Autor Wątek: Czy druhowie będą docenieni za swoje poświęcenie?  (Przeczytany 7425 razy)

Offline ADFire#

 • Bywalec
 • *
 • Wiadomości: 44
Odp: Czy druhowie będą docenieni za swoje poświęcenie?
« Odpowiedź #40 dnia: Lipiec 10, 2018, 11:48:33 »
Bardzo mi się podoba wypowiedź poprzednika i zgadzam się z nią w 110%. Ze względu na to że nam ochotnikom stawia się coraz to bardziej wymagające zadania powinniśmy przejść właśnie na podobny system jak NSR - stała bonyfikata za czuwanie, w miarę obowiązkowe ćwiczenia i manewry, dodatki do emerytur. Te wszystkie zabiegi pozwoliłyby pozostawić w OSP ludzi 30+ doświadczonych w działaniach z pewną rozwagą, którzy niejednokrotnie musieli odstawic straż na boczny tor gdyż muszą myśleć o dobru rodziny i przyszłości.  Warto żeby było nas mniej ale pewnych gotowych do działania ludzi z wiedzą i doświadczeniem A nie jak się często widzi pospolite ruszenie...

Offline Fistach

 • VIP
 • *****
 • Wiadomości: 1.276
Odp: Czy druhowie będą docenieni za swoje poświęcenie?
« Odpowiedź #41 dnia: Lipiec 10, 2018, 18:10:59 »
Brawo @firetom za wypowiedź. Ochotnik nie znaczy "robiący za darmo".

Offline Radhezz

 • Semper Paratus
 • VIP
 • *****
 • Wiadomości: 1.541
 • Płeć: Mężczyzna
 • OSP i nie tylko...
Odp: Czy druhowie będą docenieni za swoje poświęcenie?
« Odpowiedź #42 dnia: Lipiec 15, 2018, 11:33:01 »
@firetom, również popieram w całej rozciągłości jako ochotnik w OSP i NSR, masz rację  ^_^

Sam już "parę" latek mam służby społeczeństwu w szeregach OSP i widzę jak nas się zwyczajnie wykorzystuje. Przy czym gratyfikacja czy jakieś "przywileje" prawne to jedno, ale czasem to co się dzieje zakrawa wręcz na parodię, gdy trzeba się prosić i żebrać żeby mieć sprzęt zapewniający bezpieczne i skuteczne działanie. A czasem wręcz zapewniający tylko "działanie", z pominięciem głównie kwestii bezpieczeństwa.

A co do bezpieczeństwa:
Pamiętam jak jeszcze parę lat wstecz ktoś wyskoczył z tematem, że nie ma sensu żeby utrzymywać tyle AODO w jednostkach w gminie, bo to generuje koszty nie tylko zakupu, ale też i serwisu. A przecież pożary zewnętrzne można gasić bez, prawda? Parę lat później zaczęło się głośno mówić o zagrożeniach dla zdrowia wynikających z wdychania gazów pożarowych, również na otwartym terenie. I tak np. samochody czy śmietniki coraz częściej się gasi w aparatach... No to panowie - kto mi zwróci za 10 lat wdychania syfu przy pożarach, bo ktoś uznał zabezpieczanie ochotników za nieekonomiczne? Czy w związku z tym kwalifikuję się choćby do darmowych badań bez kolejki?

A czy za jazdę autem które powinno już dawno być przerobione na żyletki państwo mnie weźmie w obronę jak będzie wypadek? Itd, itp...
Kierowca CE. Niegdyś ambitny, a teraz tylko OSP i szeregowy rezerwy. I to też w wolnej chwili tyko.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline jgk

 • Strażak Sam
 • ***
 • Wiadomości: 493
Odp: Czy druhowie będą docenieni za swoje poświęcenie?
« Odpowiedź #43 dnia: Lipiec 16, 2018, 14:34:06 »
Fajnie tylko tak jak piszą niektórzy przecież nie musicie, sam jestem ochotnikiem a skoro w remizach takie złomy to nie jechać do akcji.

Offline daiman998

 • Stary Wyga
 • **
 • Wiadomości: 225
Odp: Czy druhowie będą docenieni za swoje poświęcenie?
« Odpowiedź #44 dnia: Lipiec 16, 2018, 15:15:34 »
Radhez i cala reszta podobnie wypowiadających się na rację, ale szkoda strzepic język. Zarówno ze strony PSP, jak i tej OSP nie wyobrażam sobie braku mobilnych jednostek ochotniczych. Tak, można sobie powiedzieć jak jgk, ze nie musisz... . Nie ma sensu rozwijać dalej tematu, Radhezowi chyba nie chodzi o to, ze chce rekompensaty pieniężnej za lata wstecz tylko, ze mimo tego ze poświęca swoje zdrowie, to rzuca mu się kłody pod nogi i wcale się nie docenia. Zlikwidujmy wszystkie OSP, zachodu nie stać, a nas tak. Przyjmijmy również setki ludzi, którzy nigdy w PSP nie powinni służyć, ale luki trzebaby zatykac, a część nieudaczników napewno by była. Później tylko nie placzmy, ze straz jechała pół godziny. Suma sumarum i tak pewnie wtedy wszyscy spojrza na to jak jest na zachodzie...

Offline Emi

 • Bywalec
 • *
 • Wiadomości: 75
 • Płeć: Mężczyzna
 • PSP
Odp: Czy druhowie będą docenieni za swoje poświęcenie?
« Odpowiedź #45 dnia: Styczeń 09, 2020, 21:25:02 »
Coraz więcej się mówi o dodatku emerytalnym dla strażaków OSP.
Nie wiem jak to ma być weryfikowane ani nie wiem jak to w ogóle ma wyglądać, ale prace trwają  :kwit:

Offline daro

 • Weteran
 • ****
 • Wiadomości: 921
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Czy druhowie będą docenieni za swoje poświęcenie?
« Odpowiedź #46 dnia: Styczeń 10, 2020, 05:56:37 »
Coraz więcej się mówi o dodatku emerytalnym dla strażaków OSP.
Nie wiem jak to ma być weryfikowane ani nie wiem jak to w ogóle ma wyglądać, ale prace trwają  :kwit:
Prace trwają bo i kolejne wybory się zbliżają. A po wyborach znowu odgrzany kotlet wsadzi się do zamrażarki na kilka lat
Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline Druh1923

 • Bywalec
 • *
 • Wiadomości: 21
Odp: Czy druhowie będą docenieni za swoje poświęcenie?
« Odpowiedź #47 dnia: Styczeń 10, 2020, 11:03:19 »
Z wielką uwaga przysłuchiwałem się wczoraj czytaniu projektu obywatelskiego i zadawanym po tym czasie pytaniom oraz odpowiedzi przedstawiciela MSWiA ( tu powiem krótko miał chłop rację – projekt nie przygotowany, druga rzecz wszyscy Ci nasi pochlebcy występujący przed nim z pytaniami mieli tyle lat i co zrobili – koniec tematu)
Podsumowując tak z mojej strony projekt jest, jest jakiś zamysł od wielu lat ale poziom przygotowania jak na moja oceną 0
Strona wnioskując i tu pozwolę na skrót Związek nie wysilił się na prace, a dokładniej na konkretne wyliczenia i przygotowanie projektu.
Ilu mamy na dzień dzisiejszy lub w przyszłości strażaków którym przysługiwał by ten dodatek?
Ile wyjazdów musi mieć strażaka aby nabyć uprawnienia czy nie będzie konkretnej ilości czy, może procentowy udział w działalności jednostki – nie wiadomo?
Pozostaje inne pytanie co z członkami często ciężko pracującymi na rzecz jednostek a nie biorącymi udziału w działaniach, taki księgowy/biurowy strażak ma dziś masę pracy i ogromna odpowiedzialność i co za to dostanie ? a bez jego pracy często jednostki nie miały by sprzętu lub utonęły w przepisach i obowiązkach jakimi obciąża się OSP
Tu nasuwa się kolejne pytanie czy nie należało by odciążyć funkcjonowania jednostek pod kątem prawnym, a bardziej księgowym, dziś mało która jednostka jest w stanie sama prowadzić księgowość , szczęście jak w szeregach ma osoba kompetentna która to ogarnie a jeśli nie to płaci pieniądze za tą prace, a skąd ma na to wziąć pieniądze który rządowy program to dotuje ?
Mówiono o ogromnych liczbach ochotników ilu jest łącznie ile ma prawa do udziału w działaniach a tu trzeba konkretów jak wywnioskowałam Związek opiera się na danych z Sytemu statystycznego OSP który według mnie nie powinien stanowić bazy danych do tego typu poważnych kalkulacji.
Chcąc podejść do tematu poważnie trzeba zwrócić się o współprace w tym zakresie do KG PSP, który według mnie powinna także być elementem poświadczeń tego typu uprawnienia, a konkretnie:
KG PSP powinien nakazać wprowadzenia do SWD (w niektórych powiatach tak jest) takich danych jak posiadane szkolenia zwłaszcza podstawowe, corocznie aktualizować dane odnośnie posiadanego ubezpieczenia oraz w zależności od wydanego zaświadczenia aktualizować dane badania lekarskiego dopuszczającego do działań - i to powinno być normą i podstawą - kto nie miał badań i ubezpieczenia odpada.
Tego typu baza danych mogła by stanowić podstawę do potwierdzania w przyszłości działalności konkretnego członka w zakresie nabycia wnioskowanych uprawnień
Dodatkowo - tu może być opór bo dodatkowa niepłatna robota dla PSP -Można by też prowadzić ewidencje imienną członków OSP w trakcie działań (w niektórych powiatach tak jest)
Jeśli nie to innym dokumentem zamiennym nogą być rachunki za udział w działaniach składane do gminy - potwierdzenie wypłaconego ekwiwalentu dla członka w danym roku
Nadal nie rozwiązano takich zagadnień jak ile członek musi mieć wyjazdów w roku aby nabyć uprawnienie i tu kryje się duże ryzyko bo jeśli narzucimy jakąś liczbę może dochodzić do podpaleń lub innego rodzaju działań mających na celu uzyskanie wymaganego poziomu wyjazdów
Pytań wiele konkretów brak, a pretensje że projekt leżały w sejmowej zamrażarce
Panowie i Panie ze Związku podjęliście się to do roboty – konkrety, wyliczenia + inne formy ułatwienia funkcjonowania OSP
Powodzenia

Offline BM

 • Strażak Sam
 • ***
 • Wiadomości: 417
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Czy druhowie będą docenieni za swoje poświęcenie?
« Odpowiedź #48 dnia: Styczeń 10, 2020, 15:02:01 »
Pozostaje inne pytanie co z członkami często ciężko pracującymi na rzecz jednostek a nie biorącymi udziału w działaniach, taki księgowy/biurowy strażak ma dziś masę pracy i ogromna odpowiedzialność i co za to dostanie ?

Ewentualny dodatek ma być jeśli dobrze rozumiem wynagrodzeniem za narażanie swojego zdrowia i życia, oraz zrywanie się do akcji w środku nocy. A w Polsce mamy tysiące organizacji, których członkowie robią dobrą robotę i też ciężko pracują więc zaraz okazałoby się, że im też należy się dodatek do emerytury.

Offline Emi

 • Bywalec
 • *
 • Wiadomości: 75
 • Płeć: Mężczyzna
 • PSP
Odp: Czy druhowie będą docenieni za swoje poświęcenie?
« Odpowiedź #49 dnia: Styczeń 10, 2020, 15:30:02 »
Zgadzam się z tym co piszę Druh1923.
Jest wiele niejasnych sytuacji.
Wytyczne wyjazdów do zdarzeń, szkoleń, lat członkostwa w OSP etc. To wszystko raczej będzie tyczyło się strażaków w KSRG, a znając polskie realia Ci, którzy są spoza KSRG będą lekko mówiąc "zawiedzeni" i zaczną się dymy i robione podziały miedzy ochotnikami.
Szczerze, wątpię aby coś takiego przyniosło pozytywny skutek i na dłuższą metę nic z tego nie bedzie...

Może i dobrze  :szalony:

Offline gallanonim

 • Bywalec
 • *
 • Wiadomości: 24
Odp: Czy druhowie będą docenieni za swoje poświęcenie?
« Odpowiedź #50 dnia: Styczeń 10, 2020, 15:39:15 »
Niestety, to kolejny raz pokazuje że ZOSP RP jest tylko pasożytniczym wobec państwa kółkiem wzajemnej adoracji. Jak już wielokrotnie powtarzano, głównym problemem jest rozbujana machina biurokracji, a wymysły z dodatkiem do emerytury jeszcze ją zwiększą. A tymczasem, ile by było prościej z nowymi ludźmi gdyby uprościć papierologię? Na ten przykład kurs podstawowy: chociaż tyle, że z trzech zrobili jeden, ale dalej: dwa kursy po 50 ludzi w roku, na powiat gdzie jest 60 OSP. Na kursie kursant jedynie obejrzy sobie salę konferencyjną i garaże w Komendzie Powiatowej, utnie kawałek samochodu, ubierze aparat i tyle, nawet po drabinie mu nie pozwolą wyjść(o czymś takim jak zjazd na linie nie mówiąc...), a kilka sobotnich i niedzielnych poranków z życia wyjętych. Komora dymowa to też śmieszność, paniusiom(bez obrazy dla kobiet, które rzeczywiście mają chęci i nadają się do służby w pożarnictwie) odpuszczają testy wydolnościowe, a dla całości nawet nie zadymią, każdy, nawet najbardziej ułomny to przejdzie. Podobnie z egzaminem, jedyna przesłanka żeby nie zdać to brak frekwencji, bo każdego puszczą(nie trzeba pisać jak to się odbywa). Naprawdę, czy takim wielkim problemem byłoby aby nauczanie teoretyczne i ogólne przeprowadzała jednostka, a w PSP jedynie hydraulika, aparaty, komora i egzamin, ale za to 4 razy częściej? Co, nagle strażacy z OSP zaczęliby masowo ginąć śmiercią bohatera? Tak samo KPP: koszty znaczne, gmina nie da, czas trzeba znaczny przeznaczyć, a czy naprawdę aż tyle trzeba aby strażak umiał się zająć poszkodowanym do przyjazdu pogotowia ratunkowego, które jest od opieki nad poszkodowanymi? Wydatkowanie pieniędzy przez samorządy: w wielu jednostkach, zwłaszcza spoza KSRG, chętnie tyranych przez włodarzy do robienia za cieciów na imprezach, prac gospodarczych przy szkołach(oczywiście jako miejscowe zagrożenie, a jak...) nie ma nawet kompletu dobrych węży żeby na samochód wsadzić a jakby co bardziej przedsiębiorczy druhowie nie załatwili poniemieckich nomexów czy nie remontowali otrzymanych z PSP hełmów to byłoby w straży całe 6 kompletów(bardzo higieniczne, ale to nie problem, problem że stogu siana w aparatach nie gaszą...). Ale na to kasy nie ma. Kasa jest na zakupy fabrycznie nowych samochodów dla jednostek z KSRG, co to swoje wozy specjalnie zajeździli, z myślą "jeździ to jeździ, a jak przestanie to nam muszą nowy kupić bo my są KSRG". Dotacje są na sprzęt gruby, czasami na nomexy, ale nie ma na podstawy. Jedynie ostatnio wyborcze 5000+ pozwoliło jednostkom kupić podstawy typu koszarówki. Oczywiście, znajdą się turbostrażaki, co stwierdzą, że tylko KSRG to jest prawdziwa straż, a reszta jak chce się bawić to niech se sami zarobią. Tylko jak? Biurokracja państwowa obecnie robi problem nawet ze zorganizowaniem głupiego festynu. Od obowiązku kasy fiskalnej do sprzedawania kiełbasy z grilla da się jeszcze jakoś wybronić, ale do piwa już musi być, nie mówiąc o koncesji itd. Na odbywającą się po festynie dyskotekę trzeba też zapłacić haracz ZAiKSowi, a jak. Do tego jeszcze cuda wianki, bo to impreza masowa, zagrożenie niesamowite itd. Co bardziej gorliwi potrafią dowalić się nawet do kalendarzy i z donosami na skarbówkę latać? I jak młody człowiek ma się chcieć w coś takiego angażować? I to nie o kasę tu chodzi, naprawdę odechciewa się altruizmu w obliczu administracyjnej ściany. Milion oderwanych od życia wymagań, a pozytywów z nich żadnych, chyba że dla biurokratów, naczalstw PSP i uczonych z Józefowa...

Offline jgk

 • Strażak Sam
 • ***
 • Wiadomości: 493
Odp: Czy druhowie będą docenieni za swoje poświęcenie?
« Odpowiedź #51 dnia: Styczeń 10, 2020, 18:25:48 »
Dopóki jednostki biorące udział w działaniach ratowniczo gaśniczych, zarówno te z KSRG i spoza niego a co za tym idzie osoby naprawdę biorące w tym udział będą postrzegane w taki sam sposób jak całą reszta to można zapomnieć o jakichkolwiek  dodatkach.Należało by uściślić system wyeliminować oz obiegu martwe i nie biorące w działaniach ratowniczo gaśniczych jednostki itd.Inaczej dojdzie do patologi gdzie osoby jednostki  bliżej koryta dostaną dodatki pomimo że nie byli ani raz na jakiejkolwiek akcji.I niech mi ktoś nie mówi że tak nie będzie.

Offline klepi

 • Stary Wyga
 • **
 • Wiadomości: 102
Odp: Czy druhowie będą docenieni za swoje poświęcenie?
« Odpowiedź #52 dnia: Styczeń 10, 2020, 18:35:46 »
Zacznie brakować ludzi do wyjazdów to się pieniądze znajdą dla Strażaków-ochotników. Na ten moment 99% jednostek ma pretensje że ich nie dysponują i nie mogą jeździć.

Offline gallanonim

 • Bywalec
 • *
 • Wiadomości: 24
Odp: Czy druhowie będą docenieni za swoje poświęcenie?
« Odpowiedź #53 dnia: Styczeń 10, 2020, 19:23:00 »
Na ten moment 99% jednostek ma pretensje że ich nie dysponują i nie mogą jeździć.
A nie jest to często uzasadnione? Przez anachroniczny podział jednostek OSP na te z KSRG i spoza, w wielu miejscach marnotrawiony jest potencjał tych spoza, które często nie są nawet alarmowane do zdarzenia mającego miejsce w ich własnej miejscowości, bo dyżurny woli wysłać dwa własne wozy albo alarmować jednostkę z innej miejscowości, ale z KSRG, mimo że jednostka z miejsca zdarzenia ma potrzebny sprzęt i jest to wpisane w SWD... Co z tego że w jednostce spoza systemu na każdy alarm niemal się biją żeby się zmieścić do samochodu, a w systemowej najpierw zgłaszają ze mają ludzi żeby jechać na dwa, a potem zgłaszają wyjazd w pięciu ludzi...

Offline jgk

 • Strażak Sam
 • ***
 • Wiadomości: 493
Odp: Czy druhowie będą docenieni za swoje poświęcenie?
« Odpowiedź #54 dnia: Styczeń 10, 2020, 19:26:27 »
99% czego kraju Twojego województwa, powiatu, gminy? Patrzę na swoją gminę 19 jednostek, te z krajowego a jest ich 3  jeszcze jako tako ale  widać  że maja problemy z ludźmi, pozostałe będące poza systemem, kilka martwych,lub nie mobilne.Mobilnych max 4 i to sporadycznie zazwyczaj jak 2 wyjadą to jest sukces. Wszystkie borykają się z brakiem ludzi i ich nie będzie. Niż demograficzny,emigracja,zmiana miejsca zamieszkania,praca itd. W tych przypadkach żadna kasa nie pomoże.To co jeszcze jest jakoś zipie ale z tego co wiedze do czasu.Oczywiście zdaje sobie sprawę że są  gminy gdzie na owe 19 jednostek połowa a niekiedy więcej jest w KSRG.A jeszcze jak obszar gminy mały to okazuje się że jednostek jest namiar  i jest "problem kogo dysponować a kogo nie". Problem zazwyczaj czysto teoretyczny bo zazwyczaj te bliżej koryta jednak działają reszta głośno protestuje.
Patrzę na powiat podobna sytuacja, zdarzało się że wysyłano nas do sąsiednich gmin aby usuwać skutki zalań,czy większych pożarów traw.Na pytanie gdzie jednostki z tego terenu, zapada martwa cisza.
Co do wysyłania jednostek z KSRG, no cóż ktoś wymyślił takie a nie inne wytyczne i  tego osoba na PSK nie przeskoczy.Oczywiście może zadysponować OSP spoza tyle że trzeba mieć 100% pewność że wyjadą.Mam takie kwiatki u siebie.Wysyłają nas jako KSRG do zdarzenia .Oczywiście mogli zadysponować najbliższą OSP.Po dojechaniu widzę że bez wsparcia,ani rusz więc wołam aby podesłali właśnie ową OSP i co, d..pa albo nie ma kto albo przyjedzie 2. Kierowca ,dziadek który będzie pilnował auta i pseudo dowódca zastępu popatrzą podumają i tyle w temacie.No ale wyjazd zaliczony,dodatek emerytalny, jak najbardziej bo przecież się należy za bycie na akcji.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 10, 2020, 19:47:01 wysłana przez jgk »

Offline daro

 • Weteran
 • ****
 • Wiadomości: 921
 • Płeć: Mężczyzna
Odp: Czy druhowie będą docenieni za swoje poświęcenie?
« Odpowiedź #55 dnia: Styczeń 10, 2020, 19:54:14 »
No ale wyjazd zaliczony,dodatek emerytalny, jak najbardziej bo przecież się należy za bycie na akcji.

I teraz wprowadzą minimalny udział w 50% akcji. OSP w KSRG będzie wyjeżdżać powiedzmy 70 razy więc musisz uczestniczyć w min. 35 zdarzeniach. A OSP z poza KSRG wyjedzie 2 razy. Raz się łapiesz i dostajesz dodatek.

Ten jest większy między ludzmi, kto im służy i kto poświęca siebie dla dobra innych!
                                                A. Mickiewicz

Offline klepi

 • Stary Wyga
 • **
 • Wiadomości: 102
Odp: Czy druhowie będą docenieni za swoje poświęcenie?
« Odpowiedź #56 dnia: Styczeń 10, 2020, 20:14:31 »
Mój powiat się bije o wyjazdy. 2 sąsiednie ten sam temat. Co do dysponowania, obsady wozów przy wyjeździe, jednostek w systemie i poza  to temat rzeka i są różne sytuacje i różna perspektywa.

Offline jgk

 • Strażak Sam
 • ***
 • Wiadomości: 493
Odp: Czy druhowie będą docenieni za swoje poświęcenie?
« Odpowiedź #57 dnia: Styczeń 10, 2020, 20:22:46 »
Czyli albo "zdarzeń jest za mało", albo za dużo jednostek na danym terenie,skoro dochodzi do sytuacji o której piszesz. I teraz są dwa wyjścia albo ograniczyć ich  ilość albo stworzyć rejonizacje dla danych jednostek, ale to raczej nie wykonalne bo w PSP mają gdzieś kto pojedzie.

Offline 112psp

 • Stary Wyga
 • **
 • Wiadomości: 187
Odp: Czy druhowie będą docenieni za swoje poświęcenie?
« Odpowiedź #58 dnia: Styczeń 11, 2020, 13:55:06 »
Z tego co piszecie (oraz moich obserwacji) to połowę ( jak nie 2/3 ) jednostek powinno się zaorać .

Offline jgk

 • Strażak Sam
 • ***
 • Wiadomości: 493
Odp: Czy druhowie będą docenieni za swoje poświęcenie?
« Odpowiedź #59 dnia: Styczeń 11, 2020, 18:45:24 »
Takie są fakty, potwierdzają to statystyki dotyczące ilości osób mogących brać bezpośredni udział  w akcjach i jak podano w 2019 było to około 230 tyś ochotników na ponad 500 tyś zrzeszonych.Czyli na dobrą sprawę 45% to osoby teoretycznie działające, bo od tego trzeba jeszcze odjąć tych którzy mogą brać udział ale ich nie ma.Patrząc u mnie jest to około 40% całości stanu osobowego ,są w statystykach mogą brać udział ale ich nie ma.
Tu jest link do wyjazdów OSP w Małopolsce która pokazuje patologię utrzymywania jednostek tylko po aby były.
OSP które wyjechały od 0 do nie więcej niż 10 razy w roku-mi wyszło że było ich 350 na 1263 to jest około 30% do tego masa jednostek po 11,12 13 itd do 20 w roku i uzbiera się zapewne z  500 jednostek już nie liczyłem ale tak będzie co da 40 d0 45 % wszystkich, jak nie więcej. I teraz pytanie do czego były dysponowane i czy bez nich dało by się obyć. Bo jeśli  tak, to jaki jest sens trwonić kasę na sprzęt w te jednostki które są dysponowane raz na miesiąc albo i nie w roku i to  zapewne wielokrotnie na wyrost tylko po to aby wyjechały i po dojechaniu wróciły z powrotem.