moje zdanie i dla mnie zakup nawet czujek dymu w części mieszkalnej jest wskazanym wydatkiem. Ludzie zabezpieczają się przed kradzieżą, montują super bezpieczne drzwi antywłamaniowe, alarmy antywłamaniowe, a nie zwracają uwagi na bezpieczeństwo ppoż. we własnym domu. Jestem ciekawy statystyki, jakie są straty w wyniku kradzieży a jakie w wyniku pożarów w domach/mieszkaniach w skali kraju. Albo liczba zgonów w wyniku pożarów a w wyniku włamań.
Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: Październik 25, 2018, 11:26:14 wysłana przez pisak10 »

Offline Pieniek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 23
Odp: Zagrożenie czadem w nowym domu?
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 25, 2018, 11:32:28 »
Ok, czyli piecyk ze zdjęcia może wytworzyć tlenek węgla?

Ogólnie jest opinia że raczej przy starych piecach na węgiel, ekogroszek czy kominkach. W domu w zasadzie nie ma żadnego innego źródła.

Offline pisak10

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 96
Odp: Zagrożenie czadem w nowym domu?
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 25, 2018, 11:50:55 »
To jest piec z zamkniętą komorą spalania. Budowa piecyka i zapewnienia producentów wskazują, że nie ma możliwości wytworzenia tlenku węgla. Ale to jest tylko urządzenie.

Offline Pieniek

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 23
Odp: Zagrożenie czadem w nowym domu?
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 12, 2018, 14:50:13 »
Ok, a lepiej kupić czujnik czadu czy czujnik czadu + dymu (2w1)?

Czy sam czujnik czadu wykryje też dym czy tylko tlenek węgla? Jak np. w garnku przypali się mięso to czujnik czadu uruchomi alarm?

Offline radk177

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 282
Odp: Zagrożenie czadem w nowym domu?
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 12, 2018, 15:21:42 »
Czujki tego typu posiadaja dwa niezależne sensory. Dym a tlenek węgla to dwie różne rzeczy. Właściwości jednego i drugiego powinny Ci być znane. Wiadomo że lepiej mieć ochronę na dwa sposoby ale niewiem jak się sprawdzają te dwu sensorowe. Na pewno wspomniane przypalone mięso uruchomi najpierw czujnik dymu. Nie oszczędzaj tylko na producencie czujki. Lepiej dołożyć 100zl niż kupić chińszczyzne. Porządna bateria też mile widziana. Wtedy można spać spokojnie.
@Pieniek
Co do zdjęć które dodałeś to nie bardzo ufalbym tym plastikowym łącznikom do przewodu spalinowego. Ja w swoim junkersie mam rurę spiro metalowa i przy pracy piecyka jest ona dość ciepła prawie gorąca. Może lepiej tak wykonać te instalacje.
« Ostatnia zmiana: Listopad 12, 2018, 15:44:41 wysłana przez radk177 »