Autor Wątek: Nowe OSP?  (Przeczytany 1765 razy)

Offline Kamil0812

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 1
Nowe OSP?
« dnia: Sierpień 24, 2018, 17:10:35 »
Witajcie Panowie. Mam drobne pytanie dotyczące OSP. Dość dużo czasu temu w mojej wsi była jednostka OSP lecz upadła. Budynek stoi nadal lecz wóz z całym sprzętem został sprzedany. Wraz ze znajomymi wpadliśmy na pomysł aby ową jesnostkę przywrócić do życia. Teraz pytanie czy da radę jakoś odnowić stare OSP czy trzeba przechodzić całą procedurę zakładania od nowa? Spotkał się ktoś z takim czymś? Jest też spory problem bo zaledwie 5 km od mojej miejscowości istnieje nieduża jednostka. Na naszą korzyć jest natura bo jesteśmy otoczeni lasami i mnóstwem pół a pożary zdarzają się dość często więc im nas więcej tym lepiej. Co gmina by powiedziała na to. Obawiamy się że możemy zostać wyśmiani i tak to się skończy. Jest nas wielu. Każdy z zapałem do działania w tym około 5 zawodowych strażaków. Czy gmina jest w stanie jakoś pomóc w założeniu takiej jednostki czy raczej musimy radzić sobie sami?

Offline krzysiek_2k

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 324
Odp: Nowe OSP?
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 24, 2018, 21:48:24 »
Cześć, trudno odpowiedzieć wprost czy da się odnowić stare OSP - to zależy od kilku czynników. Ze względów prawnych może prościej będzie zakładać wszystko od nowa. 1. Orientujesz się jak wygląda sytuacja prawna OSP? Stowarzyszenie nie działa z braku ludzi czy zostało rozwiązane?
2. Jeśli nie działa z braku ludzi to czy jest w okolicy ktoś, kto działał w OSP?
3. Jeśli nie ma takich osób, to zostaje chyba zakładanie od nowa. Tu wszystko opisują przepisy o stowarzyszeniach, procedura do ogarnięcia.

Jeśli masz więcej pytań to pisz tutaj albo na priv, postaram się pomóc.

Online oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Nowe OSP?
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 24, 2018, 22:52:20 »
Starostwa prowadzą ewidencję stowarzyszeń tak więc zacznijcie tam. Ewentualnie jeśli OSP miała KRS to powinno być wszystko w sądzie.
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline krzysiek_2k

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 324
Odp: Nowe OSP?
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 25, 2018, 21:54:30 »
Starostwa prowadzą ewidencję stowarzyszeń tak więc zacznijcie tam. Ewentualnie jeśli OSP miała KRS to powinno być wszystko w sądzie.
Racja. Od tego trzeba zacząć - jeśli jest numer KRS, choćby z jakichś starych papierów to można szukać w tej wyszukiwarce - https://ekrs.ms.gov.pl/web/wyszukiwarka-krs/strona-glowna
A jak nie zna się tego numeru, to też tam szukać, ale po nazwie OSP.
Wynik tych poszukiwań będzie najważniejszy, bo to nam powie czy OSP jeszcze formalnie działa, czy już nie.
Jeśli formalnie działa, to będziemy myśleć jak to prawnie reaktywować. Jeśli nie działa - wtedy będziemy myśleli jak zarejestrować nowe stowarzyszenie.
Bedzie dobrze, głowa do góry!

Offline ksoniek

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 215
    • Kamienna Góra 998
Odp: Nowe OSP?
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 26, 2018, 12:39:15 »
Ja bym zaczął od pytania DLACZEGO OSP przestało istnieć! Wystarczy sobie wyobrazić, że na jednostce były długi, nieuregulowane wydatki itp. Ktoś doradził aby zlikwidować, podać się do dymisji i sprawa będzie zamknięta. Wy reaktywujecie z tymi samymi danymi i się pojawi jakiś wierzyciel.
Ja proponowałby zacząć najprościej jak się da - założyć nowe stowarzyszenie (infografika jak to zrobić: http://poradnik.ngo.pl/x/1928145 ). Statut wzorcowy z ZOSP z dodaniem, że kontynuujecie tradycję OSP założonego w rku (tutaj odwołanie do poprzedniego)
Jeszcze wcześniej iść do gminy, pogadać (jeszcze teraz przed wyborami) czy były budynek remizy jest szansa pozyskać, jeżeli tak to na jakich zasadach, Jeżeli się gmina zgadza to od razu na papierze niech dają, a wy zakładacie stowarzyszenie i przed wyborami obecne władze mogą sie chwalić że reaktywowali :)
Rozmowa z PSP czy jest potrzebna jednostka, jeżeli tak to czy udaloby się jakąś kasę na wóz od nich pozyskać (poczekacie bo pewnie pytanie wyląduje w KW itd). Może będą coś KP wymieniać np. aparaty i na początek dałoby się od nich pozyskać.
Oczywiście jeżeli mielibyście pozytywne odpowiedzi to spacer po większych firmach, urzędach, nadleśnictwa, agencje rolne.... wszędzie prosić o kasę na wóz, sprzęt