Autor Wątek: olej opałowy  (Przeczytany 3087 razy)

Offline stepol1

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 61
olej opałowy
« dnia: Wrzesień 02, 2018, 19:01:48 »
Czy dla produktów naftowych klasy III wyznacza się strefę zagrożenia wybuchem np. przy dystrybutorze oleju opałowego na działce zakładu.
Dziękuję za podpowiedź

Offline r0cq

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 612
Odp: olej opałowy
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 02, 2018, 20:27:46 »
Jak dla mnie to przede wszystkim: § 37 ust. 4 rozporządzenia z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, obiektów budowlanych i terenów, a następnie załącznik do rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 21 listopada 2005 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać bazy i stacje paliw płynnych, rurociągi przesyłowe dalekosiężne służące do transportu ropy naftowej i produktów naftowych i ich usytuowanie.
:straz:

Offline mariusz

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 277
Odp: olej opałowy
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 02, 2018, 21:13:53 »
Olej opałowy jeżeli ma w karcie charakterystyki temp. zapłonu wyższa niż 55 st C to nie jest substancja niebezpieczna pozarowo, wiec nie

Offline r0cq

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 612
Odp: olej opałowy
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 02, 2018, 22:21:18 »
Olej opałowy jeżeli ma w karcie charakterystyki temp. zapłonu wyższa niż 55 st C to nie jest substancja niebezpieczna pozarowo, wiec nie

Substancją niebezpieczną pożarowo wedle przepisu może i nie, a co z wybuchowością?  :szalony:

Jesteś w stanie przytoczyć zapis, że dla substancji niebezpiecznej pożarowo nie określa się strefy zagrożenia wybuchem?
:straz:

Offline stepol1

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 61
Odp: olej opałowy
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 02, 2018, 23:12:16 »
Też przychylałbym się do odpowiedzi Mariusza.

Offline mariusz

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 277
Odp: olej opałowy
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 03, 2018, 08:37:39 »
Zaglądając do karty charakterystyki znajduję taki zapis: " Górna/dolna granica palności lub górna/dolna granica
wybuchowości: W normalnych warunkach przechowywania nie tworzy mieszanin wybuchowych" - to wystarczy. Masz rację co do tego, że napisałem o substancji niebezpiecznej pożarowo, bo faktycznie par. 37 mówi o materiałach mogących wytworzyć mieszaniny wybuchowe, ale ja tak na skróty z doświadczenia bez zaglądania do rozporządzenia napisałem. Ale podtrzymuję to co napisałem wcześniej - dla oleju opałowego jako produktu naftowego kl. III - nie wyznaczamy stref. Zgodnie z rozporządzeniem dot. paliw strefy zagrożenia wybuchem wyznaczamy dla ropy naftowej i produktów naftowych I i II klasy. 
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 03, 2018, 08:42:38 wysłana przez mariusz »

Offline r0cq

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 612
Odp: olej opałowy
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 03, 2018, 09:08:14 »
@stepol1 oraz @mariusz wedle przepisów również jestem zdania, że zagrożenia wybuchem dla w/w substancji się nie ustala, jednakże każdy przypadek należy rozważyć indywidualnie.

@mariusz nie chcę się czepiać, ale dla mnie cytowany przez Ciebie tekst nijak ma się do niniejszego tematu. W normalnych warunkach przechowywania, nie tworzy mieszanin wybuchowych... zwróć uwagę, że podchodząc tak do sprawy, w ogóle nie byłoby czegoś takiego jak ocena zagrożenia wybuchem. Zadaniem projektanta, inwestora, czy też użytkownika decydującego o procesie technologicznym jest określenie najbardziej niekorzystnego z punktu widzenia ewentualnych skutków wybuchu sytuację mogącą wytworzyć się w procesie eksploatacji, uwzględniając najbardziej niebezpieczny, występujący tam rodzaj substancji oraz największą jej ilość, jaka mogłaby brać udział w reakcji wybuchu.

:straz:

Offline mariusz

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 277
Odp: olej opałowy
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 03, 2018, 13:31:04 »
Kolega pytał "Czy dla produktów naftowych klasy III wyznacza się strefę zagrożenia wybuchem", a klasyfikacja stref zagrożonych wybuchem odnosi się do normalnych warunków pracy i dotyczy zdarzeń możliwych do przewidzenia.

Offline r0cq

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 612
Odp: olej opałowy
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 03, 2018, 14:47:52 »
Teraz jak najbardziej się z Tobą zgadzam  :mellow:
Po prostu, nie potrzebnie poruszyłeś temat substancji niebezpiecznej pożarowo.
Ważne, że już wszystko jasne.
:straz:

Offline mariusz

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 277
Odp: olej opałowy
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 04, 2018, 09:24:48 »
Tak wiem z rozpędu wtrąciłem te subst niebezp pożarowo - mam takie jakieś skrótowe myślenie :) pozdrawiam