Autor Wątek: Tlenoterapia  (Przeczytany 10715 razy)

Offline piotr92strazak

  • Cel: PSP
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.162
Tlenoterapia
« dnia: Wrzesień 08, 2018, 19:57:52 »
Witam  -_- jaki dokładnie ustawiamy przepływ tlenu podczas resuscytacji dorosłych, dzieci, zatruciach wziewnych, podtopiony itd?   
Straż- Pasja, Miłość, Duma, Honor

Offline Marcin92

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: Tlenoterapia
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 08, 2018, 20:15:12 »
Praktycznie wszędzie 12-15 jeżeli osoba jest nie przytomna

Offline uglibugli

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 119
Odp: Tlenoterapia
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 08, 2018, 20:49:49 »
Mnie raz uczyli, że zawsze 15, a innym razem, że przy "standardowym" rko 15, ale przy wziewnych 25...
"Z ławeczką zadzierasz? Ciulu niemyty!"

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Tlenoterapia
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 08, 2018, 20:52:11 »
Mnie wczoraj ratownicy powiedzieli aby nie poddawać tlenu bo bardziej szkodzimy niż pomagamy.
http://emergencycardiology.blogspot.com/2015/03/tlen-potrafi-zaszkodzic-czesciej-niz.html?m=1
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline piotr92strazak

  • Cel: PSP
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.162
Odp: Tlenoterapia
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 08, 2018, 20:56:32 »
Co ciekawe dziś rozmawiałem z ratownikiem medycznym a zarazem strażakiem PSP i mówił że przy resuscytacji ustawiamy przepływ 6-9 l/min
Straż- Pasja, Miłość, Duma, Honor

Offline czakson

  • Im mniej wiesz, tym lepiej śpisz...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 384
Odp: Tlenoterapia
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 08, 2018, 21:46:16 »
Co ciekawe dziś rozmawiałem z ratownikiem medycznym a zarazem strażakiem PSP i mówił że przy resuscytacji ustawiamy przepływ 6-9 l/min

Troszkę mało :) mnie też zawsze uczono że 12-15 I tak też stosuje jeżeli chodzi o KPP, bo nie mamy pulsoksymetru, choć i ten nie zawsze jest wyznacznikiem. Odnośnie tego że tlen nie zawsze pomaga też się zgadzam :)
Serca oddam kobiecie ! Honor tylko ojczyźnie !

Offline Marcin92

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
Odp: Tlenoterapia
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 08, 2018, 21:56:23 »
Twoi ratownicy widać że trochę się muszę jeszcze pouczyć. Tlen w długotrwałym podawaniu jest szkodliwy, np cierpią oczy ( w szczegóły nie będę wchodził), 6-9 litra do resuscytacji za mało.
Z praktycznego punktu widzenia można przyjąć żeby otworzyć na 25 przepływ, napełnić rezerwuar i trochę zmniejszyć, ale z praktyki wiem że często się zapomina zmniejszyć i później tlen bardzo szybko niepotrzebnie ucieka

Offline strazak ochotnik

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 211
Odp: Tlenoterapia
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 09, 2018, 12:45:50 »
Podczas RKO 15l/min, ponieważ w zatrzymaniu krążenia zawsze dążymy do osiągnięcia jak największej saturacji.

W zatruciach wziewnych u osoby przytomnej podaż tlenu na maske zaczynamy od 12-15l/min, tak aby rezerwuar się szybko wypełnił. Następnie możemy stopniowo zmniejszać przepływ, lecz musimy pamiętać, że możemy to robić do takiego stopnia, aby rezerwuar był ciągle wypełniony tlenem. Zazwyczaj 6l/min na maske jest wystarszające dla osoby dorosłej. Utrzymywanie stałej wartości 15l/min nie spowoduje polepszenia rokowania poszkodowanego, ponieważ tlen, który nie zmieści się do rezerwuaru "pójdzie" w atmosfere, czyli 15l/min nie pomoże, a jedynie może spowodować zbyt szybkie zużycie tlenu w butli.

Co do szkodliwości to prawda, że tlen szkodzi, ale tak jak ktoś wcześniej wspomniał przy długotrwałej podaży np. na OIOM-ach itp.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 09, 2018, 12:51:25 wysłana przez strazak ochotnik »
Ręce, które niosą pomoc, są o wiele więcej warte jak te z różańcem między palcami...

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: Tlenoterapia
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 10, 2018, 14:05:09 »
Szkodzi czy nie szkodzi - nasze procedury są w tym zakresie jednoznaczne.

Offline bulon

  • Elitarny spamer :)
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.521
  • www.heartsaver.pl
    • Kursy pierwszej pomocy
Odp: Tlenoterapia
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 02, 2019, 17:28:40 »
utrzymujcie napełniony i naprężony worek rezerwuwaru i będzie dobrze
Prywatnie zdanie wyrażam pisząc kolorem czarnym.

Moderuje przy pomocy koloru navy.
Każdy moderator ma swój kolor.

Offline robsen

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 99
Odp: Tlenoterapia
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 02, 2019, 19:59:50 »
Co ciekawe dziś rozmawiałem z ratownikiem medycznym a zarazem strażakiem PSP i mówił że przy resuscytacji ustawiamy przepływ 6-9 l/min

Witam
Spotkałem się ze zmniejszonymi przepływami tlenu w przypadku resuscytacji osób przy zawałach i chorobach niedokrwiennych serca
Przykładowe materiały poniżej myślę że zainteresowane osoby znajdą o wiele więcej.
http://www.ptkardio.pl/Czy_stosowanie_tlenu_u_osob_z_ostrym_zawalem_serca_jest_korzystne_przeglad_systemowy-290
http://www.hjartstoppscentrum.se/wp-content/uploads/2014/11/nejmoa1706222.pdf
http://emergencycardiology.blogspot.com/2015/03/tlen-potrafi-zaszkodzic-czesciej-niz.html


zyraf

  • Gość
Odp: Tlenoterapia
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 03, 2019, 20:44:51 »
A czy ten ratownik od przepływu 6-7l/min słyszał o takim pojęciu jak Kapnometria...




Offline czakson

  • Im mniej wiesz, tym lepiej śpisz...
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 384
Odp: Tlenoterapia
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 04, 2019, 22:50:44 »
A czy ten ratownik od przepływu 6-7l/min słyszał o takim pojęciu jak Kapnometria...

Nie mamy pulsiaków, a co dopiero kapnometrów więc o czym dyskutujemy? A nasze detektory to jak jesteś ratownikiem to wiesz jak działają. Wystarczy trochę wilgoci i już pasek zmienia kolor  :huh:
Serca oddam kobiecie ! Honor tylko ojczyźnie !

zyraf

  • Gość
Odp: Tlenoterapia
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 05, 2019, 20:48:00 »
dlatego wymyślanie przepływu 6-7l/min bez możliwości sprawdzenia tego kapnometrem to idiotyzm

Offline piotr92strazak

  • Cel: PSP
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.162
Odp: Tlenoterapia
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 05, 2019, 22:08:03 »
Dlatego zdziwiła mnie ta wypowiedz i twardo się tego trzymał. Mnie uczono również 12- 15 litrów. Tak aby rezerwuar był napełniony non stop.
Straż- Pasja, Miłość, Duma, Honor

Offline kapec

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 298
Odp: Tlenoterapia
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 05, 2019, 23:05:47 »
Wytyczne resuscytacji

Cytuj
Worek samorozprężalny można połączyć z maską twarzową, rurką dotchawiczą lub nadgłośniowymi przyrządami do udrażniania dróg oddechowych (Supraglottic Airway Device – SAD). Bez suplementacji tlenem worek samorozprężalny pozwala na wentylację płuc pacjenta powietrzem atmosferycznym (21% tlenu). Zastosowanie rezerwuaru i zwiększenie przepływu tlenu do około 10 l/min pozwala zwiększyć wdechowe stężenie tlenu do około 85%.

zyraf

  • Gość
Odp: Tlenoterapia
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 11, 2019, 19:10:41 »
dodaj nerwy czyli nie prawidłową pracę workiem ambu i dupa z wytycznych.

15l/min dla strażaków KPP - do wypłenienia rezerwuaru koniec kropka. Gość ma się skupić na prawidłowej wentylacji i prawidłowej ilości oddechów zastępczych a nie zastanawiać się nad przepływami....takie rzeczy to są dobre na seminarium albo w dyżurce ZRM przy kawie