Autor Wątek: Przymusowy urlop  (Przeczytany 4754 razy)

Offline wilczur31

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
Przymusowy urlop
« dnia: Październik 16, 2018, 23:09:06 »
Witam. Pytanie zadaje po przeszukaniu forum i nie znalezieniu odpowiedzi. Jeśli taka się tutaj znajduje bardzo proszę o odesłanie do odpowiedniego wątku.
Dodam, że pracuje na podziale bojowym.
Sytuacja jest następująca. W mojej komendzie grafiki służb są układane przez kadry z półrocznym wyprzedzeniem. Chodzi zarówno o służby jak i tzw. wolne służby. Jednak jak wiemy kadrowcy nie widzą czy na dany dzień służby jest odpowiednia ilość kierowców i ludzi z odpowiednimi uprawnieniami do obsługi sprzętu, ponieważ grafik jest generowany losowo. Rodzi to taki problem, że gdy pisze się rozkaz na następną służbę może wystąpić, że nie ma np. kierowcy lub osoby do obsługi drabiny. W takiej sytuacji dowódca zmiany wysyła osobę z największą ilością urlopu na wolne na następna służbę, czy to mówiąc takiemu delikwentowi wieczorem podczas pisania rozkazu czy np. telefonicznie a bierze osobę z wolnej służby lub dyżuru domowego.
I taka osoba kolokwialnie mówiąc nie ma nic do gadania. Nie wiem czy zauważacie problem, ale osobiście wolałbym te wolne zachować sobie na sytuacje losowe lub np. na poczet zjazdów na studia( gdyż studiuje zaocznie).
Moje pytanie jest następujące. 
1.Jak to wygląda ze strony prawnej?
2.Czy mogę odmówić pójścia na taki " przymusowy urlop"?
3. Jeśli to jest w porządku to, na jakiej podstawie?
4, Jeśli nie jest w porządku to, czym się podeprzeć przy odmowie?
PS.
Pracuje na podziale od 3 lat. Jakiś czas temu przeniosłem się do innej komendy gdzie są właśnie takie obyczaje. W starej komendzie grafik też był planowany półrocznie, ale 25 dnia danego miesiąca na miesiąc następny dowódca zmiany planował służby swojej zmiany. Wyglądało to w taki sposób, że dawał kartkę z wstępnym grafikiem i prosił podział o wpisanie na następny miesiąc dni, w których potrzebowaliby wolne. Te potrzebne dni podpierał jak się dało wolnymi służbami a jak się juz nie dało to urlopem, ale przynajmniej człowiek wiedział, kiedy to wolne bedzie miał a nie że ze służby na służbę. Rozplanowywał tez sobie ludzi na cały miesiąc. Uważam, że to było dobre.
« Ostatnia zmiana: Październik 16, 2018, 23:17:43 wysłana przez wilczur31 »

Offline pb11

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.433
Odp: Przymusowy urlop
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 16, 2018, 23:13:05 »
Zakładam że w KP jest sporządzany roczny plan urlopów , jeśli jest ( a powinien) to nie jest to kwit na węgiel tylko coś co zobowiązuje pracownika i pracodawce.

Offline hacap

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 28
Odp: Przymusowy urlop
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 17, 2018, 00:13:15 »
Grafik półroczny powinien zrobić D-ca JRG a najlepiej D-ca zmiany (w mojej KP tak jest) z optymalnym zaplanowaniem dowódców, specjalistów oraz kierowców i wtedy nie będzie takiego dziadostwa jak u Ciebie w KP. Kadrowiec powinien wprowadzić zaplanowany  przez dowódców grafik do EWIDENCJI półrocznej, chociaż u nas to robią dowódcy zmian (nie wiem dlaczego bo to robota kadr). Pierwsze słyszę by grafik na chybił trafił robił kadrowiec chociaż może to zrobić ale zgodnie z wytycznymi KW odnośnie obsad minimalnych ( dowódcy, specjaliści, kierowcy, ratownicy). Plan urlopów to niestety fikcja bo obowiązują w podziale bojowym stany minimalne i dowódcy zmian muszą ich przestrzegać a zawsze coś komuś wypadnie i plan urlopów się sypie. Powinno być tak jak w  twojej poprzedniej komendzie że do 25 poprzedniego miesiąca ustala się miesięczny Harmonogram dostosowany do "życia" ( jest to w rozporządzeniu MSW odnośnie czasu służby - poszukaj w gogle ). Wysłania na przymusowy urlop teoretycznie możesz odmówić ale wtedy dowódca zmiany ma prawo wpisać Ci wolną służbę a na urlop i tak cię wyślą wg planu urlopów. Nie polecam tego sposobu działania bo wierz mi źle na tym wyjdziesz.  Może jakiś  lokalny związkowiec zainterweniuje w sprawie dziwnego tworzenia grafiku. Po to właśnie tworzy się miesięczne Harmonogramy by zminimalizować patologię o której piszesz.

Offline Tubylec41

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 97
Odp: Przymusowy urlop
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 17, 2018, 07:28:29 »
Mi się wydaje ,że kolega pomylił wysyłanie na przymusowy urlop z wysylaniem na WSke kogoś kto ma najwięcej nadgodzin. Urlopów raczej się nie zmienia z powodu braku stanu minimalnego zmiany. A to losowe tworzenie grafiki to nic innego jak sporządzanie półrocznego harmonogramu,który często jest lekko modyfikowany po tym co wylosował SECS. U mnie także wski są rozdawane przed sporządzeniem rzeczywistego grafiku do 20 dnia miesiąca poprzedzającego. Niestety precedens sciagania z Wski w ciągu miesiąca ma miejsce w przypadku nagłych potrzeb typu L4, zawody,nagle szkolenia i delegacje. Najgorsze są miesiące urlopowe, poza już się układa i tyle nie miesza w grafikach.

Offline lang

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.460
Odp: Przymusowy urlop
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 17, 2018, 07:38:39 »
Harmonogram półroczny jest ustalany indywidualnie dla każdego strażaka i nie musi uwzględniać potrzeb służby w zakresie obłożenia dowódcami czy kierowcami. Tworzenie go na siłę z uwzględnieniem tych potrzeb to stwarzanie sobie niepotrzebnej pracy. I tak nie ma możliwości zrealizowania takiego tworu. Absencje, potrzeby indywidualne strażaków, potrzeby służby i wszystko się sypie. A harmonogram jest jak domino - zmiana w jednym miejscu, jeżeli nie jest 1:1 wymusza zmianę w kolejnym. Powinien za to taki harmonogram stanowić podstawę do sporządzenia grafiku miesięcznego. I są jednostki, w których tak się robi. Ale też fakt jest taki, że już w pierwszym tygodniu ten grafik się sypie. Wystarczy jedno ZLA, nieprzewidziana delegacja i nanoszone są zmiany. Dlatego praktycznie najlepszym sposobem jest pisanie rozkazu że służby na służbę z uwzględnieniem wcześniej zgłoszonych przez strażaków potrzeb w zakresie wolnego. A że przeważnie chętnych na wolne jest mniej niż wynika z wymaganego stanu, to d-ca zmiany wyznacza. Kierując się przy tym przede wszystkim funkcją, ilością nadgodzin i urlopu. I tak jest dobrze. Grafik miesięczny można na sztukę zrobić, ale po co, jeżeli życie pokazuje, że i tak będzie rozjechany?
„Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz” Mahatma Gandhi

próby zamiany zastygłego betonu w szarą masę zdolną do absorpcji są z góry skazane na niepowodzenie

Offline rastafarai

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 219
Odp: Przymusowy urlop
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 17, 2018, 17:37:32 »
Nie można wysłać na przymusowy urlop - to tak w skrócie. Można to zrobić udzieleniem czasu wolnego co zrobić może 01 lub osoba przez niego upoważniona. W praktyce jest to po prostu odbiór nadgodzin z obecnego okresu rozliczeniowego. Jeżeli korzystacie z SECS to robi się to wbijając wolną służbę. Jak Cię tak będą chcieli wysłać to możesz powiedzieć że ty nie potrzebujesz urlopu. Ciekawe co wtedy wymyślą 😉

Offline wilczur31

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: Przymusowy urlop
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 17, 2018, 21:28:59 »
Nie można wysłać na przymusowy urlop - to tak w skrócie

Możesz podać na jakiej podstawie? Wynika to z kodeksu pracy ??

Offline rastafarai

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 219
Odp: Przymusowy urlop
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 17, 2018, 21:54:31 »
Na telefonie szybko nie znajdę ale z tego co pamiętam to tak.

Offline peterek

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.258
Odp: Przymusowy urlop
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 17, 2018, 21:55:00 »
Nie można wysłać na przymusowy urlop - to tak w skrócie
Możesz podać na jakiej podstawie? Wynika to z kodeksu pracy ??
Sprawdź najpierw regulamin służby (organizacyjny) w swojej komendzie w zakresie udzielania urlopów. "Co kraj to obyczaj".
Z obserwacji: wiele komend funkcjonuje w sposób feudalny z dziada pradziada, gdzie to co powie 01 czy 11 jest święte i nie ma odwołania. U nas wiele lat temu strażakowi wystawiana była tzw. karta urlopowa przez np. dowódcę na podstawie rocznego planu urlopów. Jak chciał strażak urlop w innym terminie to pisał raport do 01 o zmianę z uzasadnieniem. Obecnie (chyba od wstąpienia do UE czyli od dawna w sumie) to strażak pisze (ma obowiązek !) tzw. kartę urlopową do 01 o udzielenie urlopu (tego który ma zaplanowany w rocznym planie urlopów, jak nie ma zaplanowanego to najpierw raport o przesunięcie). Dopiero jak ma kartę zaakceptowaną to nanosi się to do listy obecności. Gdyby (przypadek możliwy ale nie przetestowany) strażak celowo nie napisał karty urlopowej, celowo nie chciał wziąć urlopu zgodnie z planem rocznym bo chciałby zrobić kumulację sobie na np. wakacje to wtedy "decyzja" 01 o wysłaniu na urlop w termie dogodnym dla strony służbowej - i strażak nie musi już pisać żadnej karty bo już mu pracodawca wyznaczył urlop "z jego winy". W przypadku urlopów zaległych np. z 2018 roku przechodzących na 2019 - ma obowiązek wybrać we wskazanym terminie co uwzględnia się w  planach urlopów na następny rok.
Ale "wyrzucenie" ludzi na urlop 3 dniowy bez jego wiedzy, bez akceptacji, poza planami urlopów - tego nie rozumiem.
pozdrawiam
 


Offline wilczur31

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: Przymusowy urlop
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 17, 2018, 22:29:50 »
Nie można wysłać na przymusowy urlop - to tak w skrócie
Możesz podać na jakiej podstawie? Wynika to z kodeksu pracy ??

Ale "wyrzucenie" ludzi na urlop 3 dniowy bez jego wiedzy, bez akceptacji, poza planami urlopów - tego nie rozumiem.
pozdrawiam
No właśnie o to chodzi. W poprzedniej komendzie też musieli z wolnego jakoś schodzić ale przynajmniej dowódca zmiany uprzedzał o tym fakcie przy planowaniu harmonogramu na następny miesiąc. I to spoko bo to było "życiowe" i człowiek wiedział z wyprzedzeniem że ma urlop w tym dniu. Można było tak jak u mnie np rozplanować sobie pracę na zlecenie albo w pogotowiu ( tak dorabiam po służbie - takie realia) a takie wypisywanie wolnego ze służby na następna służbę jest dla mnie bezproduktywne, bo skoro grafik w drugiej pracy jest pisany na następny miesiąc to przy takim wariancie jest już po ptakach. Nawet patrząc pod kontem wolnego czasu, co mi z niego jak nie jest zaplanowany?
« Ostatnia zmiana: Październik 17, 2018, 22:35:02 wysłana przez wilczur31 »

Offline rastafarai

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 219
Odp: Przymusowy urlop
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 17, 2018, 22:35:28 »
Sprawdź najpierw regulamin służby (organizacyjny) w swojej komendzie w zakresie udzielania urlopów. "Co kraj to obyczaj".
No widzisz 😉 "jedna straż" 😉 to fakt warto zajrzeć w regulamin. Ja tak od siebie rzuciłem bo takich bzdur w regulaminie nie mam. Jest plan urlopów, każdy pisze kartę, przesunięcie na raport. Jedynie jak w planie urlopów jest zaplanowany urlop a z harmonogramu półrocznego strazakowi wypada służba wolna to, jako że na ws nie da się wziąć urlopu, strażak ma wolne a urlop zostaje mu taki luźny, który w miarę możliwości dostaje bez raportów jak mu pasuje i potrzebuje 😉

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: Przymusowy urlop
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 19, 2018, 10:13:31 »
U mnie jest tak:
Na podstawie harmonogramu dowódcy zmian opracowują  odpowiednio wcześniej grafiki (do 25 dnia poprzedniego miesiąca), uwzględniające potrzeby służby oraz potrzeby indywidualne strażaków. Grafik zatwierdza dowódca JRG.
Późniejsze ewentualne zmiany to już wynikają z sytuacji losowych. Na pewno nie ma możliwości, żeby zatwierdzony był grafik bez odpowiedniej względem wymagań obsady na każdą służbę.

Offline Grze79

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 100
Odp: Przymusowy urlop
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 19, 2018, 11:18:49 »
czytając to raczej... kolega mówi o wolnej służbie a nie o urlopie... bo np chce narobic nadgodzin... albo jak napisal wziac kiedyindziej np na szkole... i u mnie w jrg jest tak ze schodza z nadgodzin Ci co maja najwiecej.. rowniez nie zawsze to sie im podoba

Offline wilczur31

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: Przymusowy urlop
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 19, 2018, 14:55:52 »
czytając to raczej... kolega mówi o wolnej służbie a nie o urlopie... bo np chce narobic nadgodzin... albo jak napisal wziac kiedyindziej np na szkole... i u mnie w jrg jest tak ze schodza z nadgodzin Ci co maja najwiecej.. rowniez nie zawsze to sie im podoba
Mówię w poście o urlopie. Nadgodzin nie potrzebuje.

Offline wilczur31

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: Przymusowy urlop
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 19, 2018, 14:56:56 »
U mnie jest tak:
Na podstawie harmonogramu dowódcy zmian opracowują  odpowiednio wcześniej grafiki (do 25 dnia poprzedniego miesiąca), uwzględniające potrzeby służby oraz potrzeby indywidualne strażaków. Grafik zatwierdza dowódca JRG.
Późniejsze ewentualne zmiany to już wynikają z sytuacji losowych. Na pewno nie ma możliwości, żeby zatwierdzony był grafik bez odpowiedniej względem wymagań obsady na każdą służbę.
Tak właśnie było w poprzedniej jednostce. I to było dobre..

Offline pszczola

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 72
Odp: Przymusowy urlop
« Odpowiedź #15 dnia: Październik 22, 2018, 17:43:56 »
Masz chłopie dwa miesiące w roku ( urlopu), dwa miesiące za które państwo ci płaci, a ty nie chodzisz do roboty.
Czego więcej chcesz?