Autor Wątek: Czy druhowie będą docenieni za swoje poświęcenie?  (Przeczytany 14541 razy)

Offline młody13

  • "Wolność nie jest dana raz na zawsze. Trzeba ją stale zdobywać na nowo...” Św. Jan Paweł II
  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 824
Odp: Czy druhowie będą docenieni za swoje poświęcenie?
« Odpowiedź #25 dnia: Czerwiec 26, 2018, 23:30:29 »
Czytając wasze posty można popaść w kompleksy...
Rozwińcie sobie jeszcze raz skrót OSP ze specjalnym naciskiem na pierwsze słowo. Jeżeli to nadal mało to zalecam zakładkę kariera na stronie KG PSP.


Przytoczę więc dwa inne skróty WOPR , GOPR i WOT  jeszcze parę lat i zostanie po jednej OSP w gminie . Może to i lepiej dla PSP bo będą musieli zwiększyć zatrudnienie .  Pozdrawiam  :wall:

Offline b07

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 454
  • Everyone goes home
Odp: Czy druhowie będą docenieni za swoje poświęcenie?
« Odpowiedź #26 dnia: Czerwiec 27, 2018, 10:42:23 »
Czytając wasze posty można popaść w kompleksy...
Rozwińcie sobie jeszcze raz skrót OSP ze specjalnym naciskiem na pierwsze słowo. Jeżeli to nadal mało to zalecam zakładkę kariera na stronie KG PSP.

Powiedz to polskiemu ustawodawcy, który zapisał w ustawie obowiązek wypłacania ekwiwalentu za szkolenia, ćwiczenia oraz uczestnictwo w działaniach ratowniczo-gaśniczych.

Idź wykłócaj się do rządów landów niemieckich i władz samorządowych (np. w Berlinie i Brandenburgii), dlaczego do cholery wypłacają ekwiwalent dla OSP - przecież to jest EHRENamtlich (funkcja HONOROWA) i FREIWILLIG (OCHOTNICZA). Kiedyś nie wypłacali, dlaczego mieliby to robić?

Takie pięknoduchostwo było spoko w czasach, gdy najbardziej zapracowana jednostka OSP w województwie miała 40 wyjazdów, a pozostałe w przeważającej większości od 0 do 5.

Jeśli uważasz, że wypłata pieniędzy za wykonaną pracę/poświęcony czas to "PRZYWILEJ", to ręce opadają. Przywilej to wejście do przychodni bez kolejki.

W całej Europie odchodzi się od 100% wolontariatu w ratownictwie, ponieważ to zwyczajnie przestaje spełniać swoje zadanie. System ratownictwa ma być SKUTECZNY, a nie odpowiadający wyidealizowanym wyobrażeniem sprzed kilkudziesięciu lat.

Dlaczego wiec np. nie cofnąć wszystkich dotacji KSRG, MSWiA, NFOŚ, samorządów - przed wojną OSP kupowały sprzęt za hajs z baletów w remizie i pieniędzy wrzucanych do puszki. Chcą działać - proszę bardzo, niech się bawią w strażaków, ale nie za publiczne pieniądze. PSP będzie tu za 40 minut, no chyba, że akurat będzie inne zdarzenie, to trudno.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 27, 2018, 10:46:00 wysłana przez b07 »

Offline ADFire#

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 44
Odp: Czy druhowie będą docenieni za swoje poświęcenie?
« Odpowiedź #27 dnia: Czerwiec 27, 2018, 11:06:15 »
Ochotnik to nie to samo co wolontariusz... Ochotnik zgłasza dobrowolna gotowość do czegoś za co powinien dostać wynagrodzenie... jeśli nie chce nie jedzie na akcje, jeśli jedzie to dostaje za tą usługę ekwiwalent i tak powinno być. Każdy ma wolną wolę i z ekwiwalentem może zrobić co chce. 

Offline PCT

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 252
  • Dowódca Plutonu
Odp: Czy druhowie będą docenieni za swoje poświęcenie?
« Odpowiedź #28 dnia: Czerwiec 27, 2018, 21:27:34 »
Widzę między nami znaczącą różnicę. Mnie i większość pozostałych z mojej jednostki wychowano/wypaczono w taki sposób że i bez ekwiwalentu robilibyśmy dalej co robimy, nawet do tego dopłacając.
Pamiętajcie że OSP może ale nie musi uczestniczyć w akcji więc nikt nie może wymagać że zawsze wyjedzie, zwłaszcza w godzinach do południowych. Przez to w odróżnieniu do zachodnich rozwiązań nie możemy opierać bezpieczeństwa społeczeństwa tylko na Ochotnikach, chyba że na podstawie stworzenia posterunku JRG bądź zatrudnienia na etat/dyżury obsady wyjazdowej OSP.
Bardziej honorowe jest być wyniesionym na tron niż go odziedziczyć...
N. Machiavelli

Offline daiman998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 234
Odp: Czy druhowie będą docenieni za swoje poświęcenie?
« Odpowiedź #29 dnia: Czerwiec 28, 2018, 06:47:46 »
Widzę między nami znaczącą różnicę. Mnie i większość pozostałych z mojej jednostki wychowano/wypaczono w taki sposób że i bez ekwiwalentu robilibyśmy dalej co robimy, nawet do tego dopłacając.
Pamiętajcie że OSP może ale nie musi uczestniczyć w akcji więc nikt nie może wymagać że zawsze wyjedzie, zwłaszcza w godzinach do południowych. Przez to w odróżnieniu do zachodnich rozwiązań nie możemy opierać bezpieczeństwa społeczeństwa tylko na Ochotnikach, chyba że na podstawie stworzenia posterunku JRG bądź zatrudnienia na etat/dyżury obsady wyjazdowej OSP.

Mimo to należy jeśli jest tylko taka możliwość dazyc do tego by jednostka była zawsze wyjazdowa.  Nie tylko Ciebie tak ,,wypaczono". Jakby nie było ekwiwalentu też by wszyscy pewnie jeździli,  ale nie o to tu chodzi. Jeśli jesteś członkiem aktywnej jednostki to zastanów się ile własnego zdrowia poswiecasz, a później pomysl czy Państwo to docenia? Może jednak nie docenia, a rzuca kłody pod nogi byś miał jeszcze trudniej dbać o dobro tego państwa?  Nie chodzi mi tu naprawdę o kasę, żeby była jasność.

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Czy druhowie będą docenieni za swoje poświęcenie?
« Odpowiedź #30 dnia: Czerwiec 28, 2018, 15:00:23 »
Prawda jest taka że jeśli nie wiadomo o co chodzi to chodzi o kasę. Ale nie o kasę dla ochotnika tylko o kasę jaką trzeba by było przeznaczyć na zwiększenie obsad na podziałach JRG gdyby nie było OSP i osp KSRG.
Kalkulacja jest prosta zastęp 6 ratowników x 3 zmiany na miesiąc. Jak myślicie ile wyniesie koszt utrzymania 18 ratowników w JRG średnio na miesiąc o umundurowaniu  sprzęcie nie wspomnę.Macie przecież wiedzę ile gmina przeznacza na utrzymanie jednostek osp i osp ksrg ile jest z samego ksrg w skali roku i wszystko jasne.
Jednostki OSP i OSP KSRG to  oszczędność dla PSP w milionach zł. Sprzęt który jest przekazywany do OSP  nie zginie jak nie tu to tam zawsze znajdzie się jednostka która coś potrzebuje i zastąpi inną.I tak będzie do czasu aż to pewnego dnia padnie oczywiście nie we wszystkich rejonach ale tak będzie.
Ochotnik według mnie powinien jeździć za darmo była by jasność cz robi to bo chce cz dla kasy,dalej pokazało by to  czy jest sens inwestować w jednostkę.Natomiast pracodawca powinien mieć ulgi z tytułu zatrudniania ochotnika tyle że w praktyce pewne sprawy są nie do pokonania.Prawda jest taka że postęp technologiczny komputeryzacja itd doprowadziła do zmniejszania etatów w zakładach pracy do minimum i zastąpienia ludzi maszynami i wyjście takiego ochotnika w godz pracy na akcję niejednokrotnie wpływa niekorzystnie na pracę zakładu.


Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.466
Odp: Czy druhowie będą docenieni za swoje poświęcenie?
« Odpowiedź #31 dnia: Czerwiec 28, 2018, 16:40:30 »
Cytuj
Jednostki OSP i OSP KSRG to  oszczędność dla PSP w milionach zł
nie dla PSP, tylko dla budżetu państwa

Offline ADFire#

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 44
Odp: Czy druhowie będą docenieni za swoje poświęcenie?
« Odpowiedź #32 dnia: Czerwiec 28, 2018, 21:08:04 »
Ja widzę co się dzieje w mojej okolicy.  Większość ludzi pracuje do 15 a później maja najczęściej jakiś zajęcie "koło domu". Noc jest na sen taka prawda bo kto uczestniczył w działaniach całą noc to na prawdę nie ma ochoty na pracę od rana. Zmęczenie robi swoje, łatwiej o pomyłkę i wypadek w pracy. Funkcjonariusz PSP może po służbie odpoczywać A ochotnik idzie do pracy. Można wziąć urlop raz czy dwa ale kto będzie w ten sposób wykorzystywał go w ten sposób. Kto ma gospodarstwo rolne ten jedzie na pół dnia "w pole" i też nie dojedzie na alarm.  Ja i moi znajomi też są z tych strażaków, którzy nie robią tego dla kasy, ale zawsze to milej dostać parę groszy do domowego budżetu. Coraz mniej ludzi ma czas na "zabawę" w straż taka prawda.  Moim daniem najlepszy byłby wariant brytyjski czyli płatne dyżury domowe plus dodatek za wyjazd oraz dodatek miesięczny dla pracodawcy, żeby mu się opłacało powiedzieć "ok byłeś przy akcji to nie musisz być dzisiaj w pracy"

zyraf

  • Gość
Odp: Czy druhowie będą docenieni za swoje poświęcenie?
« Odpowiedź #33 dnia: Czerwiec 28, 2018, 21:56:11 »
Ja widzę co się dzieje w mojej okolicy.  Większość ludzi pracuje do 15 a później maja najczęściej jakiś zajęcie "koło domu". Noc jest na sen taka prawda bo kto uczestniczył w działaniach całą noc to na prawdę nie ma ochoty na pracę od rana. Zmęczenie robi swoje, łatwiej o pomyłkę i wypadek w pracy. Funkcjonariusz PSP może po służbie odpoczywać A ochotnik idzie do pracy. Można wziąć urlop raz czy dwa ale kto będzie w ten sposób wykorzystywał go w ten sposób. Kto ma gospodarstwo rolne ten jedzie na pół dnia "w pole" i też nie dojedzie na alarm.  Ja i moi znajomi też są z tych strażaków, którzy nie robią tego dla kasy, ale zawsze to milej dostać parę groszy do domowego budżetu. Coraz mniej ludzi ma czas na "zabawę" w straż taka prawda.  Moim daniem najlepszy byłby wariant brytyjski czyli płatne dyżury domowe plus dodatek za wyjazd oraz dodatek miesięczny dla pracodawcy, żeby mu się opłacało powiedzieć "ok byłeś przy akcji to nie musisz być dzisiaj w pracy"

Skończ pan pieprzyć...Funkcjonariusze PSP w znacznym stopniu działają w OSP.
Na mojej zmianie jest 3 naczelników jak nie 4 i dwóch prezesów. Garaż majstrów, ludzi odpowiedzialnych za MDP czy po prostu członków OSP to liczyć mi się nawet nie chce.
Dzięki właśnie takim osobom OSP funkcjonuje bo bardziej doświadczeni koledzy szkolą i pilnują superturbomega druhów, żeby nie zrobili sobie i komuś krzywdy, zdobywają środki finansowe czy dbają o sprzęt.

I tak przekornie apropo dzisiejszej wiadomości z portalu remiza.pl
Tak OSP zostanie docenione jak jej członkowie przestaną podpalać i jeździć na gazie do zdarzeń. Sami pod sobą dołki kopiecie.

Offline ADFire#

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 44
Odp: Czy druhowie będą docenieni za swoje poświęcenie?
« Odpowiedź #34 dnia: Czerwiec 28, 2018, 23:12:01 »
Po pierwsze nic nie mam do chłopaków z PSP bo i u nas w OSP jest paru i ja osobiście bardzo cenię sobie ich wiedzę i doświadczenie, po drugie w każdej branży są czarne owce bo nie raz słyszałem jak PSP sobie popila na manewrach ale nie o to tu chyba chodzi tylko o uszczelnienie systemu, o jego lepsze zgranie, ułatwienie pracy ochotnikom. Mnie po prostu wkurza, jak ktoś na siłę drze się dookoła po co ekwiwalent. To co ja jestem gorszy bo za przebywanie w dymie, pocie, wodzie gdzie czasami muszę to potem odchorować i czuje się potem w pracy jak po tygodniu picia dostane 10 zl za godzine? Moim zdaniem to są uczciwe pieniądze. Nie jeżdżę do akcji dla kasy ale miło jest dostać co nieco i potem z tego kupić coś żonie.

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Czy druhowie będą docenieni za swoje poświęcenie?
« Odpowiedź #35 dnia: Czerwiec 29, 2018, 15:05:42 »
"nie dla PSP, tylko dla budżetu państwa'-- z którego utrzymywana jest PSP dla mnie na jedno wychodzi.Co do chłopaków z PSP i ich zaangażowania  w akcje OSP mam w swojej  miejscowości 4 wolą dorabiać prywatnie niż w OSP

Offline hasici99

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 518
Odp: Czy druhowie będą docenieni za swoje poświęcenie?
« Odpowiedź #36 dnia: Lipiec 04, 2018, 22:14:33 »
"nie dla PSP, tylko dla budżetu państwa'-- z którego utrzymywana jest PSP dla mnie na jedno wychodzi.Co do chłopaków z PSP i ich zaangażowania  w akcje OSP mam w swojej  miejscowości 4 wolą dorabiać prywatnie niż w OSP

Kolego po pierwsze - w OSP nie da się dorabiać. Po drugie żeby zrozumieć daną stronę trzeba postawić się w ich sytuacji. Ktoś kto spędza w straży nierzadko ponad 200 godzin w miesiącu może nie mieć ochoty angażować się w wolnym czasie. Mam na swojej zmianie 5 osób, które mieszkają w miejscowościach z OSP i tylko jeden jest w miarę zaangażowany. Jeździ tylko do poważniejszych zdarzeń za co jego koledzy mają pretensje. Ja go rozumiem.

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Czy druhowie będą docenieni za swoje poświęcenie?
« Odpowiedź #37 dnia: Lipiec 05, 2018, 11:13:18 »
hasici99 kolego uważasz ze ochotnik to lezy w domu  i czeka na wyjazd  bo ma tak lekką pracę że może pozwolić sobie na działania w OSP.

Offline HanySAnimal

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 667
  • Go Hard or Go Home ...
Odp: Czy druhowie będą docenieni za swoje poświęcenie?
« Odpowiedź #38 dnia: Lipiec 10, 2018, 09:23:08 »
Z drugiej strony jak nie ma lekkiej pracy i boi się o własny tyłek to z uwagi na Ochotniczy charakter OSP powinien patrzeć na swoją przyszłość A nie rzucać robotę jechać za Free do akcji i narzekać że ani ekwiwalentu ani roboty bo pracodawca ma dość spoznien albo urlopów na żądanie.  Trzeba się w pewnym momencie życia zdecydować panowie.
“All men are created equal, and then a few become firefighters”

Offline firetom

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 310
Odp: Czy druhowie będą docenieni za swoje poświęcenie?
« Odpowiedź #39 dnia: Lipiec 10, 2018, 10:43:24 »
Witajcie.
Temat rozmył się, a ostatnie wypowiedzi dowodzą, że w ogóle nie pojmujecie o co chodzi.
Odnoszę wrażenie, że w temacie wypowiadają się głównie ludzie młodzi, przesyceni jeszcze chłopięcym, dość infantylnym idealizmem. Nieświadomi tego, jak Państwo poprzez swoich funkcjonariuszy, wykorzystując dogmatyzm i tradycjonalizm ochotniczego ruchu pożarniczego karmi Was wyuczonymi komunałami o żywiołowej i dobrowolnej służbie, poświęceniu i trudzie. Ludzie, którzy o tym mówią w dużej mierze największy ogień z jakim mieli do czynienia widzieli w kominku swojej willi, a inne tragedie ludzkie z którymi przychodzi nam się mierzyć, z relacji telewizyjnych. Tym samym nie wiedzą jaki wysiłek ponoszą ludzie, którzy w imię altruistycznych postaw zobowiązali się do tego, że będą stać na straży bezpieczeństwa lokalnej społeczności. Na razie rozpiera Was duma i jest to słuszna postawa. Duma zmieni się jednak w rozgoryczenie, kiedy w końcu uświadomicie sobie, że z poczucia własnej wartości trudno wykarmić rodzinę. Zgaduję, że nie zajmuje Was jeszcze myśl o emeryturze. Mnie już po malutku tak, więc kiedy otrzymuję z ZUSu prognozę swojej jałmużny już dzisiaj myślę o każdej dodatkowej formie finansowego wsparcia na przyszłość. Nie jestem materialistą, po prostu chciałbym  kiedyś godnie dożyć ostatnich chwil. Czy kłóci się to z systemem moich wartości? Owszem, nie czuję się z tym komfortowo. Ale zwycięża pragmatyzm.
Od lat jestem zwolennikiem tego, by wzorem cywilizowanych krajów, gdzie działa ochotniczy ruch strażacki, stosować model doceniania finansowego strażaków stosując gratyfikację pieniężną za tzw. „gotowość”.  I ludzi by to zachęciło do  wstępowania w szeregi OSP, a nam dało narzędzia do tego, żeby od swoich członków wymagać aktywnego działania, egzekwować, żądać. Nie podoba się – wypad, koniec z dodatkową kaską.
Za chwilę rzucą mi się do krtani wszelkiej maści entuzjaści wolontariatu, haseł „w służbie ludziom, Bogu na chwałę” itd., ale zanim to zrobicie zastanówmy się.
Narodowe Siły Rezerwy, to też ochotnicy i tacy sami patrioci jak Wy. Może nie pamiętacie, ale od kilkunastu lat prosimy o uregulowanie naszych stosunków z pracodawcami w ujęciu naszych wyjazdów na akcje TRRRRRAAAACH w trakcie trwania służby w NSR stosunek pracy nawiązany w środowisku cywilnym jest prawnie chroniony, a pracodawca może ubiegać się o zwrot kosztów związanych z zastępstwem zatrudnianego żołnierza Narodowych Sił Rezerwowych.  Stosunek pracy nie może być przez pracodawcę wypowiedziany, ani rozwiązany. Zapis ten nie dotyczy umów o pracę zawartych na okres próbny, czas określony, umowę o dzieło. Rozwiązanie stosunku o pracę może nastąpić przy ogłoszeniu upadłości lub likwidacji firmy, czy zakładu pracy; zabezpiecza się odprowadzenie składek z tytułu ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego, no i o jejku zaliczenie czasu odbywania ćwiczeń i udziału w akcjach kryzysowych do stażu lat pracy.
 Jesteśmy ochotnikami, zatem zapieprzamy za darmo w imię miłości bliźniego i miłości do naszego Kraju TRRRRRAAAACH Wystarczy podpisać kontrakt, aby za otrzymanym wynagrodzeniem, corocznie brać udział w zaplanowanych wcześniej ćwiczeniach wojskowych (do 30 dni w roku), uczestniczyć w szkoleniu oraz kursach specjalistycznych, zdobywać nowe doświadczenia i umiejętności. Chcecie jeszcze innych przykładów? Przypasujcie je sobie sami do naszej strażackiej rzeczywistości:
Świadczenia rzeczowe:
 bezpłatne umundurowanie i ekwipunek. (ciekawe, czy też o to zabiegają i doprosić się nie mogą)
Świadczenia zdrowotne:
a) opieka medyczna i ubezpieczenie zdrowotne;
b) bezpłatne badania i szczepienia ochronne;
c) rehabilitację profilaktyczną w Wojskowych Szpitalach Uzdrowiskowych po powrocie z misji poza granicami kraju.
A teraz powiedzcie mi co nas, jako ochotników strażaków różni od ochotników wojskowych?
NIC
Co więcej, w założeniach formacja ta ma brać udział w usuwaniu skutków kataklizmów, nawałnic, powodzi itd. itp. Wiecie ile zajmie im mobilizacja? Ja wiem :) Zdążymy się nieźle zmęczyć, kiedy nadjadą posiłki by przedefilować przed kamerami.
Żeby nie było, że się wymądrzam: jestem strażakiem ochotnikiem od ponad trzydziestu lat, średnia wyjazdów 86 razy w roku (z trzech ostatnich lat), d-ca plutonu, prezes od czterech kadencji, oficer rezerwy WP (wzywany co jakiś czas na szkolenia). Widzę i wiem czym zajmują się terytorialsi i nie wiem dlaczego jako strażak mam być dla Kraju gorszym patriotą.
Być może dlatego, że nie szanujemy się sami?
Doświadczenie jest czymś, co zdobywamy, kiedy nie zdobywamy tego, co chcemy zdobyć

Offline ADFire#

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 44
Odp: Czy druhowie będą docenieni za swoje poświęcenie?
« Odpowiedź #40 dnia: Lipiec 10, 2018, 11:48:33 »
Bardzo mi się podoba wypowiedź poprzednika i zgadzam się z nią w 110%. Ze względu na to że nam ochotnikom stawia się coraz to bardziej wymagające zadania powinniśmy przejść właśnie na podobny system jak NSR - stała bonyfikata za czuwanie, w miarę obowiązkowe ćwiczenia i manewry, dodatki do emerytur. Te wszystkie zabiegi pozwoliłyby pozostawić w OSP ludzi 30+ doświadczonych w działaniach z pewną rozwagą, którzy niejednokrotnie musieli odstawic straż na boczny tor gdyż muszą myśleć o dobru rodziny i przyszłości.  Warto żeby było nas mniej ale pewnych gotowych do działania ludzi z wiedzą i doświadczeniem A nie jak się często widzi pospolite ruszenie...

Offline Fistach

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.339
Odp: Czy druhowie będą docenieni za swoje poświęcenie?
« Odpowiedź #41 dnia: Lipiec 10, 2018, 18:10:59 »
Brawo @firetom za wypowiedź. Ochotnik nie znaczy "robiący za darmo".

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.712
  • Getting too old for this shit
Odp: Czy druhowie będą docenieni za swoje poświęcenie?
« Odpowiedź #42 dnia: Lipiec 15, 2018, 11:33:01 »
@firetom, również popieram w całej rozciągłości jako ochotnik w OSP i NSR, masz rację  ^_^

Sam już "parę" latek mam służby społeczeństwu w szeregach OSP i widzę jak nas się zwyczajnie wykorzystuje. Przy czym gratyfikacja czy jakieś "przywileje" prawne to jedno, ale czasem to co się dzieje zakrawa wręcz na parodię, gdy trzeba się prosić i żebrać żeby mieć sprzęt zapewniający bezpieczne i skuteczne działanie. A czasem wręcz zapewniający tylko "działanie", z pominięciem głównie kwestii bezpieczeństwa.

A co do bezpieczeństwa:
Pamiętam jak jeszcze parę lat wstecz ktoś wyskoczył z tematem, że nie ma sensu żeby utrzymywać tyle AODO w jednostkach w gminie, bo to generuje koszty nie tylko zakupu, ale też i serwisu. A przecież pożary zewnętrzne można gasić bez, prawda? Parę lat później zaczęło się głośno mówić o zagrożeniach dla zdrowia wynikających z wdychania gazów pożarowych, również na otwartym terenie. I tak np. samochody czy śmietniki coraz częściej się gasi w aparatach... No to panowie - kto mi zwróci za 10 lat wdychania syfu przy pożarach, bo ktoś uznał zabezpieczanie ochotników za nieekonomiczne? Czy w związku z tym kwalifikuję się choćby do darmowych badań bez kolejki?

A czy za jazdę autem które powinno już dawno być przerobione na żyletki państwo mnie weźmie w obronę jak będzie wypadek? Itd, itp...
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline jgk

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 741
Odp: Czy druhowie będą docenieni za swoje poświęcenie?
« Odpowiedź #43 dnia: Lipiec 16, 2018, 14:34:06 »
Fajnie tylko tak jak piszą niektórzy przecież nie musicie, sam jestem ochotnikiem a skoro w remizach takie złomy to nie jechać do akcji.

Offline daiman998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 234
Odp: Czy druhowie będą docenieni za swoje poświęcenie?
« Odpowiedź #44 dnia: Lipiec 16, 2018, 15:15:34 »
Radhez i cala reszta podobnie wypowiadających się na rację, ale szkoda strzepic język. Zarówno ze strony PSP, jak i tej OSP nie wyobrażam sobie braku mobilnych jednostek ochotniczych. Tak, można sobie powiedzieć jak jgk, ze nie musisz... . Nie ma sensu rozwijać dalej tematu, Radhezowi chyba nie chodzi o to, ze chce rekompensaty pieniężnej za lata wstecz tylko, ze mimo tego ze poświęca swoje zdrowie, to rzuca mu się kłody pod nogi i wcale się nie docenia. Zlikwidujmy wszystkie OSP, zachodu nie stać, a nas tak. Przyjmijmy również setki ludzi, którzy nigdy w PSP nie powinni służyć, ale luki trzebaby zatykac, a część nieudaczników napewno by była. Później tylko nie placzmy, ze straz jechała pół godziny. Suma sumarum i tak pewnie wtedy wszyscy spojrza na to jak jest na zachodzie...

Offline Emi

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 86
  • PSP
Odp: Czy druhowie będą docenieni za swoje poświęcenie?
« Odpowiedź #45 dnia: Styczeń 09, 2020, 21:25:02 »
Coraz więcej się mówi o dodatku emerytalnym dla strażaków OSP.
Nie wiem jak to ma być weryfikowane ani nie wiem jak to w ogóle ma wyglądać, ale prace trwają  :kwit:

Offline daro

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 927
Odp: Czy druhowie będą docenieni za swoje poświęcenie?
« Odpowiedź #46 dnia: Styczeń 10, 2020, 05:56:37 »
Coraz więcej się mówi o dodatku emerytalnym dla strażaków OSP.
Nie wiem jak to ma być weryfikowane ani nie wiem jak to w ogóle ma wyglądać, ale prace trwają  :kwit:
Prace trwają bo i kolejne wybory się zbliżają. A po wyborach znowu odgrzany kotlet wsadzi się do zamrażarki na kilka lat
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline Druh1923

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 23
Odp: Czy druhowie będą docenieni za swoje poświęcenie?
« Odpowiedź #47 dnia: Styczeń 10, 2020, 11:03:19 »
Z wielką uwaga przysłuchiwałem się wczoraj czytaniu projektu obywatelskiego i zadawanym po tym czasie pytaniom oraz odpowiedzi przedstawiciela MSWiA ( tu powiem krótko miał chłop rację – projekt nie przygotowany, druga rzecz wszyscy Ci nasi pochlebcy występujący przed nim z pytaniami mieli tyle lat i co zrobili – koniec tematu)
Podsumowując tak z mojej strony projekt jest, jest jakiś zamysł od wielu lat ale poziom przygotowania jak na moja oceną 0
Strona wnioskując i tu pozwolę na skrót Związek nie wysilił się na prace, a dokładniej na konkretne wyliczenia i przygotowanie projektu.
Ilu mamy na dzień dzisiejszy lub w przyszłości strażaków którym przysługiwał by ten dodatek?
Ile wyjazdów musi mieć strażaka aby nabyć uprawnienia czy nie będzie konkretnej ilości czy, może procentowy udział w działalności jednostki – nie wiadomo?
Pozostaje inne pytanie co z członkami często ciężko pracującymi na rzecz jednostek a nie biorącymi udziału w działaniach, taki księgowy/biurowy strażak ma dziś masę pracy i ogromna odpowiedzialność i co za to dostanie ? a bez jego pracy często jednostki nie miały by sprzętu lub utonęły w przepisach i obowiązkach jakimi obciąża się OSP
Tu nasuwa się kolejne pytanie czy nie należało by odciążyć funkcjonowania jednostek pod kątem prawnym, a bardziej księgowym, dziś mało która jednostka jest w stanie sama prowadzić księgowość , szczęście jak w szeregach ma osoba kompetentna która to ogarnie a jeśli nie to płaci pieniądze za tą prace, a skąd ma na to wziąć pieniądze który rządowy program to dotuje ?
Mówiono o ogromnych liczbach ochotników ilu jest łącznie ile ma prawa do udziału w działaniach a tu trzeba konkretów jak wywnioskowałam Związek opiera się na danych z Sytemu statystycznego OSP który według mnie nie powinien stanowić bazy danych do tego typu poważnych kalkulacji.
Chcąc podejść do tematu poważnie trzeba zwrócić się o współprace w tym zakresie do KG PSP, który według mnie powinna także być elementem poświadczeń tego typu uprawnienia, a konkretnie:
KG PSP powinien nakazać wprowadzenia do SWD (w niektórych powiatach tak jest) takich danych jak posiadane szkolenia zwłaszcza podstawowe, corocznie aktualizować dane odnośnie posiadanego ubezpieczenia oraz w zależności od wydanego zaświadczenia aktualizować dane badania lekarskiego dopuszczającego do działań - i to powinno być normą i podstawą - kto nie miał badań i ubezpieczenia odpada.
Tego typu baza danych mogła by stanowić podstawę do potwierdzania w przyszłości działalności konkretnego członka w zakresie nabycia wnioskowanych uprawnień
Dodatkowo - tu może być opór bo dodatkowa niepłatna robota dla PSP -Można by też prowadzić ewidencje imienną członków OSP w trakcie działań (w niektórych powiatach tak jest)
Jeśli nie to innym dokumentem zamiennym nogą być rachunki za udział w działaniach składane do gminy - potwierdzenie wypłaconego ekwiwalentu dla członka w danym roku
Nadal nie rozwiązano takich zagadnień jak ile członek musi mieć wyjazdów w roku aby nabyć uprawnienie i tu kryje się duże ryzyko bo jeśli narzucimy jakąś liczbę może dochodzić do podpaleń lub innego rodzaju działań mających na celu uzyskanie wymaganego poziomu wyjazdów
Pytań wiele konkretów brak, a pretensje że projekt leżały w sejmowej zamrażarce
Panowie i Panie ze Związku podjęliście się to do roboty – konkrety, wyliczenia + inne formy ułatwienia funkcjonowania OSP
Powodzenia

Offline BM

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 432
Odp: Czy druhowie będą docenieni za swoje poświęcenie?
« Odpowiedź #48 dnia: Styczeń 10, 2020, 15:02:01 »
Pozostaje inne pytanie co z członkami często ciężko pracującymi na rzecz jednostek a nie biorącymi udziału w działaniach, taki księgowy/biurowy strażak ma dziś masę pracy i ogromna odpowiedzialność i co za to dostanie ?

Ewentualny dodatek ma być jeśli dobrze rozumiem wynagrodzeniem za narażanie swojego zdrowia i życia, oraz zrywanie się do akcji w środku nocy. A w Polsce mamy tysiące organizacji, których członkowie robią dobrą robotę i też ciężko pracują więc zaraz okazałoby się, że im też należy się dodatek do emerytury.

Offline Emi

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 86
  • PSP
Odp: Czy druhowie będą docenieni za swoje poświęcenie?
« Odpowiedź #49 dnia: Styczeń 10, 2020, 15:30:02 »
Zgadzam się z tym co piszę Druh1923.
Jest wiele niejasnych sytuacji.
Wytyczne wyjazdów do zdarzeń, szkoleń, lat członkostwa w OSP etc. To wszystko raczej będzie tyczyło się strażaków w KSRG, a znając polskie realia Ci, którzy są spoza KSRG będą lekko mówiąc "zawiedzeni" i zaczną się dymy i robione podziały miedzy ochotnikami.
Szczerze, wątpię aby coś takiego przyniosło pozytywny skutek i na dłuższą metę nic z tego nie bedzie...

Może i dobrze  :szalony: