Autor Wątek: Dotacje MSWiA a ZWIĄZEK  (Przeczytany 3669 razy)

Offline strażakochotnik

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 99
Dotacje MSWiA a ZWIĄZEK
« dnia: Wrzesień 04, 2018, 10:18:00 »
Druhowie - jakie są wasze doświadczenia względem zmian jakie zaszły trzy lata temu w kwestii rozdzielania dotacji oraz możliwości ich pozyskania. Jakie jest wasze zdanie, lepiej było gdy robił to związek czy lepiej jest teraz kiedy dotacjami zajmuje się MSWiA przez komendy powiatowe?

Offline wujo 2010

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.814
Odp: Dotacje MSWiA a ZWIĄZEK
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 04, 2018, 11:41:49 »
Jest lepiej chociaż nie idealnie . U nas jest od wyjazdowości i po kolei co rok inna jednostka.
Bądź uprzejmy i staraj się pomóc innym. Jeśli nie masz nic wartościowego do dodania w danym temacie, nie pisz, i tak zostanie to skasowane przez moderatorów :)

Offline gadzina92

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 241
Odp: Dotacje MSWiA a ZWIĄZEK
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 04, 2018, 15:26:36 »
Jeżeli chodzi o samochody to u mnie jest dużo lepiej, bo samochody w powiecie zaczęły się pojawiać (przez 3 lata przyszło 8 GBA). Wcześniej przez 25 lat nie przyszło nic.

Offline romiwe

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 589
Odp: Dotacje MSWiA a ZWIĄZEK
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 04, 2018, 15:32:43 »
Jeżeli chodzi o samochody to u mnie jest dużo lepiej, bo samochody w powiecie zaczęły się pojawiać (przez 3 lata przyszło 8 GBA). Wcześniej przez 25 lat nie przyszło nic.
a województwo ??? zapodasz
Pomorskie - bez szału powoli do przodu ...

Offline lukaszenko

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 330
Odp: Dotacje MSWiA a ZWIĄZEK
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 04, 2018, 22:09:07 »
Ja nie mogę narzekać. Jak na razie co roku dostaję jakieś fundusze. Mniejsze, większe, ale są. Więcej dostaję od nich niż z gminy.
I ósmego dnia Bóg stworzył strażaka

"co nie uśmierci, to podwójnie wzmocni mnie"

Offline gadzina92

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 241
Odp: Dotacje MSWiA a ZWIĄZEK
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 05, 2018, 08:42:02 »
Jeżeli chodzi o samochody to u mnie jest dużo lepiej, bo samochody w powiecie zaczęły się pojawiać (przez 3 lata przyszło 8 GBA). Wcześniej przez 25 lat nie przyszło nic.
a województwo ??? zapodasz
Pomorskie - bez szału powoli do przodu ...

Śląskie, tyle że powiat powiatowi nie równy. Mój był przez lata pomijany...

Offline strażakochotnik

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 99
Odp: Dotacje MSWiA a ZWIĄZEK
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 14, 2018, 21:25:24 »
Z moich doświadczeń przez lata kiedy związek dotował zakupy, złożyłem kilkanaście wniosków na dofinansowanie do zakupów, kupiłem kilka sztuk sprzętu - w tej samej cenie co u handlujących sprzętem firm - praktycznie zero dofinansowania. Przez ostatnie 3 lata otrzymaliśmy przelewy na kwotę kilkunastu tysięcy. Dla mnie różnica - niebo a ziemia. Dodam, że nie odczuwamy braku tego co Związek teoretycznie miał zapewniać,  pomagać, m.in szkoleń, odznaczeń,  itd czego przez tyle lat nie mieliśmy możliwości skorzystać.

Offline b07

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 454
  • Everyone goes home
Odp: Dotacje MSWiA a ZWIĄZEK
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 19, 2018, 14:00:11 »
Dno i metr mułu, dawniej mieliśmy choć cień szansy na pieniądze via ZOSP RP, obecnie środki MSWiA i tak "nie należą się" OSP z KSRG.

Zresztą ten sam problem jest poza, na cala gminę z MSWiA przyznano 600 - słownie: sześćset - złotych.

Dotacje KSRG i MSWiA na samochody przeżerają u nas w województwie dwa duże powiaty ziemskie, reszta albo dostała po 1-2 autach albo po 0 (np. nasz powiat). Tam szal zakupów, reszta żre gruz jak zawsze.

Dotacje KSRG spadły o 60-70% na jednostkę.

Generalnie, niech się w dupsko pocałują.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 19, 2018, 14:11:37 wysłana przez b07 »

Offline gadzina92

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 241
Odp: Dotacje MSWiA a ZWIĄZEK
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 19, 2018, 15:40:44 »
Dno i metr mułu, dawniej mieliśmy choć cień szansy na pieniądze via ZOSP RP, obecnie środki MSWiA i tak "nie należą się" OSP z KSRG.

Zresztą ten sam problem jest poza, na cala gminę z MSWiA przyznano 600 - słownie: sześćset - złotych.

Dotacje KSRG i MSWiA na samochody przeżerają u nas w województwie dwa duże powiaty ziemskie, reszta albo dostała po 1-2 autach albo po 0 (np. nasz powiat). Tam szal zakupów, reszta żre gruz jak zawsze.

Dotacje KSRG spadły o 60-70% na jednostkę.

Generalnie, niech się w dupsko pocałują.

A wcześniej jak było w Twoim powiecie z zakupami (np. samochodów)??

Offline b07

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 454
  • Everyone goes home
Odp: Dotacje MSWiA a ZWIĄZEK
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 19, 2018, 22:36:25 »
Bardzo słabo. W latach 2011-2016 nie zakupiono ani jednego (!) nowego samochodu do OSP. W 2017 przyszło jedno nowe GBA i nie była do niego dołożona ani złotówka z dotacji KSRG/MSWiA. W roku bieżącym nie kupiono ani jednego nowego auta. W tym roku wycofano w powiecie rekordzistę - 48-letnie auto zastępując je ok. 30-letnim. W samym KSRG jeżdżą jeszcze wozy mające powyżej 40 lat (co najmniej 3 - 2x Star 244 z 1976 i Jelcz 315 z 1977).

Ostatnie "większe" zakupy były w 2006 - 2x GBA.

Nie oszukujmy się: nie ma w tym ani sensu, ani sprawiedliwości. Kwota dotacji KSRG na powiat spadła nam o 2/3, żeby znacznie bogatsze rejony województwa mogły wyssać całą pulę wojewódzką, bo je zwyczajnie STAĆ na wkład własny rzędu 400-500 tys., to i dotacje sobie capną.

A nam tych 2/3 brakuje. Brakuje na ŚOO, armaturę, uzupełnienie sprzętu. Nie ma nawet za co wymienić tego, co zużyte, o zakupie czegoś nowego nawet nie wspominając.

A środki z tzw. dotacji MSWiA nie starczyły nawet na "waciki" dla OSP poza KSRG - nie nastąpiła żadna znacząca poprawa.

I jeszcze jedna rzecz - bardzo dobrze szły nam szkolenia KPP w Turawie, wyszkoliła się tam polowa aktualnych ratowników KPP u mnie w jednostce. Po zmianach nastąpiła zupełna zapaść szkoleniowa - albo przez PSP (max 1 osoba rocznie), albo płać i płacz. BTW, ludzi z KPP mam "aż" ośmiu.

Ja wiem, że w innych częściach Polski ZOSP RP toczyły straszne patologie, ale u nas było i jest naprawdę w porządku. Mnie nikt nigdy w bambuko nie zrobił. Odebranie dotacji MSWiA Związkowi wyraźnie odczuliśmy po kieszeni, a w połączeniu z potwarzem w ramach KSRG naprawdę zrobiło się źle.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 19, 2018, 23:15:10 wysłana przez b07 »

Offline strażakochotnik

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 99
Odp: Dotacje MSWiA a ZWIĄZEK
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 20, 2018, 23:03:31 »
Z ciekawością przeczytałem twój wpis, w zawiązku z tym, że w moim powiecie jest zupełni inaczej - na PLUS. Co zatem dzieje się u was z taką ogromną kasą?

Możesz napisać z jakich środków w 2006 kupiliście te dwa samochody?

Jak możesz,  podaj przykłady na co dostaliście ze związku dotacje w poprzednich latach z kwotami, mam tu na myśli lata przed 2016 kiedy zaszły zmiany rozdysponowaniu środków.

To co piszesz jest z goła odmienne od tego co dzieje się woj. mazowieckim, jednie rację przyznam tylko w tym, że dotacje na KSRG spadła - ale to plus dla zwykłych OSP - tam też są druhowie którzy działają i są w gotowości przez lata pomijania i tym jednostkom moim zdaniem należy się mała pomoc. Z mojego doświadczenia, wszędzie gdzie wniosek, wszędzie gdzie szkolenia, wszędzie gdzie jakaś szansa na pomoc finansową tam WARUNEK KSRG - sądzę, że to nie sprawiedliwe.
Piszesz o szkoleniach KPP - kierowałem druhów z mojej jednostki 2,3 razy - nie weszli na listę bo nie KSRG - i  zrezygnowałem - teraz jak pytałem są miejsca - ale trzeba płacić ha ha ha




Offline strażakochotnik

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 99
Odp: Dotacje MSWiA a ZWIĄZEK
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 20, 2018, 23:56:47 »
Garść faktów w liczbach z mojego powiatu

przed zmianą
2015r dotacja tylko na OSP KSRG 445 096 - zero dotacji dla zwykłego OSP z mojej gminy

po zmianie
2016r KSRG 355 060, dotacja dla OSP z  MSWIA 106 722 plus dotacja na 1 auto(nie wiem dla jakiej jednostki)
2017r KSRG 563 524 , dotacja dla OSP z MSWIA  97 639 plus dotacja na 4 auta(nie wiem dla jakiej jednostki)

Patrząc na kwoty należy mieć na uwadze, że na 1  jednostką KSRG przypada ok 2,67 OSP w skali kraju z danych za 2017 a dostają ok 4 razy większe dofinansowanie - nie mają tak źle chłopaki z KSRG...


Offline Pedros

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.023
Odp: Dotacje MSWiA a ZWIĄZEK
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 21, 2018, 16:34:37 »
@bo7 - ale to chyba dobrze, że OSP z KSRG "nie należy się"  jak napisałeś, dotacja z MSWiA?
Przecież OSP z systemu mają wszystkie inne możliwe dotacje w ogromnych kwotach. Moim zdaniem zupełnie wystarczających na utrzymanie sprawnie działającej jednostki. OSP z poza systemu pozostaje praktycznie tylko MSWiA (poza małymi wyjątkami).

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: Dotacje MSWiA a ZWIĄZEK
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 21, 2018, 17:11:48 »
@bo7 - ale to chyba dobrze, że OSP z KSRG "nie należy się"  jak napisałeś, dotacja z MSWiA?
Przecież OSP z systemu mają wszystkie inne możliwe dotacje w ogromnych kwotach. Moim zdaniem zupełnie wystarczających na utrzymanie sprawnie działającej jednostki. OSP z poza systemu pozostaje praktycznie tylko MSWiA (poza małymi wyjątkami).
W ogromnych kwotach????? 3100 zł na jednostkę w KSRG z wyjazdowością 200-300 rocznie to jest ogromna kwota?

Offline b07

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 454
  • Everyone goes home
Odp: Dotacje MSWiA a ZWIĄZEK
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 21, 2018, 22:59:24 »
Z ciekawością przeczytałem twój wpis, w zawiązku z tym, że w moim powiecie jest zupełni inaczej - na PLUS. Co zatem dzieje się u was z taką ogromną kasą?

Możesz napisać z jakich środków w 2006 kupiliście te dwa samochody?

Jak możesz,  podaj przykłady na co dostaliście ze związku dotacje w poprzednich latach z kwotami, mam tu na myśli lata przed 2016 kiedy zaszły zmiany rozdysponowaniu środków.

To co piszesz jest z goła odmienne od tego co dzieje się woj. mazowieckim, jednie rację przyznam tylko w tym, że dotacje na KSRG spadła - ale to plus dla zwykłych OSP - tam też są druhowie którzy działają i są w gotowości przez lata pomijania i tym jednostkom moim zdaniem należy się mała pomoc. Z mojego doświadczenia, wszędzie gdzie wniosek, wszędzie gdzie szkolenia, wszędzie gdzie jakaś szansa na pomoc finansową tam WARUNEK KSRG - sądzę, że to nie sprawiedliwe.
Piszesz o szkoleniach KPP - kierowałem druhów z mojej jednostki 2,3 razy - nie weszli na listę bo nie KSRG - i  zrezygnowałem - teraz jak pytałem są miejsca - ale trzeba płacić ha ha ha

Jeśli uważasz, że spadek dotacji KSRG jest związany z "pomocą" dla OSP spoza KSRG - to chyba żyjesz w innym świecie. To nie na tym polega. Po prostu zamiast podzielić pieniądze wg wyjazdów/potrzeb, dzieli się to na kilka jednostek, które dostają dotacje na samochód, powiedzmy 15 na remont, a reszta dostaje ochłapy. To idzie z puli KSRG, nie jakiejkolwiek innej.

Poza tym śmieszne jest dla mnie rozgraniczanie "my - oni", źli z KSRG co jeżdżą i dobry spoza, którzy nie jeżdżą. I żeby tym co jeżdżą zabrać, "bo mają" (Skąd niby mają? Od samych wyjazdów komuś sprzętu przybędzie?). Jeśli dało się podnieść ogół środków- proszę bardzo, skierujmy je priorytetowo, nawet w całości, do jednostek spoza systemu, tylko dlaczego miałoby się to odbyć czyimś kosztem? Nagle w mocno wyjazdowych jednostkach przestaną występować normalne potrzeby? Czy winą strażaka-ochotnika z przeciętnego polskiego miasteczka/wsi gminnej jest to, że ma u siebie więcej zdarzeń, niż w przeciętnej wsi sołeckiej? Trzeba go za to pognębić i mu zabrać?

To nie jest problem do rozwiązania na poziomie dotacji centralnych - lepiej spojrzeć najpierw, jakie się ma stosunki wewnątrz gminy. Bo kij ma dwa końce: często jest tak, że pieniądze z gminy wysysają jednostki o zerowej zdolności do działań, a nikt nie ma odwagi przeciąć wrzodu i zgasić tam światło. I tak jest latami, a wszyscy pozostali - niezależnie od przynależności do systemu - tracą na tym. 

Tak jak pisałem, dla jednostek spoza KSRG w 2016 przyszło kilkaset złotych na całą gminę - akurat na jedna parę butów na kilkudziesięciu strażaków, a w 2017 coś kolo 4 tysięcy (i WSZYSTKO trzeba było upchnąć w remont jednej remizy, gdzie była to kropla w morzu i niewiele to dało - to kilka procent kosztów - ale debilne tabelki muszą się zgadzać). Do dziś nie ma wyraźnej poprawy z tytułu nowego systemu rozdziału środków.

Na dodatek Fundusz Sprawiedliwości okazał się blamażem, przyszły z niego grosze w porównaniu do wizji, jakie roztaczano, po kilka tysięcy na jednostkę w gminie, na przysłowiowe "waciki" (w sąsiednim województwie przychodziło i po 20 kola średnio na jednostkę w danej gminie).

Auta w 2006 r. (2 szt. na powiat) to był duży projekt z UE. Na 8 fabrycznie nowych aut (lekkich i średnich) kupionych w latach 2004-2017, 5 było z projektów europejskich. Z PSP niemal wszystkie wycofane w ostatnich latach wozy poszły sobie hen w województwo. Najpopularniejsze podwozia to nadal Star 244 i Magirus 170D z lat 70./80.

Offline b07

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 454
  • Everyone goes home
Odp: Dotacje MSWiA a ZWIĄZEK
« Odpowiedź #15 dnia: Wrzesień 21, 2018, 23:16:43 »
@bo7 - ale to chyba dobrze, że OSP z KSRG "nie należy się"  jak napisałeś, dotacja z MSWiA?
Przecież OSP z systemu mają wszystkie inne możliwe dotacje w ogromnych kwotach. Moim zdaniem zupełnie wystarczających na utrzymanie sprawnie działającej jednostki. OSP z poza systemu pozostaje praktycznie tylko MSWiA (poza małymi wyjątkami).

Kolega się chyba nie wyspał. Czas otworzyć oczki i wybrać śpioszki. Jeśli są takie "dotacje w ogromnych kwotach", to proszę o ich przykładowa listę z wskazaniem, gdzie należy wnioskować, już szykuję papier i pieczątki.

Dotacja KSRG, która od 2016 r. jest cieniem tego, co było w latach poprzednich, to w zasadzie jedyny stabilny filar finansowania jednostek w KSRG w formie stałych dotacji z budżetu państwa.

Mój powiat w roku 2016 miał łącznie ok. 150 tys. złotych dotacji KSRG. W 2018 - niecałe 60 tysięcy. To spadek o ok. 60%. Wychodzi średnio ok. 8 tysięcy złotych na jednostkę, w praktyce podział był od 20 tysięcy do...zero (nie dlatego, że kogoś nie lubili, po prostu jeszcze z tabelka się musiało zgadzać).

O pozostałe dotacje/darowizny może starać się KAŻDY. Fundacje firm energetycznych (Energa, PGE, Orlen, itp.), instytucje, lasy, zakłady, również odebrane Związkowi PZU... Nie wydaje mi się, żeby KSRG dawało tam "fory", znam przykłady jednostek pozasystemowych, które wyciągały z takich źródeł dobre pieniądze. Ale chyba nie na zabijaniu się nawzajem o darowizny od fundacji powinno polegać finansowanie systemu ochrony przeciwpożarowej...

A najważniejszym filarem była, jest i będzie GMINA. Jeśli na tym poziomie nie gra i nie buczy, będziemy się wiecznie zabijali o dotacje z zewnątrz - KSRG miedzy sobą, pozasystemowe miedzy sobą, KSRG i pozasystemowe miedzy sobą...

Offline strażakochotnik

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 99
Odp: Dotacje MSWiA a ZWIĄZEK
« Odpowiedź #16 dnia: Wrzesień 23, 2018, 12:36:07 »
Z ciekawością przeczytałem twój wpis, w zawiązku z tym, że w moim powiecie jest zupełni inaczej - na PLUS. Co zatem dzieje się u was z taką ogromną kasą?

Możesz napisać z jakich środków w 2006 kupiliście te dwa samochody?

Jak możesz,  podaj przykłady na co dostaliście ze związku dotacje w poprzednich latach z kwotami, mam tu na myśli lata przed 2016 kiedy zaszły zmiany rozdysponowaniu środków.

To co piszesz jest z goła odmienne od tego co dzieje się woj. mazowieckim, jednie rację przyznam tylko w tym, że dotacje na KSRG spadła - ale to plus dla zwykłych OSP - tam też są druhowie którzy działają i są w gotowości przez lata pomijania i tym jednostkom moim zdaniem należy się mała pomoc. Z mojego doświadczenia, wszędzie gdzie wniosek, wszędzie gdzie szkolenia, wszędzie gdzie jakaś szansa na pomoc finansową tam WARUNEK KSRG - sądzę, że to nie sprawiedliwe.
Piszesz o szkoleniach KPP - kierowałem druhów z mojej jednostki 2,3 razy - nie weszli na listę bo nie KSRG - i  zrezygnowałem - teraz jak pytałem są miejsca - ale trzeba płacić ha ha ha

Jeśli uważasz, że spadek dotacji KSRG jest związany z "pomocą" dla OSP spoza KSRG - to chyba żyjesz w innym świecie. To nie na tym polega. Po prostu zamiast podzielić pieniądze wg wyjazdów/potrzeb, dzieli się to na kilka jednostek, które dostają dotacje na samochód, powiedzmy 15 na remont, a reszta dostaje ochłapy. To idzie z puli KSRG, nie jakiejkolwiek innej.

Poza tym śmieszne jest dla mnie rozgraniczanie "my - oni", źli z KSRG co jeżdżą i dobry spoza, którzy nie jeżdżą. I żeby tym co jeżdżą zabrać, "bo mają" (Skąd niby mają? Od samych wyjazdów komuś sprzętu przybędzie?). Jeśli dało się podnieść ogół środków- proszę bardzo, skierujmy je priorytetowo, nawet w całości, do jednostek spoza systemu, tylko dlaczego miałoby się to odbyć czyimś kosztem? Nagle w mocno wyjazdowych jednostkach przestaną występować normalne potrzeby? Czy winą strażaka-ochotnika z przeciętnego polskiego miasteczka/wsi gminnej jest to, że ma u siebie więcej zdarzeń, niż w przeciętnej wsi sołeckiej? Trzeba go za to pognębić i mu zabrać?

To nie jest problem do rozwiązania na poziomie dotacji centralnych - lepiej spojrzeć najpierw, jakie się ma stosunki wewnątrz gminy. Bo kij ma dwa końce: często jest tak, że pieniądze z gminy wysysają jednostki o zerowej zdolności do działań, a nikt nie ma odwagi przeciąć wrzodu i zgasić tam światło. I tak jest latami, a wszyscy pozostali - niezależnie od przynależności do systemu - tracą na tym. 

Tak jak pisałem, dla jednostek spoza KSRG w 2016 przyszło kilkaset złotych na całą gminę - akurat na jedna parę butów na kilkudziesięciu strażaków, a w 2017 coś kolo 4 tysięcy (i WSZYSTKO trzeba było upchnąć w remont jednej remizy, gdzie była to kropla w morzu i niewiele to dało - to kilka procent kosztów - ale debilne tabelki muszą się zgadzać). Do dziś nie ma wyraźnej poprawy z tytułu nowego systemu rozdziału środków.

Na dodatek Fundusz Sprawiedliwości okazał się blamażem, przyszły z niego grosze w porównaniu do wizji, jakie roztaczano, po kilka tysięcy na jednostkę w gminie, na przysłowiowe "waciki" (w sąsiednim województwie przychodziło i po 20 kola średnio na jednostkę w danej gminie).

Auta w 2006 r. (2 szt. na powiat) to był duży projekt z UE. Na 8 fabrycznie nowych aut (lekkich i średnich) kupionych w latach 2004-2017, 5 było z projektów europejskich. Z PSP niemal wszystkie wycofane w ostatnich latach wozy poszły sobie hen w województwo. Najpopularniejsze podwozia to nadal Star 244 i Magirus 170D z lat 70./80.


Kolego drogi, źle mnie zrozumiałeś, to co pisze wynika z moich doświadczeń i wiedzy. W dużej mierze w tego co dzieje się w moim powiecie. Zarzucasz mi że żyje w innym świecie, być może mój powiat jest rzeczywiście inny. Jednak jak pisze że spadek pomocy na KSRG jest niższy to mam tu na myśli kasę na jednostkę, ogólnie kasy jest więcej. Niestety jak wiesz od czasu do czasu jakaś jednostka wstępuje do tego systemu, u nas w ostatnim czasie cztery może pięć. A tutaj już MATEMATYKA, ABYŚ MNIE ZROZUMIAŁ. Więcej kasy w puli KSRG, ale też więcej jednostek do podziału, dotacja na jedną spada łapiesz. Tu korzystają zwykle jednostki, MSWiA pula stała lekko większa a jednostek mniej, tym samym zyskują dzięki tym które weszły do KSRG

Offline EljotNes

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 213
Odp: Dotacje MSWiA a ZWIĄZEK
« Odpowiedź #17 dnia: Wrzesień 24, 2018, 08:38:36 »
nie ma się co kłócić fakt jest faktem kasy na ksrg jest więcej, jednak odczuwalnie mniej w jednostkach z jednego zasadniczego powodu - więcej kasy idzie na zakup samochodów /dostaje kilka jednostek kosztem pozostałych/ i tyle, dodatkowo limity  w tym na remonty, zakupy inwestycyjne,  sztywna lista sprzętu i brak możliwości zakupu części do wyposażenia oraz brak możliwości naprawy pojazdów i sprzętu
więc jeśli nawet jest kasa to nie zawsze na to co chciało by się kupić