Autor Wątek: Emerytura PSP a grupa inwalidzka  (Przeczytany 8755 razy)

Offline wossek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Emerytura PSP a grupa inwalidzka
« dnia: Czerwiec 20, 2018, 15:45:42 »
Mam pytanie do kolegów.
Ze względów zdrowotnych musiałem odejść ze służby w PSP po 15 latach wyliczono mi 47 % emerytury, byłem dzisiaj na komisji lekarskiej i przyznali mi trzecią grupę inwalidzką. Teraz właśnie pytanie o ile więcej mi dolicza emerytury
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 20, 2018, 22:32:56 wysłana przez wujo 2010 »

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Emerytura PSP a grupa inwalidzka
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 20, 2018, 16:59:01 »
dostaniesz dodatkowe 15%, czyli razem 62 %. Możesz dorabiać i za każdy rok będziesz miał 1,3% , który zostanie doliczony po dotarciu do wieku emerytalnego (nie pamiętam ile trzeba mieć wówczas lat,  ale jak się nie mylę 55).
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 20, 2018, 22:33:49 wysłana przez wujo 2010 »

Offline wossek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Emerytura PSP a grupa inwalidzka
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 20, 2018, 18:11:27 »
Dziękuję bardzo za informację, ale i tak za trzy lata mam się wstawić na kolejną komisje lekarską. Ile razy mogą wzywać na taką komisję lekarska
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 20, 2018, 22:34:11 wysłana przez wujo 2010 »

Offline biurówka

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 126
Odp: Emerytura PSP a grupa inwalidzka
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 20, 2018, 22:00:08 »
Witam dawno nie zaglądałam. Wtrącę swoje "3 grosze" jeśli odeszłeś po 15 latach wnioskuję że zostałeś przyjęty po 1999 więc nie będziesz miał doliczane 1,3 procenta za każdy rok pracy po służbie. Chyba że się mylę w takim razie proszę o podstawę prawną.
pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 20, 2018, 22:34:33 wysłana przez wujo 2010 »

Offline GordonShumway

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 442
Odp: Emerytura PSP a grupa inwalidzka
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 21, 2018, 07:31:12 »
Witam dawno nie zaglądałam. Wtrącę swoje "3 grosze" jeśli odeszłeś po 15 latach wnioskuję że zostałeś przyjęty po 1999 więc nie będziesz miał doliczane 1,3 procenta za każdy rok pracy po służbie. Chyba że się mylę w takim razie proszę o podstawę prawną.
pozdrawiam

Oczywiście, że dostanie ale z ZUS-u po ukończeniu 65/67 lat. Ale wiesz to pisał officer który już niejedno przerabiał więc kto wie  :rofl:

Offline mirek1

  • Jeszcze nigdy w dziejach tak wielu nie mówiło tak wiele do tak wielu, mając do powiedzenia tak niewiele.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 941
  • "Tylko głupiec ma odpowiedź na wszystko."A.France
Odp: Emerytura PSP a grupa inwalidzka
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 21, 2018, 07:44:15 »
Dziękuję bardzo za informację, ale i tak za trzy lata mam się wstawić na kolejną komisje lekarską. Ile razy mogą wzywać na taką komisję lekarska
  Przeważnie jest to okres  co 3 lata  do ukończenia 55 roku życia lub trzykrotny okres bez względu na wiek. Po tym okresie przyznają na stałe.  W decyzji  komisji poza tym , że napisali Ci, że przyznano 3 grupę inwalidzką, to też powinieneś mieć określony czasokres na jaki ją  przyznano oraz wysokość procentu uszczerbku na zdrowiu  /od 1% aż do max 15%/.
 Później max do 3 miesięcy od uprawomocnienia się orzeczenia komisji, dostaniesz decyzje z ZER-u i tam też będzie napisane ile procent Ci przyznano.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 21, 2018, 07:52:19 wysłana przez mirek1 »
Tylko dwie rzeczy są nieskończone : wszechświat i ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
                                      Albert Einstein

Offline Ar2urrr

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Emerytura PSP a grupa inwalidzka
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 21, 2018, 08:06:30 »
Witam wszystkich, a jak wyglada sytuacja gdy strazak nie ma 15 lat a  a okolo 12, I zdrowotnie troche ciezko bedzie dotrwac mu do 15 czy da rade jakos to przedluzyc wolnym I slyzbami czy za dlugi okres???, pewnie dostanie rente na ktora boi sie isc pewnie jak kazdy ze byc moze pozniej zabiore ( zdarzaly sie takie przypadki???) Prosze o pomoc jesli ktos cos wie pozdrawiam cale forum.

Offline mirek1

  • Jeszcze nigdy w dziejach tak wielu nie mówiło tak wiele do tak wielu, mając do powiedzenia tak niewiele.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 941
  • "Tylko głupiec ma odpowiedź na wszystko."A.France
Odp: Emerytura PSP a grupa inwalidzka
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 21, 2018, 08:18:33 »
Witam wszystkich, a jak wyglada sytuacja gdy strazak nie ma 15 lat a  a okolo 12, I zdrowotnie troche ciezko bedzie dotrwac mu do 15 czy da rade jakos to przedluzyc wolnym I slyzbami czy za dlugi okres???, pewnie dostanie rente na ktora boi sie isc pewnie jak kazdy ze byc moze pozniej zabiore ( zdarzaly sie takie przypadki???) Prosze o pomoc jesli ktos cos wie pozdrawiam cale forum.
Wszystko zależy od lekarza profilaktyka,który w orzeczeniu napisze, że jesteś niezdolny do służby i każe się leczyć lub po leczeniu , które nie rokuje poprawy zdrowia  nie podpisze Ci badań okresowych to komendant po 180 dniach chorobowego kieruje Cię na komisję lekarską. Te zazwyczaj przyznają świadczenie rentowe. Czasami orzekają zdolność do służby z ograniczeniami. Wówczas komendant musi Ci coś znaleźć za biurkiem.
Tylko dwie rzeczy są nieskończone : wszechświat i ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
                                      Albert Einstein

Offline Ar2urrr

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Emerytura PSP a grupa inwalidzka
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 21, 2018, 08:34:02 »
Dziekuje mirek1 za odpowiedz, a sa przypadki ze odbieraja rente I strazak na przyklad po kilku latach jej pobierania zostaje z niczym???

Offline mirek1

  • Jeszcze nigdy w dziejach tak wielu nie mówiło tak wiele do tak wielu, mając do powiedzenia tak niewiele.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 941
  • "Tylko głupiec ma odpowiedź na wszystko."A.France
Odp: Emerytura PSP a grupa inwalidzka
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 21, 2018, 09:46:41 »
Dziekuje mirek1 za odpowiedz, a sa przypadki ze odbieraja rente I strazak na przyklad po kilku latach jej pobierania zostaje z niczym???
Zdarzają się takie wypadki ale to już z winy samego zainteresowanego, bo nie leczą się i nie zbierają dokumentacji medycznej z czasu miedzy komisjami lub gdy leczenie zostało zakończone i wyzdrowiałeś.  Po prostu trzeba regularnie chodzić do lekarzy i mieć na każdej komisji zawsze świeżą dokumentacją medyczną potwierdzającą , że jesteś chory i cały czas się leczysz. Gorzej jeśli choroba jest  następstwem jakiegoś urazu to komisje  renty nigdy nie przyznają a orzekają zdolność do służby z ograniczeniem.  Tak było w wielu przypadkach jakie znam.
 Poza tym musisz sobie sprawdzić w katalogu chorób czy Twoje schorzenie kwalifikuje Cię jako niezdolnego całkowicie do służby.
np tu:  http://www.infor.pl/akt-prawny/DZU.2014.245.0001898,rozporzadzenie-ministra-spraw-wewnetrznych-w-sprawie-wykazu-chorob-i-ulomnosci-wraz-z-kategoriami-zdolnosci-do-sluzby-w-policji-strazy-granicznej-panstwowej-strazy-pozarnej-oraz-biurze-ochrony-rzadu.html
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 21, 2018, 10:30:20 wysłana przez mirek1 »
Tylko dwie rzeczy są nieskończone : wszechświat i ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
                                      Albert Einstein

Offline Ar2urrr

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Emerytura PSP a grupa inwalidzka
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 21, 2018, 11:04:59 »
Bardzo dziekuje mirek1 za pomoc pozdrawiam.

Offline SIUSIEK

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.913
  • Kocham swoją pracę! Ale koniec tuż tuż....
Odp: Emerytura PSP a grupa inwalidzka
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 21, 2018, 14:38:27 »
Dziękuję bardzo za informację, ale i tak za trzy lata mam się wstawić na kolejną komisje lekarską. Ile razy mogą wzywać na taką komisję lekarska
Któryś z przedmówców napisał że dostaniesz 15 procent. Jeśli byłeś na komisji to ona podwyższa wymiar 45 procent o max 15 ale zapytam Ciebie czy Ci coś powiedzieli ile Ci przyznali? 5...10...12? Oczywiście za trzy lata stajesz na kolejną i proponuje chodzić conajmniej do psychiatry bądź innych specjalistów - do których wcześniej chodziłem żeby mieć dokumentację. O ile jej nie będziesz miał komisja może Ci utrzymać bądź zabrać procenty które dostałeś.

Offline wossek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Emerytura PSP a grupa inwalidzka
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 21, 2018, 16:14:04 »
Komisja mi nie powiedziała ile procent mi przyznali, powiedzieli tylko że dostaje trzecią grupę inwalidzką na trzy lata i za trzy lata muszę się ponownie wstawić na komisję

Offline Ar2urrr

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Emerytura PSP a grupa inwalidzka
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 21, 2018, 21:10:51 »
Podobno mialy byc w najblizszym czasie tylko 2 grupy inwalidzkie, I mialo nie byc dodatkowych 15% do emki tylko trzeba sie zadeklarowac czy sie bierze emke czy rente tylko nie wiem czy to weszlo badz ma wejsc lub zaniechali tych zmian duzo szukalem ale nie dowiedzialem sie nic wiecej ale skoro kolega poszedl po staremu to znaczy ze nie weszlo w zycie.

Offline mirek1

  • Jeszcze nigdy w dziejach tak wielu nie mówiło tak wiele do tak wielu, mając do powiedzenia tak niewiele.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 941
  • "Tylko głupiec ma odpowiedź na wszystko."A.France
Odp: Emerytura PSP a grupa inwalidzka
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 22, 2018, 07:52:58 »
Podobno mialy byc w najblizszym czasie tylko 2 grupy inwalidzkie, I mialo nie byc dodatkowych 15% do emki tylko trzeba sie zadeklarowac czy sie bierze emke czy rente ....
  Tak jest w przypadku gdy komisja przyzna  Ci 1 lub 2 grupę inwalidzką. A trzecia grupa wraz z dodatkowymi procentami jeszcze będzie obowiązywać przez kilka najbliższych lat. Po tym czasie  wygaśnie i nie będzie jej można przyznać tak jak jest już u cywili w zus.
Tylko dwie rzeczy są nieskończone : wszechświat i ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
                                      Albert Einstein

Offline młody13

  • "Wolność nie jest dana raz na zawsze. Trzeba ją stale zdobywać na nowo...” Św. Jan Paweł II
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 824
Odp: Emerytura PSP a grupa inwalidzka
« Odpowiedź #15 dnia: Czerwiec 22, 2018, 08:52:10 »
Przepraszam się wcisnę w temacie kolegi, ale potrzebuje informacji a w wątku który założyłem nie uzyskałem informacji .  Potrzebuję podpowiedzi jakie dokumenty na jakim druku składa się wniosek do ZER o dodatek pielęgnacyjny do emerytury mundurowej . Jeśli ktoś mógłby pomóc to z góry dzięki .

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Emerytura PSP a grupa inwalidzka
« Odpowiedź #16 dnia: Czerwiec 22, 2018, 09:41:09 »
Gordon twoja złośliwość najwyrażniej przenosi sie ze służby- współczuje Twoim kolegom. Ty chyba nie potrafisz dyskutować. Nie zwróciłem uwagi kiedy kolega został przyjęty i jakie zasady jego dotycza, ale jeśli ktoś poprawia zgodnie z przepisami to tylko pochwalić- i to tyle w temacie Gordon. Nie rozumię tez o czym koledzy piszą w sprawie wysokości podniesienia emy. Może znowu jestem w błędzie ze względu na inny przebieg służby. ja otrzymując grupe inwalidzka nie miałem zapisywane ile procent uszczerbku. Procent uszczerbku to sie chyba ustala przy jednorazowym odszkodowaniu. Z mojej wiedzy - po otrzymaniu grupy inwalidzkiej dolicza się 15% do emy do max. 80% emerytury. Czyli ja miałem 75% to doliczyli mi 5%. Inny kolega miał 62 % to eme ma w wysokości 77%. Jesli sie mylę to prosze o podstawę prawną tak jak poprzednicy.
Pozdrawiam i gordon prosze wyluzuj.

Offline mirek1

  • Jeszcze nigdy w dziejach tak wielu nie mówiło tak wiele do tak wielu, mając do powiedzenia tak niewiele.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 941
  • "Tylko głupiec ma odpowiedź na wszystko."A.France
Odp: Emerytura PSP a grupa inwalidzka
« Odpowiedź #17 dnia: Czerwiec 22, 2018, 10:31:43 »
Przepraszam się wcisnę w temacie kolegi, ale potrzebuje informacji a w wątku który założyłem nie uzyskałem informacji .  Potrzebuję podpowiedzi jakie dokumenty na jakim druku składa się wniosek do ZER o dodatek pielęgnacyjny do emerytury mundurowej . Jeśli ktoś mógłby pomóc to z góry dzięki .
Dodatek pielęgnacyjny związany z wiekiem otrzyma emeryt z automatu po osiągnięciu wieku 75 lat. Jeśli o ten rodzaj dodatku Ci chodziło. A jeśli o związany np. z inwalidztwem lub inną sytuacją to po prostu zadzwoń  lub wyślij e-maila z zapytaniem  do ZER a na pewno oddzwonią  lub odpiszą i udzielą odpowiedzi bardziej szczegółowych niż tu uzyskasz.
 Jeśli masz czas to możesz podjechać do oddziału ZER - jest praktycznie w każdym województwie zazwyczaj przy komendzie wojewódzkiej Policji. Tam też panie chętnie pomogą i poradzą, przynajmniej tak miałem we Wrocławiu.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 22, 2018, 10:50:47 wysłana przez mirek1 »
Tylko dwie rzeczy są nieskończone : wszechświat i ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
                                      Albert Einstein

Offline wossek

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Emerytura PSP a grupa inwalidzka
« Odpowiedź #18 dnia: Czerwiec 22, 2018, 12:57:24 »
Gordon twoja złośliwość najwyrażniej przenosi sie ze służby- współczuje Twoim kolegom. Ty chyba nie potrafisz dyskutować. Nie zwróciłem uwagi kiedy kolega został przyjęty i jakie zasady jego dotycza, ale jeśli ktoś poprawia zgodnie z przepisami to tylko pochwalić- i to tyle w temacie Gordon. Nie rozumię tez o czym koledzy piszą w sprawie wysokości podniesienia emy. Może znowu jestem w błędzie ze względu na inny przebieg służby. ja otrzymując grupe inwalidzka nie miałem zapisywane ile procent uszczerbku. Procent uszczerbku to sie chyba ustala przy jednorazowym odszkodowaniu. Z mojej wiedzy - po otrzymaniu grupy inwalidzkiej dolicza się 15% do emy do max. 80% emerytury. Czyli ja miałem 75% to doliczyli mi 5%. Inny kolega miał 62 % to eme ma w wysokości 77%. Jesli sie mylę to prosze o podstawę prawną tak jak poprzednicy.
Pozdrawiam i gordon prosze wyluzuj.

Zostałem przyjęty do służby w grudniu 2003 roku odchodząc na emeryturę miałem 14 lat służby w PSP i rok wojska

Offline Ar2urrr

  • Początkujący
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Emerytura PSP a grupa inwalidzka
« Odpowiedź #19 dnia: Czerwiec 22, 2018, 19:33:46 »
A orientuje sie ktos czy odrabianie wojska w strazy granicznej  wlicza sie do 15??? Sluzba w strazy granicznej 2003/2004 , sluzba w strazy pozarnej od 2007/2008 czyli emki niecale 4 lata jakby sie wliczalo to by bylo niecale 3 lata???

Offline GordonShumway

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 442
Odp: Emerytura PSP a grupa inwalidzka
« Odpowiedź #20 dnia: Czerwiec 23, 2018, 11:51:32 »
Mam pytanie do kolegów.
Ze względów zdrowotnych musiałem odejść ze służby w PSP po 15 latach wyliczono mi 47 % emerytury, byłem dzisiaj na komisji lekarskiej i przyznali mi trzecią grupę inwalidzką. Teraz właśnie pytanie o ile więcej mi dolicza emerytury

officer zacytuję ciebie"dostaniesz dodatkowe 15%, czyli razem 62 %. Możesz dorabiać i za każdy rok będziesz miał 1,3% , który zostanie doliczony po dotarciu do wieku emerytalnego (nie pamiętam ile trzeba mieć wówczas lat,  ale jak się nie mylę 55)."

Z góry założyłeś, że został przyjęty przed 1999r

reasumując: na komisje możesz stanąć max rok po odejściu czyli 15+1=16 lat temu 2018-16=2002+rok wojska wcześniej =2003. Od roku 1999 obowiązują przepisy odrębne niż te co opisałeś i od 99r każdy rok przepracowany leci do ZUS z którego otrzymasz emeryturę osobną z wypracowanych składek po ukończeniu 65/67 lat. ZER umywa ręce.
Komisja nie daje każdemu 15% tylko od 5% do 15% max do 80% całości.

Jak możesz officer to podaj w jakim roku odchodziłeś na emkę i po ilu latach służby.

Offline officer

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 713
Odp: Emerytura PSP a grupa inwalidzka
« Odpowiedź #21 dnia: Czerwiec 23, 2018, 13:44:55 »
Gordon, żeby nie inny nick to pomyślałbym że mam doczynienia z Eqinoxem. Kolego moją nieuwage i niewłaściwe wytłumaczenie sprawy poprawiła biurówka, za co jestem jej wdzięczny i o tym wspomniałem w dalszym komentarzu. Dalej idąc jeśli nie mam wiedzy to poucz mnie o jakich procentach mówisz bo do chwili obecnej nie spotkałem się aby komisja ustalała wysokość % do emki z tytułu otrzymania grupy inwalidzkiej. masz wiedzę (oczywiście opartą na konkretach) to podziel sie z innymi a nie atakuj.
Życzę więcej luzu.

Offline mirek1

  • Jeszcze nigdy w dziejach tak wielu nie mówiło tak wiele do tak wielu, mając do powiedzenia tak niewiele.
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 941
  • "Tylko głupiec ma odpowiedź na wszystko."A.France
Odp: Emerytura PSP a grupa inwalidzka
« Odpowiedź #22 dnia: Czerwiec 24, 2018, 08:28:32 »
A orientuje sie ktos czy odrabianie wojska w strazy granicznej  wlicza sie do 15??? Sluzba w strazy granicznej 2003/2004 , sluzba w strazy pozarnej od 2007/2008 czyli emki niecale 4 lata jakby sie wliczalo to by bylo niecale 3 lata???
Zastępcza służba wojskowa również się wlicza do wysługi emerytalnej ale jest doliczana po 15 latach służby , choć nie jestem tego pewny w stu procentach. Najprościej będzie zadzwonić do  do ZER -u/ to nie boli/ a odpowiedzą na wszystkie pytania no i odpowiedź  będzie pewnikiem.
Tylko dwie rzeczy są nieskończone : wszechświat i ludzka głupota, choć nie jestem pewien co do tej pierwszej.
                                      Albert Einstein