Autor Wątek: Jaka sprężarka do OSP?  (Przeczytany 3137 razy)

Offline piotr92strazak

  • Cel: PSP
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.162
Jaka sprężarka do OSP?
« dnia: Sierpień 09, 2018, 00:30:14 »
Witam ;) Jaką sprężarkę polecicie do nabijania powietrza w samochodzie Jelcz 004 oraz Mana 13.290 z gniazdem elektro pneumatycznym RetBox? Niewielka a dobre parametry ;) Oczywiście po jednej sprężarce na samochód ponieważ mają osobne boksy garażowe.
Straż- Pasja, Miłość, Duma, Honor

Offline rafal.bula

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.952
    • JRG SGSP
Odp: Jaka sprężarka do OSP?
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 09, 2018, 07:23:22 »
Witam ;) Jaką sprężarkę polecicie do nabijania powietrza w samochodzie Jelcz 004 oraz Mana 13.290 z gniazdem elektro pneumatycznym RetBox? Niewielka a dobre parametry ;) Oczywiście po jednej sprężarce na samochód ponieważ mają osobne boksy garażowe.
Przeciągnięcie instalacji przez ścianę nie jest skomplikowane a wystarczy wtedy jedna sprężarka

Offline piotr92strazak

  • Cel: PSP
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.162
Odp: Jaka sprężarka do OSP?
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 09, 2018, 10:58:46 »
Garaż trochę oddalony od drugiego  :wacko:
Straż- Pasja, Miłość, Duma, Honor

Offline lukaszenko

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 330
Odp: Jaka sprężarka do OSP?
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 09, 2018, 11:42:07 »
Ja miałem u siebie w OSP z Juli MEEC  24-25 litrów i wytrzymał lekko ponad 2 lata. Kupiony za 300 zł. Ustawiona była na timerze, że włącza się 3 razy dziennie po 10 minut. Tyle wystarczało do nabicia układu. Ale ostatnio kompresor wypluł olej. Teraz szukam pieniążków i prawdopodobnie postawię na METABO, ale 50 litrów.
I ósmego dnia Bóg stworzył strażaka

"co nie uśmierci, to podwójnie wzmocni mnie"

Offline Sylwek

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 2.394
Odp: Jaka sprężarka do OSP?
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 14, 2018, 10:02:20 »
Jeśli chodzi o MAN to raczej wyszukanie i naprawa nieszczelności - ten samochód powinien trzymać bez problemu ciśnienie kilka dni. Szkoda mu pakować słabej jakości powietrze do układu.
Jelcz wiadomo - trudno mieć szczelny układ a pompowanie trochę trwa.
Jeśli już koniecznie sprężarka to załączenie tylko na wyjazd a nie ciągłe pompowanie.

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.712
  • Getting too old for this shit
Odp: Jaka sprężarka do OSP?
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 17, 2018, 23:37:43 »
Jelcz wiadomo - trudno mieć szczelny układ a pompowanie trochę trwa.
Mam Stara, po 10min na wyłączonym silniku nie ma powietrza, także coś o tym wiem  ^_^

Jeśli już koniecznie sprężarka to załączenie tylko na wyjazd a nie ciągłe pompowanie.
To już kiedyś rozkminiałem. Zakładając że sprężarka będzie podłączona przez układ z podtrzymaniem, uruchamiany syreną to trzeba ustalić po jakim czasie auto ma być gotowe do wyjazdu uwzględniając pojemność układu, rzeczywistą wydajność sprężarki i minimalne ciśnienie w układzie. Innym rozwiązaniem może być system który magazynuje odpowiednio duży zapas powietrza, a potem tylko wypuszczamy ten zapas do nieszczelnego auta przed wyjazdem. Coś mi się po pamięci kołacze jakiś projekt czy pomysł rzucony przez kogoś polegający na użyciu butli i starego aparatu APS/AP-3. Tylko to takie "mocne Yeti" - nikt tego na oczy chyba nie widział, choć w teorii chyba się da...
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline kamil237

  • Brotherhood. Teamwork. Unity.
  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 245
Odp: Jaka sprężarka do OSP?
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 18, 2018, 09:52:35 »
Coś mi się po pamięci kołacze jakiś projekt czy pomysł rzucony przez kogoś polegający na użyciu butli i starego aparatu APS/AP-3. Tylko to takie "mocne Yeti" - nikt tego na oczy chyba nie widział, choć w teorii chyba się da...

Mamy u siebie coś takiego zrobione przy starym manie. Butla 4l - 200 bar do tego reduktor na którym ustawione na wyjściu jest max 8 bar i jest to podłączone za pomocą standardowej szybkozłączki pneumatycznej, Po odkręceniu butli napełnienie układu pojazdu zajmuje niecałą minutę.
minus - powietrza z butli wystarcza na 1 start ale mam kilka butli w zapasie
plus - do układu wtłaczamy "zdrowe" powietrze bo takie jakie mamy w AODO, a nie tak jak w przypadku typowego kompresora powietrze z dużą ilością wilgoci.
Trzeba pamiętać o robieniu UDT dla butli bo inaczej w KP nie napełnią.
W przypadku samochodu który ma ponad 40 lat system się sprawdza bo napełnienie układu za pomocą silnika trwa 3 - 4 minuty, tu mamy minutę. Od jakiegoś czasu system rzadziej stosowany ze względu na posiadanie nowego pojazdu ale przy starym wciąż w gotowości.

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.712
  • Getting too old for this shit
Odp: Jaka sprężarka do OSP?
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 18, 2018, 23:48:26 »
Mamy u siebie coś takiego zrobione przy starym manie. Butla 4l - 200 bar do tego reduktor na którym ustawione na wyjściu jest max 8 bar i jest to podłączone za pomocą standardowej szybkozłączki pneumatycznej, Po odkręceniu butli napełnienie układu pojazdu zajmuje niecałą minutę.
minus - powietrza z butli wystarcza na 1 start ale mam kilka butli w zapasie
plus - do układu wtłaczamy "zdrowe" powietrze bo takie jakie mamy w AODO, a nie tak jak w przypadku typowego kompresora powietrze z dużą ilością wilgoci.
Trzeba pamiętać o robieniu UDT dla butli bo inaczej w KP nie napełnią.
W przypadku samochodu który ma ponad 40 lat system się sprawdza bo napełnienie układu za pomocą silnika trwa 3 - 4 minuty, tu mamy minutę.
A jednak, ktoś to zastosował z powodzeniem - czyli da się :mellow:
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline piotr92strazak

  • Cel: PSP
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.162
Odp: Jaka sprężarka do OSP?
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 16, 2018, 22:49:03 »
My jednak zostajemy przy kompresorze ;) zastanawiamy się jaki najlepszy wybrać i w rozsądnej cenie.
Straż- Pasja, Miłość, Duma, Honor