Autor Wątek: Ulica a potem SA  (Przeczytany 3388 razy)

Offline mixxol1998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 126
Ulica a potem SA
« dnia: Wrzesień 05, 2018, 10:23:07 »
Witam panowie w tej chwili zostałem przyjęty do Straży przeszedłem cały nabór z ulicy lecz mam mały dylemat. Moim głównym zamysłem cały czas było SA ( w tamtym roku starałem się do Poznania i na teorii odpadłem zaledwie kilkoma punktami) lecz w tym roku był nabór do mojej najbliżej jednostki PSP i oczywiście nie przygotowując się jak pod SA osiągnąłem bardzo dobre wyniki przeszedłem wszystkie etapy zostałem wstępnie zatrudniony. Moje pytanie nasuwa się natomiast takie czy będąc strażakiem zawodowym "z ulicy" będę mógł starać się w przyszłym roku do Szkoły Aspirantów czy jest to już ścieżka zamknięta ?

Offline tayron

  • "Wystarczy odrobina tlenu, by wybuchł w śmiertelnym szale..."
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 224
Odp: Ulica a potem SA
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 05, 2018, 10:27:16 »
Po przyjęciu do służby 'z ulicy' dzienna  SA odpada... Pozostaje pisać raport do komendanta i czekać na oddelegowanie na zaoczne SA.

Offline Morfen

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 62
Odp: Ulica a potem SA
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 05, 2018, 10:39:43 »
Po przyjęciu do służby 'z ulicy' dzienna  SA odpada... Pozostaje pisać raport do komendanta i czekać na oddelegowanie na zaoczne SA.

O czym Ty mówisz? :stop: Kolego mixxol1998, jeśli wiekowo nie jesteś za stary to jak najbardziej możesz startować do SA. :kwit: W tym momencie, przez najbliższe 3 lata będziesz na stażu i jeśli tylko dostaniesz się do SA, to w każdej chwili możesz z tego stażu zrezygnować. Istnieje też możliwość dogadać się z Komendantem i na te 2 lata szkoły wziąć urlop bezpłatny i wrócić na jednostkę już jako Młodszy Aspirant, ale szczerze mówiąc, wątpie aby 01 na to poszedł. :fiuu:
Pozdrawiam

zyraf

  • Gość
Odp: Ulica a potem SA
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 05, 2018, 10:53:24 »
Znam taki przypadek.
Gość skończył kurs podstawowy i dostał się do SA. Poszedł do komendanta pogadać, "zwolnił się" i wrócił po dwóch latach jako aspirant.

Offline mamed

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 418
Odp: Ulica a potem SA
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 05, 2018, 12:05:21 »
Ja jestem w identycznej sytuacji, za nie długo zacznę kurs podstawowy w Bydgoszczy. I po kilku latach będę się starał zrobić aspirantke zaocznie, nie chce się zwalniać bo będę pracował 20km od miejsca zamieszkania. Także są plusy i minusy

Offline mulat81

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 553
Odp: Ulica a potem SA
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 05, 2018, 14:58:13 »
Takich sytuacji w kraju było kilka , goście dostają się z ulicy między czasie próbują do SA lub SGSP i idą a kom jak się nie zgodzi dobrowoknie  na zwolnienie to składasz raport o odejście ze służby,  pewno w to miejsce juz nie wrócisz  (chociaż po 2latach może być nowy szef i nie będzie tego chciał pamiętać 😎😋 na urlop bezpłatny nie masz co liczyć chyba że twoje DNA jest zbieżne z kierownictwem 😎😂😀😁 pamiętaj też ze KG rozsyła asp po całym kraju chyba że jesteś prymasem na roku to możesz sobie coś wybrać 😆

Offline mamed

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 418
Odp: Ulica a potem SA
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 05, 2018, 15:01:07 »
A jeśli uda sie zrobic zaocznie Aspirantke to zostanieszz na miejscu do którego się dostałeś !

zyraf

  • Gość
Odp: Ulica a potem SA
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 05, 2018, 15:03:15 »
zaocznie....to Cie musi komendant delegować, sam to sobie pyrtkiem możesz potarmosić

Offline mulat81

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 553
Odp: Ulica a potem SA
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 05, 2018, 15:10:37 »
"JeślI uda się "   😎 z naciskuem na UDA 😎😁😅 kiedy? Po 15 latach służby? ?? Zależy od jednostki ale sprawdź po ilu latach chodzą chłopaki do SA,  chyba że będziesz w zarzadzie dzisiaj jedynego slusznego zwiazku 😆 to wczesniej. Jak ma możliwość i chęć to nie ma się co zastanawiać szkoda każdego roku, wiem ze to innych wku.... A moim zdaniem jedynym sensownym postępowaniem jest całkowita likwidacja dziennej SA,

Offline mamed

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 418
Odp: Ulica a potem SA
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 05, 2018, 15:23:35 »
o to mi chodziło , komendant musi cie wysłac i trzeba chciec ! i czeka sie po kilka - kilkanascie lat na to

Offline crosman

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 49
Odp: Ulica a potem SA
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 06, 2018, 16:57:50 »
"JeślI uda się "   😎 z naciskuem na UDA 😎😁😅 kiedy? Po 15 latach służby? ?? Zależy od jednostki ale sprawdź po ilu latach chodzą chłopaki do SA,  chyba że będziesz w zarzadzie dzisiaj jedynego slusznego zwiazku 😆 to wczesniej. Jak ma możliwość i chęć to nie ma się co zastanawiać szkoda każdego roku, wiem ze to innych wku.... A moim zdaniem jedynym sensownym postępowaniem jest całkowita likwidacja dziennej SA,
Usunąć dzienne SA? Bo się nie dostałeś?

Offline MDP

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 104
Odp: Ulica a potem SA
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 06, 2018, 20:40:20 »
Ja jestem też za usunięciem dziennych. Powinno być że każdy zaczyna od zera i atopniowo awansuje. Bo póki co za dużo jest dowódców i ludzi ze stopniem a robić nie ma kto. Każdy po szkole chce mieć stanowisko bo ma szkołę, lecz niestety zero doświadczenia.

Offline r0cq

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 612
Odp: Ulica a potem SA
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 06, 2018, 20:51:37 »
Ja jestem też za usunięciem dziennych. Powinno być że każdy zaczyna od zera i atopniowo awansuje. Bo póki co za dużo jest dowódców i ludzi ze stopniem a robić nie ma kto. Każdy po szkole chce mieć stanowisko bo ma szkołę, lecz niestety zero doświadczenia.

Nie mam zamiaru wdawać się w polemikę, bo było ich już od groma, jednakże dla tego typu tekstów uwielbiam czytać to forum! 
Dzięki wielkie za poprawę humoru, zwłaszcza tym ostatnim zdaniem  :szalony: :rofl:



Offline MDP

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 104
Odp: Ulica a potem SA
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 06, 2018, 20:53:59 »
Bo strażak po 2 latach szkoły ma takie samo doświadczenie co ogniomistrz po 12 latach służby ?

Offline młodyadept

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 71
Odp: Ulica a potem SA
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 07, 2018, 09:40:25 »
W dzisiejszym systemie emerytalnym, gdzie po dostaniu się do straży przed Tobą jest 30 lat słuzby SA powinna być rozwiązana. Nie mówie o szkole głownej. Na zaoczne szły by ludzie juz z predyspozycjami do dowodzenia.

Offline Radar

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 39
Odp: Ulica a potem SA
« Odpowiedź #15 dnia: Wrzesień 08, 2018, 22:30:10 »
W dzisiejszym systemie emerytalnym, gdzie po dostaniu się do straży przed Tobą jest 30 lat słuzby SA powinna być rozwiązana. Nie mówie o szkole głownej. Na zaoczne szły by ludzie juz z predyspozycjami do dowodzenia.

Jeśli wierzysz w to ze szliby ludzie z predyspozycjami to chyba mało widziałeś...
Do szkół przynajmniej jest o tyle selekcja ze dostają sie ludzie którzy jakas wiedzę ogólną posiadają. Predyspozycje do dowodzenia nie każdy posiada ale w biurze tez ktos musi pracować. Sadze ze 2-3 lata na podziale dla aspiranta po szkole i juz bedzie wiedział albo przynajmniej zdawał sobie sprawę z tego, gdzie moze byc jego miejsce czy w podziale czy na w biurze. Moim zdaniem jedynie powinien byc podniesiony staż służby dla osób po szkole aby dowodzić, zarówno dla aspirantów jak i przede wszystkim dla oficerów którzy niejednokrotnie po szkole jeżdżą juz przodu. Od jazdy na szmacie nikt korony z głowy nie stracił a jedynie nabrał pokory.
Także w tym systemie to byłoby dobre do rozważenia.

« Ostatnia zmiana: Wrzesień 08, 2018, 22:40:31 wysłana przez Radar »
Ne quid nimis

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: Ulica a potem SA
« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 10, 2018, 14:02:00 »
Bo strażak po 2 latach szkoły ma takie samo doświadczenie co ogniomistrz po 12 latach służby ?
1. Doświadczenie jest tylko jednym z czterech elementów składowych kompetencji.
2. Doświadczenie musi być procesem świadomym. To nie ilość wyjazdów a zrozumienie tego co się dzieje podczas nich powoduje wzrost doświadczenia.
3. Strażak po 2 latach szkoły nie jest dowódcą, więc z dupy porównanie.
4. Strażak po 2 latach szkoły + 4 lata służby może być lepszy od tego, który służby ma 12.
5. Strażak po 2 latach szkoły + 4 lata służby może być też gorszy od tego, który służby ma 12.
6. Z gówna bata nie ukręcisz i z niektórych ludzi ani szkoła ani 25 lat w podziale dowódcy nie zrobi.