Autor Wątek: Ochrona przeciwpożarowa obiektów handlowych  (Przeczytany 2119 razy)

Offline kg95

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Ochrona przeciwpożarowa obiektów handlowych
« dnia: Wrzesień 11, 2018, 19:45:31 »
Witam wszystkich forumowiczów ;) interesuję się tematyką szeroko rozumianej prewencji i zastanawia mnie jak rozwiązana jest kwestia ochrony przeciwpożarowej w centrach handlowych. Niestety nigdzie nie znalazłem rzetelnych informacji. Szczególnie chodzi mi jak rozwiązana jest kwestia dopuszczalnej powierzchni strefy pożarowej. Czy wszystkie lokale w takich centrach razem z drogami komunikacji stanowią jedną strefę i wobec tego zastosowano jakieś odstępstwa? Kolejne moje pytanie dotyczy wymogu obudowania klatek schodowych w budynkach SW. Jak to jest rozwiązanie w centrach, kiedy zazwyczaj mamy schody ruchome?

Offline r0cq

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 612
Odp: Ochrona przeciwpożarowa obiektów handlowych
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 11, 2018, 21:07:15 »
Jeżeli interesujesz się tego typu tematyką, to zacznij najlepiej od rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, a dokładniej § 209 (podział budynków ze względu na bezpieczeństwo pożarowe). W tym rozporządzeniu poszukaj sobie również odpowiedzi na pozostałe nurtujące Cię pytania. Jak nie znajdziesz na nie odpowiedzi - śmiało pisz ;)
:straz:


Offline kg95

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Ochrona przeciwpożarowa obiektów handlowych
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 11, 2018, 21:12:57 »
Rozporządzenie jest mi doskonale znane, gdybym znalazł tam odpowiedzi to nie szukałbym pomocy tutaj ;)

Offline r0cq

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 612
Odp: Ochrona przeciwpożarowa obiektów handlowych
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 12, 2018, 09:50:30 »
Też chciałbym znać doskonale warunki techniczne, ale czuje, że jeszcze dużo pracy przede mną.

Jednakże pomijając słowa ironicznego wstępu zapraszam do przeczytania paragrafu §227 WT.

Ciężko ujednolicić odpowiedź na kolejne Twoje pytanie, ale z reguły stanowią jedną strefę pożarową. Nie musi być odstępstw na tego typu budynki, no chyba że staje się problematyczne zapewnienie akceptowalnego poziomu bezpieczeństwa w sposób określony jednoznacznie w przepisach techniczno - budowlanych.

Schody ruchome nie są schodami ewakuacyjnymi. Ewakuację należy zapewnić klatką schodową, a to czy powinna być obudowana, zamykana drzwiami dymoszczelnymi oraz wyposażona w urządzenia zapobiegajace zadymieniu lub służące do usuwania dymu, uruchamiana samoczynnie za pomocą systemu wykrywania dymu zależy przede wszystkim od warunków określonych w §245 WT (warto mieć na uwadze, że zapewnienie warunków o których mowa powyżej po nowelizacji rozporządzenia odnosi się do strefy, a nie do budynku) oraz §256 WT.

:straz:


Offline janosik

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 392
  • OSP & PSP
Odp: Ochrona przeciwpożarowa obiektów handlowych
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 12, 2018, 22:12:00 »
A może wystarczy się lepiej rozglądnąć w takim centrum - po sufitach, zakamarkach, oznakowaniu i tak np. okaże się, że w okolicy, gdzie usytuowano toalety są drzwi ppoż. za którymi jest jedna z wmaganych klatek, itd. Moim zdaniem tego typu miejsca są bezpieczne z punktu widzenia ochrony ppoż. (przy założeniu, że bieżące zarzadzaniem obiektem i wszelkimi instalacjami, urządzeniami, itp. jest na bieżąco kontrolowana/konserwowana).

Offline mariusz

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 277
Odp: Ochrona przeciwpożarowa obiektów handlowych
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 13, 2018, 09:26:47 »
kg95 zauważ że w wielkokubaturowych centrach handlowych jest instalacja tryskaczowa - jak napisałeś "WT znasz doskonale" no to pewnie wiesz na co można sobie pozwolić stosując tryskacze