Autor Wątek: Czy druhowie będą docenieni za swoje poświęcenie?  (Przeczytany 14544 razy)

Offline connaissance

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 82
Czy druhowie będą docenieni za swoje poświęcenie?
« dnia: Czerwiec 13, 2018, 22:58:22 »
Wreszcie doczekaliśmy się jakiegoś pozytywnego ruchu ze strony władz. Być może ktoś wreszcie dostrzegł, że ochotnicy zasługują na dużo więcej.
https://www.youtube.com/watch?v=Jsgtsc2NlcQ&feature=push-u-sub&attr_tag=9uCgoik4gFxlFCuo-6
"Ludzie to debile i kretyni zresztą. Frajer jest po to żeby go skubać" - nie bądź frajerem.

Offline wujo 2010

  • Global Moderator
  • *
  • Wiadomości: 1.814
Odp: Czy druhowie będą docenieni za swoje poświęcenie?
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 13, 2018, 23:44:05 »
Osobiście uważam ze pomysł dobry , ale w związku z tym że inicjatywa nie wyszła od ekipy rządzącej to niestety ale nie przejdzie.  Były takie pomysły ze strony PSL u . Jak się to skończyło Wszyscy wiemy . Braki kadrowe są i będą jeszcze większe jeśli nic się z tym nie zrobi będzie tylko gorzej .
Bądź uprzejmy i staraj się pomóc innym. Jeśli nie masz nic wartościowego do dodania w danym temacie, nie pisz, i tak zostanie to skasowane przez moderatorów :)

Offline b07

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 454
  • Everyone goes home
Odp: Czy druhowie będą docenieni za swoje poświęcenie?
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 14, 2018, 00:34:18 »
Za "wsparcie" partii, ktorej "szefunio" chcial nam wciskac bron do reki (totalnie kretynski na wszystkich pomysl oparcia struktur OT na OSP), serdecznie podziekuje.

Poza tym nie tedy droga - to tylko mamienie paroma groszami na starosc (przy powszechnym olewaniu zasad zapobiegania nowotworom watpliwe, czy wszyscy jej dozyjemy). Potrzebne sa rozwiazania na TU i TERAZ. Realne profity z bycia strazakiem-ochotnikiem (np. dodatkowe pakiety ubezpieczeniowe/zdrowotne, w szczegolnosci onkologiczne), z zatrudniania takowego i wypuszczania go na akcje (ulgi/odszkodowania/inne zachety). Uporzadkowanie statusu kierowcow w OSP, zapewnienie im dodatkowych szkolen, wspolfinansowanie zrobienia "C" przez panstwo lub samorzad. Czy wreszcie - MINIMALNE, wiazace stawki ekwiwalentu z ZAKAZEM zbiorowego tzw. "zrzekania sie" (zbyt czesto prowadzi to do patologii, gdzie gmina kaze strazakom "zarobic" sobie na niezbedne rzeczy)! Strazackie prawo jazdy do 7,5 tony. Przyklady mozna mnozyc.

Nikogo nie zacheci sie do wstapienia do OSP ani do pozostania w niej kolejne X lat takimi ruchami - "aaale za 40 lat dostane dodatek 200 zlotych".

Offline HanySAnimal

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 667
  • Go Hard or Go Home ...
Odp: Czy druhowie będą docenieni za swoje poświęcenie?
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 14, 2018, 06:41:13 »
A czy nie czasem samo to, że jest się ochotnikiem nie jest już wystarczające? Ochotnicy nie robią niczego ze względu na kasę czy przywileje - czy się mylę?
“All men are created equal, and then a few become firefighters”

Offline connaissance

  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 82
Odp: Czy druhowie będą docenieni za swoje poświęcenie?
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 14, 2018, 08:54:12 »
Cytuj
Nikogo nie zacheci sie do wstapienia do OSP ani do pozostania w niej kolejne X lat takimi ruchami - "aaale za 40 lat dostane dodatek 200 zlotych".
Może i nie zachęci się nikogo ale Ci co spędzili w OSP pół swojego życia za pełnienie pewnego rodzaju pracy  dostaną taką dodatkową wysługę, która im się jak najbardziej należy.
A co do tych 40 lat o których pisałeś...wydawało mi się że za każdy rok będzie 20 zł a więc 40*20= 800zł a nie 200.
"Ludzie to debile i kretyni zresztą. Frajer jest po to żeby go skubać" - nie bądź frajerem.

Offline oliwier

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.349
Odp: Czy druhowie będą docenieni za swoje poświęcenie?
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 14, 2018, 09:08:14 »
HanySAnimal i tutaj trafiłeś w sedno.
Część ochotników zaczyna robić sobie z OSP świetnie prosperujące źródło dodatkowego utrzymania i niestety mentalność wielu druhów że jestem niezastąpiony, że bez OSP to świat się zawali. Błąd
Gdyby zlikwidować OSP to w skali kraju trzeba by dołożyć kilkaset posterunków JRG i mamy kraj zabezpieczony. Przy kwotach jakie idą rocznie na utrzymanie OSP to była by kropla w całym budżecie.
U mnie żaden z kierowców nie ma płacone. Za udział w akcji pobieramy wszyscy jednakowy ekwiwalent i nie ma mowy o zrzekaniu się na rzecz OSP. Kto ma życzenie wrzuca do wspólnej puszki, która potem jest jak znalazł na zajęcia poza programowe  :rofl:
Jeśli nie ma ludzi na alarm to nie jedziemy i nikt nie robi z tego powodu awantury.
OSP to wolontariat a system jest tak skonstruowany że jak nie my to ktoś inny pojedzie.
PRAWDZIWY STRAŻAK NIE UŻYWA APARATU.
PRAWDZIWY STRAŻAK PO AKCJI IDZIE SIĘ WYRZYGAĆ :)

Offline HanySAnimal

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 667
  • Go Hard or Go Home ...
Odp: Czy druhowie będą docenieni za swoje poświęcenie?
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 14, 2018, 10:02:34 »
No własnie coraz głośniej jest o roszczeniach druchów - bo my tyle robimy, bo bez nas wszystko się zawali, bo chcemy ekwiwalent, teraz chcemy dodatek do emki - ludzie ... OCHOTNICZA STRAŻ POŻARNA - mam chęć to działam za darmo, bez poklasku, dla dobra wspólnego, a nie płaczę, że mało płacą i nic dodatkowo nie dają!
Gmina powinna tylko dbać o wyposażenie szeroko pojęte (niezbędne) oraz o wyszkolenie, aby każdy OCHOTNIK posiadał odpowiednie umiejętności, uprawnienia i wiedzę do wykonywania tego WOLONTARIATU! O resztę każdy niech dba we własnym zakresie.
“All men are created equal, and then a few become firefighters”

Offline klepi

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 122
Odp: Czy druhowie będą docenieni za swoje poświęcenie?
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 14, 2018, 13:04:55 »
HanySAnimals masz racje tylko czasy się zmieniły;
Kiedyś to była Ochotnicza Straż POŻARNA - w większości wyjazdów to były pożary których było kilka, kilkanaście w roku. Teraz jeździmy do wszystkiego ; pożary , wypadki, połamane drzewa, zerwane linie, plamy oleju, zalane piwnice, uszkodzone dachy,  do zasilania urządzeń bo mamy agregaty, koty na dachach, łabędzie na jeziorze, itd. Staliśmy się tanią (bo ochotniczą) pomocą do wszystkich nieszczęść i dupereli. Niech Gminy, Miasta czy inne samorządy zatrudnią ludzi na umowy do tych spraw zobaczymy jak im to finansowo będzie się kalkulowało.
Wymagania coraz większe jeśli chodzi o szkolenia i wyposażenie, o papirologi nie wspomnę.
Dobrze znany jest trend braku ludzi w OSP do wyjazdów który będzie się pogłębiał więc jakoś trzeba te dziury łatać, więc pomysł moim zdaniem dobry, ale nie realny bo nie wyszedł od obecnie rządzących. 

Offline bodzio206

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 153
Odp: Czy druhowie będą docenieni za swoje poświęcenie?
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 14, 2018, 13:14:21 »
Wszyscy fajnie prawicie, super. Państwo coraz więcej wymaga od Ochotników to i teraz Ochotnicy zaczynają wymagać od Państwa. Jestem przeciwny dopłatom do emerytur, ekwiwalentom itp. Wystarczy, aby Państwo zadbało o to, że mogę bez problemu jechać na akcję, że mnie pracodawca nie zwolni za wyjazd, że mam dostęp do pełnych badań, że w razie W podczas akcji będę ja i moja rodzina objęta pomocą Państwa, że będę miał dostęp do szkoleń itp.

Co do dopłaty do kursu na C - u Nas w Małopolsce dopłacają 87%, po spełnieniu pewnych kryteriów - ot decyzja władz województwa z środków UE ( chyba 7-8 strażaków z mojej jednostki robi).
Wiesz jak rozpoznać strażaka w tłumie panicznie uciekających ludzi?? Zawsze będzie biegł w przeciwną stronę niż wszyscy inni.

Offline HanySAnimal

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 667
  • Go Hard or Go Home ...
Odp: Czy druhowie będą docenieni za swoje poświęcenie?
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 14, 2018, 13:15:16 »
klepi:
Ale do kogo masz pretensje? Przeciez jako ochotnik nie masz obowiązku jeździć :wall: Ktoś Cię zmusza do tego? Nakazuje? NIE! Robisz to bo chcesz to robić i zgodziłeś się dobrowolnie na to wszystko wiedząc jak to wygląda :wall:
A teraz wylewanie żali, że taki zapierdol i "jesteśmy od wszystkiego".
Jeśli ktorys myslał, że bedzie tylko ratował dziewice z ognia piekielnego to się rozczarował - polecam więcej pokory.

Jak masz czas i chęć - to działaj
Jak chcesz sie urwać z roboty i działać - to działaj, ale nie narzekaj, że Cie mogą wy**bac bo prawda jest taka, że są rzeczy ważne i ważniejsze
Ubezpieczenia to inna kwestia ale każdy powinien o to sam zadbać.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 14, 2018, 13:19:10 wysłana przez HanySAnimal »
“All men are created equal, and then a few become firefighters”

TTomX

  • Gość
Odp: Czy druhowie będą docenieni za swoje poświęcenie?
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 14, 2018, 13:22:47 »
.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 10, 2018, 18:16:14 wysłana przez TTomX »

Offline klepi

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 122
Odp: Czy druhowie będą docenieni za swoje poświęcenie?
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 14, 2018, 14:22:08 »
klepi:
Ale do kogo masz pretensje? Przeciez jako ochotnik nie masz obowiązku jeździć :wall: Ktoś Cię zmusza do tego? Nakazuje? NIE! Robisz to bo chcesz to robić i zgodziłeś się dobrowolnie na to wszystko wiedząc jak to wygląda :wall:
A teraz wylewanie żali, że taki zapierdol i "jesteśmy od wszystkiego".
Jeśli ktorys myslał, że bedzie tylko ratował dziewice z ognia piekielnego to się rozczarował - polecam więcej pokory.

Jak masz czas i chęć - to działaj
Jak chcesz sie urwać z roboty i działać - to działaj, ale nie narzekaj, że Cie mogą wy**bac bo prawda jest taka, że są rzeczy ważne i ważniejsze
Ubezpieczenia to inna kwestia ale każdy powinien o to sam zadbać.

Masz rajcie nikt mnie nie zmusza a sam chce jeździć ale mnie jako naczelnika OSP już góra zmusza do pewnych rzeczy ;
-papierologia
-przeszkolonych i gotowych do akcji 16 ratowników (szkolenia minimum 126 h, robione w tygodniu, 25 km od nas)
wyjazd w ciągu 5- 10 minut od zadysponowania (włączenie selektywnej) minimum 4 ratowników w tym dowódca, kierowca plus ratownik medyczny ( dodatkowe szkolenia)
co do pracodawcy to tak; mam zabronione wychodzenie, spóźnienie  w/do czasie pracy na dźwięk syreny pod groźba utraty pracy. Kiedyś tak nie miałem (u tego samego pracodawcy) ale jak wyszło że połowa wyjazdów to koty, plamy olejów czy podtopione garaże czy rowy przydrożne to się zmieniło.
Dodatkowo uważam że cały temat z dodatkami takimi czy innymi jest po to poruszany gdyż niektórzy widzą że jest problem z ludźmi w OSP i starają się temu jakoś zaradzić
 

Offline Feniks

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: Czy druhowie będą docenieni za swoje poświęcenie?
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 14, 2018, 15:08:51 »
1. Nie ma szans na to by ustawa przeszła.
2. Kryterium 50% wyjazdów jednostki jest bzdurne, nie miarodajne i tylko skłóci strażaków.
3. Co z tym, którzy mają teraz po 50+ lat a jeżdżą do pożarów od 35-40?

Projekt jest zły i nieprzemyślany - podobnie jak i wcześniejsze i tyle... Dyskutowane to było już na tym forum nie raz. I wolę, żeby zamiast dodatku do emerytury zrobili wreszcie porządek w prawie i poprawili buble z ostatnich lat. Nie zaszkodziły by też zmiany na lepsze, ale mówimy o politykach - im nawet gnój przerzucać strach pozwolić bo widły połamią, całe podwórko zafajdolą i jeszcze stajnie puszczą z dymem...

Offline krzysiek_2k

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 324
Odp: Czy druhowie będą docenieni za swoje poświęcenie?
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 14, 2018, 15:26:48 »
Można zrobić więcej dobrego dla strażaków ochotników niż mało realny dodatek do emerytury, np.:
1. obniżenie stawki VAT na sprzęt ratowniczy,
2. wsparcie dla pracodawców zatrudniających ochotników - tak, aby pracownik nie miał problemów z udziałem w akcjach w godzinach pracy,
3. zmiana systemu szkolenia ochotników - obecnie bardzo trudno wygospodarować tyle wolnego czasu by brać udział w szkoleniu podstawowym,
4. kwestia certyfikatu CNBOP na sprzęt ratowniczy

Offline firetom

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 310
Odp: Czy druhowie będą docenieni za swoje poświęcenie?
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 14, 2018, 15:29:35 »
Oj młodzieży, nie podniecajcie się. Poczytajcie sobie o historii forsowania podobnych pomysłów Tekst co prawda nieświeży, ale jakże aktualny https://www.lexfire.pl/slider/item/1318-cyceron-a-dodatek-emerytalny-dla-ochotnikow
Dziwnym trafem zawsze jak zbliżają się jakieś wybory, kilku panów usiłuje zaistnieć choć na chwilę w przestrzeni medialnej w nadziei, że suweren zapamięta twarz.
Doświadczenie jest czymś, co zdobywamy, kiedy nie zdobywamy tego, co chcemy zdobyć

Offline Feniks

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: Czy druhowie będą docenieni za swoje poświęcenie?
« Odpowiedź #15 dnia: Czerwiec 14, 2018, 16:10:00 »
@bodzio206  @krzysiek_2k
Dokładnie tak jak piszecie - w du*** z dodatkami finansowymi, które nawet obiecane są tylko gruszkami na wierzbie i tylko skłócą ludzi. Jak chcą nam rzeczywiście pomóc to nie zmienią przepisy tak bym wreszcie nie czuł się prześladowany przez własne państwo za to, że staram się pomóc innym. Bez trudu można by zrobić listę takich postulatów które poprze większość strażaków, bez żadnych dodatków dla poszczególnych osób prywatnych. Tyle, że trzeba by chcieć rzeczywiście coś zrobić, a nie tylko bić pianę przed wyborami licząc na głosy.

Ja byłbym gotów pomóc każdej opcji politycznej przygotować takie zmiany, ale jakoś żadna opcja nie jest zainteresowana realnymi zmianami na lepsze, a patrząc na ostatnie 20lat to raczej wolą zmiany na gorsze (Uprzedzając głosy - "a 20 lat temu to miałeś starego stara a nie nową scanie" - postępu technologicznego i dostępności dóbr nie zawdzięczamy politykom tylko temu, że świat idzie do przodu).

Offline seksyjny

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 216
Odp: Czy druhowie będą docenieni za swoje poświęcenie?
« Odpowiedź #16 dnia: Czerwiec 14, 2018, 21:40:17 »
klepi:
Ale do kogo masz pretensje? Przeciez jako ochotnik nie masz obowiązku jeździć :wall: Ktoś Cię zmusza do tego? Nakazuje? NIE! Robisz to bo chcesz to robić i zgodziłeś się dobrowolnie na to wszystko wiedząc jak to wygląda :wall:
A teraz wylewanie żali, że taki zapierdol i "jesteśmy od wszystkiego".
Jeśli ktorys myslał, że bedzie tylko ratował dziewice z ognia piekielnego to się rozczarował - polecam więcej pokory.

Jak masz czas i chęć - to działaj
Jak chcesz sie urwać z roboty i działać - to działaj, ale nie narzekaj, że Cie mogą wy**bac bo prawda jest taka, że są rzeczy ważne i ważniejsze
Ubezpieczenia to inna kwestia ale każdy powinien o to sam zadbać.

Masz rajcie nikt mnie nie zmusza a sam chce jeździć ale mnie jako naczelnika OSP już góra zmusza do pewnych rzeczy ;
-papierologia
-przeszkolonych i gotowych do akcji 16 ratowników (szkolenia minimum 126 h, robione w tygodniu, 25 km od nas)
wyjazd w ciągu 5- 10 minut od zadysponowania (włączenie selektywnej) minimum 4 ratowników w tym dowódca, kierowca plus ratownik medyczny ( dodatkowe szkolenia)
co do pracodawcy to tak; mam zabronione wychodzenie, spóźnienie  w/do czasie pracy na dźwięk syreny pod groźba utraty pracy. Kiedyś tak nie miałem (u tego samego pracodawcy) ale jak wyszło że połowa wyjazdów to koty, plamy olejów czy podtopione garaże czy rowy przydrożne to się zmieniło.
Dodatkowo uważam że cały temat z dodatkami takimi czy innymi jest po to poruszany gdyż niektórzy widzą że jest problem z ludźmi w OSP i starają się temu jakoś zaradzić

Ale Cię urządzili. Na siłę zrobili Cię naczelnikiem... ubezwłasnowolnienie.
Rękoma i nogami podpisuje się pod wszystkim co kolega wyżej napisał. Ochotnicza Straż Pożarna czyli działasz bo chcesz. Nikt Ci nie każe działać nikt Ci nie każe być naczelnikiem. Co do profitów to roszczenia są duże a chęć prawdziwego rozwoju wśród druhów to melodia przeszłości wiem z mojej jednostki. Co bardziej łebski chłopak z kwitami ma robotę za granicą albo nie ma czasu na OSP a zostały w dużej mierze miernoty albo młodzież która szacunku do munduru nie posiada - brak służby wojskowej zbiera plony.

Offline madmax29

  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 2.466
Odp: Czy druhowie będą docenieni za swoje poświęcenie?
« Odpowiedź #17 dnia: Czerwiec 14, 2018, 22:23:59 »
@oliwier
Cytuj
Część ochotników zaczyna robić sobie z OSP świetnie prosperujące źródło dodatkowego utrzymania i niestety mentalność wielu druhów że jestem niezastąpiony, że bez OSP to świat się zawali. Błąd
i pisze to strażak OSP? to co ty robisz w straży? Chyba jesteś tylko dla tych zajęć ponadprogramowych o jakich piszesz finansowanych z puszki, ale najebać możesz się też w domu albo pod płotem, totalnie nie rozumiem po co jesteś w OSP skoro nie rozumiesz tego do czego stra że ochotnicze zostały powołane.
Cytuj
Gdyby zlikwidować OSP to w skali kraju trzeba by dołożyć kilkaset posterunków JRG i mamy kraj zabezpieczony.
Zabezpieczone ? W jakim stopniu? W Polsce mamy 380 powiatów, więc te kilkaset posterunków, to po jednym na powiat. Według Ciebie dołożenie jednej jednostki w powiecie wystarczyłoby? Mam do granic powiatu przeciętnie po 25 kilometrów, najdalej 40. Myślisz, że gdyby dołożyć tylko jedna jednostkę dałoby się ogarnąć w sensownym czasie cały powiat? A zdarzenia które wymagają większej ilości SiS? Ściągałbyś całe województwo do gaszenia stodoły, albo hektary lasu? Co z podtopieniami? Wiatrołomami? Powodziami? skąd wziąłbyś ludzi? To może ilość JRG taka jak jednostek OSP  KSRG? Ale to już około 5 tyś...
Cytuj
Przy kwotach jakie idą rocznie na utrzymanie OSP to była by kropla w całym budżecie.
Zdajesz sobie sprawę ile kosztuje utrzymanie JRG i co jest największą składowa budżetu? To pensje strażaków, a Ty chcesz dołożyć kilka tysięcy etatów...
Jak się na czymś nie znasz i nie rozumiesz jak coś działa, to daruj sobie naprawianie tego.

Offline daiman998

  • Stary Wyga
  • *
  • Wiadomości: 234
Odp: Czy druhowie będą docenieni za swoje poświęcenie?
« Odpowiedź #18 dnia: Czerwiec 15, 2018, 15:26:39 »
Roszczenia to duze słowo. Dodatkowa forma zarobku? To chyba gdzieś gdzie słowo klucz ,,na imprezke". Wójtowie, burmistrzowie utrzymują OSP by mieć pomoc pod ręką już i teraz, a nie oddalone o 40 km JRG. Rzecz jasna one są potrzebne, tylko wójtowie utrzymują OSP by mieć ta pomoc na miejscu. Wszyscy robią to tak jak to było kiedyś bo ratowanie zawsze było priorytetem OSP.  Natomiast slowa wolontariat, gotowość itd itp.  Moim zdaniem druhowie nie kalkuluja czy zarobią tyle czy tyle,  nawet często przy wypadkach, gdzie mają polecenie stać i czekać na prokuratora chętnie by wrócili wcześniej. Nie są tu dla kasy tylko dla drugiego człowieka, a tej pomocy już udzielili. No, ale trzeba to trzeba. Kasa za akcje jest oczywiście. Gmina wypłaca i myśli, ze każdy wziął dla siebie (chodzi o wyeliminowanie w/w patologii), a w realu każdy kasę oddaje. Nie do puszki na gorzale, ale dobrowolnie podpisując się pod darowizną. Z tych pieniędzy kupowany jest dodatkowy sprzęt wybrany przez druhow. Tu nie chodzi o roszczenia i o wolontariat, ale o to ze powstający z biegiem lat uszczerbek m zdrowiu mógłby być chociaż troszkę oddany druhom na starość.
Temat drugi poruszony powyżej - gotowość, jesteś to jesteś a jak Cie nie ma to nie jedziecie i jest ok. Właśnie tak nie jest. Skoro społeczeństwo i mieszkancy w nas inwestują to mają prawo oczekiwać tego, ze jak będą potrzebować pomocy to ja dostaną. Dlatego gdzie nie gdzie są np niepisane i NIEODPŁATNE dyżury kierowców, ratowników i dowodcow. Nikt mnie i nikogo nie zmusza, ale jak nazwa mówi Ochotnicza i my mamy ochotę nieść tą pomoc czy noc czy dzień. Nie zmienia to faktu, ze Państwo mogłoby się zatroszczyć o druhow odplacajac im za to, tym bardziej jeśli ma na OT.

Temat ostatni to utworzenie kilku tysięcy posterunków JRG zamiast OSP w tych samych pieniądzach. Koszty utrzymania znacząco wyższe, gdyż jak ktoś zauważył nie wystarczy po jednym punkcie dodatkowym w powiecie. Co więcej kasa na etaty. Teraz coraz mniej chętnych bo place nie są cudowne, zatem życzę powodzenia w dołożenia wielu tysięcy etatów. Zapewne pozwoliłoby to zatrudnić tych, którzy odpadają na naborach bo nie spełniają kryteriów i dlatego nie moga sie dostać do sluzby. Może byłoby wtedy im łatwiej podjąć służbę, ale czy byłoby lepiej? Moim zdaniem dla formacji PSP byłoby to krokiem w tył i to wielkim.
Kończąc pragnę zauważyć, ze priorytetem powinny być przepisy, które dawalyby profity pracodawcy za to ze zwalnia druha na akcje,  ale to już pieśń przyszłości.
Jesli ktoś z was twierdzi że OSP się nie szkolą,  a jednocześnie mówią że działa to w zasadzie chce to chce, a jak mi się nie chce to nie to tylko współczuć. Na akcje ruszamy bo chcemy pomagać OCHOTNICZO bo mamy ochotę nieść zawsze pomoc mimo, ze nie zawsze nam to pasuje, ale tego wymaga gotowosc. Szkolimy się wszyscy bo musimy. Nie zawsze jest to przyjemne i fajne, ale wszyscy robimy to też dla własnego bezpieczeństwa. Nikt nas nie zmusza, bo wiemy sami ze tak trzeba.

Strażackie pozdrowienia dla wszystkich.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 15, 2018, 15:34:03 wysłana przez daiman998 »

Offline Feniks

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: Czy druhowie będą docenieni za swoje poświęcenie?
« Odpowiedź #19 dnia: Czerwiec 15, 2018, 15:38:47 »
@seksyjny
Cytuj
Co do profitów to roszczenia są duże a chęć prawdziwego rozwoju wśród druhów to melodia przeszłości wiem z mojej jednostki. Co bardziej łebski chłopak z kwitami ma robotę za granicą albo nie ma czasu na OSP a zostały w dużej mierze miernoty albo młodzież która szacunku do munduru nie posiada - brak służby wojskowej zbiera plony.

Wypraszam sobie. Zapewniam Cię, że mam kwity z którymi bez trudu mogę pracować za granicą (co zresztą nie raz mi proponowano) - i jakoś nie wyjechałem. Po części właśnie ze względu na OSP. Stwierdzenie powyżej jest obraźliwe dla mnie jak i wielu kolegów z jednostki którzy kosztem wielu wyrzeczeń wciąż działają, pomimo że państwo od wielu lat stara się jak może by nam utrudnić naszą robotę. Debile z wierchuszki - tak rządu jak i Zarządu PSP - obudzą się za kilkanaście lat - z ręką w nocniku. Ale to już będzie za późno...  Aha - w wojsku też nie byłem i się cieszę - kilka miesięcy życia nie zmarnowanych przez państwo...



Prawda jest taka - problem z ludźmi w OSP jest, ale nie rozwiążą go dodatki pieniężne dla strażaków. Co gorsza, mogą one przyciągnąć w szeregi OSP osoby które nigdy nie powinny się tam znaleźć. Zaś działania PSP i kretynów z sejmu i senatu tylko go pogłębiają zamiast mu przeciwdziałać - dowalenie nam większej ilość papierków, marnowanie coraz większych ilości naszego czasu na nikomu niepotrzebne pierdoły (nic nie dające szkolenia i ćwiczenia, testy wiedzy na inspekcjach i reszta kretynizmów) tylko powiększają problem.

PS. Stawkę ekwiwalentu mamy u siebie taką, że bez wysiłku - z racji na zawód - mógłbym zarobić w godzinę tyle co ekwiwalentu zarabiam w 7-8h. Na dodatek siedząc wygodnie w fotelu. I bez trudu znalazł bym dodatkowe zajęcie na umowę-zleceni, o dzieło czy choćby "pod stołem". Zaś co roku na swoją działalność w straży przeznaczam o wiele więcej pieniędzy niż dostaję z ekwiwalentu. I to tyle w kwestii traktowania OSP jako dodatkowego źródła zarobku...
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 15, 2018, 15:46:23 wysłana przez Feniks »

Offline Radhezz

  • Audaces fortuna iuvat
  • VIP
  • *
  • Wiadomości: 1.712
  • Getting too old for this shit
Odp: Czy druhowie będą docenieni za swoje poświęcenie?
« Odpowiedź #20 dnia: Czerwiec 18, 2018, 21:33:35 »
Chciałbym tylko zauważyć, że podejście typu "nikt nikogo nie zmusza, jak nie masz czasu/ochoty po pracy to tam są drzwi" nie jest właściwe. Członek OSP też stanowi wartość, nie tylko jako "bydło" do zliczania stanów osobowych żeby były ok, ale także pod względem umiejętności, uprawnień, szkoleń czy doświadczenia.

A docenianie za poświęcenie... cóż, jest ekwiwalent... i w sumie nic poza tym. Żadnych przywilejów, nawet śmiesznych, typu znanego z wojska - NSR i WOT. A tak naprawdę większości by wystarczyło zniesienie durnej biurokracji, uchwalenie bardziej życiowych przepisów... Zresztą, kur*a, ile by to niejeden z nas dał choćby za to żeby pracować na dobrym, niezawodnym i bezpiecznym sprzęcie i wyposażeniu... A tu wciąż średnia wieku aut w OSP rozwala system... Takie życie.
Powyższy post wyraża opinię autora w dniu dzisiejszym. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podania przyczyny.
Oświetlenie i nagłośnienie ostrzegawcze - montaż, naprawa, modyfikacje => OGŁOSZENIE

Offline b07

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 454
  • Everyone goes home
Odp: Czy druhowie będą docenieni za swoje poświęcenie?
« Odpowiedź #21 dnia: Czerwiec 25, 2018, 12:18:02 »
HanySAnimal i tutaj trafiłeś w sedno.
Część ochotników zaczyna robić sobie z OSP świetnie prosperujące źródło dodatkowego utrzymania i niestety mentalność wielu druhów że jestem niezastąpiony, że bez OSP to świat się zawali. Błąd

Kolega Druh chyba poza swoją miejscowość nie wyglądał.

Moja jednostka ma przeciętnie ok. 150 wyjazdów alarmowych, stale 1. lub 2. miejsce w 50-tysięcznym powiecie, a w województwie spokojnie w topowych 20%, a więc teoretyczne możnaby już "zarobić". To średnio trochę ponad dwanaście wyjazdów w miesiącu. 80-90% z nich zamyka się w jednej godzinie. Zakładając, że ktoś ma udział na poziomie 60-70%, to za taki przeciętny miesiąc "wyciągnie" ok. 100 złotych. Rzeczywiście, jest to "doskonałe" źródło dodatkowego utrzymania.

I jakkolwiek by tego nie wykręcać, zdecydowanie tak, w OSP nierzadko ludzie są rzeczywiście niezastąpieni. Są jednostki, które mając teoretycznie 20 uprawnionych, tak naprawdę polegają głównie na 3-4 osobach "żelaznej" obsady. Gdyby zabrakło dwóch z nich, gotowość bojowa spadłaby o 50% albo i lepiej.

Przypominam, że nie każda gmina w Polsce jest jak jakaś gmina Dupsk w centralnej/południowej Polsce, gdzie jednostek jest 20, w tym 5 w KSRG, są takie powiaty i takie regiony, gdzie brak gotowości w jednej "wysuniętej" OSP wydłuża czas dojazdu zastępów do zdarzenia o 20-30 minut, albo i więcej. Są całkiem spore gminy gdzie OSP są dwie albo nawet tylko jedna. I komuś, kto czeka na pomoc, naprawdę może się świat zawalić.

Tu nie chodzi o dumę czy o dodatkowego Jagiełłę w portfelu. Ani tym bardziej o chamskie chełpienie się "A U MNIE WSZYSTKO DZIAŁA". Tu chodzi o funkcjonujący na bieżąco, skuteczny system ochrony przeciwpożarowej (i ratownictwa wszelkiej maści), który siłą rzeczy musi być częściowo oparty o niezawodową straż w jakiejś formie - jeśli nie działa system oparty na czystym "wolontariacie" (a nie będzie, nawet Niemcy się z niego wycofują!), to można spróbować np. po brytyjsku (system retained) - 2x mniej ludzi, ale urządzić im grafik dyżurów i płacić za każdą godzinę gotowości (za działania dostają osobno). Uwierz lub nie, znam takie jednostki gdzie są opłacane dyżury. Jeśli za dnia ludzie są, a nie ma kierowcy, to zrobić taki etat w gminie, nawet niech na co dzień kosi trawę i układa bruk, ale za 5 minut auto ma być przed garażem. W całym cywilizowanym świecie robi się kroki, żeby system ewoluował, był dopasowany do realiów i dalej był skuteczny. Rozumiem, że polska ewolucja ma polegać na tym, że system ma się zawalić?

Alternatywą jest coś a'la Rosja sprzed 2010 roku - dojazdy PSP po godzinie, katastrofalne straty, ofiary w ludziach...

Offline Feniks

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: Czy druhowie będą docenieni za swoje poświęcenie?
« Odpowiedź #22 dnia: Czerwiec 25, 2018, 14:46:27 »
A ja znam inną alternatywę - zmiana przepisów tak, by wreszcie przestały szkodzić członkom OSP, a zaczęły im pomagać. No ale to by wymagało myślenia od tych od których wszak myślenia wymagać nie można... posłów, senatorów, wierchuszki PSP... Bo ludzie by się znaleźli, bez żadnego płacenia czy dodatków pieniężnych. Ale jak ci ktoś robi "pod górę" cały czas to na pewnym etapie większość odpuszcza... Bo ludzie chcą pomagać innym, ale nie za wszelką cenę, a kolejne władze sprawdzają jak wiele ludzie są gotowi poświęcić, by móc pomagać i nie zauważają że dla większości ta granica została już przekroczona.

Offline krzysiek_2k

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 324
Odp: Czy druhowie będą docenieni za swoje poświęcenie?
« Odpowiedź #23 dnia: Czerwiec 25, 2018, 22:31:48 »
A ja znam inną alternatywę - zmiana przepisów tak, by wreszcie przestały szkodzić członkom OSP, a zaczęły im pomagać. No ale to by wymagało myślenia od tych od których wszak myślenia wymagać nie można... posłów, senatorów, wierchuszki PSP... Bo ludzie by się znaleźli, bez żadnego płacenia czy dodatków pieniężnych. Ale jak ci ktoś robi "pod górę" cały czas to na pewnym etapie większość odpuszcza... Bo ludzie chcą pomagać innym, ale nie za wszelką cenę, a kolejne władze sprawdzają jak wiele ludzie są gotowi poświęcić, by móc pomagać i nie zauważają że dla większości ta granica została już przekroczona.
Amen.

Offline PCT

  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 252
  • Dowódca Plutonu
Odp: Czy druhowie będą docenieni za swoje poświęcenie?
« Odpowiedź #24 dnia: Czerwiec 26, 2018, 23:17:35 »
Czytając wasze posty można popaść w kompleksy...
Rozwińcie sobie jeszcze raz skrót OSP ze specjalnym naciskiem na pierwsze słowo. Jeżeli to nadal mało to zalecam zakładkę kariera na stronie KG PSP.

Dla mnie jedyne czego oczekiwałbym od Państwa to zapewnienie by każdy pracodawca czuł jedynie pozytywne aspekty posiadania Druha Ochotnika w swojej firmie umożliwiając mu uczestnictwo w akcjach, natomiast straty jakie z tego tytułu poniesie powinny być  w satysfakcjonujący sposób rekompensowane.
Ekwiwalent i inne obiecywane pseudo przywileje jedynie zatracają ideę ochotnictwa.
Bardziej honorowe jest być wyniesionym na tron niż go odziedziczyć...
N. Machiavelli