Autor Wątek: Czy druhowie będą docenieni za swoje poświęcenie?  (Przeczytany 7417 razy)

Offline gallanonim

 • Bywalec
 • *
 • Wiadomości: 24
Odp: Czy druhowie będą docenieni za swoje poświęcenie?
« Odpowiedź #60 dnia: Styczeń 11, 2020, 19:31:39 »
Tyle że te jednostki co nie jeżdżą lub mają po parę wyjazdów wogóle nie są brane pod uwagę w dotacjach, mają samochód GLM albo GLBM z karcherem, często mają długie tradycje i wielu członków, jeździłyby, ale nikt ich nie alarmuje nawet do zdarzeń w ich własnej miejscowości, bo co tam jakiś Transporter czy inny Żuk z motopompą wart. Z drugiej strony są jednostki co to jeżdżą często, bo mają przed nazwą magiczne KSRG, ale tak jeżdżą że jedna z mojej okolicy pojechała niedawno do zdarzenia w jednego człowieka, wszyscy mają wszystko w poważaniu, jak jest dłuższa akcja to płaczą żeby ich zmienić bo czasu nie mają itd. A między tym masa średniaków, jednostki które działają, rwią się do akcji, ciułają każdy grosz na sprzęt, tak że własnym sumptem zbliżają się do tego co ma święte KSRG, ale co z tego skoro zarówno władze gmin jak i dyżurni na PSK rzucają im kłody pod nogi. Małopolska i jej sieć jednostek OSP jest przykładem, jak powinno być w całym kraju. Bo OSP to nie tylko same działania bojowe, to masa innej działalności społecznej. Więc jak policzyć koszty jakie wychodzą na małopolskie straże, znacząca większość idzie na straże z magicznego KSRG, coś tam się dostanie większym strażom spoza, a do tych małych wszyscy dookoła mają pretensje że wogóle istnieją, a na każda próba rozwoju jest duszona, nawet w ten sposób że władze gminy wolą sprzedać wycofywanego Jelcza czy Stara za psie pieniądze, zamiast dać jednostce która ma Żuka i kilkunastu przeszkolonych strażaków a nie jeździ właśnie dlatego bo dyżurny na PSK widząc GLM-8 nawet nie zastanowi się nad przyciśnięciem przycisku...

Offline jgk

 • Strażak Sam
 • ***
 • Wiadomości: 491
Odp: Czy druhowie będą docenieni za swoje poświęcenie?
« Odpowiedź #61 dnia: Styczeń 11, 2020, 21:11:21 »
Cytuj
Tyle że te jednostki co nie jeżdżą lub mają po parę wyjazdów wogóle nie są brane pod uwagę w dotacjach, mają samochód GLM albo GLBM z karcherem
kolego wpisałem pierwszą lepszą jednostkę z listy z linku i okazuje się że jednostka  mająca  9 wyjazdów w roku ma gba  kolejna z listy 6 chyba średni lub ciężki man   i wiele innych wiele podobnie. Tak jak piszesz wiele ma  GLM,GLBM tyle że nie są to żuki a w wielu przypadkach nówki sztuki za duże pieniądze gdzie za dwa takie kupiłby średnie auto i zasilił nim jednostki które mają wiele wyjazdów ale kiepskie leciwe auto.

Offline klepi

 • Stary Wyga
 • **
 • Wiadomości: 102
Odp: Czy druhowie będą docenieni za swoje poświęcenie?
« Odpowiedź #62 dnia: Styczeń 12, 2020, 14:47:21 »
Jgk     45% członków mogących brać udział w działaniach to dobry wynik. Przypominam że OSP to wielowymiarowa formacja z wieloma innymi płaszczyznami działania niż tylko ratownictwo. Poczytaj sobie pierwszy lepszy statut OSP to zobaczysz ile można robić i zrobić dla lokalnej społeczności. Ale Ty tego nie zrozumiesz.
Co do Twoich statystyk wyjazdów. Pokaż mi statystyki gdzie są przedstawione dane z jednostek które są dysponowane a nie wyjechały do zdarzenia. Pewnie będzie poniżej 1%, więc te 9,10 czy 12 wyjazdów w roku to nie wina Tych jednostek. A co do wyjazdów to zastanawia mnie jeszcze jakim sposobem przechodzą akcje które często są opisywane na stronach PSP typu " w akcji brało udział 7 zastępów 26 ratowników" czy " 5 zastępów 16 ratowników" z czego wszystkie wozy to GBA na przynajmniej 6 ratowników. Jak to możliwe że jest dopuszczony przez PSP wyjazd niepelnego zastępu mimo że 2 km dalej stoi GBA i 10 chętnych którzy chcą jechać ale przecież nie są w KSRG. Pomijam już fakt że jakby policzył Strażaków na miejscu to okaże się że było ich jeszcze mniej.

Edit;
Usiadłem nad lista członków mojej OSP i co mi wyszło jeśli chodzi o szkolenia i wyjazdy:
Czlonków 45
Gotowych do wyjazdu ( wyszkoleni, przebadani i w wieku 18-65)  19 osób.
13 osób powyżej 65 roku
10 osób w wieku 50-65 które już nie czują się na siłach jeździć do wyjazdów(wszyscy kiedyś jeździli, jedni zrobili szkolenia kiedy one weszły inni nie)
2 Strażaków nie ma szans przejść badań lekarskich pozwalających iść na kurs
Tylko 1 osoba w wieku 33 lat chce być w OSP i działać na rzecz jednostki ale nie chce jeździć do akcji.
Norma ogólnopolska zachowana ale doczepić się chyba nie ma czego?
« Ostatnia zmiana: Styczeń 12, 2020, 19:09:12 wysłana przez klepi »

Offline jgk

 • Strażak Sam
 • ***
 • Wiadomości: 491
Odp: Czy druhowie będą docenieni za swoje poświęcenie?
« Odpowiedź #63 dnia: Styczeń 12, 2020, 20:25:16 »
Kolego klepi powiem tak największą bolączką stowarzyszeń pod nazwą OSP są właśnie statuty na które wszyscy się powołują które wprowadzają wiele niepotrzebnego zamieszania powodując przekłamania zakłamania stanu faktycznego i tego co się dzieje w rzeczywistości w OSP. Zapominasz że owy statut w przypadku OSP jest tylko dlatego że inaczej nie da się oficjalnie funkcjonować.Jak dobrze wiesz OSP działa na podstawie ustawy o stowarzyszeniach i ustawie o ochronie przeciwpożarowej.Gdyby OSP nie nazywało się  ochotnicza straż pożarna  tylko ochotniczy stróżowie prawa to nie mogli by działać i nieść pomocy, posiadać wozów bojowych jeździć do akcji, ale ustawa o ochronie przeciwpożarowej na to pozwala.I właśnie dlatego statut w przypadku ochotniczych straży nie ma znaczenia, jest wymóg który trzeba spełnić i go posiadać,jednak  ważniejsza jest ustawa o ochronie przeciwpożarowej, bo tylko dzięki tej ustawie jest  możliwe zawiązanie stowarzyszenia o nazwie ochotnicza straż pożarna.Pokaż mi stowarzyszenie działające  tylko na podstawie ustawy o stowarzyszeniach i statucie które nazywa się ochotnicza straż pożarna.Ja nie spotkałem.Dlatego w przypadku zawiązywania ochotniczych straży pożarnych warunkiem jej utworzenia w pierwszej kolejności jest działanie na podstawie ustawy o ochronie przeciwpożarowej i gdyby ta ustawa wystarczyła do funkcjonowania OSP to wówczas nie było by żadnych statutów i tym podobnych fanaberii wynikających z ustawy o stowarzyszeniach.Ponieważ jednak OSP nie mogą funkcjonować bez ustawy o stowarzyszeniach co jest według mnie błędem i działa na szkodę OSP, to trzeba się w jakiś sposób  przystosować ,ustosunkować, i spełnić  wymogom z niej wynikających i takim wymogiem jest posiadanie statutu.Jednak w przypadku OSP ważniejszy jest JOT ,regulaminy i  wszelkie związane z nim wytyczne, niż jakiś statut bo to dzięki JOT i jego funkcjonowaniu stowarzyszenie może nazywać się OSP.Zatem najpierw JOT i wszystko z nim związane a dopiero statut i jego zapisy które tak naprawdę w przypadku funkcjonowania OSP z  JOT są zbędne.Zapisy dotyczące JOT jasno i wyraźnie określają kto może co może kiedy i jak kto nie itd.  Statuty tylko powodują wyciąganie kasy na rzeczy wielokrotnie zupełnie nie związane z  główną celem  do jakich zostały powołane OSP a mianowicie ochrona przeciwpożarowa czyli ratowanie mienie i życia ludzkiego a nie dmuchanie w trąbki, szydełkowanie,robienie na drutach takie rzeczy to niech sobie robią stowarzyszenia działające tylko na podstawie statutu bez JOT tyle że beż  wyciągania ręki po kasę którą powinno się dać tym OSP które niosą pomoc w dosłownym słowa znaczeniu.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 12, 2020, 20:40:15 wysłana przez jgk »

Offline klepi

 • Stary Wyga
 • **
 • Wiadomości: 102
Odp: Czy druhowie będą docenieni za swoje poświęcenie?
« Odpowiedź #64 dnia: Styczeń 12, 2020, 21:11:44 »
Kolego jgk nic nie przeszkadza żeby w statucie jednostek OSP był tylko jeden punkt. Nazwijmy go działalność ratownicza. Gdzie będzie napisane że jedynym zajęciem OSP jest udział w działaniach ratowniczych i wszystko co się z tym wiąże ale nic więcej. Kto nie spełnia wymogów to wypad. Przecież możesz zacząć od swojej jednostki a później przekonać do tego całą resztę. Między nami mam nadzieję że Ci się nie uda.

Offline jgk

 • Strażak Sam
 • ***
 • Wiadomości: 491
Odp: Czy druhowie będą docenieni za swoje poświęcenie?
« Odpowiedź #65 dnia: Styczeń 12, 2020, 22:09:28 »
Patrząc na to co się dzieje, może nie we wszystkich gminach wcześniej czy później dojdzie do sytuacji o której piszesz
Cytuj
Kto nie spełnia wymogów to wypad
U mnie w gminie  kukułki kukają o zostawianiu samym sobie stowarzyszeń OSP,gmina zamierza zaprzestać finansowanie czegoś co jest fikcją.W sumie coś jest na rzeczy bo na stronie ZOSP pojawił się komunikat, artykuł opracowany przez nich dotyczący utrzymania gotowości bojowej jednostki przez samorządy.Ciekawy artykuł z którego wynika że gotowość bojowa na którą się wszyscy powołują i rządają od gmin pieniędzy na sprzęt i fanaberie druhów pod hasłem niesienia pomocy w ratowaniu mienia i życia ludzkiego nie do końca narzuca na gminę obowiązek finansowania i utrzymywania,ponieważ nie ma jasnego określenia co to jest gotowość bojowa.A ponieważ gmina z kolei ma obowiązek zabezpieczyć ochronę przeciwpożarową wynikającą z ustawy to zacznie zapewne robić to minimalną ilością jednostek X i nikt jej nie zmusi do finansowania innych  Y jeśli ilość jednostek X będzie wystarczająca.