Autor Wątek: Szkolenie wstępne z bhp w OSP  (Przeczytany 2485 razy)

Offline taz_org

  • aspirant
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 320
  • SKKP
    • Fotografia dronowa i badania termowizyjne
Szkolenie wstępne z bhp w OSP
« dnia: Czerwiec 07, 2018, 10:10:54 »
Zagłębiając się w obowiązujący wzór skierowania na szkolenie dla strażaków-ratowników OSP nurtują mnie dwie sprawy (pogrubiłem).

Cytuj
Oświadczam,  że kierowany/-a nie posiada przeciwwskazań do bezpośredniego udziału w działaniach ratowniczych,  został/a wyposażony/a w umundurowanie i sprzęt, które posiadają aktualne świadectwa dopuszczenia do użytkowania w jednostkach ochrony przeciwpożarowej, są sprawne, spełniają wymogi zgodne z wytycznymi producenta  i posiadają aktualny czasookres użytkowania na czas trwania szkolenia oraz potwierdzam posiadanie przez kierowanego/-ą n/w dokumentów:

•   zaświadczenia lekarskiego orzekające zdolność do bezpośredniego udziału w działaniach ratowniczych zgodnie
z obowiązującymi przepisami prawnymi w tym zakresie ważne na czas szkolenia,
•   orzeczenia komisji lekarskiej lub zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego  okresowe badanie lekarskie, aktualne na czas trwania szkolenia*,
•   ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków ważne na czas szkolenia,
•   karty szkolenia wstępnego z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy*.

1. czy zaświadczenie lekarskie z pierwszego podpunktu różni się od tego z drugiego?
2. Kto ma zrobić szkolenie wstępne z zakresu bhp ?

Zaznaczam ponownie, że mówimy o druhach OSP.

Prosiłbym o merytoryczne wypowiedzi. Pozdrawiam

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Szkolenie wstępne z bhp w OSP
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 07, 2018, 12:47:16 »
1. Trzeba by było zapytać autorów Systemu szkolenia OSP co mieli na myśli pisząc o dwóch jakichś zaświadczeniach. Pierwszy to orzeczenie lekarskie takie jakie wystawia medycyna pracy. Drugie? Nie mam zielonego pojęcia.

2. Kto ma zrobić szkolenie wstępne? Znów mamy problem z przepisami. Szkolenie wstępne jest opisane w rozporządzeniu dotyczącym pracowników. Druhowie OSP nie są pracownikami. Czy ich dotyczy? Wprost nie. Ale analogicznie można już by było podciągnąć. Czyli podchodzę analogicznie jak by druhowie byli pracownikami. Po za tym otrzymałem kiedyś pismo z KG PSP że właśnie trzeba podchodzić w sposób analogiczny. Nie zgadzam się z tym, ale co będę się kopał z koniem.
No i to się wiąże z pewnymi obowiązkami.
Po pierwsze - trzeba stworzyć swój własny program szkolenia z zakresu bhp
Po drugie - w tym programie wyznaczasz kto może robić takie szkolenia (podchodząc analogicznie jak do pracowników to może takie szkolenie robić osoba posiadająca odpowiednią wiedzę i szkolenie)
Po trzecie - egzekwujesz realizację programu szkolenia
Jeszcze kto może robić takie szkolenie. Szkolenie wstępne składa się z dwóch części: wstępne ogólne i wstępne stanowiskowe. O ile wstępne ogólne można by było zlecić bardziej kumetemu behapowcowi to już szkolenie stanowiskowe nie, chyba, że sam jest strażakiem i zna specyfikę służby i wyposażenie w sprzęt.
W mojej OSP wprowadziliśmy taki program szkolenia i go realizujemy. Ale mamy łatwiej bo sam jestem behapowcem.

Offline taz_org

  • aspirant
  • Strażak Sam
  • *
  • Wiadomości: 320
  • SKKP
    • Fotografia dronowa i badania termowizyjne
Odp: Szkolenie wstępne z bhp w OSP
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 07, 2018, 16:23:36 »
Czy szkolenie wstępne BHP można zrzucić na obowiązki jednostki organizacyjnej PSP przy okazji kursu podstawowego jednoetapowego dla ochotników?

Offline kwas

  • Weteran
  • *
  • Wiadomości: 744
Odp: Szkolenie wstępne z bhp w OSP
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 08, 2018, 07:22:00 »
W systemie szkolenia z 2006 roku szkolenie bhp było już w programie szkolenia. Szkolenie rozpoczynało się 11 godzinami zajęć z zakresu BHP.
W nowym systemie szkolenia kwestie bhp zostały wycięte. Oczywiście przy omawianiu każdego tematu prowadzący powinien poruszyć kwestie bhp ale jest to już w ramach szkolenia wstępnego stanowiskowego.
Z samego skierowania wynika, że uczestnik przychodzący na kurs musi już posiadać szkolenie wstępne bhp. I tu PSP umywa ręce jak i kto zrobi takie szkolenie. Więc w mojej ocenie nie ma możliwości zrzucenia szkolenia wstępnego na obowiązki PSP. CO nie znaczy, że przy dobrej woli behapowiec z komendy nie może tego zrobić.