Autor Wątek: Uziemienie agregatów prądotwórczych  (Przeczytany 297 razy)

Offline elmontjs

• Początkujący
  • *
Uziemienie agregatów prądotwórczych
« dnia: Czerwiec 14, 2018, 12:52:44 »
Witam
Jestem elektrykiem , świadczę usługi badania m.in. agregatów prądotwórczych będących wyposażeniem samochodów strażackich. Znając okoliczności w jakich używa się owych urządzeń przygotowałem instrukcję i szkolenie oraz odpowiednie środki techniczne pozwalające na używanie w/w agregatów bez wbijania uziemienia (to są pseudo uziemienia) . Jednak pracownik kontrolujący PSP nakazał przywrócić stan z uziemieniami powołując się na Wasze wewnętrzne przepisy, moim zdaniem nie wiele mające wspólnego z normami i bezpieczeństwem elektrycznym. Zapisu w Waszych przepisach  oczywiście nie zobaczyłem , więc prośba do szanownych forumowiczów - może ktoś z Was przytoczy taki zapis nakazujący stosowanie uziemienia . Z góry dziękuję .
Wasza  Komenda główna milczy w tym temacie , choć też wysłałem tam informację. Wniosek jest jeden ..większość Waszych agregatów (ich zabezpieczenia) nie chronią obsługujących przed porażeniem elektrycznym , to po prostu kupione agregaty bez odpowiednich zabezpieczeń, bo nikt nie uwzględnia ich w specyfikacji przy zakupie nowych urzadzeń.
Przy okazji zapytam czynnych w zawodzie Strażaków: co sądzicie o uziemieniach agregatów ? , nie sadzicie , że 30-50 cm szpilki do uziemień to żart a nie Wasze bezpieczeństwo?

Offline r0cq

• Mniej słów więcej czynów!
  • Strażak Sam
  • Nigdy się nie poddawaj!
Odp: Uziemienie agregatów prądotwórczych
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 14, 2018, 13:42:23 »
O pseudouziemieniach agregatów wiem nie od dziś, jednakże szkoda że nasi przełożeni nie zdają sobie sprawy ze skuteczności tego typu zabezpieczeń. Jeżeli chodzi o przepisy dla tego typu urządzeń to się z nimi nie spotkałem. Możliwe że @Sylwek jest w stanie wnieść coś interesującego do tego tematu. Miejmy nadzieję, że się nim zainteresuje. Co do własnego bezpieczeństwa i innych, to zawsze staram się wykorzystywać w miarę możliwości dostepne rozwiązania i uczulam ludzi na to, by nie czuli się zbyt pewnie. Z prądem nie ma żartów.
:straz:
Nigdy nie trać zapału! Jeżeli chcesz być w czymś dobry - dąż do tego!
Każdy ma jakąś rolę w życiu! Zrób wszystko co do Ciebie należy!
Jeśli możesz kłaść się spać każdej nocy ze świadomością, że w ciągu dnia dałeś z siebie wszystko, sukces Cię znajdzie!

Offline elmontjs

• Początkujący
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 14, 2018, 15:00:02 »
Dodam jeszcze do mojego wpisu... są sytuacje i to całkiem realne , kiedy wbite uziemienie bez odpowiednich zabezpieczeń, bez uznanych środków technicznych branży elektrycznej tylko pogarsza bezpieczeństwo. Niestety w Waszym środowisku nie ma z kim tego przedyskutować, ustalić jakieś zasady a przecież to Wasze bezpieczeństwo. 

Offline r0cq

• Mniej słów więcej czynów!
  • Strażak Sam
  • Nigdy się nie poddawaj!
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 14, 2018, 16:14:26 »
Dodam jeszcze do mojego wpisu... są sytuacje i to całkiem realne , kiedy wbite uziemienie bez odpowiednich zabezpieczeń, bez uznanych środków technicznych branży elektrycznej tylko pogarsza bezpieczeństwo. Niestety w Waszym środowisku nie ma z kim tego przedyskutować, ustalić jakieś zasady a przecież to Wasze bezpieczeństwo.

Mógłbyś rozszerzyć ten temat?
:straz:
Nigdy nie trać zapału! Jeżeli chcesz być w czymś dobry - dąż do tego!
Każdy ma jakąś rolę w życiu! Zrób wszystko co do Ciebie należy!
Jeśli możesz kłaść się spać każdej nocy ze świadomością, że w ciągu dnia dałeś z siebie wszystko, sukces Cię znajdzie!

Offline elmontjs

• Początkujący
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 14, 2018, 22:48:22 »
Co tu rozszerzać , już dawno te mądrości przelali na papier mądrzejsi ode mnie (np dr E. Musiał). To są skomplikowane dywagacje elektryczne , możesz o nich poczytać na "naszych" forach jeżeli nie obcy Ci "elektryczny bełkot"  ^_^
Tak na szybko ...uziemiony  agregat bez stosownych zabezpieczeń przy pierwszym uszkodzeniu izolacji "wyniesie potencjał uszkodzonej fazy na ziemie; uszkodzenie izolacji drugiej fazy w innym miejscu, jeżeli nie zostanie wyłączone w odpowiednim czasie  (bo nie ma ich co wyłączyć) , może zamknąć się przez ciało człowieka do ziemi ... to porażenie elektryczne.
Tak działają popularne w straży pożarnej choćby agregaty Hondy (wiele innych też) np:
https://axam.net.pl/agregaty-honda-1-fazowe/1468-agregat-pradotworczy-honda-ea2100.html
Akurat w przypadku w/w agregatu poprosiłem o wyjaśnienie głównego dystrybutora Hondy w Polsce , jego przedstawiciel nie potrafił wyjaśnić realizacji kompletnej ochrony przeciwporażeniowej na gniazdach 230V tego agregatu, ostatecznie skwitował , że zapewnienie środków realizujących taką ochronę leży po stronie użytkownika (posiadam taką korespondencję) ... czy ktoś z Was - Strażaków o tym wie???

Offline pol102

• Software Developer
  • Strażak Sam
  • Cichy spec od czarnej roboty.
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 21, 2018, 10:25:04 »
Układ IT jest układem specyficznym, nie wyłączającym się łatwo ale bezpiecznym. Brak kontroli izolacji to błąd. Pierwsze doziemienie nie wyłącza prądu. Przypominam, że napięcie każdej fazy względem ziemi jest takie samo...

"W przypadku sieci czystej (bez uszkodzenia) napięcia pomiędzy fazami są napięciami międzyprzewodowymi zaś poszczególnych faz względem ziemi fazowymi a punkt neutralny trafo ma potencjał zero. A co się zmieni po wystąpieniu uszkodzenia (doziemienia)?
Napięcia pomiędzy fazami nadal będą napięciami międzyprzewodowymi (!), Jednak wzrośnie napięcie faz zdrowych względem ziemi do wartości napięcia międzyprzewodowego a potencjał punktu neutralnego trafo przyjmie wartość napięcia fazowego sieci. Napięcie uszkodzonej fazy wyniesie oczywiście zero. Przyjmuje, że sieć jest symetryczna i mamy metaliczne (R=0) zwarcie z ziemią. Przy tak opisanym zachowaniu się sieci IT podczas doziemienia, pojemności międzyprzewodowe nie będą miały wpływu na wypadkowy prąd doziemny, bowiem wartości napięcia między fazami nie zmieniły się. Popłynie zaś dodatkowy prąd w każdej z faz wynikający ze zmiany potencjału każdej z faz o napięcie fazy uszkodzonej i pojemności doziemnych. Podsumowując, prąd doziemny będzie funkcją napięcia fazowego sieci i pojemności doziemnych a wspomniany pierwiastek nie jest tu zasadny."
Jeśli robisz coś za darmo i czujesz, że daje Ci to radość, to wiedz iż muisz robić to na 200% swoich umiejętności.