Autor Wątek: Odległość między proj. budynkiem sąsiada a niewybudowanym budynkiem z PnB  (Przeczytany 1920 razy)

Offline Donata

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Dzień dobry wszystkim,
zwracam się o pomoc z pytaniem. Poniżej zarys sytuacji.
Jest niezabudowana działka, ale z ostateczną decyzją o pozwoleniu na budowę budynku mieszkalnego murowanego, pokrycie dachu niepalne. Odległość budynku od granicy z kluczowym sąsiadem to 4 m. Budowa jeszcze nie ruszyła. Wiemy, że sąsiad planuje budowę domu z bala z dachem krytym blachodachówką. Prawdopodobnie sąsiad nie ma jeszcze projektu. Uwzględniając powyższe, odległość między budynkami powinna wynosić minimum 12 m.
I tu pytanie: czy nasza działka jest traktowana jako niezabudowana i będzie przyjmowana odległość od granicy działki (czyli 6 m po naszej stronie i 6 m u sąsiada)? Wtedy odległość 12 m nie zostanie zachowana, jeśli wybudujemy dom zgodnie z projektem, czyli w odległości 4 m od granicy z sąsiadem. Zakładamy sytuację bez ścian oddzielenia pożarowego.
Czy może jednak powinno się przyjmować przepisy z odległością między budynkami? W końcu posiadamy decyzję o pozwoleniu na budowę i w każdej chwili możemy zacząć budowę.

Wybaczcie, że powyżej nie podaję podstaw prawnych, ale wszyscy wiedzą o co chodzi :)
W niektórych przepisach (np. chyba dla bud. gospodarczych) pojawia się zapis, że dotyczy budynków istniejących lub takich, które posiadają decyzję o PnB, ale ogólnie albo dla domów nic nie znalazłam.

I jeszcze jedno pytanie: czy jeśli przyjąć, że zostanie wzięty wariant, że nasza działka jest niezabudowana, czyli 6 + 6 m, to jednoznacznie kwalifikuje to do objęcia naszej działki obszarem odddziaływania obiektu, a tym samym zostaniemy stroną w postępowaniu sąsiada?

Pozdrawiam serdecznie,
Dominika :)


Offline mariusz

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 277
Odp: Odległość między proj. budynkiem sąsiada a niewybudowanym budynkiem z PnB
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 05, 2018, 20:04:07 »
Masz decyzje wiec mapka sytuacyjna z naniesionym twoim budynkiem jest w starostwie?

Offline Twein

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 47
Odp: Odległość między proj. budynkiem sąsiada a niewybudowanym budynkiem z PnB
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 06, 2018, 14:13:51 »
To bardziej pytanie do Waszego architekta.

Najpierw prawo budowlane: "Art.  37.  [Wygaśnięcie, uchylenie albo stwierdzenie nieważności decyzji o pozwoleniu na budowę] 1.  Decyzja o pozwoleniu na budowę wygasa, jeżeli budowa nie została rozpoczęta przed upływem 3 lat od dnia, w którym decyzja ta stała się ostateczna lub budowa została przerwana na czas dłuższy niż 3 lata."

W czasie gdy decyzja jest ważna traktuje się Waszą działkę jako zabudowaną, a sąsiad był powiadomiony (jeśli architekt ujął prawidłowo obszar oddziaływanie chyba od stycznia 2018r.). Dzięki temu sąsiad miał wgląd do Waszego projektu, a teraz ma świadomość, że nie postawi sobie domku z bali.
Kto pierwszy ten lepszy, chyba że nie wbijecie łopaty w ciągu trzech lat. Budowa może trwać i 10.
Jeśli nie został objęty obszarem oddziaływania to może mieć roszczenia, ale tu kończy się moja wiedza.

Offline r0cq

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 612
Odp: Odległość między proj. budynkiem sąsiada a niewybudowanym budynkiem z PnB
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 06, 2018, 19:16:24 »
Obszar oddziaływania obiektu budowlanego to jeden z elementów jakie należy spełnić chcąc uzyskać decyzję o pozwoleniu na budowę. By dostać decyzję o pozwoleniu na budowę od organu administracji architektoniczno - budowlanej muszą zostać spełnione odpowiednie warunki, m.in. wszystkie strony w postępowaniu (m.in. sąsiad) muszą zostać o fakcie wystąpienia o decyzję PnB poinformowani. Gdy przedmiotowe strony nie wniosą "uwag" w określonym czasie, to pozwolenie na budowę staje się prawomocne. Oczywiście pomijam tutaj inne kwestie jakie należy spełnić co do otrzymania PnB. W przeciwnym wypadku sprawa nabiera innego toku. Ale nie o tym wątek.

Gdy obszar oddziaływania budynku mieści się wyłącznie na działce inwestora można po prostu wystąpić o zgłoszenie budowy, zamiast pozwolenie na budowę. Wtedy sąsiad zostaje pominięty, co należy uznać za racjonalne, bo budynek w żaden sposób nie wpłynie na jego działkę, czy też obiekt który na niej stanie.

Z uzyskanych informacji wynika, że decyzję o pozwoleniu posiadasz (czyli czysto hipotetycznie Twój obiekt już na działce stoi), stąd też zgodnie z art. 37 PB musisz rozpocząć pracę na budowie do 3 lat i w przeciągu 3 lat, cokolwiek na niej zrobić. W taki sposób budowa może trwać bez końca.

Na tą chwilę sąsiad musi dostosować się do Ciebie. Nie uwzględnienie PnB wydanego dla Twojego obiektu nie powinno mieć w ogóle miejsca, a nawet jeśli, to architekt zostaje pociągnięty do odpowiedzialności, bo czysto teoretycznie Ty ani Twój sąsiad na spełnieniu warunków jakie wchodzą w obszar oddziaływania nie musicie się w ogóle znać. Oczywiście w przypadku wystąpienia sąsiada o pozwolenie na budowę zawsze możesz wnieść uwagi, które w tym przypadku powinny przesądzić co do wydania decyzji PnB dla obiektu sąsiada. 

:straz:

Offline Donata

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Odległość między proj. budynkiem sąsiada a niewybudowanym budynkiem z PnB
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 02, 2018, 11:16:39 »
Cześć,
dziękuję za wszystkie odpowiedzi i donoszę na czym ostatecznie stanęło. Wydział budownictwa w starostwie stwierdził, że jeszcze nie zdarzył im się taki przypadek, że projekty powstawały na sąsiednich działkach niezależnie i się wykluczały i nie bardzo mają na to przewidziany sposób działania. Przyznano, że urząd powinien czuwać nad zgodnością wydawanych decyzji miedzy sobą. Niestety nawet gdyby interweniowali, to byłoby trochę za późno, bo dopiero po złożeniu przez sąsiada wniosku o wydanie decyzji o PnB z projektem (który byłby zapłacony a mógłby nadawać się do kosza). Pozostało postawić na prewencję. Była możliwość złożenia wniosku w PODGiK o ujawnienie na mapie obrysu albo informacji, o wydanej decyzji PnB na tą działkę. Zatem sąsiad i jego architekt będą mieli informacje o tej inwestycji. Dodatkowo Inwestor postanowił pisemnie zawiadomić sąsiada, że ma PnB.